25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun18°C
  • Amasya16°C

ŞABAN KILIÇ: ADAYLARIMIZ BAŞIMIZI ÖNE EĞDİRMEYECEK.

MHP İl Başkanı Şaban Kılıç, Büyükşehir için henüz resmi aday başvurusu almadıkların, ancak bazı ilçelerde mesela Canik için dört dosya alındığını bildirdi. Samsun’da en başarılı Belediye Başkanların MHP’liler olduğunu da dile getirerek Merkezde Büyükşehi

Şaban Kılıç: Adaylarımız başımızı öne eğdirmeyecek.

04 Mart 2013 Pazartesi 15:31

Şu sıralar herkes onu ve onun söylediklerini konuşuyor.

Kimden mi söz ediyorum.
Şaban Kılıç,
MHP’ nin dinamik İl Başkanı.
Seçildiği gün itibariyle partisinin İl Örgütündeki ölü toprağını kaldıran kişi.
Benim kuşağımdan.
1956 yılında Unkapanı Mahallesinin Çiçek Sokağındaki 1 numaralı evde doğmuş.
‘’Nasıl bir çocukluk geçirdin?’’  diye soruyorum.
‘’Çok yaramaz olduğum söyleniyor’’ diye yanıtlıyor.
Ele avuca sığmaz olduğu için sanırım ‘Cacan’ derlermiş ona. Bu lakapla seslenirmiş arkadaşları ve mahalledeki diğerleri ona.
‘’Mahallede cam kırmışlığın oldu mu hiç?’’ diye soruyorum.
‘’Camda kırdım, ayağımı da, kavgada ettim arkadaşlarımla. Kız bile sevdim uzaktan uzağa. Ama onun hiç haberi olmadı bundan’’ diye yanıtlıyor.
Anladınız mı şimdi, niye herkes onun söyledikleri üzerine söz söyleme gereği duyuyor. 
Candan konuşuyor çünkü.
Sorulan soruya cevap verirken, lafını eğip bükmüyor da ondan.
İlkokulu Fazıl Kadı’ da, Orta Okulu ise, benim de mezun olduğum Devrim Lisesi’nin orta   kısmından mezun olmuş.
‘’Başarılı bir öğrenciydim. Derslerimde sınıfın en iyilerindendim’’ de diyor Şaban Kılıç.
 Aynı kuşaktanız ya.
Birde karşı kaldırımlardanız.
‘’Kaldırımın karşısından bana taş atmışsındır sen’’ diye takılıyorum.
Gülüşüyoruz.
Şaban Kılıç’ın yaşamanı bundan böyle kendisinden dinlemek en iyisi olacaktır.
Lise Eğitimini nerede aldın Başkan?
Isparta Gönen’deki Öğretmen okulunu bitirdim ben. Erzincan’ ın İliç İlçesine bağlı Kuzkışla köyünde 57 gün öğretmenlik yaptım. O arada Üniversiteyi kazandım. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesine girdim.  Öğrencilik yıllarımda Erzurum’da Ülkü Ocaklarında yöneticilik yaptım. Mezuniyetten sonra Samsun’a geldim.
SAMSUN’DA DARBE’YE TANIKLIK
Samsun’da  Ülkü Ocaklarında görev yapmıştım.  Daha sonra üç arkadaşımla birlikte Ülkü Yol Derneğini kurmuştuk. Samsun’a geldiğimiz günlerin üzerinden çok geçmemişti 12 Eylül Askeri darbesi oldu.
SAAT 07’26 DA ALDILAR.
Hiç unutmayacağım. Darbenin olduğu gün sabah saat Yediyi 26 geçe aldılar beni. Önce Emniyet Müdürlüğündeki müteferrikaya getirdiler. Benimle birlikte Kurtuluşçu bir öğretmende oradaydı. Sabah iki kişiydik müteferrikada akşam olduğunda 350 kişi oluverdik. Bir süre bize battaniye bile vermediler. Bir ay süreyle hiç yıkanmadık.biz. Bitlerimizi yarıştırdığımızı hatırlıyorum. 20 ay sonra tahliye oldum.
DİPLOMAMI ALMAYA GİTTİM TUTUKLANDIM
Tahliye olduktan sonra diplomamı almak için Erzurum’a gitmem gerekiyordu. Arkadaşlarım ve ailem gitmemem gerektiğini söylediler ama gitmem de gerekiyordu. Diplomam bana lazımdı.
İFADE VERMEK İÇİN 15 DAKİKA İÇİN GİTTİM 10 YIL YATTIM
Ziraat Mühendisi olmuştum ama diplomam yoktu. Erzurum’a gittim. Polisler ifademi almak istediğini Emniyet Müdürlüğüne gelmem gerektiğini söylediler. ‘15 dakikada ifademi verip çıkarım’ diye düşünmüştüm.  Meğer aranıyormuşum 10 yıl yattım.   
SUAT BİNİCİ KOĞUŞ ARKADAŞIM. 
Darbeciler ‘Karıştır- Kaynaştır’ diye bir uygulama yapıyorlardı. Solcularla aynı koğuşlara konulmuştuk Çok solcu arkadaşım oldu. Suat Binici’yle de aynı koğuşta kaldık. Arkadaş olduk. Ailelerimiz geliyordu. Bir delikten ve uzaktan bakıyorduk çok defa. Suat Binici’ nin şimdi Avukat olan oğlu olsa gerek o zamanlar küçüktü tabi. Suat’ ın ağladığını gördüm bikaç kere. Duygu yüklü bir adamdır kendisi. Bana önce İdam verdiler, 36 yıla indi sonra cezam. Erzurum, Samsun ve Bursa Cezaevlerinde yattım. 1991 yılı sonunda çıkarılan aftan yararlanarak tahliye oldum.
KARI KOCA EMEKLİYİZ. BİR EVİMİZ VAR.
