23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

SAATHANE'Yİ KURTARALIM

Saathane'de Selçuklu'dan günümüze ulaşan çarşı kimliği, Büyükşehir Belediyesi'nin uyguladığı dönüşüm projesi karşısında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Esnafların açtığı davada iptal kararı verilmesine rağmen, proje devam ediyor.

Saathane'yi kurtaralım

27 Ekim 2017 Cuma 10:00

Haber:Zekeriya FIRAT ​
Samsun İlkadım ilçesi Saathane Meydan'ın tarihi 1200'lü yılların başına Selçuklular dönemine kadar gidiyor. 'Müslüman Samsun' olarak bilinen bölgede 2. Abdulhamit'in tahta çıkışının  10. yılı anısına yaptırılan saat kulesi inşa ediliyor. Bölgenin ismi saat kulesinin inşasından sonra halk arasında 'Saathane Meydanı' olarak anılmaya başlanıyor.  Bölgenin doğu-batı yönünde uzanan Çarıkçılar Sokak, Buğday Pazarı Caddesi, Patlıcan Pazarı Pazarı Sokak , Balıkpazarı Sokak, Telgrafhane Sokak  ve İhsaniye Sokak gibi isimlerle anılan ve tarihi arastalardan meydana gelen Osmanlı Dönemi Çarşıları yer alıyor. 

Bölgede ayrıca tarihi medrese, Taşhan, hamam ve Samsun Kalesi'nin kalıntıları gibi tarihi eserlerde bulunuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında bölgenin tarihi çarşı kimliğini ve bölgede 100 yıldır ticaret yapan esnafları yok sayarak tarihi yapıları restore etme gayesiyle dönüşüm projesi başlattı. Esnaf projede bölgenin ticari tarihi çarşı kimliğinin yok edildiğini öne sürerek 100'ün üzerinde dava açtı. Proje ile ilgili çeşitli iptal kararları verdi. Belediye iptal kararlarına rağmen yeni imar planlarını hayata geçirerek bölgedeki çalışmalarını 6 yıldır sürdürüyor.  Son aşamada bölgede bulunan tarihi medrese, Taşhan, hamamın restore edilmesi planlanırken, Samsun Kalesi'nin kalıntılarının ise cam mekan içine alanırak sergilenmesi planlanıyor. 

HHALK'A SORUNLARI ANLATTI 
Samsun Saathane Meydanı Esnaf Temsil Heyetinden Ümit Yayla, dönüşüm projesinin geldiği son nokta, yaşanan mağduriyetler ve oluşan son durum hakkında HHALK Gazetesi Genel Yayın  Yönetmeni Aziz Yener Cabbar, Yazı İşleri Müdürleri Zekeriya Fırat, Ragıp Goker ve Köşer Yazarımız Mehmet Aksoy'a bilgi verdi, soruları yanıtladı. 

BİZE ÇİVİ ÇAKTIRMADILAR 
BELEDİYE TARİHİ YOK ETTİ 
HHALK: Saathane'de neler oluyor?

ÜMİT YAYLA: Biz 1910  yılından buyana bölgedeyiz. Büyükbabamın orada dükkanı vardı. Bizimde yerimiz var.Samsun Saathane  Meydanı kentin kartiviziti konumunda. Büyükşehir Belediye Başkanı  Yusuf Ziya Yılmaz kentin yöneticisi olduğu için doğrusunu yapmakla yükümlüdür. Biz 2012 yılında buranın ticari kimliği olduğunu  yaptığımız sunumlarla anlattık. Açtığımız davada verilen iptal kararından tek ret oyu veren sanat tarihçisi Yard.Doç.Dr.Gazanfer İlter bölgenin tarihi yapısını ortaya koymuştur. Gaziantep'de ve Kahramanmaraş'ta tarihi çarşılar örnek bir şekilde restore edilerek vatandaşların kullanımına sunulmuştur. Bize 1992 yılında alınan koruma imar planı nedeniyle bulunduğumuz dükkanlara tek bir çivi dahi çakmamıza izin verilmezken, Saathane Meydanı'nda ise bölgenin tarihi kimliği Büyükşehir Belediyesi eliyle yok edilmiştir 

