23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun18°C
  • Amasya15°C

ROL MODEL EĞİTİM ANLAYIŞI EZGİLİLERİ ZİRVEDE TUTUYOR

Ezgililer Eğitim Kurumları'nın 15 yıldır Samsun eğitiminde zirvede olduğunu belirten Okul Müdürü Haydar Ürün, "Tek derdimiz 1919 ruhunun yaşandığı bu şehirdeki çocuklara Atatürk'ü doğru anlatabilmek.

Rol model eğitim anlayışı Ezgilileri zirvede tutuyor

21 Aralık 2017 Perşembe 08:45

Ezgililer Eğitim Kurumları'nın 15 yıldır Samsun eğitiminde zirvede olduğunu belirten Okul Müdürü Haydar Ürün, "Tek derdimiz 1919 ruhunun yaşandığı bu şehirdeki çocuklara Atatürk'ü doğru anlatabilmek. CV'mizdeki başarılarımız, Robert, Galatasaray'dır" dedi

Samsun'un tarihinde 19 Mayıs 1919'un çok önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Ezgililer Eğitim Kurumları Okul Müdürü Haydar Ürün, "Bizim derdimiz bu şehrin çocuklarına Atatürk'ü doğru anlatabilmek. Eğitimci kadromuzla birlikte bu şanlı tarihin izinde azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Eğitimci kadromuzla biz çocuklarımıza 'rol model' olmaya çalışıyoruz. Ancak velilerimiz şunu çok iyi bilmeli. Her çocuk '500 puan' almayabilir ama her kişi kendi Everest'ine çıkabilir" dedi.

YABANCI DİL EĞİTİMİ ANAOKULUNDAN BAŞLAR
Okul Müdürü Ürün, "Okulumuz anaokulu, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Bu 3 bölüm sürecin sonunda bütünlük ifade edecek ama kendi içerisinde parçalara bölünerek, her parçada kendi içerisinde öncelikleri vardır. Anaokulu, çocukların ilk algılamayla ilgili en kritik dönemlerden bir tanesi. Yabancı dil gelişiminin en etkili olduğu yerlerden bir tanesi anaokuludur. Yabancı dilin en önemli kademesi anaokuludur bizim için. Kulak dolgunluğu ve telaffuz özgüveni sonraki sınıflarda kendisini gösteriyor. Bu konuda öğretmenlerimizin hepsi birbiriyle koordineli çalışıyor. Çocuklarımız ilkokul dönemlerinden itibaren gramer yapısı üzerinden gidecekler. Önceliğimiz her zaman yabancı dil olmuştur. Anlaşılmayan noktalarda çocuk notunu alır. Panomuz var anlamadığı sorularını asar oraya. Bir başka zaman öğrendiği zaman o soruyu kaldırır oradan" dedi.

BURASI ÇOCUKLARIN DOĞAL YAŞAM ALANI
"Çocuklarımız okulda çok mutlu ve buraya severek geliyor" diyen Ürün, "Sağlık nedenleri dışında ilkokulda devamsızlık olmaz. Burası onların doğal yaşam alanı. Bir sınav gerçeği var ortada. Ortaokulda bunun etkisi görülmeye başlanıyor. Okullar nitelikli, niteliksiz ayrıldığı için özel okullar cazibe merkezi haline geldi. Ticari boyut eğitim alanında kesinlikle ikinci planda olması lazım. Bazı okullar daha sınav sistemi açıklanmadan destek verdiler bu sisteme. Çünkü ticari kaygı duyuyorlar. Görüşümüz her zaman eğitime göre olmak zorunda" diye konuştu.

15 YILDIR ZİRVENİN SAHİBİ DEĞİŞMEMİŞTİR
Ezgililer Eğitim Kurumları olarak, başarılarını ispat etmek gibi bir dertlerinin olmadığını söyleyen Okul Müdürü Ürün, "Zaten 15 yaşındayız ve başarılarımız ortada. Sınavın adı değişmiştir ama Samsun'daki birincisi değişmemiştir. Robert Koleji, İstanbul Erkek, Galatasaray, Kabataş, Kadıköy gibi okullarda mutlaka Ezgililerin öğrencisini görürsünüz" ifadelerini kullandı. Ürün, "Özel eğitimin maksimum katkısı yüzde 20'dir. Yüzde 100 kimseyi değiştiremezsiniz. İnsanlara faydalı olamayacağımız bir şey olduğunda mutlaka söylüyoruz. Geçen yıl 54 öğrenciyi çeşitli nedenlerden dolayı bu okula alamadık. Öğrenciye yüzde 20 katkıyı sağlayabiliyorsak alırız. Ülkemizin gerçeğini bildiğimiz için buna göre hareket ediyoruz. Her çocuk 500 puan almayabilir ama her kişi kendi Everest'ine çıkabilir" diye konuştu.

AMACIMIZ BİRİNCİ DEĞİL BİRİNCİ KALMAKTIR
Ezgililer Okul Müdürü Ürün sözlerini şöyle tamamladı; "Akademik başarı anlamında diğer okullarında kabul ettiği bir başarımız var. Amacımız birinci olmak değil birinci kalmaktır. Bizim mesuliyetimiz daha ağırdır bu konuda. Köklü bir grubuz. Her geçen gün donanımımızı artırmamız lazım. Kurum olarak her türlü kültürel çalışmaya da destek veriyoruz. Çocuklarımızın, sosyal olarak kendini ifade edebilecekleri uğraş bulması özgüven kazanmasında çok etkilidir. 

İŞTE NEDEN EZGİLİLER'İN CEVABI
Okulumuzda 70'in üstünde öğretmenimiz var. Öğrenci sayımızla kıyasladığımız zaman Samsun'un en kalabalık öğretmen kadrosuna da sahibiz. Nitelik noktasında arkadaşlarımızın her zaman yapmaya çalıştıklarından bir tanesi: 'Çocuklar bizim öğrettiklerimizi değil yaptıklarımızı yapıyor'. Biz çocuklarımız için en önemli rol modeliz. 15 yıldır buradayız. Hiçbir siyasi partiyle bağımız yok. Geldiğimiz günden beri tek derdimiz bu şehrin çocuklarına doğru Atatürk'ü anlatma azim ve kararlılığı içerisindeyiz. Sadece bu bile 'Neden Ezgililerin' cevabı olacaktır." Barış GÖK

ezgililer-koleji2-001.jpgezgililer-koleji1-001.jpgezgililer-koleji3-001.jpgHHALK Gazetesi Eğitimci Köşe Yazarı Mehmet Aksoy ile Haber Editörü Feride İçkilli, Ezgililer Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Okul Müdürü Haydar Ürün ve Genel Koordinatör Dilek Çakır Yılmaz ile görüştü. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.