22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

YAKAKENT'TE FİNALE ÖNCE CHP, SONRA AK PARTİ YAKIN

Yakakent'te seçim seçmenin tam gündeminde değil. Çünkü CHP'li Başkan Bayrakdar seviliyor. AK Parti'nin adayı Kıyma'yı tercih nedeni ne olabilir diye sorduk, "Kırsaldan yankı bulduk"

Yakakent'te finale önce CHP, sonra AK Parti yakın

05 Mart 2014 Çarşamba 14:43

Samsun'un Yakakent İlçesi'nde seçim çalışmasına başlarken, ilçe merkezine girerken yakın köylerden başladık. İlçede aslına bakarsanız seçim havasından eser yok. Nedeni de CHP'li Belediye Başkanı Burhan Bayrakdar'ın vatandaşlar üzerindeki etkisi. AK Parti adayı Hüseyin Kıyma, aday adaylığı döneminde adından çok söz edilmediğinden yeni yeni ısınıyor sahaya. MHP'nin adayı Kazım Tok'un ise 'iddialı olacağını sanmıyor' kimseler.

Yakakent İlçesi öyle bir yer ki; yazın nüfusu 20 misli artıyor. Samsun adeta ilçeye akıyor. İşsizlik 'kışın var', yazın ise her ev kadınının bile eli ekmek tutuyor. Hiç yapamasa gözleme yapıp satıyor. İlçeye girdiğinizde turizm havasını hemen almak mümkün. O nedenle sosyal yönüyle daha çok öne çıkıyor seçmen ilçenin merkezinde. CHP'nin oyları merkezde bir hayli fazla. Ama kime sorsanız 'oylar nereye' diye, "İki parti yarışır diyorlar. CHP ve AK Parti. Belediye hizmetlerinden memnun musunuz diye soruyoruz, "Yakakent şartlarına göre evet' diyor çoğu seçmen..

HÜSEYİN KIYMA: KÖDE FİRE VERMEM

İlçede seçmen profili ilginç. Merkezdeki oyların çoğunu CHP alır gibi gözükse de son sözü kırsaldaki seçmen söyleyecek gibi. Çünkü AK Parti kırsalda yüzde 70 alırız diyor. Ancak Başkan Burhan Bayrakdar, buna katılmıyor; "Göreceksiniz köyler de CHP'yi tercih edecek" diye konuşuyor. Yakakent'te merkezde buluştuğumuz AK Parti Adayı Hüseyin Kıyma, genç bir isim. İl Özel İdare İlçe Müdürlüğü yapmış. 'Köyleri iyi bilirim. Hizmet götürdüm. Beni tanırlar. Çok fire vermem' diyor. Aslında 'o fire vermem sözünü' biraz çekimserlik olarak gördüm. Çünkü Burhan Bayrakdar'da köylere yatırım yapmış, yolları yenilemiş. Merkezin batısı doğusu derken, seçmenin nabzını tutmak kolay. Çünkü CHP'li seçmen bir hayli fazla. Ama AK Partili de ciddi biçimde var. AK Partiye oyunu verecekler, ilçenin iktidar nimetlerinden yararlanmasını istiyor. Bir seyyar gördük sorduk, "Sizce merkez oyları ne olur" yanıt net, Üç oydan ikisi CHP olur. Ya köyler, "Köylerde tam tersi olur". İşte aslında Yakakent'in durumu bu. Kırsal ve merkez tersine bir durumda. O nedenle deseçim bıçak sırtı..

KÖYLERİN OYUNU ALAN SEÇİMİ ALIR

Köylerde durum seyyarın dediği gibi. CHP'li seçmen de var AK Partili seçmen de. CHP'li seçmen 'inadına oyumuz CHP'ye diyenlerden. Hatta biri şöyle diyor. "Bizim köyde 58 oy vardı. Ama iki tanesi CHP çıkardı. O iki oy da ben ve eşime aitti. Genel seçimde yine öyle çıkar ama yerelde Burhan Hoca'yı tanırlar. Bizim köyden bir kaç oy daha çıkar. Hemen her köy de CHP oyu var. Ama şu bir gerçek ki tüm ilçelerde olduğu gibi AK Parti oyları köylerde yoğunlukta. AK Parti'nin adayı köyleri bir tur attıktan sonra merkezdeki oylara yönelirse CHP'li Burhan Hoca'nın 'işi sıkıntılı olabilir'. Burhan Hoca da merkezin dışında köylerde oyunu artırırsa, "AK Partili Kıyma'nın şansı azalır'.. Aslında strateji basitte. Evdeki hesap çarşıya uymuyor.

