22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

TERME'DE 'KÖYLER' BAŞKANI BELİRLER

Terme İlçesi'nde seçmen merkezde farklı konuşuyor, kırsalda farklı. Merkez oyu konusunda kararsız. Henüz erken diyor. Ama kırsalda AK Parti ağırlıkta. Başkanı da 'köy oyları belirleyecek gibi'

Terme'de 'köyler' başkanı belirler

03 Mart 2014 Pazartesi 14:23

Samsun'un Terme ilçesi başlangıçta 13 sonrasında ise 11 AK Parti aday adayıyla girdi adaylık sürecine. Sonuçta Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul, belediye başkan adayı oldu. Ciddi bir oy potansiyeli olan ikret Oy da kontenjan birinci sırada. Yani AK Parti güçlerini birleştirmiş gibi görülüyor ancak SP, CHP ve MHP'de işin ucunu bırakacak gibi görülmüyor.
Önce Terme'nin sahil köylerine girdik. Açık söyleyeyim AK Parti ve SP oylarıyla karşılaştık. Saadet'in adayı avukat Ali Yüksel, göçü toplamış gelmiş Terme'ye. 2009 seçimlerinin hemen ardından da başlamış seçim çalışmalarına. Köylü 'en az iki kere geldi kapımıza' diyor Yüksel için. Ama her partinin hesabını bozan Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul'un aday yapılması olmuş..
Seçmenin kafası karışmış. Daha önce söz verdiği partilerin adaylarına 'açıkça söyleyemese de AK Partili Başkan adayı Şenol Kul, sahaya çıkınca işler karışmış. Kozluk'ta yaptıkları referansı olunca, seçmenin fikri bir anda değişmiş gibi görülüyor. Mesela sahildeki bir köydeki seçmen şöyle söylüyor; "Kozluk kadar yatırım yapılmadı Terme'ye. Bunda Başkanın rolü çok. Terme şahlanabilir" diyor. Bir başkası ise "Çok geç çıktı sahaya ama Terme'deki AK Parti oylarını artırır' diye düşünüyorum, diyor. Evet Başkan Kul'un belki en büyük handikabı sahaya geç çıkması. O süreçte CHP, MHP ve SP adayları, sahada iki tur yapmış. Merkezde oldukça çok etkili olmuşlar.
TERME KİMLİK SORUNU YAŞIYOR
İlçede AK Partili Belediye Başkanı olmasına rağmen gerçekten Terme gelişememiş. Ne sahil kenti, ne de kırsal kenti olabilmiş. Ne turizmi ne tarımı ne de sanayisi bir noktaya gelebilmiş. Kimlik sıkıntısı yaşamış. O nedenle Termeli seçmen profili karışmış, farklılaşmış. Projesi olanlar ön plana ıkıyor. O nedenle de Terme'de her partinin adayı proje ile ön plana çıkmanın çabasını veriyor.. Merkezde dolaştığımızda 4 kişiyi bir arada yakalarsak, aldığımız yanıtlar ilginç. Dört partinin de şansı olduğunu söylüyorlar. Hatta tartışmalar bile oluyor. Ama AK Parti bir farkla da olsa her dört kişi de yüzde 50'lilik bir oran yakalayabiliyor. Başkan Kul'un bunda etkisi bir hayli fazla. 'AK Parti'ye vermeyecektim ama sosyal bir kişilik o nedenle oyumu AK Parti'ye vereceğim diyen seçmen bir hayli fazla'.
AK PARTİ, SP, MHP VE CHP KÖYLERDE
SP'nin adayı Ali Yüksel, seçim üssünde bir an boş durmuyor. Arkadaşlarına hep 'Köyler köyler önemli' diyor. Haklı da köyler önemli. Merkezde bıçak sırtı gibi bir durum gözükürken, daha yukarılara kırsala çıktıkça işler değişiyor. AK Parti oyları öyle bir artıyor ki; sadece kırsalda seçim olsa, açık ara olur gibi. Ama bu şu demek değil. Köylerde diğer partiler yok denilemez. Sessiz kalanlar, kararsızım diyenlerin belli ki aklından farklı şeyler geçiyor. Değişim olur mu dediğimizde farklı bir yanıtlar alıyoruz. Başkan değişir parti değişmez diyen de var. Değişim olur diyen de. MHP'de bu nedenle köylere önem veriyor MHP'nin Terme Belediye Başkan adayı Adem Güngör, çok istekli ve iddialı. Bayan MHP'lilere çok güveniyor. Minibüslerle biri gidiyor biri geliyor kırsaldan. Yanına Sakarlı Belediyesi eski Başkanı İzzet Bodur ve Ömer Akbulut'u almış. Onlar da çalışıyor. Ama Terme'de kent merkeziyle köylerin oyunun farklılığının o da farkında. "İşte anlatacağımız seçmen kesimi onlar. Köylere önem veriyoruz' diyorlar..
