26 Nisan 2018
  • Samsun14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C
  • İzmir21°C
  • Ordu14°C
  • Sinop14°C
  • Giresun14°C
  • Amasya19°C

RAGIP GÖKER - İLKADIM

Demirtaş, son bir adım atmazsa İlkadım'ı kaybeder

Ragıp GÖKER - İLKADIM

12 Temmuz 2013 Cuma 14:40

"Ben Samsun' u ve Samsun halkını gördüğüm vakit memlekete ve millete dair bütün tasavvurlarımın her halde yerine getirilebilir olduğuna bir kere daha inandım"
Böyle söylüyor, Samsun' a ikinci gelişi olan 1924' te büyük kurtarcı Mustafa Kemal Atatürk.
Ama daha o ilk adımı attığında böyle düşünmüş Atatürk' ümüz.
Yedi düvele meydan okuduğumuz destansı kurtuluş mücadelemizi başlatma fikri Samsun' da doğmadı belki ama başarılı olunacağı inancı bu topraklarda oluştu.
Bu kesin.
Kurtuluşa ilk adımın atıldığı yerdeyiz.
İlkadım' da!
Hedef Halk' ın yazarları olarak, halkın nabzını tutmaya çalışıyoruz bir süredir biliyorsunuz.
İlkadım' da Halk ne diyor? 
Halk için bunu öğreneceğiz.
Saathane meydanı ve etrafında konuşlanan çay ocaklarının Samsun' un ne düşündüğü ile ilgili bir fikir verdiği söylenir. Biz de Halk' ın yazarları olarak İlkadım' ın nabzını tutmaya Saathane' den başladık.
Saathane ve çevresi alışkındır ama bizim için kötü bir gündü bu çalışmayı başlattığımız gün. O gün Necdet Abi' yi (Şensoy) Büyük Cami' de kıldığımız cenaze namazı sonrası sonsuzluğa uğurladık.
Uğurlar olsun Necdet Abi, mekanın cennet olsun inşallah.
Biz üç kişiydik o gün.
İsamil Başaran, Mehmet Yazıcı ve ben Ragıp Göker.
Mehmet Aksoy muhtemelen başka noktalarda yapıyordu çalışmasını.
DEMİRTAŞ'TAN MEMNUN OLMAYAN BAYAĞI VAR
Her zaman olduğu gibi rastgele bir çay ocağı seçtim kendime. Ahullu Köyü'nün Muhtarıymış  ve Şaban Dere imiş adı. Ak Parti adayına oy vereceğini söyledi. Necattin Demirtaş' ın performansını beğenmediğini belirttikten sonra. Muhtar Şaban Dere, Ak Parti' nin İlkadım' da Ahmet Okuyucu' yu aday olarak göstermesi gerektiğini de söylemeyi ihmal etmedi.
Hasan Tanrıkulu ile konuştum bu kez hemen yan taburede. Emekli işçiymiş Hasan Tanrıkulu.Derdini anlatabilmek için Başkan Demirtaş' ı makamında bulamamaktan dert yandı Hasan Tanrıkulu. Ak parti adayına ve özellikle aday olarak gösterilmesini istediği Erdoğan Tok' a oy vereceğini söylerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz' ın performasından da memnun olmadığını vurguladı. 
Hasan Tanrıkulu buna karşın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Ak Parti adayına oy vermek istediğini de belirtti ve "Yusuf Ziya Yılmaz olmasın da kim olursa olsun'' dedi.
Ahmet Topal,inşaat işçisiymiş. "Mahalle tozdan geçilmiyor, Demirtaş' oy vermem, hizmeti layıkıyla yapacağına inandığım birisine oy vereceğim. Benim için partinin önemi yok. Bakıp değerlendireceğim" diye yanıtladı İlkadım Belediyesi ve Başkanı Necattin Demirtaş'ın hizmetlerinden memnun olup olmadığı şeklindeki sorumu.
