22 Haziran 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya18°C

SALİM SÜRMELİ - ATAKUM 2

Atakum'da 'hedef kırsal' oyları..

Salim SÜRMELİ - ATAKUM 2

23 Temmuz 2013 Salı 16:14

Atakum'da seçim bu kez 'bildiğimiz merkezden daha çok kırsala kaydı'. Çünkü kırsal oylarında belirgin bir AK Parti'li seçmen var. Başkan Burma o nedenle kırsala önem veriyor.
Büyük Atakum'da seçim kazanmak bu yerel seçimlerde hiç kolay değil. Bu iktidar partisi içinde öyle, ilçedeki iktidar parti olan CHP için de. MHP geçtiğimiz seçimlerde oldukça hatırı sayılır bir oy almasını bildi ve bu seçimde de 'sandıktan çıkmak' için çaba harcayacağı belli. 
Ancak Atakum'da seçim artık merkez oylarıyla belirlenmiyor. Bütünşehir nedeniyle köyler de oy kullanacak ve köylerde belirgin bir AK Parti üstünlüğünü herkes biliyor. Şimdi Belediye Başkanı Metin Burma olmak üzere, muhtemel aday adaylığını açıklayacak olan AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Dereli, eski Başkan Adem Bektaş, İshak Taşçı ve bir çok AK Partili isim adeta kırsaldaki camilerde 'pişti olmamak için' çabalıyor.
Önceki gün Atakum'da dolaşırken kırsal, kırsal dedikleri o köylere çıktım. Köylü amca, eşiyle kapısının önünde oturmuş, iftar saatini bekliyor. Biraz sohbet ettik. Oylar kime diye sordum. Çekme resmimi, yazma ismimi dedi. Kafiyeli oldu sevdim. Oturduk sohbet ettik. Biz de bilmiyoruz oyları kime vereceğiz. Daha önce AK Parti'ye verdik ama, şimdi çok gelen giden var. Eskiden kimseleri görmüyorduk. Hepsi de iyi insanlar ne  yapacağız biz de şaşırdık" dedi.
BURMA ATAKUM'DA İDDİALI
Çok ilginç.. Aslında kırsalda böyle ir yaşam var. CHP ve MHP yıllarca uğramamış, sarılmamış seçmene. Seçmen de son 12 yıldır AK Parti'den başka siyasetçi görmemiş neredeyse. Köyler Bütünşehirle mahalle olunca işler değişti. Köylü kentli olamadı ama kentliler köylüden oy istemeye gitmek zorunda kaldı. Bu zorunluluk bir kaç ay sonra daha da sıklaşacak. Belediye Başkanı Metin Burma ekibini kurmuş, köylere sık sık gidiyor. Rahatsızlığını da atlatmış artık 'turp gibi maşallah'... Seçmenle sohbete başlamış keyfi de yerine gelmiş. Burma Atakum'da iddialı mı. Elbette. CHP'nin çok çok ötesinde iddialı.
AK PARTİ 'SEÇİMİ ALIRIZ'
AK Parti'de Atakum'da oldukça iddialı. Geçtiğimiz akşam AK Partili olan etkin bir kaç isimle sohbet ediyoruz Hedef Halk Gazetesi'nin kardeş kuruluşu Green STR'de Retorant Kafe'de.. Seçimler ne olur dedik. AK Parti alır ama aday noktasında sıkıntı olmazsa dedi. Nasıl yani diye sorduk. Bizim yazarlardan Mehmet Aksoy ve Ragıp Göker'de var. İlçe Başkanı Hüseyin Dereli çok çalıştı yıllardır. Ama kaç tane daha isim çıktı. Sevilen biri. İshak Taşçı'nın da adı geçiyor. Bana göre İl Başkanı Fuat Köktaş ve vekiller dikkat etmeli. Anketten kim çıkarsa o rıza göstersin diğerlerini desteklesin" dediler. Haksız da sayılmaz... Bana göre anket önemli. Halk kimi diyorsa o aday olmalı. Başkan Burma'dan başka CHP'den aday koysan tutar mı tutmaz. Niye halk Burma diyor çünkü. AK Parti de buna dikkat etmeli. 
MHP'DE ERKAN AVCI TEK BAŞINA
MHP'de bir çok isimden söz ediliyor ama Erkan Avcı aday adayı olarak seçim havasına giren ve MHP'nin sesini kırsala kente her noktaya taşıyan tek isim olarak öne çıkıyor. Avcı öylesine çalışıyor ki; gece saat sahura kadar süren bir tempoyla. Nereden mi biliyoruz. Green Str'de otururken, gece kapatmaya yakınken otomobiliyle geçerken görüyoruz. Aracını da giydirmiş, resmini koydurmuş ve seçimi adeta tek başına yaşıyor. MHP'de Hasan Danayiyen ve Cemallettin Kola gibi aday adayları da olduğu söyleniyor ancak henüz resmi bir açıklama yok. 
Sonuç olarak 'Cennet gibi gözükse de' seçilerde adeta cehennem gibi olacak Atakum'a seçim çok erken geldi. CHP, AK Parti ve MHP kıran kırana sahada. Camilerde teravih namazları sonrası cami sohbetleri, geceleri kahvehane ve mahalle toplantıları. AK Parti'de sekize yakın aday çalışıyor. CHP'de Metin Burma başkan olarak, programlı çalışmasını sürdürüyor. MHP'de ise aday adı çok, ortada olan ise sadece Erkan Avcı. O neredeyse Atakum seçmenini bir kez dolaştı ikinci tura başlıyor. 
Haydi hepinize kolay gele...
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.