MERKEZDE 4 PARTİ DE ŞANSLI GİBİ ...
CHP'nin Terme Belediye Başkan adayı Salih Bora Mutlu sevilen bir isim. Kazanma şansı var mı, merkezde olsa iddialı olur. Doktor olan eşiyle birlikte inanılmaz bir mücadele veriyor. CHP'li seçmenlere rastladığımızda şöyle diyorlar; "Eski sınırlarla seçim olsa bizim adayımız seçimi alır' diyor. Bir manav, 'Bunca şeyden sonra Mutlu'nun şansı artar. Baksanıza Türkiye çalkalanıyor' diyor. Tüm bunlar yeter mi.. Bana göre kent merkezinde evet ama köylerde zor. Ancak CHP işin peşini bırakacak gibi gözükmüyor. Ve bir çok seçmen 'CHP zirveyi zorlayacak iddiasında'. Oyunuzu neye kullanacaksınız sözünü Terme'de çok sorduk. Çünkü dört aday içinde iddialı bir durum var. yanıtlar farklı; 'Adama göre, partiye göre, kim iş yapacaksa ona göre, kim hizmet yapabilecekse ona göre'.. İşte şu son seçeneği söyleyenlerin tamamının AK Parti ve Şenol Kul demesi, Kul'un şansını artırıyor. Çünkü içlerindeki tek 'belediye başkanı ve icraatları olan aday o'..
ZAMAN AK PARTİ'Lİ KULDAN YANA
AK Parti 2009 yerel seçimlerinde oyların yüzde 31,8 olan 5.412'sini, MHP oyların yüzde 29,5 olan 5.022'sini, SP oyların yüzde 25,9'u olan 4.410'unu, CHP ise oyların yüzde 6,4'ü olan 1.086'sını almış. Bu sonuçlara kısa bir göz atıp aslında sonucu kestirmek kolay ama eski AK Parti Milletvekili Fatih Öztürk'ün Başkan Kul'un düğününde oturduğumuz masada bir Termeli olarak söylediği sözünü hatırlıyorum. "Terme'de seçimler bir gün önceye kadar netleşmez. O zamana kadar söylenen laftan ibarettir". Bu gerçekten doğru. Termeli 'sır vermiyor'. Sandıkta görüşürüz der gibi bir tavır içinde. Ama yukarıda verdiğim sonuçların üzerine 69 köydeki seçmenlerin oyunu koyarsan, kim şanslı derseniz AK Parti'nin adayı Şenol Kul, yarın sandık kurulsa seçimi kesin kazanır. Peki 28 günlük süreç bunu nasıl etkiler. Bana göre Kul'dan yana. Çünkü Kul, kimin elini sıksa, sıcaklığı ve vizyonuyla farklılık oluşturuyor. Terme'de CHP'nin adayı Salih Bora Mutlu bununla ilgili bir söz söyledi bana göre çok önemli; "AK Parti bize benzeyen bir aday çıkarttı. Yoksa işi çok zor olurdu. Ama yine zor".
KIRSALDAKİ OYLAR FARK GETİREBİLİR
Bu şu demek. Şenol Kul, sosyal bir kişiliğe sahip. Yani muhafazakar seçmenin dışından da oy alabilir. SP'nin adayı Ali Yüksel de tüm seçmenden oy istiyor ama daha çok AK Parti'nin bahçesinden beslenecek gibi gözüküyor. MHP kendi oylarının yanı sıra güçlü olarak öne çıkıp, SP ve CHP'ye gidecek oyların peşinde. CHP ise son düzlükte MHP'li seçmenin oylarını da alabilir miyim diye düşünüyor olsa gerek. Bunca karışıklığın arasında SP'li Ali Yüksel geçtiğimiz seçimdeki başarısını gösteremezse, AK Parti adayı Kul, fark bile yapabilir. Ama sağ seçmenin oyları çok eşit olarak dağılırsa CHP, köyden de oy alması halinde, bir anda ortamı bıçak sırtına getirebilir. Her şeye rağmen sandıkta ipi göğüslemeye yakın ve öne çıkan tek aday şu an için Şenol Kul.. Hatta kapatılan belde belediyelerin oylarının da 'Kula'a yakın olduğunu söyleyebilirim. A. Yener CABBAR yazdı...

terme-akp-001.jpg

Terme'nin gelecekteki 50 yılını planladığını söyleyen Şenol Kul:
Tutamayacağım hiç bir sözü vermem!