İlkadım Başkanından memnun olmadığını söyleyen Ahmet Topal, Buna karşın Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz' a ise desteğini sürdürüyor.
BİZİ ADAM YERİNE KOYAN YOK
Ben notlarımı derlerken sessizce birinin bizi izlediğini farkettim. Yakınımızda oturuyordu. "Sen ne düşünüyorsun Aga" diye sordum. "Bizi adam yerine koyan mı var ki" diye cevap verdi bana.
"Ben geldim işte, fikrini soruyorum ya daha ne  olsun ki; yoksa beni mi adamdan saymıyorsun sen" diye takılıyorum.
Adı Türkmen Pira. Mesleğini sorunca önce serbest işçi yazılmasını istedi ama arkadaşları buna itiraz edince "Hamal" yaz dedi.
Eskiden Ecevit ve CHP hayranı olduğunu söyledi Türkmen Pira, Samsun' da iş bulma imkanlarının kısıtlı olduğunu dile getiriken, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş' tan memnun olmadığını, Demirtaş' oy vermeyeceğini ama kime oy atacağı konusunda da henüz bir kararının bulunmadığını ifade ederken, Büyükşehir' de Yusuf Ziya Yılmaz' ı desteklediğini dile getirdi.
Muhittin Akbaş söz aldı bu kez, 2009' da Necattin Demirtaş için çalıştığını ve kendisine oy verdiğini söyledi. "Kavak' ın köylerinden çobanları getirip işe aldı ama Samsun köylerinden kimsenin yüzüne bile bakmadı" derken bir anlamda Necattin Demirtaş' a geçmişte verdiği destekten pişman olduğunu ve bir daha oy vermeyeceğini anlatmaya çalışıyordu.
MHP' li olduğunu da dile getiren Muhittin Akbaş, MHP' nin Necattin Demirtaş' ı yeniden aday göstermesi durumunda Ak Parti adayına oy vereceğini, Büyükşehir seçimi için de adayları değerlendireceğini bildirdi.
Yakup Sert (Emekli), Sandığa gitmeyi düşünmediğini söyledi önce. Hükümetin emeklileri ezdiğini belirtirken, yine de Ak Parti' yi desteklediğini ifade etti. Yakup Sert, Necattin Demirtaş' a oy vermeyeceğini de söylerken, Büyükşehir Belediye Başkanlığına da Suat Kılıç' ın aday olmasını istedi.
Ahmet Kara, o da emekli bir işçi. Ahmet Kara Necattin Demirtaş' ın destekçisi. İlk seçimde yine Necattin Demirtaş' a oy vereceğini, Mustafa Demir' in ise Büyükşehir Başkanı seçilmek için şansının çok fazla olduğunu, kendisinin de ona oy vermek istediğini söyledi. 
Saathane çevresindeki çay ocaklarında görüştüğüm son kişi olan Mustafa Kılıç da bir emekli işçi. Mustafa Kılıç, kısa ve net konuştu. İlkadım' da da Büyükşehir Başkanlığında da Ak Parti adaylarını desteklediğini bildirdi.
Bu arada adının açıklanmamasını isteyen bir çok seçmen ise AK Parti'de başka isimlerden bahsediyor.. Mesela AK Parti ilçe Başkanı İhsan Kurnaz. Bayağı da çalışıyormuş ilçede, aday adaylığı için. 
Sonra AK Parti eski Milletvekili Fatih Öztürk'ü  de unutmayın.. Ne olur ne olmaz.. Adı ciddi ciddi geçiyor. Hem Milletvekili Mustafa Demir, sadece Büyükşehir için değil, İlkadım ve Atakum için bile 'bazı seçmenler tarafından' gündeme getiriliyor. Hatırı sayılır mı 'Demir' diyenlerin, eh işte..
Bu arada Cemal Yılmaz Demir ve Ahmet Yeni de ara ara gündeme gelmiyor değil..
 
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.