22 Haziran 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya18°C

YERLİ ARABA VE SAMSUN

RAGIP GÖKER

12 Ocak 2018 Cuma 10:00

Yerli arabanın üretileceği fabrika nerede kurulacak henüz belli değil ama Samsun bu üretime talip.
Otomotiv yan sanayi için alt yapımız da var.
Samsun’da 1957’den beri otomotiv yan sanayinde hizmet veren FKK Güney Oto Lastik ve Takoz Sanayi AŞ’nin üçüncü kuşak patronlarından Ufuk Altuncu, H.HALK Gazetesinden Berrak Güngör’e verdiği röportajda, yerli otomobilin pekala Samsun’da üretilebileceğini söyledi.
Yerli araba için arazi bulunması önemli bir sorun biliyorsunuz.
Geçmişte bir Fransız firmasının, Türkiye’de otomobil üretmek için arazi aradığı konuşulduğunda, TSO’nun o zamanki Başkanı Rahmetli Adnan Sakoğlu öncülüğünde, Samsun’da arazi aranmıştı ama böylesi bir tesis için yeterli arazi bulunamamıştı.
Ufuk Altuncu, günümüzde şartların değiştiğini söylerken, bu üretim için Samsun’un seçilmesi halinde ‘’iki dağı bile düzeltip yeterli araziyi üretiriz’’ diyor.
Samsun’da kamuya ait geniş arazilerin bulunamadığı bilinir.
Lojistik Köy için bile Aşağıçinik’in merasına el konuldu. Mera yetmeyince köylünün ekili arazilerine bile tasallut edilmişti. Proje bu nedenle mahkemelik biliyorsunuz.
Ufuk Altuncu da, tarım arazileri üzerinde sanayi kurulmasını doğru bulmuyor.
Uzun yıllardır otomotiv yan sanayinde üretim yapan FKK’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Altuncu, ülkemizin yerli arabaya ihtiyacı olmadığını ama yerli arabayı üretmenin günümüzde gereklilik haline geldiğini söylüyor.
‘’Türkiye bunu başarmak zorundadır’’ demeyi de ihmal etmiyor Altuncu.
Türkiye yerli araba üretirse, otomotiv yan sanayicilerimiz daha da güçlenecektir.
Ülkemizde çok sayıda otomobil fabrikası olsa da, bu firmalar daha iyisini ve ucuzunu biz üretsek bile üretim için tedariklerini, ülkelerindeki sanayicinin çıkarına göre yapıyorlar.
Ufuk Altuncu,  bu iş kolunda uzun yıllar boyunca faaliyet göstermiş olmanın tecrübesiyle, yerli araba üretiminde stratejik davranılması gerektiğini de söylüyor.
Şöyle ki;
‘’Yerli arabayı üretecek olan ve ‘Beş Babayiğit’ olarak anılan sanayicilerimizin, bu üretimi yapmak amacıyla kurulacak şirketin yüzde 51’ine sahip olsun. Yüzde 49’ununa da ülkemizde ki otomotiv sanayicileri ortak edilsin’’.
Böylece yıkıcı rekabetin ortadan kalkacağını iddia ediyor Altuncu.
Yerli arabayı üretmeye talip olan şehirimizin avantajlarıda var, dezavantajları da.
Otomobillerin, gerek yurt içinde ve gerekse yurtdışındaki pazarlara ulaştırılması için kara, deniz ve demiryolu ulaşımına sahip olmamızın yanı sıra, bu sektörde uzun yıllar faaliyet gösteren ve yerli otomobilin şehrimizde üretilebileceğine inanmış sanayicilerimize sahip olmamız avantajımızdır.
Saç gibi hammadde temini için bu ürünlerin bulunduğu merkezlere uzak olmamız da dezavantajlarımızdan biridir.
Sözün özü:
Biz yerli arabayı üretiriz. Yeter ki, inanalım..

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.