Ne yapılması gerektiği gibi, nasıl yapılması gerektiğini de bildiğini belirten Kozluk Belediye Başkanı ve AK Parti Terme Belediye Başkan Adayı Şenol Kul, " Kozluk'ta tecrübe kazandım, bu bakımdan ben, geri döndürülmeye tek şeyin zaman, para ile satın alınamayan tek şeyin de tecrübe olduğuna inanıyorum" diyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

AK Partinin Terme’deki Seçim Koordinasyon Merkezinde karşılaştık Şenol Kul ile.
Önce bir cenaze törenine katılmış, sonra da iki köyde seçim çalışması yapmış, bizimle konuştuktan sonra yine köylere çıkacakmış. Zerre miskal yorgunluk izi görmedim kendisinde.
Yine o bildik yüz ifadesiyle karşıladı bizi.
Yüzü yine gülüyordu.
Ve bu pozitif enerjiyi de çevresine saçıyordu.
Tanışıklığımız 25 yıl öncesine dayanıyormuş.
Bunu,  bizi yıllar sonra Yener Cabbar yeniden bir araya getirdiğinde Şenol Kul söyledi.
Ben Hedef Halk'ın yazarıydım, o ise Kozluk Beldesinin başarılı belediye başkanıydı.
İtiraf edeyim yaklaşık 25 yıl sonra karşılaştığımızda eskiden tanışık olduğumuzu onu gülen yüzü nedeniyle hatırladım.
Sahi hiç sıkıntılı bir hali olmaz mı bir insanın?
Şenol Kul ile tanışırsanız bunun gerçekten de olmayacağına inanırsınız.
Şu sıralar sık görüyorum ben Şenol Kul'u.
Mesela şu aday adaylığı süreci bile özellikle Terme'den her aday adayı için zorlu bir süreçti. Nasıl oldu, nasıl başardı bilmiyorum, herkesin sıkıntısı yüzüne yansırken o hep gülen bir yüzle çıktı insanların karşısına.
Bu seçim çalışmaları sırasında son röportajı kendisiyle gerçekleştirdim. O ana kadar Beş adayla konuşup röportaj yapmıştım. Yorgunluğumu varın siz düşünün artık.
Ve fakat
Çevresine yaydığı o müthiş enerjiden olsa gerek onunla söyleşiye başladığımda bütün yorgunluğum gitmişti.
Öyle inanıyorum ki;  Terme’deki seçim büyük bir yarışa sahne olacak. Onun bu gülen yüzüyle çevreye yaydığı iyi enerji nedeniyle Terme seçimleri Samsun’daki en demokratik yarış olarak hatırlanacaktır.
Bu benim inancımız. Süreçte bir olumsuzluk yaşansa bile bunun müsebbibi kesinlikle Şenol Kul olmayacaktır.
‘’Kazanan ben olacağım’’ diyor.
Bunu söylerken gözleri parlıyor.
Ekibi de ondan aldığı ışıkla olsa gerek bir başka hırsla asılıyorlar seçim çalışmasına
8 Ağustos 1960 tarihinde bir adı da Leylek olarak bilinen Kozluk Köyünde doğmuş Şenol Kul.
SAMSUNSPOR FORMASI GİYMİŞ BIR SPORSEVER
Samsunspor sevdalısı bir sporsever olarak biliniyor Şenol Kul, bu nedenle Kozluk'a kazandırdığı halı sahada gençlerle sık sık futbol oynadığı da biliniyor. Şenol Kul Samsunspor'un tutuklu bir taraftarıdır ayrıca, ben bilirim de bilmeyenler için söylemek isterim ki o Samsunspor'un formasını terletme şansı bulmuş bir futbolcudur.
Şenol Kul.
"Nasıl bir futbolcuydunuz?’’ diye soruyorum.
 Bu soruma şu cevabı verdi:
Her iki ayağımı da kullanabiliyordum ama Antrenörüm beni sol açık oynatıyordu. Samsunspor Genç Takımında Hasan Şengün (Dobi Hasan), Murat Şimşek Ahmet Usta ile aynı takımda top oynadım. Çok hızlı bir oyuncuydum. Futbolda da çok başarıydım. Profesyonel futbolcu olmadıysam bu eğitimime daha çok önem vermek istememdendir. Eğitim almamı hem ben istiyordum, hem de babam bunun olmasını çok istiyordu.
SORMLULUKLARIMI  BİLİRİM
Siyasete karar verirken inandığım şu ana ilkeyi düşündüm. Toplumda üç tür insan vardır. 1- Sorunları görmeyen veya görmek istemeyen. 2- Sorunları gören ama bunları kendisinin yaratmadığına inandığı için sorumluluk almayıp, başkalarını suçlayanlar. 3 -Sorunları gören ve o sorunları kendisinin yaratmamış olduğunu bildiği halde sorumluluk alarak, çözülmesi için çaba harcayanlar.
Ben üçüncü kategorideki insan tipinden olduğumu düşünüyor ve buna inanıyorum. Sorumluluklarımı bilirim ve sorumluluklarımdan hiç bir zaman kaçmam.
EKİP ÇALIŞMASINA İNANIRIM.
