23 Mart 2018
  • Samsun9°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara11°C
  • İzmir17°C
  • Ordu10°C
  • Sinop7°C
  • Giresun10°C
  • Amasya7°C

SADAKA

FERHAT LAP

01 Eylül 2017 Cuma 10:00

Köşe yazımı hazırlamaya başladığımda konu olarak belirli günlerin dışında vermeye pek de alışkın olmadığımız “ Sadaka” konusunu belirlemiştim

Sadakanın sadece belirli dini günlerde, Cuma namazlarında atılan bozuk paralardan oluşmadığını, günlük hayatta dilenci olarak sıfatlandırdığımız insanlara verdiklerimizin dışındakilerden söz edecektim.

Tam kalemi elime aldığımda tv de ki bir kamu spotu dikkatimi çekti. Rol alan kişi sigarayı bıraktığını ve bu parayı bir öğrenciye burs verdiğini söylüyordu.

Evet asıl mesele bu idi. Bedir Savaşı‘nda galip gelen Peygamberimiz Hz. Muhammed( S.A.V) ve Müslümanlar esir aldıkları müşriklere, 10 Müslümana okuma yazma öğretme karşılığında serbest kalabilecekleri şartını sunmuşlardı. Evet,biri okuma yazma öğrenecek, diğeri özgürlüğüne kavuşacak.

Okullar açılmak üzere. Kurban Bayramı ertesi gerek ilköğretim, lise ve gerekse üniversitelerimiz açılacak. Bizler sigara denen illeti bıraktığımızda, aynı kamu spotunda olduğu gibi bir öğrenci okutabiliriz.

Düşünün günlük 10 TL sigaraya veren bir kişi ayda 300 TL, yılda 3600 TL’yi havaya üflüyor. Bir öğrenciye 300, hatta 100 TL’den üç öğrenciye burs verebilirsiniz.

Bir düşünün.

Neden olmasın?

Öğrenim hayatı zordur. Gelecek olan üç kuruş bile öğrencinin bir yarasına merhem olacaktır. Sizler hayatınızdan sigarayı çıkardığınızda en az üç öğrenci daha ekonomik olarak özgür olacaktır.

Sadaka olarak veya sigarayı bırakarak bu çocuklarımızı okutalım. Okuyan bu öğrencilerimizin hayatları boyunca yapacakları duayı bir düşünün.Gerek yanımıza gelerek, gerekse arayarak kaç öğrenci burs talebinde bulunuyor bir bilseniz. Duyuyor ve biliyoruz ki birçok öğrenci de maddi olanaksızlıklardan dolayı okuyamıyor. Sizler günlük hayatınızda o havaya üflediğiniz sigarayı bırakarak, maddi getirisi ile sağlığınıza, manevi getirisi ile bir rahatlığa kavuşacaksınız.

Allah kimsenin başına vermesin ama bazen karşılaştığımız sıkıntılar karşısında “ Verdiğin bir sadaka, yaptığın bir iyilik seni korumuş” deriz.Günlük hayatta karışılacağımız sıkıntılardan kurtulmak için, sağlığımız için, manevi huzur için, alacağımız dualar için “SADAKA”verin.

Sigarayı bırakıp öğrencilere kendi elinizle burs verin.

Bu bayramda kurban bayramı ama çocuklara harçlık verin.

Farkı göreceksiniz.