25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir20°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun19°C
  • Amasya14°C

SAĞLIK MEMURUYKEN DOKTOR OLDU, ŞİMDİ DE HASTANE SAHİBİ..

Medikal Park Samsun Hastanesinin Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çavuş, ‘’ Kamuya hizmet veren en büyük özel hastaneyiz’’

Sağlık Memuruyken Doktor oldu, Şimdi de Hastane sahibi..

30 Aralık 2012 Pazar 15:12

Hikmet Çavuş!

Onun kökleri de tıpkı benimkiler gibi suyun öteki yakasından.
1924 mübadelesi ile evini barkını bugünün Yunanistan topraklarında kalan yerlerde bırakmış bizim ortak atalarımız.
Bir süreliğine burada da yabancı muamelesi görmüşler.
Ben Hikmet Beyden 10 yaş kadar daha büyüğüm, o bakımdan  ‘Memleket’ dedikleri Balkanlarda doğmuş büyüklerimi görme şansım olmuştu.
Yolculuk bi kere çok sıkıntılı geçmiş, Kaybedilen topraklarda bi an yabancı durumuna düşmenin ve gördükleri kötü muamelenin üzerine tuz, biber olmuş olculuk anında yaşanan eza ve cefa.
Gülcemal Vapuru!
Kökleri Suyun öbür tarafına dayananların anılarına kazınmıştır.
Vapurla günler süren yolculuğun izlerini yıllarca taşımış bu çileli insanlar.
Muhacir edilmişler.
Kendilerine yakıştırılan o çirkin sıfat nedeniyle ‘Muhaciriz’’ demezler mesela.
‘’Biz mübadiliz’’ derler.
Ama Büyük kurtarıcı onları ‘’Kaybedilmiş toprakların kutsal emanetleri olarak’’ tanımlar.
Bu şekilde anılmak da bizi tarifi imkansız bir duyguyla sarıp sarmalar.
Nedenini bilmediğim bu duygu yine beni esir aldı. Oysa Hikmet Çavuş’un başarı öyküsünü yazacaktım oysa. Konuyu taa 24 mübadelesine ve onun bendeki etkilerine kadar taşıdım.
Memleket lobiciliğini doğru bilenlerden değilim oysa.
Kusuruma bakmayın.
Hikmet Çavuş.
Selanik’ten geldikten sonra Derecik Köyüne yerleştirlen bir ailenin ferdi olarak 1968 yılında dünyaya gelmiş.
Köy çocuğu yani.
Derecik günümüzde köy vasfını kaybetmiş olsa da, Hikmet Çavuş çocukluğunu bir köylü çocuğu olarak yaşamış.
Çocukluğu çift ve çubukla geçmiş. Tutun tarlasında su da taşımış. Tutun de kırıp dizmiş.
‘’Tütün dizmeyi çok severdim’’ diyor.
Birde Tütün tarlasında o zifir yapışmış çuval ve bezlerin altında uyuklamayı.
İlkokulu Derecik Köyü İlkokulunda okumuş Hikmet Çavuş. Matematik dersinde çok iyi olduğunu söylüyor. Öğretmeni de bu özelliği nedeniyle kendisini çok severmiş. Allah kendisine selamet versin Duriye öğretmenle hala görüşüyormuş.
Hikmet Çavuş’un anne ve babası da Allah Kendilerine uzun ömür versin sağ ve selametteymişler. Kadir ve Safiye Çavuş, Derecik’te yaşıyorlar hala.
Orta öğretim Şehirde mi Köyde mi?
Mithat Paşa lisesinin orta kısmında okudum. Ayşe Sener’in Müdür Yarımcımız olduğu dönemlerdi.
(Yazarın Notu: Benimde Mithat Paşa’da okurken öğretmenim olan Ayşe Şener’in hasta olduğunu öğrendim. Sevgili öğretenime acil şifa dilerim.)
Orta Okul’dan sonra?
Bütün köy çocukları gibi ben de bir an önce hayata atılma gayretiyle bir meslek lisesi sınavlarına dirdim. Ki; köy çocukları kısa yoldan hayata atılmak için ya sanat okuluna ya da subay ve polis okuluna gitmeyi tercih ederler. Ben de Keçiören Çevre Sağlık Meslek Lisesinin sınavını kazanarak Sağlık Memuru olarak bu okuldan mezun oldum.
Memuriyet Yaşamınız da oldu mu?
Evet oldu tabii. İlk Memuriyet yerim Diyarbakırlıların bile bilmediği Diyarbakır’a 114 Km uzaklıktaki Çüngüş ilçesinde yaptım. Çüngüş bir Türkmen kasabasıydı. Orda çık iyi anılarım oldu. Çok iyi de dostluklar kurdum. Sonra Çorum’un Laçin ilçesine ardından da Samsun’a tayin oldum. Devlet Hastanesinde de görev yaptım Köyüm olan Derecik’in sağlık ocağına da. Samsun’da görev yaparken Üniversite sınavına girdim. Samsun Tıp Fakültesini kazandım. Gce Devlet Hastanesinde çalıştım, gündüz de fakülteye okumaya gittim.  İhtisasımı da bizim fakültede yaptım. Üroloji Uzmanı Doktor olarak Batman’daki Medikal Park Hastanesinde çalışmaya başladım.