Ben şimdi siyaset yaptığıma bakmayın, ben bir bilim adamı olarak yetiştim. Bu bakımdan bilime inanırım. Bilim, bilgi demek olduğuna göre, belediyeler de bilgi ile yönetilmesi gereken yerlerdir. Ben mimar değilim, o nedenle mimar gibi düşünüp karar vermemeliyim. Şunu söylemek istiyorum.  Ben hiçbir zaman ‘Ben bilirim’ demem. Bilenleri etrafımda toplarım, danışırım, istişare ederim. Daha sonra karar veriri, karar verdikten sonra da asla bu kararımdan dönmeden o kararı uygularım. Belediyelerde ortak aklı egemen kılmak gerektiğine inanırım öncelikle. Terme'yi ekip çalışmasını esas alan bir sistemle yöneteceğiz.
TERME’NİN GELCEK 50 YILINI PLANLYACAĞIZ
Ben Termenin geçmişiyle gurur duyuyorum ama bu güzel ilçemin geleceğini planlamak için belediye başkanlığına aday oldum. Geçmişiyle onur duyduğum Terme’nin görkemli geleceği için adayıyım. Ve Terme'yi kentse, kurumsal ve kültürel dönüşümün yanı sıra ticaret ve turizm kenti yapmayı hedefliyorum. Terme'nin gelişmesini sağlamak için görev yapmış bütün eski başkanlara da minnette olduğumu söylemek isterim. Ancak ben ilçemizi daha ileriye taşıyacak projelere imza tacağıma inanıyorum.
5 YILLIK SÜRE İÇİN ADAY OLMADIM
Ben 30 Mart Pazar günü yapılacak seçimi kazanacağıma inanıyorum. Seçimler beş yılda bir yapıldığı için şimdi Terme'nin 5 yılını yönetmek için adayım ama ben 5 yıl için plan yapmayacağım. Ben Terme’nin gelecekteki 50 yılını planlayacağım. Planlarım kısa, orta ve uzun vadeli projeler olacak. Bu projelerin hepsini ben bitiremem. Benden sonra görev yapacak başkanlar içinde bir temel hazırlayacağım.
TERMELİ TECRÜBEYE OY VERECEK
Ben ne yapmam gerektiğini bildiğim bilgi neyi nasıl yapmam gerektiğini de biliyorum. Allah'ın bize verdiği akıl ve vicdanla sağlıklı seçimler yaptırması benim en büyük dileğimdir. İnşallah bu seçim Terme için hayırlı olur. Terme halkının bilgi, beceri ve tecrübeye önem verecektir. Seçmen, bilgi, beceri ve tecrübenin kimde daha çok olduğunu biliyor. Seçimini de ona göre yapacaktır.
ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZMEK KOLAY
İlçelerde Ulaşımın büyük bir sorun olduğunu bende biliyorum. Bu sorun akıl ve mantık yoluyla çözülecektir. Terme'den diğer bütün ilçelerde artık büyükşehrin bir parçasıdır. Büyükşehir Belediye Başkanımız eskiden kendi sorumluluk alanını düşünüyordu, şimdi ilçeleri de düşünecektim. Bu nedenle istişare ile ulaşım Samsun'da sorun olmaktan çıkacaktır.
YENİ TERME'Yİ KURACAĞIM
Bütünüyle  detaylarını şimdi açıklayamayacağım çok kapsamlı bir projem var. Terme'yi denizle bütünleştirmek adına şehri sahile doğru geliştirmek için yeni imar planları uygulayacağız. Şunu söylemek istiyorum yeni bir Terme kuracağız. Yeni Terme Yeni bir yerleşim ve yaşam alanı olacak. Bunun için yeni şehir planı yapacağız. Ayrıca Terme’nin çehresini de değiştireceğiz. Gelecekte yeni Terme’nin yanı sıra geniş parkları olan, estetik görünümlü çağdaş bir kent ortaya çıkacak.
AMAZON BAŞKENTİNE AMAZON ADASI KURULACAK
Terme’de olmazsa olmazımız Kent ormanıdır. Kent ormanı kazandıracağız. Bisiklet yolları açacağız. Terme’de mutlaka bir hayvan barınağı kurulacak. Yürüyüş parkurları ve mesire alanları olacak. Amazonların yaşadıkları yer olarak Terme biliniyor. Amazonların Başkentine Amazon Adası kuracağım.
SU SORUN OLMAKTAN ÇIKIP TERME’NİN AVANTAJI OLACAK
Terme büyük bir potansiyele sahip ama bunun farkında bile değil. Mesela, su bütün her yerde yaşamın kaynağıdır. Su hayattır. Ama su Terme için bu sıralarda büyük bir sorun olarak görülüyor. Su, Terme için sorun olmaktan çıkarak büyük bir avantaj haline gelecek. Deniz ve Terme Irmağından korkan değil, ondan yaralanan bir Terme ortaya çıkacak. Son söz olarak şunu söylemek isterim. Çok yakın bir gelecekte mükemmel bir Terme kuracağız.

