26 Nisan 2018
  • Samsun13°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir21°C
  • Ordu14°C
  • Sinop14°C
  • Giresun14°C
  • Amasya17°C

RAGIP GÖKER'LE PAZAR SOHBETİ

Su damlası okyanus oldu.

RAGIP GÖKER'LE PAZAR SOHBETİ

27 Mayıs 2012 Pazar 14:25


Cam karodan binalara dış cephe kaplaması yapıyorlardı,
talep azalınca iç dekorasyona yöneldiler GOCCİA doğdu.

Cem Güngörsün, “Ülkemizde iç dekorasyon için üretim yapan iki firma var ama biz ilk ve öncü firmayız”.

Ragıp GÖKER

Goccia su damlası demek.
İtalyancadan Türkçeye çevirirseniz bu anlam çıkıyor.
Star Cam’ın su damlasından önce göl, ardı sıra bir deniz ve en sonunda da bir okyanus yaratmasının öyküsünü ilk kez dinlediğimde bana çok ilginç geldi.
Sizde şimdi bir kez de siz Cem Güngörsün’ den dinlerseniz su damlasından nasıl okyanus olurmuş, öykü size de ilginç gelecek eminim.
Samsun’da kurulu bulunan Star Cam, uzun yıllar hurda camdan dış cephe kaplamasında kullanılmak üzere cam karo üretimi yaparken, dış cephe kaplamalarına olan talep azalınca bir İtalyan inşaat firmasının talebi üzerine iç dekorasyonda kullanılmak üzere cam mozaik üretmeye başladı.
Su damlasının okyanusa dönüşme hikayesindeki başlangıç noktası da bu zaten.
Cem Güngörsün, Star Cam Limitet Şirketinin Genç ve başarılı yöneticisi, Aynı zamanda şirketin de ortaklarından. Goccia’ nın yani su damlasının öyküsünü ondan dinlemek en doğrusu:
Biz Samsun’da dış cephe kaplaması üretiyorduk. Camdan mamul bu ürüne talep azalmıştı. Bir İtalyan firması iç dekorasyon için üretim yapmamızı istedi. Star cam olarak bu ürünü İtalya ve diğer ülkelere pazarlayamazdık.
Bakarsanız sizde anlarsınız. Cam mozaik size de ilk bakışta da su damlası izlenimi verecektir. Su damlası İtalyanca goccıa demekmiş.
Bizde firma olarak ürünümüzü GOCCIO MOZAIKO adıyla tescil ettirerek patentimizi almış olduk.
Su damlası mozaikleri önce İtalya’ da çok tutuldu. O ilk firmanın yanı sıra şimdi İtalya’ da onlarca müşterimiz var.
Marka yaratmak zor olmalı?
Marka yaratmanın zorlukları var elbette, ama marka olamazsanız uzun vadede piyasada da kalamazsınız. Biz Türkiye’de iki büyük firmayız. Bu sektörde gerek makine gerek hammaddeye yatırıp yapıyoruz. Ekibimizi de öyle seçiyoruz. Fabrikamızda 160 kişi çalışıyor. Pazarlama departmanımızdaki arkadaşlarla birlikte 180 kişilik bir aileyiz.
Ama bizim sektörümüzde henüz kullanıcı ve müşteri bilinci oluşmuş değil. Müşteri bir elektronik eşyayı alırken gösterdiği titizliği bizim ürünü alırken göstermiyor. İki büyük firmayız diye söyledik ya ama merdiven altında üretim yapan onlarca küçük işletme de var. Ben günde 700 metre üretim yapıyorum, merdiven altı işletme 20 metre üretiyor. İşçilik ödemiyor, ödüyorsa da sigorta ödemiyor, vergi vermiyor. Benim kadar elektrik tüketmiyor. Ben 10 liraya mal edersem 0 beş liraya mal ediyor. Ancak benim ürünüm en az 2 yıl kullanım garantilidir. Merdiven altı üretim garanti veremez.
Bütün bunlara rağmen üretici kaliteli ürünle kalitesiz ürünü ayırt etmek istemiyor. Ucuz ürünü almayı tercih ediyor.
Yalnız bizim şu avantajımız var. Merdiven altı piyasaya mal yetiştirmekte bizimle asla yarışamaz.
Piyasada kaç çeşit ürün bulunuyor?