YILMAZ'A ULAŞIM TEPKİSİ VAR

Sonuç olarak Yakakent'te sandıkta zafere yakın CHP'li Burhan Bayrakdar gözüküyor. Ama net değil. Çünkü AK Partili Hüseyin Kıyma iddialı ve köylere çok güveniyor ve seçimi alacağım diyor. Olursa sürpriz mi olur. Hayır. Çünkü AK Parti'nin ilçede tabanı var, daha önce de Radi Şen aynı partiden başkanlık yapmış. MHP'nin adayı Kazım Tok ile ilgili çok şey yazmak isterdim. Ama seçmen çok söz etmedi kendisinden. Köylerdeki MHP oyları da daha çok Büyükşehir için kullanılacak gibi. Bu arada Yakakent'te CHP'li seçmen Tarık Cengiz'i çok beğeniyor. Ve Cengiz'e oylar gidecek gibi gözüküyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a ulaşım konusunda buradan da tepki var. Cengiz de, bunu iyi kullanmış; "UKOME kararlarını iptal ederiz olur biter. Her şey eskisine döner. Burası turizm ilçesi ulaşım sıkıntısından söz bile edilemez' demiş, seçmenin gönlünü kazanmış.. A. Yener CABBAR yazdı...

yakan-chp.jpg

Yakakent halkının ortak adayı olduğunu söyleyen CHP’li Bayraktar:
Yakakent’in birleştirici özelliğiyim

Yakakent’i Ege ve Akdeniz bölgesindeki örnekleri gibi bir tatil yöresi yapacağını belirten Yakakent Belediye Başkanı ve CHP Yakakent Belediye Başkan Adayı Burhan Bayraktar,  sahil yolunu açarak başlattığı çalışmalarla Yakakent’in Karadeniz’de turizmin merkezi olacağını bildirdi

Röportaj: Ragıp GÖKER

Yakakent Samsun’un batısı yakası
Sonradan olma bir ilçe ama katiyen sonradan görmelerin ilçesi değil.
Burada herkes ağırbaşlı, bu nedenden dolayı olsa gerek, Karadeniz’in azgın dalgaları burada durulur.
Karadeniz Yakakent’e kavuştuğunda ağırbaşlı olur sissiz ve sakindir.
Hani nasıl söylenir munis insanların yaşadığı güzel bir tatil beldesi bu nedenle olsa gerek deniz kokulu bir yer Yakakent.
Köyleriyle birlikte yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor Yakakent’te, aşağı yukarı bizim mahalle kadar bir yer yani.
Bundan dolayıdır hemen hemen herkes bir birini tanıyor.
Kimseyi kandırmak mümkün değil burada.
Seçimlerde de seçmene en tanıdık gelen galip çıkacaktır.
Burhan Bayraktar da seçimde rakibi den daha çok tanınıyor olmasına güveniyor.
‘’Ben halkın ortak adayıyım’’ diyor bu sebeple.
Sloganını da ‘Birleştirici Başkan’ olarak seçmiş.
Burhan Bayraktar bir eğitimci aslında uzun yıllar hem öğretmenlik yapmış, hem de uzun yıllar Milli Eğitim Müdürü olarak bu ilçede görev yapmış. Burhan bayraktar ayrıca 1956 Yakakent doğumlu.
Bu şehirde Başkan seçilene kadar herkesle iyi ilişkileri olmuş. İyi ilişkilerinin başkan seçildikten sonra da sürdüğünü düşünen Bayraktar bu nedenle halkın ortak adayo olduğuna inanıyor.

BAYRAKTAR ÇALIŞIR, YAKAKENT KAZANIR
Yakakent 1963’te belediye oldu. Kent kültürünün oluşmasında eksikliklerimiz vardı. 1991 yılında ilçe olunca kentlilik bilincimiz gelişmeye başladı. Tam anlamıyla oluştu diyemezsek bile Yakakent kent kültürüyle tanıştı. Bu da benim başkanlığımda başladı. Onun için sloganlarımdan birini de ‘Bayraktar çalışır, Yakakent kazanır’ olarak seçtik.