terme-sp-002.jpg

Önce Ahlak ve Maneviyat’ parolasıyla seçime giren SP’li Yüksel:
‘’Doğru tercihin tam zamanı’’ diyor

Terme’de seçimin favorileri arasında gösterilen Saadet Partisi (SP)’nin adayı
Av. Ali Yüksel, Terme’nin geri bırakıldığını ama bunun kader olamayacağını söyleyerek, ‘’Termeliler olarak birbirimizi sevmeye ve birlikte hareket etmeye mecburuz’’ diye konuşuyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

Haziran veya Temmuz aylarıydı, Genel Yayın Yönetmenimiz Yener Cabbar, Tekkeköy doğumlu olduğumu düşünmüş olmalı ki;  ‘’Abi sana doğu tarafı düştü’’ diyerek bizi seçim yazıları için ilçelere gönderdiğinde Terme’ye de gitmiştim. Terme’de halkla konuşurken onun adını sıklıkla duyunca genelde oy oranı yüzde birler dolayında olan Saadet Partisinin adayı henüz ortalıklarda bile yokken ‘’Nasıl oluyor da bu kadar tanınıyor’’ diye düşünmüştüm.
Bizim o ilk seçim yazılarından hemen sonra başlarında Yener Cabbar olmak üzere bizim gazetenin gençleriyle birlikte bir kez daha gitmiştik Terme’ye.
‘’Ali Yüksel’in adını yine söyleyecekler mi acep’’ diye merakta kalmıştım.
Yener Cabbar’la birlikte sonuçları analiz ederken bir kere daha gördüm ki; Terme halkından çok kimse onun adını söylemiş.
Ki;
Henüz diğer adaylar henüz sahaya çıkmış değildiler.
Bu çalışma sırasında da Terme’de çok kişi ona oy vereceğini söylüyordu.
Reklam Müdürümüz Feride İçkilli, röportaj için benim adına kendisinden randevu almış. Saadet Partisinin ilçe binasında buluştuk Ali Yüksel’le. Köylerdeki çalışmasını yarım bırakıp gelmişti ki, söyleşiden hemen sonra yine köylerin yolunu tuttu kendisi.
Ali Yüksel bir Avukat, 17 yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Başkan lık makamına hukuk danışmanlığı yapmış.
2009 seçimlerinde de Terme Belediye Başkanlığına aday olmuş Ali Yüksel.
Ve fakat
‘’Adaylığımız çok geç açıklandı. Seçimlere 45 gün vardı ben seçim çalışmalarına başladığımda. Yine de o seçimden alnımızın akıyla çıkarak 3. parti olmuştuk’’ diyor Ali Yüksel.
20 yaşından bu yana siyasetin içersinde olduğunu söyleyen Ali Yüksel, seçimi kaybetmiş olmasına rağmen seçmene küsmemiş. Seçim sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki görevine dönmüş olmasına rağmen Terme Halkıyla temasını kesmemiş yani. ‘’Düğünde bayramda ve cenazede onları aradım. Hemşerilerimin iyi gününde de kötü gününde de ben onların yanındaydım’’ diyerek 30 Mart Pazar günü yapılacak seçimlere ne kadar iddialı hazırlandığını söylüyordu.

TERME KAN KAYBEDİYOR
Terme kan kaybediyor. Böyle olunca gücü de azalıyor. 31 Mart sabahı başkan olduğumda Yerel Kalkınma Hamlesi başlatacağız. Bunun için ilk adımı Terme Tanıtım Günlerini başlatarak atacağım. İnsanların Terme’nin yaşamaktan mutlu olacakları bir şehir olmasını sağlayacağız. Bunların yerel kalkınmayı başlatmak için yetmeyeceğini biliyorum. Sosyal, kültürel faaliyetlere de hız vereceğiz.