BATMAN’DA İKEN MEDİKAL PARK SAMSUN HASTANESİNİ KURDUK
Ben Batman Hastanesinde çalışırken 10’u Doktor, 12 Arkadaşım la Samsun Hastanesini kurma kararı aldık. 2007’de Samsun Hastanemiz için ilk kazmayı vurduk. 2009 yılında da Samsun Hastanemizi açtık.
BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Ben Yönetim Kurulu Başkanıyım ama yönetimdeki bütün arkadaşlarım sorumluğu üzerlerinde hissediyorlar. Kararlarımızı ortak olarak alıyoruz. Sorumluğu da, başarıdaki sevinci de paylaşabiliyoruz.
KAMU HASTANESİ GİBİYİZ.
Bizim en büyük müşterimiz kamudur. Kamuya hizmet eriyoruz. Böylece aslında Kamu Hastanelerinin ve SGK’nın da yükünün bir bölümünü alış oluyoruz. Biz Türkiye için iyi bir örnek olduk
AYDA 25 BİN HASTAYA BAKIYORUZ
Biz şu anda Samsun’daki hacim bakımında  da en kapsamlı özel hastane konumundayız. 33 bölümde Sağlık hizmeti verebiliyoruz. 33 bölümde 105 hakim sağlık hizmeti veriyor. Hekimlerimizle birlikte 730 personelimizle 200 yatakta sağlık hizmeti verebiliyoruz. Ayda ortalama 25 Bin dolayında hastaya poliklinik hizmeti verirken yaklaşık 10 ameliyatı gerçekleştirebiliyoruz. Bu nedenle komplike bir hastane olduğumuzu söyleyebilirim.
KEMİK İLİĞİ NAKLİ YAPABİLİYORUZ
Bu yıl kemik iliği nakli ünitemizi kurduk. 9 Hastamı oldu. Bunların yedisi Doğu be Güneydoğu  bölgesinden gelenlerden oluştu. Neden Güneydoğu bölgesinden diye sorulursa özellikle Diyarbakır ve Batman yöresinde toprak ve klimadan kaynaklanan talesimi hastalığı yoğun olarak görülüyor.
ÇOCUK HEMATOLOJİSİNDE İYİYİZ
Ankara/nın doğusundaki kemik iliği nakli yapılabilen ilk özel hastaneyiz biz. Özellikle çocuk hematolojisi (Kan hastalığı) dalında uzman sayılırız. Özel hastanelerin güzel tarafı şudur. Hastalarımız çok az SSK katkı payı ödeyerek otel konforunda sağlık hizmeti alabiliyor olmalarıdır.
65 YATAKLI YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ
Hastanemizin en önemli özelliklerinden birisi de Yoğun Bakım ünitesidir. 30’u Yenidoğan olmak üzere 65 yatakla yoğun bakımda hizmet veriyoruz. Yenidoğan ünitemiz de mesela özel hastaneler arasında bir başka benzerini bulmak zordur. Türkiye’de ancak 10 Hastanede ancak Yenidoğan ünitesi vardır. Yenidoğan ünitemizde 3 uzman doktorumuz hizmet veriyor.
ORGAN NAKLİ DE YAPACAĞIZ.
Organ nakli yapabilmek için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bu üniteyi kurabilmek için alt yapı çalışmalarını sürdürüyoruz. Gerekli izini almak için bu çalışmaları tamamladıktan sonra almak için başvuruda bulunacağız.
EK BİNAMIZ İÇİN MART AYINDA KAZMA VURACAĞIZ.
Her geçen gün büyüyen bir sağlık kuruluşuyuz. Sadece Samsun’a değil bölgedeki illerin hastalarına da hizmet veriyoruz. İş yükümüz gittikçe artıyor. Bu bakımdan Hastanemizin yanındaki otopark olarak kullandığımız araziyi satın aldık. Gerekli izinlerimiz de tamamlandı. İnşat çalışmalarına mart ayında başlayacağız. Aynı bu büyüklükte ek binamızı yapacağız. VİP’ e yakın bir hizmet vereceğiz. Odalarımız bu bina dahil olmak üzere tek yataklı olacak.
ÜNİVERSİTE OLMAK İSTİYORUZ
İstanbul ve İzmir’de olduğu gibi Medikal Park Samsun Üniversitesini kurmayı amaçlıyoruz. Özel bir üniversite kurmanın zorluğunun farkındayız. Özel bir üniversite kurmak için önce vakıf falan kurmak gerekir. Bu sorunu belki şöyle aşabiliriz. Başarı Üniversitenin Tıp fakültesi uygulama hastanesi olabiliriz pekala. Eğitim Başarı’da yapılır. Biz fakülte hastanesi olarak pekala hizmet verebiliriz.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.