23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun18°C
  • Amasya15°C

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM ÇÖKTÜ SON ÇIKIŞ 'ACİL'

Sağlık Bakanı Demircan'ın Acil servislere yönelik yaptığı değişim açıklamaları tartışmalara neden oldu. Samsun Tabip Odası Başkanı Erkan; "Sağlık dönüşümü çöktü, herkes acil çıkışlara yöneldi" vurgusunu yaptı.

Sağlıkta dönüşüm çöktü son çıkış 'acil'

06 Şubat 2018 Salı 09:48

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın İstanbul Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Toplantısı'nda yaptığı açıklamalar gündem konusu oldu. Bakan Demircan'ın, acillerdeki yığılmaların önüne geçmek adına uzman doktorların mesai saatlerini kaydıracaklarını belirtmesinin ardından, Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, "AK Parti hükümeti tarafından yapılmak istenen 'Sağlık Devrimi' hedeflenen başarıyı gösteremediği için çözümü acil kapısında arıyorlar" dedi.  

Acil servislerdeki yığılmanın giderilmesi adına uzman hekimlerin mesai saatlerinin değiştirileceğini söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın ardından konuşan Erkan, "Acil Servis dediğimiz zaman aklımıza gelen asıl kırmızı alandır. Sarı ve yeşil alana gelen vatandaşlarımız ise aslında poliklnik hastalarıdır. 2017 yılı verilerine göre hastanelerden hizmet alan vatandaş sayısı 293 milyon kişi. Acil serviste ise hizmet alan vatandaş sayısı 110 milyon kişi. Bu yığılmaların asıl sebebi olarak, 2002 yılında AK Parti hükümeti tarafından başlatılan ve 'Sağlık Devrimi' dedikleri sağlıkta dönüşümün birinci basamağı olan Aile Hekimliğinin iyi işletilmemesini gösterebiliriiz" dedi. 

tabip---murat.jpgACİL SERVİSLER NİTELİĞİNİ KAYBEDECEK
Yapılmak istenen hizmetle acil servislerin poliklinik hizmeti vererek asıl niteliğini kaybedeceğini söyleyen Erkan; "Uzman hekimlerin mesai saatleri kaydırılarak yapılmak istenen yeşil alana gelen hasta yoğunluğundan kurtulmak ama bu aslında acil servislerin işlevini bitiren bir yaklaşım. Bu, acil servislerde poliklinik yapacağız demek anlamına geliyor. Yapılmak istenen uygulama bir ihtiyacın sonucudur buna bir itirazımız yok. Ama bu sorunlar aile hekimliğinin iyi işletilememesinden de kaynaklanmakta. Bu alanın daha iyi işletilmesi gerekiyor" dedi. 

AİLE HEKİMLİĞİNDEN 
YARARLANAMAYANLAR VAR

Erkan şöyle devam etti; "Zaten dolu olan acil servis kapılarını poliklinik hizmetleri için açmak ekstra bir yoğunluk anlamına gelecektir. 2002'de başlayan sağlıkta dönüşüm, bir yangına neden oldu ve bu yangın anında herkes acil çıkışlara yöneldi. Ben bu durumu bu şekilde izah ediyorum. Aile Hekimliği ve randevu sistemlerindeki aksamalar acil servislerdeki yoğunluğa sebep oluyor. Aile Hekimlği sağlıkta dönüşümün birinci basamağı idi. Türkiye'de hala birinci basamaktan faydalanamayan bir kesim var. Aile Hekimliği sistemi iyi işletilebilseydi sağlık sistemi adına birçok çözüm sonuca ulaşabilirdi." Berrak GÜNGÖR

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.