21 Haziran 2018
  • Samsun18°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara15°C
  • İzmir23°C
  • Ordu21°C
  • Sinop21°C
  • Giresun20°C
  • Amasya16°C

YANGELİP YATMAK!

ADNAN ÖZ

11 Ocak 2018 Perşembe 10:00

Yan gelip yatmak paraları kapmak! sadece bize mahsus bir şeydir herhalde.

Yapmadıklarıyla ya da kaytardıklarıyla övünen başka bir millet yoktur sanırım.

Herkes şahit olmuştur bazı anne veya babalar övünerek anlatır. “ benim oğlum askerde çok rahat hiçbir iş yapmıyor” ya da “ benim oğlumun işi çok iyi masa başında öylece oturuyor” diye.

İyi de analar babalar bunlar övünülecek şeyler değil ki.                                                                                                 

Milletin çocukları icatlar yapıyor, uzaya çıkıyor, üretiyor ülkesine, milletine ve ailesine faydalı oluyor.

Bu tembellik nereden geliyor bilmiyorum ama şahit olduğum bir sürü olay var.

Başkanlık yaptığım dönemde iş için yardım isteyenlerin taleplerini öğrendiğimde şaşırıyordum.

Bir mesleğin var mı diye soruyorum “Yok” diyor.                                                                                                                                   

Ne iş yapabilirsin diyorum “ ne iş olursa yaparım” diyor.Maaş olarak beklentin ne diye soruyorum “ Asgari ücretin üzerinde olmalı” diyor.

Mesleğin yokmuş nasıl olacak madem asgari ücret yetmez mesleğin de yok seni iş garantili kaynakçı kursları var oraya göndereyim kurs süresi boyunca harçlığını da alıyorsun, maaşta asgari ücretin bir buçuk misli diyorum. Vatandaş “ abi kaynakçılık yapamam şöyle masa başı bir iş yok mu” diyor.

En kolay ve gösterişli iş güvenlikçilik ama oda asgari ücret olduğu için çalışanı sıkıntıda ve üretimimize zerre katkısı yok ama kolay ve gösterişli olduğu için tercih ediliyor.

Yazık oluyor milletimize, yazık oluyor devletimize üretmemiz lazım hem de çok.

Çalışmamız lazım hem de çok, evet çok çalışıp artık değer üretmemiz gerekiyor. Biz karpuz değiliz ki yatarak büyüyelim ama bir el bu ülkede üretimin önünü bilinçli olarak kesmiş.

İnsanlarını planlı bir şekilde tembelleştirmiş.  Tembellik bazı insanlarında işine gelmiş yemiş içmiş yatmış. Ama ülkemiz yaklaşık yüz yıldır savaşmadığı halde ve çok önemli yeraltı ve yerüstü zenginliğine sahipken hiç bir kaynağını değerlendirememiş. Enerjisini üretememiş çok ciddi bir enerji ithalatı var.

Etimizi bile ihtiyacımız kadar üretemiyoruz et ve ot ithalatı da başlamış.

Yeni yeni enerji ve savunma sanayi alanında yatırımlar yapılmaya başlandı.

Şairin “ dağlarımız bomboş, bayırlar da boş/ etini üretme, ithalata koş” diye ironik eleştirisinde dediği gibi üzüntü verici bir durumumuz var.

“Tarım politikası yok, her şey plansız/ köylü çalışmaktan geçmiş, işe duyarsız” diyen şair ince bir eleştiriyle durum tespiti de yapıyor.

Aslında yapılacak şey çok basit daha dün denecek kadar kısa süre önce savaştan çıkmış ve çok ciddi kalkınma hamlesi başlatmış ve bunu başarmış ülkeler var.

Onlara bakıp onlar nasıl çalıştıysa onlar gibi çalışıp, onlar nasıl başardıysa onlar gibi başarmak gerekir. Tabiri caizse ABD nin yeniden keşfine gerek yok. Çalışmak, çalışmak yine çalışmak.Üretmek, üretmek artık değer üretmek. 

ZO-RUN-DA-YIZ!