BELEDİYEYE KURUMSAL KİMLİK KAZANDIRDIK
Beş yılı değerlendirecek olursak bir eksiğimizi söylemek isterim. Otogar yama sözü vermiştim onu yapamadık. Çok amaçlı kültür merkezi ve Sanayi sitesini de tamamlayamadık. Mezbahana ile ilgili sorunu çözdük. Mezbahayı kaldırdık, Alaçamdaki mezbahaya yönlendirdik. En önemlisi Belediyemize kurumsal kimlik kazandırdık. Ben Başkan olduğumda 4 personel vardı, şimdi 8 müdürlüğümüz var.Şimdi belediyemizde halkımıza 40 personel hizmet veriyor. 5 yıl önce belediyenin hiçbir aracı çalışmıyordun  şimdi 11 aracımız var. Bafra’dan bile daha iyi bir itfaiye teşkilatımız var.

İLÇE MERKEZİNDE SU SORUNU KALMADI
İlçe merkezimizde su sorunu kalmadı. Her eve içme suyu ulaştırdık. Yakakent’te hiçbir yere artık çöp dökülmüyor, çöpümüzü Bafra’ya göndermeye başladık. Turizm şehri olduğumuzu düşünüyoruz ama bir umumi tuvaletimiz yoktu. Bu ihtiyacı da karşıladık. Sahili boydan boya halkın kullanımına açtım. Yakakent sahili şimdi bir park olarak halkın hizmetine sunulmuş durumdadır.

MAHALLELER PIRIL PIRIL
Şehir merkezinde mahalle içlerinin aydınlanma işini tamamladık. Sokaklarımız artık geceleri de pırıl pırıl ışıldıyor. Cadde ve sokaklarımızın bir kısmı asfalt yapılırken büyük bir kısmı da parke taşla kaplandı. Bütün bunların yanı sıra kamu ile iyi ilişkiler gerçekleştirerek birçok projenin ilçemizde gerçekleştirilmesini sağladım. Mesela Celevit  Deresinin DSİ tarafından ıslahını sağladım. Kamu kaynaklarının nasıl kullanılacağını halka gösterdim. Kanalizasyon projesini de tamamladık ancak uygulama için ihalesi yeni döneme kaldı. Yeni yasa gereği kanalizasyonu büyükşehir yapak ama bunun bizim geliştirdiğimiz bir proje olduğunu söylemek isterim.

YAKAKENT ALAÇAM’LA BİRLEŞECEK
Samsun’un batı kapısı olan Yakakent’i Ege ve Akdeniz bölgesindeki örnekleri gibi turizm kendi yapacağız. Yeni dönemde ilçemize otel ve pansiyonlar kazandıracağız. Bunun için şimdiden yatırımcılarla temaslar kurmaya başladık. Yeni dönemde olmazsa olmaz olarak gördüğümüz bir proje de ilçemizin sahilden Alaçam’la birleştirilmesidir. Bunu yeni dönemde gerçekleştirmek için ne lazım gelirse yapacağız.

KÖYLER DE ŞEHİRDEKİ HİZMETİN BENZERİNİ ALACAK
Yeni yasaya göre köylerimiz de artık bizim bir mahallemiz olacak. Şehirdeki Yakakent halkına ne hizmet vermişsek aynısını köylerimizdeki vatandaşımızın da yararlanmasını sağlayacağız.

yaka-akp.jpg

Yakakent’in güzelliklerini ortaya çıkarmak için aday olduğunu söyleyen Kıyma:
Projelerimle geliyorum

Yakakent’in en önemli eksiğinin tanıtım olduğunu söyleyen AK Parti Yakakent Belediye Başkan Adayı Hüseyin Kıyma, Yakakent’in kalkınmasını sağlamak için aday olduğunu bildirdi.

