22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

TEKKEKÖY'DE 'ÇARŞI KARIŞMIŞ', KÖYLER İZLİYOR

Tekkeköy'de kırsalda AK Parti'nin oy ağırlığı var ama çarşı karışmış. AK Partili Togar bu kez seçimi almak için savaşıyor. Başkan Tekin'in derdi ise 'değişimci' seçmen. Seçmen bu kez gelişmek için oy kullanırsa 'bıçak sırtı' bir durum olur

Tekkeköy'de 'çarşı karışmış', köyler izliyor

26 Şubat 2014 Çarşamba 14:15

Samsun'un Tekkeköy İlçesi oldukça ilginç bir seçim bölgesi. Hemen hemen her dönem 'iktidarın dışında' bir partiden belediye  başkanı seçen bir seçmen profiline sahip. Sosyal demokrat oyların oldukça yoğun olduğu ilçede, yerliler, mübadiller, Doğu Karadenizliler ve diğer seçmen guruplarının tercihleri 'çoğunluk olarak nereye kayarsa' belediye başkanı o yönde oluyor.

Mevcut Belediye Başkanı CHP'li Hayati Tekin DSP'den girdiği seçimleri kazandı ve sonrasında CHP'ye geçti. CHP'nin oyları da şimdi cepte gibi görülse de 'sokaktaki vatandaş bu kez öyle demiyor'. Çünkü Tekkeköy'de seçmen bu kez 'artık gelişmeli, ekonomisi düzelmeli ve değişim yaşanmalı' diyor. Yani Hayati Tekin bu kez de seçimi kazanmak istiyorsa, Tekkeköy'ün değişebileceğine seçmeni inandırması gerekiyor. Yoksa, zaten kırsaldaki seçmende AK Parti oy ağırlığından, çarşı da karışır ki, bu seçmenin tercihlerini değiştirebilir.

TOGAR, KAPI KAPI DOLAŞIYOR

Başkah Hayati Tekin'in bu kez karşısında yine AK Parti'li Hasan Togar var. Togar,  bu kez yalnız da değil. Hem AK Parti'nin İl Başkanı Fuat Köktaş, hem de Büyükşehir Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, "Tekkeköy'ü istiyoruz diyor. Daha çok hizmet getirebilmek için bizi ayırmayın' diye seçmene mesaj veriyor. AK Partili Hasan Togar, dağ tepe kapı kapı çalışıyor. Köylerde AK Parti oyunun ağırlığını bilmesine rağmen boş bırakmıyor. Merkez de ise CHP'li Tekin'e oy çıkan mahalleleri ise adeta abluka altına almış durumda. MHP'nin aday çıkarması 'seçim programlarını' biraz değiştirse de "Seçmen değişim istiyorsa AK Belediyeciliği seçmeli" diyor.

tekkeeeee-001.jpg

DEĞİŞİM EN ÇOK SÖYLENEN KELİME

Tekkeköy'ün merkezinde yaptığımız kamuoyu yoklamalarında kimi görsek, isimden ve oyunu kime vereceğinden çok 'Değişim diyor'. Başkan Hayati Tekin'in programı uygun olmayınca röportaj yapamadığımızı belirtmek isterim. Çünküulaşmakzorkendisine. MHP'nin adayı Bahattin Yücel'le ise randevumuz olmasına rağmen görüşülemediğini hatırlatmak isterim. Neyse seçmene nasıl bir değişim diye sormaya devam ediyoruz. Samsun'a 13 kilometre uzaktaki bir ilçenin bu kadar geri kalmasını örnek gösteriyorlar. Değişimin kiminle olacağına henüz karar vermemiş seçmen şöyle diyor; "Kararsızım. Ama şunu istiyoruz. Artık o gurup güçlü, bu grup güçle yerine Tekkeköy güçlü demek istiyoruz" şeklinde görüş belirtiyor. Mübadil nüfusun yoğun olduğu yerlerde  CHP'li Başkan Hayati Tekin'in ağırlığı var. Ama hangi bölgeye giderseniz gidin seçmenler arasında da 'Bu kez aynı olur, ya da bu kez farklı olur' gibi tatlı seçim tartışmaları yaşanıyor. Bir esnaf, "Tekkeköy'de para yok. Sanayi burada ama vatandaşa faydası yok' derken, bir başka esnaf, "Yıllardır aynı görüntülere bakıyoruz. Bir ilçe hiç mi değişmez" diye yanıt veriyor.

