23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

TEKKEKÖY'E 'OSMANLI HAMAMI'

Tekkeköy Belediyesi, hamam kültürünün canlandırılması ve ilçede turizmin farklı alanlarda da gelişmesi noktasında Osmanlı Hamamı Projesi'ni hayata geçirdi

Tekkeköy'e 'Osmanlı Hamamı'

11 Şubat 2018 Pazar 14:25

Tekkeköy'de yeni ve özel bir projenin daha hayat bulmaya başladığını söyleyen Belediye Başkanı Hasan Togar, "Bu yıl gerçekleştirmeyi planladığımız ilk projemiz olan Osmanlı hamamımızın inşaatına başladık. Projemiz ile hem yerel hem de ulusal anlamda Türk kültürünün ve geleneklerinin bir parçası ilçemizde tekrar canlanacak" dedi.

Dünyanın neresinde olursa olsun, 'hamam' dendiği zaman ilk akla Osmanlı ve Türkler'in geldiğini söyleyen Başkan Togar, "Tekkeköy Belediyesi olarak bizler de sağlık, kültür, sosyal birçok özelliği bünyesinde barındıran bir hamamı ilçemize kazandırabilme konusunda çalışmalarımızı tamamladık. Bu hafta içi hayırlısıyla temelini atacağız" diye konuştu.

HAMAM OSMANLI MİMARİSİ 
VE MOTİFLERİYLE BEZELİ 

Osmanlı Hamamı Projesi hakkında bilgi veren Başkan Togar, "19 Mayıs Mahallesi'nde yaklaşık 5 bin 500 metre karelik bir arsaya yapılıyor. Etrafında 4 bin beş yüz metre kare yeşil alanı bulunan ve Osmanlı mimarisi ve motifleriyle süslenerek yapılacak hamamımızın yanına birde 300 metre karelik açık yüzme havuzu inşa edeceğiz. Proje kapsamında hamamımızın içerisinde havuz, sauna, tuz odası, buhar odası, masaj odası ve şok havuzu başta olmak üzere birçok donatı da bulunacak. Projemizi yıl sonuna kadar tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmaya hedefliyoruz" dedi.  Feride İÇKİLLİ

tekkekoy-hamam3.jpgtekkekoy-hamam1.jpg

TEKKEKÖY, İLK İNSAN YERLEŞKESİ

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, "Tekkeköy, Karadeniz'deki ilk insan yerleşkesidir. Tarihi süreç içerisinde ilçemizde on yedi uygarlığın izlerine rastlanmaktadır. Hamam kültürü çok eski ve Türklerin adetleri ile örtüşmüş ayrılmaz bir parçasıdır. Yıllar geçtikçe yok olmaya yüz tutan hamam kültürü çalışmalarımız sayesinde tekrar canlanacak" dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.