23 Mart 2018
  • Samsun9°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara11°C
  • İzmir17°C
  • Ordu10°C
  • Sinop7°C
  • Giresun10°C
  • Amasya7°C

TİCARETSİZ ŞEHİR GELİŞEMEZ

Canik Belediye Başkanı Genç, İstanbul’da MÜSİAD'ın düzenlediği Vizyoner 17 toplantısının 2. Gününde de toplantılara katılarak,istişarelerine devam etti. Genç, "Ticaretsiz şehir gelişemez "dedi.

Ticaretsiz şehir gelişemez

12 Ekim 2017 Perşembe 18:24

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği(MÜSİAD) tarafından organize edilen ve Başbakan Binali Yıldırım, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kurum ve şirketlerin CEO’ları ve iş adamlarının katıldığı Vizyoner 17 paneli İstanbul’da devam ediyor.

Vizyoner 17 paneline katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç,” Ticaretin kalkınmanın olmazsa olmaz bir en önemli unsurudur. Bir şehirde sanayi ve ticaret gelişmedikçe, o şehir gelişemez, zenginleşemez. Zenginleşemeyen bir şehir ise ekonomik dönüşümünü sağlayamaz. Bu ekonomik dönüşümü sağlayacak olan şehrin yöneticileridir. 4. Sanayi devrimini algılayan, bilgiyle şehre yöneten, değişime ve dönüşüme direnmeyen yöneticiler şehirleri ileriye taşıyacak. İlçe belediyesi olmamıza rağmen biz bütün gücümüzü ticaret ve sanayi başta olmak üzere ilçemizin, şehrimizin ekonomik dönüşümü ve gelişimi için harcıyoruz. Yatırımcıyı ilçemize davet ediyor, kolaylıklar sağlıyoruz. Çünkü Samsun’da ne kadar yatırım olur, sanayici güçlenirse ,o kadar ticaret olur istihdam ve üretim artar. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Samsun’da bu potansiyel var. " diye konuştu.

TİCARET SAMSUN’UN 
GENLERİNDE VAR

Samsun’un tarih boyunca çok önemli bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Genç,” Samsun, tarihte ticaret, kültür-sanat ve siyaset merkezi özelliğine sahip, tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan önemli bir şehirdi. Geçmişi 7 bin yıl öncesine dayanan ve 100 yıl öncesine kadar Anadolu’nun mallarını Avrupa’ya taşıyan önemli bir kapı görevi görüyordu.Bugün Samsun bu avantajlarına rağmen TÜİK verilerine göre hak ettiği yerde olmadığı aşikar. 3. Bin yılın başında artık devletlerin değil, yerel yönetimlerin şehirleri ayağa kaldıracak projeleri ürettiği bir çağın içerisindeyiz. Bizi hayalimiz tekrar geçmişin üreten ve üretilen Anadolu’nun mallarını Avrupa’ya satan bir Samsun. Böyle bir Samsun’u şehrin tüm dinamikleriyle birlikte, ortak akıl etrafında hareket geçirebiliriz" ifadelerini kullandı.  N. Alper CABBAR 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.