22 Haziran 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya18°C

TAŞERONA KADRO YASASI HİLELİ

Dev Sağlık İş Sendikası Şube Başkanı Arslan, taşerona kadro verileceği belirtilen yasal düzenlemenin hileli olduğunu öne sürdü. Arslan, "Taşeron işçiler yargı kararları ile kazandıkları bütün haklardan vazgeçiyorlar "dedi.

Taşerona kadro yasası hileli

12 Ocak 2018 Cuma 16:18

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık İş) Samsun Şube Başkanı Yüksel Arslan, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili KHK ile çıkarılan yasal düzenleme hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yasa ile taşeron işçilerin tümünün kadroya geçirileceği yalanı ile kendilerinin kandırıldığını öne süren Arslan, " Bir hileli çalıştırma modeli olan taşeron kaldırılırken, kadrolularla aynı hiçbir hakka sahip olunmayacak başka bir sistem dayatılıyor. Taşeron işçiler yargı kararları ile kazandıkları bütün haklardan vazgeçiyorlar "dedi. 

Kamuda kadrolularla aynı işi yapan ancak şirket aracılığıyla aynı işi yapmasına rağmen düşük ücret alan taşeron işçilerle ilgili ilk mahkeme kararının  2006 yılında alındığını belirten Arslan, Türkiye genelinde alınmış binlerce emsal karar verildiğini, Yargıtay'ın ise söz konusu kararları onayladığını hatırlattı. 2013'te Yargıtay'ın kesinleşmiş kararlarına rağmen taşeronların kazanılmış haklarının kendilerine verilmediğine dikkati çeken Arslan, eski Başbakan Davutoğlu ile ilk taşerona kadro vaadinin gündeme getirildiğini, sonrasında ise ilgili bakanların 4-e adıyla başka bir  statü çıkardıklarını anımsattı. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın taşerona kadro verileceğini belirtmesi üzerine KHK ile yasal düzenleme çıkarıldığını belirten Arslan, yasanın hileli olduğunu öne sürdü. 

KADRO DEĞİL DAİMİ İŞÇİ 
Arslan, " Verillen sözlerin tutulmadı. 12 maddedelik bir bildiri  yayımlandı. Burada KİT'ler devre dışı bırakıldı. Belediye taşeron işçiler belediyelerde kendi şirketlerine devredildi. Kamuda çalışan taşeron işçilerin belli bir kısmının daimi işçi statüsüne geçeceği ve kendileri ile sözleşme imzalanacağı belirtildi. Burada taşeron işçiler yargı kararları ile kazanılmış haklarından vazgeçiyorlar. Yargı kararları uygulansaydı, her taşeron işçi 3 bin lira maaş senede 4 ikramiye alacaktı. Ayrıca geriye dönük 5 sene maaş farkı olarak 80 ila 100 bin lira arasında lira para alacaktı. Hileli çalıştırma kaldırılıyor deniliyor, hileli başka bir model getiriliyor. Kamuda daimi işçi statüsü sözleşmesi imzalayacak işçiler aynı kadrodaki çalışanlar gibi haklara sahip olamayacaklar. Toplu iş sözleşmelerine dahil olamayacaklar, kendileri ile başka bir sözleşme imzalanacak. Bu işçilerin ikiye bölünmesi anlamına geliyor. 
Burada kazanan yasayı çıkaranlardır. Kaybedenler, tüm taşeron işçilerdir. Anlımızın akı gibi olan kadroyu daimi işçi sözleşmesi ile bize yutturmaya çalışıyorlar "diye konuştu.  Zekeriya FIRAT 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.