TERMELİ BALIK YEMEK İÇİN ÇARŞAMBA’YA GİTMEYCEK
Termeli hemşerilerim bir misafirleri geldiğinde balık yemek için Çarşamba’ya gidiyorlar. Benim hemşerilerim hafta sonlarında ailesini de alıp Çarşamba’ya gidiyorlar. Terme’nin en güzel yerine bu belediye çöpleri döküyor. O alanı biz yap işlet- devret modeliyle mesire yeri olarak düzenleyeceğiz. Terme’ye yatırımcı çekeceğiz.
BEYAZ MASA KURULACAK
Terme’de birinci elden sorunların çözümünü sağlamak için ‘Beyaz Masa’ kuracağız. Ayrıca, sorunlar halk belediyeye gelmeden ‘Beyaz Araç’ nedeniyle belediyeye yerinde ulaşmış olacak. Böylece hizmet vatandaşın ayağına gitmiş olacak. Halk Meclisi ve Alo Belediye hattını da kuracağız
DENK BÜTÇE YAPILACAK
Terme için yeni kaynaklar bulacağız ve denk bütçe yapacağız. Terme Belediyesi alt yapı ihtiyaçlarını kendi kaynaklarıyla karşılamış olacak. Yarıca yatırım yapan bir belediye olacağız. Terme halkı biz yönetime geldiğimizde bütün yerleşim yerlerine sorunsuz ulaşmış olacak.
SU SORUNU ÇÖZÜLECEK
Terme bol ve temiz içme suyuna kavuşacak. Terme’nin bütünü doğalgaza kavuşacak Yeni okul alanları açarak eğitime katkı vereceğiz. Tolu konut projeleri üretilerek modern Terme’ye doğru adım atılacak. Terme’den göçün azaltılması için öncelikle işsizliğin önlenmesi için çalışacağız. Terme bir cazibe merkezi olacak yatırımcılar teşvik edilecek.
OSB KURULACAK
Mevcut küçük sanayi mutlaka iyileştirilecek. Bunun yanı sıra Terme Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasını sağlamak için Bakanlık nezdinde girişimde bulunulacak. Terme’de tarım ürünleri ve ekipmanlarının ülke genelinde tanıtımı yapılacak Organik tarım ürünlerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla üreticilerimiz organik tarıma özendirilecek.

terme-chp.jpg

‘’30 Mart’ta sevgi galip gelecek’’ diyerek Termelilere seslenen CHP'li S. Bora Mutlu:
Kayıp yılları geri kazanacağız

Zamanın Sağlık Bakanını mahkemeye verdiği için Şırnak’a sürgün edildikten sonra, Terme halkının topladığı 7 bin 200 imzalı dilekçenin gücüyle Terme’deki görevine geri dönen Salih Bora Mutlu, ‘’Terme halkını seviyorum, onların da beni sevdiğini biliyorum. Terme halkı 30 Mart’ta sevginin gücünü gösterip, Terme’yi kurtaracak’’ diyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

Sait Faik Abasıyanık ‘Sevmek Zamanı’ adlı hikâyesinin bir bölümünde şu notu düşer:
‘Bir insanı sevmekle başlar her şey’
Bir de Cengiz Aytmatov’un eserinden uyarlanarak çekilen Selvi Boylum Al Yazmalım filmindeki o repliği hatırlayın.
Ne diyordu Asya?
‘Sevgi nedir?’ diye soruyordu önce.
Cevabını da kendisi veriyordu sonra:
‘Sevgi iyiliktir’
‘Sevgi emektir’
Bir insanı sevmek için iyilik yeter mi?
Emek vermek te gerekli midir?
Emek gerekir elbet ama bir insanı sevmek için iyilik bazen tek başına da yeterli oluyormuş.
Terme’de buna tanık olduk biz.
Terme halkı, sırf onlar ın hakkını korumak için bakanı mahkemeye veren doktorları Salih Bora Mutlu’nun bu sebeple Şırnak’a sürülmesine tepki vermiş. Termeliler, aralarında imza toplayarak doktorlarını geri almayı başarmış.
Sebep tek başına bu eylemle doğrudan ilgilimidir bilemem ama Terme halkının bu kadirşinas davranışı Salih Bora Mutlu’yu Terme ve Terme halkına gönülden bağlamış.
Aslında Ankara’da doğmuş bir Mersinlidir Dr.Salih Bora Mutlu.
‘’Belediye Başkanı olmak istediğinize göre Terme’yi çok sevmiş olmalısınız?’’ diye sorarak başlıyorum röportaja.
‘’Terme’yi de seviyorum ama ben aslında Terme’den çok Termelileri seviyorum’’ diye cevap verdi bu soruma ve şöyle devam etti konuşmasına:
Çünkü onlar beni çok sevdi. 2000 yılında yine onların hakkını korumak adına o zamanın Sağlık Bakanı Osman Durmuş’u mahkemeye vermiştim. Bakanlık ‘ta bu nedenle beni Şırnak’a tayin ererek sürgüne göndermek istemişti. Terme halkı aralarında 7 bin 200 imza toplayarak bir dilekçe hazırlamışlar. Benim sürgüne gönderilmeme tepki göstermişlerdi. Halkın o gücü benim tekrar Terme Devlet Hastanesindeki görevime dönmeme neden olmuştu.