Piyasada iki tür ürün var, bir ürün camın eritilmesi sonucu elde edilen üründür ki bunu işte merdiven altı üreticiler yapabiliyor. Ama biz kristal mozaik üretmeye başladık. Bunu merdiven altında üretmeleri zordur. Üretebilmek için yatırım makine yatırımı gerektiği gibi hammadde bulmanız da gerekir.
Kristal mozaik üretimi bilinen cam üretimi ile aynı özellikleri gerektirir. Biz hammaddeyi Şişecam’dan alıyoruz. Küçük işletmelerin Şişecam’ dan kristal cam almaları mümkün değil.
Kuruluş Süresini anlatmanız mümkün mü?
Şirketimiz eşim Ayşe Güngörsün” ün babası Lütfü Arslan tarafından 2003 yılında Star Cam Mozaik Limitet Şirketi olarak kuruldu. Lütfü Arslan Samsun’da uzun süre Ticaretle uğraşmış,2003 yılında sanayici olmuştur. Başlangıçta dış cephe kaplamaları için cam mozaik üretiyorduk. Daha sonraları tam olarak söylemek gerekirse 2005 yılında iç dekorasyon ürünleri üretmeye başladık. Goccia’ nın doğumu da o tarihlere denk gelir.
Ticaretten sanayiye geçiş sancılı olmadı mı?
Lütfü bey, fabrikadaki işlere doğrudan müdahale etmez paranın yönetiminden daha iyi anlar. İşletmemizdeki tüm işlemler profesyoneller tarafından yürütülüyor. Böyle olunca da kaliteli ürün yaratmak daha kolay oluyor. Bu durumda kalitenin kontrolü de daha sağlıklı yapılabiliyor.
Markanın korunması için ne yapıyorsunuz?
Biz bugün Goccia’ yı bir marka olarak gerek Türkiye pazarına gerekse uluslararası pazara sunmuş bulunuyoruz. Markamızı yaratırken çok emek ve para harcadık. Markamızı korumak için de şimdi para ve emek harcıyoruz. Merdiven altındaki o küçük işletmeler ürettikleri her kötü üründe bize de bir darbe vurmuş oluyorlar. Çok para harcıyoruz. Kaliteyi korumak ancak yatırımların sürmesiyle mümkün oluyor.
Ayrıca bütün işlerimiz yasaldır bizim, çalışanlarımızın sigorta primleri günü gününe ödenir. Vergilerimizde öyle. Çalışanlarımızın iş güvenliği her şeyden önce gelir. Ayrıca çalışanlarımızın eğitimine de önem verdiğimizi belirtirim.
Türkiye’de öncü firmayız! (Kutu)
Biz 2005 yılında İç dekorasyon için cam mozaik üretmeye başladığımızda, bu gibi bir ürün ülkemizde bilinmiyordu. Biz cam mozaik üretiminde öncü ve öğretici kurumuz. Daha önce de söyledik. İki firmayız biz iç dekorasyon için üretim yapan, hem bu işi yapacak olanlar için hem de kullanıcılar için öncü ve öğretici firmayız.
Bu olgunun gururunu yaşıyoruz. Ama sıkıntılarımızda olmuyor değil. Kötü mal üretenlerin suçu da bize yükleniyor. Övgüyü de eleştiriyi de biz almış oluyoruz böylece. Sektörün cefasını çakmaktan sefasını süremedik. Markamızı korurken aslında bir bakıma sektöre leke gelmesin diye de uğraşıyoruz.
Rusya gümrüğünde sıkıntı yaşıyoruz……
Türkiye’ nin her noktasında ürünlerimizi kolaylıkla pazarlıyoruz.20 dolayında pazarlama görevlimiz var. Ülkemizde her noktaya ulaşmayı başarıyoruz. Bunun yanı sıra Hindistan’ dan Kanada’ ya, Angola’ dan Arnavutluk’ a ve Kıbrıs’a kadar 27 Ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz.
Yurt dışı pazarı ülkemizdeki piyasadan daha canlı. Ancak Rusya Pazarına da girmiş bulunuyoruz ama Rusya Gümrüğünde diğer dünya ülkelerinde yaşadığımız kolaylığı yaşayamıyoruz. Rusya Gümrükleri hala sorunlu gümrükler arasında. Umarım Rusya gümrükleri de diğer ülke gümrükleri gibi uluslararası normlara ulaşır biz ve bu ülke ile ticaret yapan diğer ülkeler de rahat etmiş olur.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.