tekkeee1-001.jpg

KÖYLERDE AK PARTİ AĞIR BASIYOR

Bazıları "Burada kişiye ve partiye göre oy çıkar' derken, o sırada lafa girenler 'Hep öyle diyoruz ilçemiz kaybediyor" diye tepki veriyor. AK Parti ile CHP adayları arasında geçen seçim sürecinde Doğru Yol Partisi tabanlı ailenin ferdi olan Muhammet Bahattin Yücel de var. MHP'den aday olmuş. Herkes AK Parti'nin oy oranını etkileyeceğini söylese de "Oyum MHp'ye diyen seçmene çok rastlamadık' desek yeridir. Çünkü sokakta, çarşı da söylenen söz 'Togar mı, Tekin mi'.. Ya da 'AK Parti mi, CHP mi' diye değişiyor. Kırsalda ise durum farklı. Elbette CHP oyu da var ama iktidarın nimetlerinden yararlanmak isteyen köylü, AK Parti'ye daha çok oy vereceğe benziyor. MHP oldukça az. CHP'de, Hayati Tekin'e sempatisi olanlar tarafından söyleniyor.

YILMAZ TEKKEKÖY'DE SEVİLİYOR

Tekkeköy'de Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz seviliyor. Hatta metrobüs seferlerini başlatacağım sözleri ilçede yankılanıyor. Hasan Togar ile kolkola gezmesi ise seçmen tarafından ilgiyle izlenmiş. Büyükşehir, Tekkeköy elele verirse burada seçimi AK Parti alabilir, diyenlerde var. MHP'nin etkisi ne olur belirsiz. Çünkü Tekkeköy'de seçmenden laf almak görüşünü belirtmesini istemek oldukça zor. Anketi kim yaptırıyor sorusu bu ilçede oldukça çok görülüyor.Yani seçim sonuçları AK Parti ile CHP arasında değişir. Çarşıdaki çekişmeyi ise köylü seçmen yüksekten dinliyor, izliyor. Yener CABBAR yazdı...

togar-002.jpg

Hayati Tekin’e verilen emanet oyu geri isteyen Togar:

Tekkeköy’de sorunu da, çözümü de biliyorum

Tekkeköy’ü mahalle ve köyleriyle çok iyi tanıdığını söyleyen AK Parti Tekkeköy Belediye Başkan Adayı Hasan Togar, “Bugün itibariyle Tekkeköy seçmeninin Hasan Togar’ın Belediyeyi iyi yöneteceğine dair bir fikri oluşmuştur” dedi

Röportaj: Ragıp GÖKER

AK Parti büyükşehirle birlikte 17 ilçenin belediye başkanlığını kazanmak istiyor. Ama bazı ilçelerin daha çok istendiği de biliniyor. Tekkeköy Belediye Başkanlığı mesela ‘Olmazsa olmaz’ denilen ilçelerden biridir.  Bu nedenle AK Partinin Tekkeköy’de Hayati Tekin’in karşısına kimi çıkaracağı Samsun’da belki de en çok konuşulan ve merak edilen konuların başında geliyordu. 11 adayla başlayan yarışta ipi göğüsleyen ve adı Tekkeköy Belediye Başkanı olarak açıklanan Hasan Togar olmuştu.

“Kendimi bildim bileli sağ görüşlüyüm” diyen Hasan Togar, 2004 yılından bu yana Tekkeköy Belediye Başkanı olmak istiyor.

AK Parti, Tekkeköy’ü Hasan Togar ile kazanacağına inanıyor ama Tekkeköy’ün seçmeni Hasan Togar’a neden oy vermelidir?

Tekkeköylü seçmen bu defa bana oy verecektir. Çünkü bu ilçeyi köyleri dahil mahalle mahalle sokak sokak biliyorum. Tekkeköy’ün sorunları nelerdir? Bunu bildiğim gibi çözümü de biliyorum. Sorunların çözümü için finansal kaynakların nasıl oluşturulacağına dair bir fikrim de var. Tekkeköy seçmenin bugün itibariyle kafasında Hasan Togar’ın belediyeciliği ile ilgili soru işareti kalmamıştır. Seçmen artık Hasan Togar’ın çok iyi bir belediye başkanı olacağına inanmaktadır.