SEVGİ GALİP GELECEK
Bu sevgi karşılıksız değil, Ben de Terme halkını çok sevdim. Eşim de bir hekim, o da aslen Ankaralıdır. Benim gibi o da Teme halkını çok sevdi. Emekli olduktan sonra da Terme’den ayrılmadık. Terme halkının iyi şeylere layık olduğunu ve termenin iyi yönetilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisinden Belediye Başkanlığına aday oldu. 30 Mart Pazar günü sevgi galip gelecek. Terme mutlu olacak. Terme’nin kaybettiği yılları geri almak yine Terme Halkının elindedir.

TERMELİ İTİLİP KAKILMAYACAK
Terme halkı benim çok iyi bir doktor olduğum için beni sevmedi. Ben de öyle çok iyi bir doktor olduğumu düşünmüyorum ama terme halkı ile aramızda kopması mümkün olmayan bir sevgi bağı oluştu. Terme ve Terme halkı bugüne kadar hep itilip kakılmıştır. Terme halkını geçmişte nasıl koruduysam Belediye Başkanı olduğumda da öyle koruyacağım. Termeli artık itilip kakılmaktan kurtulacak. Hizmetin hep en iyisini alacak.

ÇARPIK KENTLEŞME ANLAYIŞI SON BULACAK
Terme Çarpık kentleşmeye örnek olabilecek bir şehir olarak önümüzde duruyor. Sokakları dar. Kaldırımlar yok. Oyun ve park alanları yok. İnsanlar burada yaşamaktan mutlu değiller. Ben en az 500 kişi biliyorum, Terme’de çalışıyorlar ama Samsun’da oturuyorlar. Her sabah bizden 1,5 saat erken kalkmak zorunda kalıyorlar. Yol masraflarıyla birlikte o külfete katlanıyorlar ama Terme’de yaşamak külfetine katlanamıyorlar.

TERME DENİZLE BULUŞACAK
Yaşamlarını Terme yerine Samsun’da geçirmeyi tercih eden memur ve işadamlarını bunu yaptıkları için suçlayamayız. Bu onların suçu değildir. Biz Terme’yi insanların yaşamaktan zevk alacakları bir şehir yapacağız. Terme’yi öncelikle denizle buluşturacağız. Sokakları geniş, oyun ve park alanları bolca bulunan bahçeli evlerin olacağı denize yakın yeni Terme’yi kuracağız. Terme bizimle birlikte denizle kucaklaşan bir şehir olacak.

İŞSİZLİK AZALACAK
Yeni Terme projemiz sayesinde ilçemizde başta inşat sektörü olmak üzere mobilya ve ev tekstli alanında faaliyet gösteren işyerleri de aktif hale gelecek. Bilindiği üzere inşat sektörü gelişirse bunun bütün sektörler üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Yeni Terme projemiz ilçemizdeki işsizlik sorununu da ortadan kaldırmış olacaktır.

TERME KİRLİ YATIRIMLARA KAPANACAK
Terme özellikle enerji sektörünün kirli yatırımları için bir cennet gibi görülüyor. 6 firma kömürle çalışacak santral kurmak için lisans almış. Henüz yer tespiti yapılmamış. Biz Terme’yi kirli yatırımların için cennet olmaktan kurtaracağız. Terme’de özellikle kömürle çalışacak santrallerin kurulmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Termeyi ve Terme halkını zehirlemeye kimsenin hakkı olamaz.