ANITLAR KURULUNA ELEŞTİRİ 
HHALK:Büyükşehir Belediyesi imar planı anlamında bölgede neler yaptı?
ÜMİT YAYLA:
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı yaptığı toplantıya  katıldık. Bu toplantıda bir tarihçi  kentin somut tarihinin yanısıra soyut tarihininde alışkanlıklarınında kent adına korunması gerektiğini belirtmişti. Bize orada söz verilmemişti. Açtığımız davalarda iptal kararları verilmesine rağmen, uzun süren temyiz sürecinde Büyükşehir Belediyesi davaları kazandı. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi yıkıma ve çalışmalara devam etti. Taşhan ve  medrese etrafındaki dükkanlar yıkıldı. Vakıflar Müdürlüğü'nün dükkanları adeta peşkeş çekildi. Şuanda söz konusu bölgede 8. defa imar planı revize edildi.Büyükşehir Belediyesi'nin önerisi ile Anıtlar Kurulu Taşhan'ın altını üçüncü kentsel sit alanı, Taşhan, Medrese çevresini birinci derece sit alanı ilan edildi. Yani belediye üçüncü kentsel sit alanında istediği tasarufta rahatça bulunabilecek.  Biz bunada 4 ayrı dava açtık. Anıtlar Kurulu'da belediyenin bir yan kuruluşu gibi hareket ediyor bu süreçte "

ESNAF HAVUZ SİSTEMİ KURDU 
HHALK: Saathane esnafları ne istiyor?
ÜMİT YAYLA:
Orada 181 esnaf var. Onlara kamulaştırma bedelleri Büyükşehir Belediyesi tarafından düşük ödenmeye çalışılıyor. Benim 500  metrekare yerim var. Karşımdaki alana 20 bin lira metrekareye teklif ediliyor. Bana ise mahkeme sonucu 7 bin 500  lira kamulaştırma bedeli sunuldu. Durum bu. Milletin malını hiç etmeye çalışıyor belediye. Biz esnafların  oluşumu ile bir havuz sistemi kurduk ve yargı sürecinde bu havuz sisteminden yargı giderleri karşılanıyor. Eski Samsun Kalesi'nin kalıntılarının hayata geçirilmesi planlanıyor. Biz tarihi kimliğin korunduğu, ticari arastanın bölgede hüküm sürdüğü bir planın hayata geçirilmesini istiyoruz. Ancak Büyükşehir Belediyesi bildiğini okumaya devam ediyor. Bizler 2 bin 300  gündür mücadeleye devam ediyoruz, edeceğizde " 

saathane-(3).jpg

saathane-(1)-001.jpgSamsun Saathane Meydanı Esnaf Temsil Heyetinden Ümit Yayla, dönüşüm projesinin geldiği son nokta, yaşanan mağduriyetler ve oluşan son durum hakkında HHALK Gazetesi Genel Yayın  Yönetmeni Aziz Yener Cabbar, Yazı İşleri Müdürleri Zekeriya Fırat, Ragıp Goker ve Köşer Yazarımız Mehmet Aksoy'a bilgi verdi, soruları yanıtladı. 

saathane-(5).jpgYayla, bölgenin tarihi yapısını tarihi fotoğraflarla anlattı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın tarihi ticaret alanını yok ettiğini belirtti. 

 8. imar planı hazırlandı 

saathane-(7)-001.jpgsaathane-002.jpg
Saathane Meydanı'nın Selçuklu döneminden günümüze gelen tarihi arasta statüsünde olduğuna dikkati çeken Yayla, " Bölgede 8. defa Anıtlar Kurulu tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin önerisi ile revize planı uygulanıyor. Anıtlar Kurulu'da belediyeye hizmet eder hale geldi "dedi. 

saathane-(8).jpgSon aşamada bölgede bulunan tarihi medrese, Taşhan, hamamın restore edilmesi planlanırken, Samsun Kalesi'nin kalıntılarının ise cam mekan içine alanırak sergilenmesi planlanıyor. Büyükşehir projesinde yol  kenarındaki büyük bina kapsam dışında bırakılıyor. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.