Çocukluk yaşlarından bu yana siyasete ilgi duyduğunuz biliniyor. Tekkeköy halkı belki sizi tanıyor olabilir, ama Samsun halkına sizi tanıtmak istersek Hasan Togar’ı anlatmaya nereden başlamalıyız?

İşimdi ikisi de emekli olmuş kamu işçisi anne ve babanın çocuğu olarak 1969 yılında Tekkeköy’ün Antyeri köyünde doğdum.  İlkokul ile ortaokulu ve liseyi Tekkeköy’de okudum. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde  (KTÜ) kamu yönetimi bölümünde okurken 3. sınıftan ayrılıp, uzun zamandır hayalini kurduğum Ondokuz Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne kaydımı yaptırdım ve bu okuldan mezun oldum.

ORTAOKUL VE LİSEDEYKEN MANAVLIK YAPARDIM

Kardeşimle ortak olarak kurduğumuz Beyaz eşya satışı yaptığımız bir mağaza açarak ticarete başladım. Ama daha ortaokul ve lisedeyken mavnalık ederdim. Mahalledeki komşularımızın sebze meyve ihtiyacını ben karşılardım. Böyle yaparak hem okul harçlığımı çıkarıyordum hem de aile bütçemize katkı sağlıyordum.

KENDİMİ BİLDİM BİLELİ SAĞ GÖRÜŞLÜYÜM

Ortaokul ve lisede okurken siyasete ilgi duymaya başladım. O yaşlarımda ülkücü görüşü benimsedim. O terbiye ile büyümüş birisiyim. Adaylık maceram da aslında böyle başladı. MHP Tekkeköy İlçe Başkanı Yusuf Zorba, arkadaşlarımla birlikte beni MHP’de siyaset yapmak için teşvik etti. 2004 yılında da MHP’den Tekkeköy Belediye Başkan adayı oldum.  DYP adayı Mustafa Yücel’in kazandığı o seçimde Tekkeköy’de hiç etkinliği olmayan MHP’yi 3. parti konumuna getirdim.

AK PARTİ’DE SİYASET

Daha sonra AK Parti’de siyaset yapmaya başladım. 2009 yılında AK Parti tarafından Tekkeköy Belediye Başkan adayı olmam için bana teklif geldi. Ancak o süreç aslında biraz sıkıntılı başladı. AK Parti Tekkeköy İlçe Kongresinde taraf olmak durumunda kaldık. Ancak AK Parti’de birliği sağlamak için büyük uğraş veren parti büyüğümüz Hüseyin Kadri Kazancı’nın teklifi ile aday oldum ancak biraz geç kalınmıştı zira adaylığım seçime 45 kala açıklanmıştı.

SÜREÇ TEKİN’E YARADI

Bütün iyi niyetli çabalara rağmen parti içersinde arzu edilen birlik bir türlü sağlanamamıştı. Bizim bu dezavantajımız, rakibimiz olan DSP’nin adayı Hayati Tekin’in avantajına olmuştu.

TEKİN’İN VAATLERİ YALAN ÇIKTI

Ancak 30 Mart’ta yapılacak seçimlere bu defa biz avantajlı başlıyoruz. Çünkü Hayati Tekin’in 5 yıl önceki seçimler sırasında Tekkeköy halkına vaat ettiklerinin tamamı yalan çıkmıştır. Tekkeköy Halkı artık bu işi benim daha iyi yapacağıma inanmaktadır. Tekkeköy Belediye Başkanlığını 30 Mart’ta AK Partiye kazandıracağım. Bununla da kalmayacağım. AK Parti’nin Tekkeköy’deki yüzde 62 oranındaki oylarını daha da yukarıya taşıyacağım. AK Parti seçmeni 2009 yılında hiç tanımadığı Hayati Tekin’e emanet oy vermiştir. Şimdi ise halk Hayati Tekin’i tanımıştır. Artık ona oy vermeyecektir.

TEKKEKÖY’DE DEĞİŞİM OLACAK

30 Mart’ta Tekkeköy’de değişim başlayacak. Değişim Belediye Başkanının değişmesiyle sınırlı kalmayacak. Tekkeköy Belediyesi AK Parti Belediyeciliği ile buluşacak. Kurulduğu 58 yıldan bu yana iktidar partisine mensup Başkan seçemeyen Tekkeköy’ün makus talihi AK Parti İktidarının belediyeciliği ile tanıştıktan sonra değişecektir.

