17 Ocak 2018
  • Samsun8°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara2°C
  • İzmir7°C
  • Ordu10°C
  • Sinop7°C
  • Giresun10°C
  • Amasya5°C

ŞU TEOG’UN BAŞINA GELENLER

YÜCEL TÜRE

10 Ekim 2017 Salı 10:00

Liselere giriş sınavı TEOG’la ilgili Cumhurbaşkanı eylül ayı ortasında, TEOG sınavlarının kaldırılması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Her okul kendi sınavını yapar”. Daha sonra, “Baktım kulak asmıyorlar, TEOG’u gündeme taşıdım”ı ekledi. Hemen peşine Başbakanımız “Herkes istediği okula gidecek” müjdesini verdi. Peşine Milli Eğitim Bakanı “TEOG kalkmalıdır;adeta çocuklara eziyet yapılıyor, test yerine açık uçlu sorulara geçilmeli” açıklamasını yaptı. O gün bugün TEOG hala tartışılıyor. Net bir sonuca da henüz ulaşılmış değil.

Şu TEOG’un başına gelenler,bana çocukluğumda babamdan dinlediğim bir anlatıyı hatırlattı.Şehirdeki bir esnafın lakabı eşek imiş. Bu lakap öyle yerleşmiş ki, çocuklar bile Mehmet’ten aldıkları bir şeyi Eşek Mehmet’ten aldım diye tarif eder hale gelmiş.Şehrin nüktedanlarından biriMehmet’e “Mehmet gel senin şu lakabını değiştirelim, artık ayıp oluyor” demiş. Mehmet “Aman, bunuyaparsan sen yaparsın” deyince de “Bu işin bir yolu var, şehrin ileri gelenlerini toplayıp bir ziyafet verirsin. Sonunda da sanayeni bir lakap buluruz.” demiş. Mehmet ziyafet gününü adeta iple çekmiş. O gece mükellef bir sofra hazırlanmış; yenilmiş içilmiş, artık yemeğin sonuna gelinmiş. Mehmet ise umutla verilecek kararı bekliyormuş. Nüktedan adama sözü almış, “Arkadaşlar mükellef bir sofraydı, yedik içtik ama bizim de Mehmet’e bir sözümüz var. Lakabını değiştirecektik.” demiş. Şu olsun, bu olsun bir süre tartışmadan sonra Sıpa Mehmet’te birleşilmiş. Mehmet sonuçtan pek mutlu değil ama sıpa yine de eşekten iyidir diye razı olmuş. Tam kapıdan çıkarlarken birisi “Yahu” demiş, “Bizim sıpa yarın öbür gün büyüyünce ne olacak?”. Hep bir ağızdan “Eşek olacak” demişler. “Öyleyse birkaç ay için biz de bunu değiştirmeyelim, Eşek Mehmet’te devam edelim” deyip ayrılmışlar.

Bunca çalkantıdan sonra korkarım TEOG da sonunda Eşek Mehmet’e benzemesin.

YÖK Başkanı Yekta Saraç,“Yükseköğretimde üzerinde iyi çalışılmamış büyük, radikal değişikliklerin bazen yıkıcı tesirleri olabilir” dedi. Bu sözler tabi TEOG için de geçerliliğini koruyor.

Son günlerde köşe yazarları yazılarının sonuna atasözleri ekliyorlar. Ben de bu modaya uyayım. Elimde Türk Klasikleri serisinden bir kitap var;Türk Atasözlerinden Seçmeler adını taşıyor. Şehir şehirkullanılan atasözlerini ayırmışlar. Yozgatlıların benimsediği şu atasözü hoşuma gitti, sizlerle paylaşayım: “Acemi ağa, acemi çoban tutar”.

Hoşça kalın…

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.