PROJELERİMİZ İNSAN ODAKLI
Terme’yi kirli yatırımlardan korurken, belediye hizmetlerimiz i de sürdürmüş olacağız. Terme’ye için hazırladığımız projelerimiz ise ana hatlarıyla şunlardan oluşuyor: Yaşlı dostu belediye,Köyler Cazibe merkezi olacak.Terme halkı sağlıklı içme suyuna kavuşacak. Ulaşım çile olmaktan çıkacak. Modern semt pazarları kurulacak.Sağlık bizim işimiz.Oto galerileri ve Sanayi Sitesi kurulacak. Kültürel ve sanatsal faaliyetlere önem verilecek. Sebze ve meyve hali kurulacak. Yağmur suyundan korkulmayacak.Terme Belediyesi engelli dostu olacak.Spor alanları artacak. Cami.okul ve mezarlıkların bakımı aksatılmayacak.Hayvanlar korunacak. Ve en önemlisi Sosyal belediyeciliğe önem verilecek, İhtiyaç sahiplerine HALK KART verilecek.

terme-mhp.jpg

‘Değişim için doğru seçim’ parolasını benimseyen MHP’li Güngör:
Hesap verir belediyeyi kuracağız

Seçildiğinde bir yıl süreyle makam odasında oturmayacağını söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin Terme Belediye Başkan Adayı Adem Güngör,  ‘’Terme’de kin bitecek. Hoşgörü gelecek’’ diyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

Bir yerleşim yerinde halkın sorunlarını çözerken o sorunu anlayanlardan çok o sorunu yaşayanların daha başarılı olduklarını söyleyen Terme’nin MHP’li adayı Adem Güngör, Terme’de seçimi kendisinin kazanacağına inanıyor.
CHP’nin oylarının CHP’ye dönmesiyle seçimin etkilenebileceğini de söyleyen Güngör, seçimi Ak Parti’den alacak her adayın Ak Parti’den oy devşirmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.
1967 yılında Terme’de doğan Adem Güngör bir öğretmen, eğitimci olması nedeniyle İnsan psikolojisini de bildiğini de söylüyor ve Terme halkının kendisine oy vermesini sağlayacağına inanıyor.

TERME SAHİPSİZ KALMIŞ
Siyasetçiler Terme için kendileri karar veriyorlar ve bunu bize onaylatıyorlar. Böyle olunca Terme bugüne kadar sahipsiz kalmış. Benim şehrim asla sahipsiz ve kadersiz kalamaz. Biz Terme halkıyla birlikte bu şehrin sahipleri olacağız. 24 saatimizi Terme halkına hizmet için harcayacağız. Ben Halkın adayıyım. Terme halkı bu nedenle seçimlerde bana oy verecektir. Ben 47 yaşındayım, bugüne kadar kimseyi kırmadım. Bu yaşıma kadar kimseyi hayal kırıklığına uğratmadım.

İŞSİZLİK SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK
30 Mart günü halkın teveccühü bizden yana olur da seçimi kazanırsak 5 yılsonunda Terme’de trafik sorun olmaktan çıkmış olacak. İşsizlik tamamen ortadan kalkacak. Terme’ye gelen her yatırım değerlendirilecek. Terme denizle buluşacak. Asfalt ile deniz arasında yeni bir yerleşim bölgesi kurulacak. Burada evler üç katı geçmeyecek ve her evin önünde bir bahçesi olacak.

ALT YAPI TAMAMLANACAK
Terme’de bu çağda halen alt yapı sorunu var. Bizim yönetimimizdeki Terme’de içme suyu bir sorun olmaktan çıkacak. Termeli, Köybucağı ve Terme Çayından gelen suyu içiyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan dizanteri salgınını Terme halkının unuttuğunu zannetmiyorum. Terme kesinlikle sağlıklı bir içme suyuna kavuşmuş olacak. Kanalizasyonu olmayan hiçbir yerleşim yeri kalmayacak.

KÖY YOLLARI TERME’YE DÖNECEK
Çarşamba tarafındaki bazı köylerimizdeki halk alışveriş için Çarşamba’ya gidiyorlar. Bu gizli götür. Terme’nin 73 bin nüfusu bizim insanımızdır. Köy yollarımızın yönü mutlaka Terme’ye dönmüş olacak.

DOĞALGAZ TERME’YE GELECEK
Doğalgazla çalışan Enerji santralleri için bir cazibe erkesine dönüşen Terme’de evlerde halen doğalgaz kullanılmaması bir çelişkidir. Bizim yönetiminde olduğumuz Terme belediyesi Terme’deki her eve doğalgaz getirilmesini sağlayacak.

ŞEFFAF BELEDİYE
Terme’de mimar ve mühendis olmadığı için halkımız kamusal hizmet alamıyor. Terme’de kin ve nefret bitecek Hoşgörü gelecek. Terme Belediyesi kaynaklarını nereye harcadığını belirten bir idareye kavuşacak. Şeffaf ve hesap verir bir belediye yönetimi kuracağız. Alo Belediye hattını mutlaka kuracağız. Vatandaşlarımız ne sorunu varsa bize bu hat sayesinde ulaşabilecek. Yoksul ve ihtiyaç sahipleri için Hilal Kart uygulamamız mutlaka devreye girecek.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.