İŞSİZLİK SON BULACAK

Karadeniz’in en büyük sanayi tesisleri ilçemizin sınırları içersindedir ama Tekkeköy’de en büyük sorunlardan birisidir işsizliktir. Gıda Organize Sanayi Bölgesi ve Lojistik Köy projeleri Samsun Organize Sanayi Bölgesi ve ÜÇ küçük sanayi sitesine eklenecek. Bu konuda ilçemizin büyük bir avantajı var aslında. Biz bu avantajı doğru kullanacağız.

HEDEF 2019
Biz 19 Mayıs 1919’un 100. yılında gelişmiş bir Tekkeköy hedefliyoruz. Bunun için ‘Haydi Tekkeköy şimdi hizmet zamanı. Hedef 2019’ sloganıyla yola çıktık. Biz göreve geldiğimizde öncelikle sanayi bölgelerimizin fiziki durumunu iyileştireceğiz. Çünkü sanayideki insanlarımızın zamanı çoğunlukla sanayi bölgelerinde geçiriyor. Organize Sanayi Bölgemizi Havaalanı ile buluşturarak 3. OSB’yi kuracağız. Sanayicimiz bundan böyle Tekkeköy Belediyesinden korkmayacak. Ruhsat veya imar durumunda bir sıkıntı çıkacağı endişesini bizim dönemimizde hiçbir yatırımcı hissetmeyecek.

TEKKEKÖY’DE SAĞLIK, SORUN OLMAYACAK

Sağlık, her ortamda, her ülkede ve her şehirde olduğu gibi bizim ilçemizin de en hassas olduğu konu olacaktır. Şu an belediye hizmet binası olarak kullanılan bina bir hastaneye dönüştürülerek,  ilçemize kazandıracağımız Tekkeköy Hastanesi 7 gün 24 saat süreyle halkımıza hizmet veren bir sağlık kuruluşu olacak. İlçe merkezimizde ve köylerimizdeki vatandaşlarımızı sağlık kuruluşlarına ambulans ile taşıyacağız. Engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye temin edilecek. Ayrıca bir otobüsü donanımlı bir gezici hastaneye dönüştürerek ilçemiz sınırlarında hizmet vermesini sağlayacağız.

YOKSULLUK BİTECEK

Tekkeköy’de Kübra Bebeğin açlıktan ölmesi gibi trajik olaylar yaşanmayacak. Bizim iktidarımızda Tekkeköy’de yoksulluk bitecek. Tekkeköy Hasan Togar’ın başkanlığında sosyal belediyecilik anlayışıyla tanışacak. İlçemizdeki bütün sivil toplum kuruluşları tek çatı altında toplanacak.

TEKKEKÖY’DEN İMAR GEÇECEK

Tekkeköy’de imarı yapılmış ama uygulaması yapılmamış tüm bölgelerimizde bu nedenle oluşmuş mağduriyetler ortadan kaldırılacak. Kat hakkı ile ilgili yaşanmış haksızlıklar giderilecek. İmar uygulamalarını tamamlayarak ilçemizdeki vatandaşlarımızın tamamı doğalgaz kullanma hakkına kavuşmuş olacak.

TEKKEKÖY’E 3. ÜNİVERSİTE

Şehrimize kazandırılacak üçüncü üniversitenin teknik üniversite olacağı kuvvetle muhtemel bir durumdur. Bu nedenle 3. Üniversitenin Tekkeköy ilçemizin sınırları içersine kurulması için İktidar partisine mensup bir belediye olmanın avantajı sonuna kadar kullanılacak. Ayrıca Aşağıçinik’e kız Meslek Lisesi Kutlukent’e ise Sağlık Meslek Lisesi kazandıracağız. İlçemizdeki bütün okulların bütün ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanacak.

TEKKEKÖY SAMSUN’DA YAŞAYANLAR İÇİN DE ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Tekkeköy Samsun’un doğal ve tarihi zenginlikleri bakımından önemli bir ilçedir. Bu avantajlarımızı sonuna kadar kullanacağız. Samsun’da yaşayan Ragıp GÖKER’ in mesela hafta sonlarını Tekkeköy’deki çay bahçeleri ile lokantalarda veya piknik alanlarında geçirmesini sağlayacağız.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.