Karı koca emekliyiz. Maaş kartım Karım Nurten’de sanırım ikimizin maaşı 2 bin 600 lira ediyor. Kısmet oldu birde ev aldık. Siyasete böyle girdim. Sanırım bu varlığım vazifeye emanet ederken biraz azalacak. Ama asla artmayacak.
Sizinle biraz siyaset konuşmak isterim. Ülkenin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bugün ülkemde bir despotizm hakim.  Aileler yıkılıyor. İstatistiklere bakacak olursanız. Boşananların sayısı artıyor. Bu sayı 10 yılda en az 100 kat artmış durumdadır. Milletin problemi İş ve Aş olmuş. Muhalefet partisiyiz ama kapımızda bizden kendilerine iş bulmamızı isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Samsun için de durum farklı değil. Samsun’un nüfusu uzun zamandan beri bir milyon 200 bin civarında. Bu insanlara nerde iş bulunacak. İnsanlarımız ya pastanelere, ya hastanelere ya da Avm’ lere umut bağlamış.
Yerel seçimlere 1 yıl kaldı. Samsun’ da da siyaset ısınıyor. Sizin seçimlere dair iddialı konuşmalarınız dikkati çekiyor. İddianızın temelini ne oluşturuyor?
Bizim bir iddiamız var. Samsun’daki en başarılı belediye başkanları MHP’li belediyelerdir. Kavak’a gittiniz mi iç son günlerde. Ya da Lâdik’e ve de Alaçam’a. Orda yaşayanların hemen hemen tamamı belediye hizmetinden memnun olduğunu söyleyecektir. Biz köylere de gidiyoruz. Devlet son 10 yıl içersinde imamlar hariç bütün memurları köylerden çekti. Köylerde okumuş yazmış insan kalmadı gibi bişey. Ülkede olup biteni köylülere anlatabilecek okumuş insan bırakmadılar. Biz son zamanlarda köylere gidip ülkemizde olup bitenleri anlatıyoruz.
Samsun’da aday belirlerken kriterleriniz ne olacak?
En önemli kriterimiz şudur: Adayımızın şahsiyetiyle ilgili hiçbir tezviratı olmayacak bu  birinci şartımız olacak. Halk adamı olacak. Yusuf Ziya Yılmaz gibi seçildiği gün kapsını halka kapatmayacak.
BAŞIMIZI ÖNE EĞMESİN
Adaylarımızın adı açıklandığında Samsun halkı ‘’Tamam’’ diyecek. Adayımızı tamamıyla benimseyecek. Argo deyimiyle  Başkan adayımızın Şakülü kaymamış olmasına dikkat edeceğiz. Kısaca şunu söyleyebilirim. Bizim adayımız seçilmeden önce de seçilip Başkan olduktan sonra da Başımızı öne eğmesin isteriz.
MERKEZDE ÜÇ İLÇEYİ KESİN ALIRIZ
Büyükşehir Belediyesi dahil bütün ilçelere talibiz bunu daha önce de söyledim yine tekrarlıyorum. Samsun’un bütün Belediye Başkanlıklarını almak için çalışacağız. Samsun’un merkezi için ise şunu söyleyebilirim.Büyükşehir için çıkaracağımız adayla çok iddialı olacağız. Merkezdeki Dört ilçeden Üçünü biz kesin alacağız. Bir ilçede de seçimi kazanabilmek için rakip partileri çok zorlayacağımızı söyleyebilirim. 
DEMİRTAŞ ÇOK ŞANSLI
Necattin Demirtaş seçilebilmek adına en şanslı başkanlardan birisidir. Bugün Necattin Demirtaş’ı halka sorarsanız alacağınız yanıt şudur: ‘Namuslu, dürüst ve çok çalışkan ama halka biraz uzak’ kimse Necattin Başkan için kötü bir söz söylemez. Halkla ilişkisinin zayıf olduğu söyleniyor ya o eksiğini de biz gidereceğiz. Necattin Başkan ile uyum içinde çalışıyoruz. Ben İl Başkanı olarak onun amiri pozisyonundayım ama. Ben siyasetçiyim. Önce partimi ve partililerimi düşünüyorum doğal olarak ama Necattin Demirtaş, Belediye Başkanı olarak bütün İlkadım halkının başkanıdır bizim gibi düşünmemesi de çok normal bir durumdur. 
BÜYÜKŞEHİRDE BU ZİHNİYETİ EMEKLİ EDECEĞİZ
Türkiye toplumcu düşünceden bireyci düşünceye doğru kaydı. Bu doğru bir gidiş değil. Ekonomik yapının bozulmasıyla kişiler ve kişililikler silindi. Bugün gidin hastanelerde inceleme yapın. Hastalıkların çoğu kanser, şeker ve psikolojik bozukluklardır. Bu hastalıkların tamamı strese dayalı olarak meydana çıkan hastalık türleridir. Bize muhalefet partisi olmamıza rağmen 3- 5 bin iş başvurusu oluyor.  Vatandaş bir açmazın içinde kilidi açmak için uğraşıyor. Bu sorunu Büyükşehir belediyesi çözebilir. Ama önce belediyenin kapısı vatandaşa açılmalıdır. Biz öncelikle Büyükşehir Belediyesinde bu zihniyeti emekli etmek için uğraşacağız. Ragıp GÖKER
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.