18 Haziran 2018
  • Samsun22°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara21°C
  • İzmir27°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya21°C

VALİLİK İZİN VERDİ SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz'ın Tarım Meslek Lisesi'ni binasını yıkıp, Milli Eğitim Bakanlığı'nın itirazı ve yargı kararına rağmen Kent Parkı'na çevirmesiyle ilgili savcılık Valilik oluru ile soruşturma başlattı.

Valilik izin verdi savcılık soruşturma başlattı

13 Mart 2018 Salı 16:24

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Atakum'da protokol cami yapılacağı gerekçesiyle 4 yıl önce Danıştay'ın iptal kararlarına rağmen yıktığı Tarım Meslek Lisesi arazisi ile ilgili olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Okul Aile Birliği'nin ve bazı vatandaşların şikayeti sonrası, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz hakkında Valilik oluru ile savcılık soruşturma başlattı. 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Tarım Meslek Lisesi arazine yapacağı 'protokol cami' projesi kapsamında, okul Tekkeköy İlçesi'ne taşınmıştı. Sonrasında Okul Aile Birliği tarafından Danıştay'a açılan davada mahkeme okulun eski yerine taşınması yönünde karar vermişti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü söz alanda yeni okul yapımı için ihale düzenlerken, Büyükşehir Belediyesi akıllara durgunluk veren kararı alanı belediye meclisinde aldığı kararla Kent Parkı alanı olarak ilan etti.

tarim-meslek-(4)-002.jpg

BELEDİYE YARGI KARARLARINA UYMADI  

Kent Parkı değişiklik teklifide Okul Aile Birliği, yeni okulu yapacak müteaahit firma, Milli Eğitim Bakanlığı ve Defterdarlığın açtığı dava ile iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi, Danıştay ve Bölge İdare Mahkemelerinin verdiği birçok yürütmeyi durdurma kararını bu zamana kadar uygulamadığı gibi, söz konusu alanı kendi insiyatifinde kullanmaya devam etti. 

VALİLİK İZİN VERDİ 

Samsun'da Mustafa Kemal Bektaş isimli vatandaş, yargı kararlarının uygulanmaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)ve Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) durumu anlatan dilekçe ile başvuruda bulundu. Bektaş yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'dan yardım isteyerek, konuya el atılması istendi. Bektaş'a gönderilen yazıda, konuyla ilgili Samsun Valiliği'nin oluru ile Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığı, müracatın 2017/35658 sayılı soruşturma dosyasına dahil edildiği açıklandı. 

tarim-meslek-(3)-002.jpg

Konuyla ilgili Samsun Valiliği'nin oluru ile Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlattığı, müracatın 2017/35658 sayılı soruşturma dosyasına dahil edildiği belirtildi. 

Büyükşehir Belediyesi, yargı kararlarına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'nın mülkiyetinde olan araziyi kendi insiyatifinde kullanmaya devam ediyor. Zekeriya FIRAT

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.