18 Haziran 2018
  • Samsun22°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara21°C
  • İzmir27°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya21°C

VE KADIN KİMDİR?.....

AV. ARZU SABUNCU

09 Mart 2018 Cuma 10:00

İnsanlığın varoluşundan bugüne değin ,tüm canlılar arasında dişi ve erkek olarak doğanın kanunlarının dahi üzerinde rol biçtiği bir ayırımdır elbette cinsiyet..

İnsanlık tarihinde ki uygarlıklarda ve ülkeler arasındaki savaşlarda dahi temel konu olmuştur çoğunlukla cinsiyet…

Türklük tarihine bakıldığında ise eski Türk cemiyetlerinde kadın-erkek arasında bir ayrılığın olmadığı,Anadolu’da seyahat eden İbniBatuta’nın seyahatnamesinde Türk kadınlarından şöyle söz ettiği görülür ; “Burada acayip bir hal gördüm. Türkler nezdinde kadınlar  tazim görmektedir. Kadınların mertebeleri erkeklerden yüksektir.”

Kadın bu cinsiyetçi rol dağılımında toplum nezdine üzerine düşenler ve görevleri olarak algılamakta ve öyle algılatılmaktadır.

Halbuki kadın mucizenin adıdır….Dünyanın aslında birinci harikasıdır… Zira kadın doğa da yaşam verir,düzen verir ve her daim zaten emektardır..

Afyon’un Emirdağ ilçesinde;  kadına ,erkeğe yada güzel bir nitelik kazanacak her şeye,naifliğe zarafete ;  ne  kadar kadın adam denilmektedir. Burada kadın ,cinsiyetin adı değildir.Güzelliğin, efendiliğin, zarafetin ve naifliğin ifadesi olarak kullanılan bir takdir etme sıfatıdır…

Ama kadınlar üzerinde taşıdığı bu güzellikleri daha yukarılara taşımak için samimi bir mücadele vermeli ve değerlerini kendileri biçmelidir

Son günlerde çok beğendiğim, veciz bir söz ve adeta bugüne kadar tüm söylemek istediklerimin neredeyse toplam ifadesi olan, aynı zaman da Terme’den hemşehrim de olan Mehmet Aslantuğ’un  şu sözü ile noktalamak istiyorum; “Kadın üretimden çekilip,bütün istikbalini bir adamın vicdanına,aşkına,samimiyetine,gününsonunda, bir gün aklının karışmasına yanılgılarına bırakmamalıdır.

Ve kadın aslında hayatın en zor zamanında tek başına da olsa ayakta durabilen ve yeniden doğabilendir hayata…

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.