Röportaj: Ragıp GÖKER

‘’Ülkemin dört bir yanını gezdim, şehrimin doğal güzelliklerinin ortaya çıkarılmamış olmasını önemli bir eksiklik olarak görüyorum’’ diyen Ak Partinin Yakakent Belediye Başkan Adayı Hüseyin Kıyma, ilçesinin tanıtımını layıkıyla yapmak ve halkın daha iyi belediye hizmeti almasını sağlamak için aday olduğunu söylüyor.
Kamudaki görevine polis memuru olarak başlamış Hüseyin Kıyma.
1971 Yakakent doğumlu olan Hüseyin Kıyma,İlk, orta ve lise tahsilini Yakakent’te almış.1994 yılında İstanbul Polis Eğitim Merkezini tamamladıktan sonra Polis memuru olarak çalışmaya başlayan Kıyma, ülkemizin bir çok ilinde çalıştıktan sonra 2010 yılında kurum değiştirerek Yakakent’e ilçe Özel İdare Müdürü olarak atanmış.

YÜKSEKOVA’DA KANALİZASYON VAR, YAKAKENT’TE YOK
Polis memuru 2003 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde çalışmıştım. O tarihte Yüksekova’da bile kanalizasyon vardı. Ama 2014 yılında benim ilçem olan Yakakent’te hala kanalizasyon yok. Polis memuru olarak bir çok il ve ilçede çalıştım.her yerde Ak Parti Hükümetinin ve AK Parti belediyeciliğinin oralara getirdiği hizmetleri gördüm. Ama benim ilçem Yakakent bunlardan yararlanamamış.

YAKAKENT’İ KALKINDIRMAK İÇİN ADAY OLDUM
Bana neden siyasete atıldığımı soruyorlar. İlçemin geri kalmış olduğunu gördüğüm ve ilçemin kalkınmasına katkı verebilmek için aday oldum. Yakakent doğal güzellikleri bakımından cennetten bir köşedir. Allah’ın bize armağanı olan bu güzel ilçem bugüne kadar bu güzelliklerini ortaya çıkaramamış. Bu güzelliklerimiz doğru pazarlanamadığı için günümüzün bacasız sanayisi olan turizmden yeterince yararlanamamış. Bunun olabilmesi için vizyon gereklidir. Ben kendimde o yeterliliği görüyorum. İlçemi bütün dünyaya tanıtmayı başaracağız.

ÇAMGÖLÜ GENÇLİK KAMPI OLACAK
Projelerimizde turizm yatırımlarına öncelik vereceğiz. Çamgölü’nü gençlik kampı yapacağız. Ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimiz burada kamp yaparak iyi vakit geçirecekler. Gittikleri her yerde Yakakent’in tanıtımı nı yapacaklar. Yakakent’e gelen herkes bizim gönüllü birer turizm elçimiz olacak. Burada ayrıca turistlerin yararlanması için bir karavan parkı da kuracağız.

BAYRAKTEPE KÜLTÜR MERKEZİ
Turizm amaçlı yatırımlarımızın bir başka örneği de Bayraktepe Kültür Merkezi Projemizdir. Kültür Bakanlığı ile koordineli olarak geliştireceğimiz proje ile çay bahçeleri, sinema,  toplantı ve düğün salon gibi tesislerin yer alacağı Bayraktepe’ye şehir merkezinden ulaşımı  teleferikle sağlayacağız.

SPORU TEŞVİK EDECEĞİZ
Atatürk stadını jimnastik sahasına dönüştüreceğiz. Gençlik ve Spor bakanlığı ile görüşerek Kuzköy Spor Kompleksinin yapımını başlatacağız. BU komplekste Standart ölçülere göre sentetik çim saha, kapalı spor salonu ve yine standart ölçülerde tenis kortu  yapacağız.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI DA TAMAMLANACAK
İlçemizin içme suyu ve elektrik ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak Küplüağzı ve Yakakent  çayları üzerinde yapılacak işler için fizibilite çalışmaları başlatılacak. Büyükşehir Belediyemizle birlikte ilçemizde bir kırma taş tesisi kurulacak.

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK YAPILACAK
Bizim yönetimimizdeki Yakakent belediyesi hanımlara pozitif ayrınclık yapılacak. Kadın istihdamına yönelik çalışmalara öncelik tanınacak. Yakakent ilçemizde bir proje üretim merkezi kurulacak. Ayrıca İlçemizde halkımızın boş vakitlerini değerlendirebilecekleri sosyal yaşam alanları üreteceğiz. Yakakent’e belediyenin kapattığı mezbahayı yeniden açacağız. Bunların yanı sıra ilçemize yakışır muhtelif yerlere Pazar yerleri kuracağız.. Çok önem verdiğimiz bir başka projemizde kapalı bir otopark yapımını mutlaka başlatmış olacağız.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.