22 Haziran 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya18°C

RAGIP GÖKER - İLKADIM - 2

İlkadım’ da seçim yarışı zorlu geçecek

Ragıp GÖKER - İLKADIM - 2

13 Temmuz 2013 Cumartesi 16:14

Saathane çevresi bana bir fikir verdi ama mahalleler ve özellikle Necattin Demirtaş’ ın seçimi kazanmasında çok etkili olan mahallelerdeki seçmenin fikri ne? Bunu öğrenmek istiyorum, bu nedenle önce Liman Mahallesindeki bir lokantaya girdim. Kemal Akalın burada aşçıymış. “Kavak’lıyım ama bu başkana oy vermem. Osman Genç, İlkadım’ da aday olursa severek oyumu veririm. Büyükşehir’de Yusuf Ziya Yılmaz’ı başarılı buluyorum” dedi.


Lokantanın sahibi Ersan Mutlu. Soyadı gibi mutlu değil ama. Sürekli söyleniyor. “Çalış çalış para yok” diyor. Ak Parti’ den memnun olmadığını da söyleyen Ersan Mutlu “Başka adam da yok yine bunlara oy vereceğim” diye de ekliyor.

2. Bulvar üzerinde Necatibey Okulunun hemen köşesinde kavun karpuz satan Ali Kul, ben ona daha sorumu sormadan o bana sordu “Ne olacak bu Samsunspor’ un hali?” diye.

“Kötü görünüyor şimdilik, ama düzelir inşallah. Ama ben yaklaşan belediye seçimlerini merak ediyorum o konuda sen ne diyorsun?” diye soruyorum. Ak Partili olduğunu söylüyor Ali Kul. Partisinin İlkadım’ da Erdoğan Tok’u aday göstermesi gerektiğini de sözlerine ekliyor. “Büyükşehir!!!” diyorum. Yusuf Ziya Yılmaz’ın çevresindekileri sevmediğini söylüyor Ali Kul.

İbrahim Ünlü karpuz alıyordu iftar için. Necattin Demirtaş’ ı desteklediğini söylüyor. Ama menfezlerin dolu olmasından şikayetçi İbrahim Ünlü. Sokağındaki menfezlerin koku yaptığını, bu konudaki şikayetini muhtar aracılığı ile de defalarca belediyeye ilettiğini ama bir türlü sorunun giderilmediğini ileri sürüyor.

Bir inşatta çalışırken 3. kattan düşerek sakat Kalmış Ali Bektaş.“Belediye bana araba vermedi, kredi çekerek sakat arabası aldım” diyor. İlkadım’ da da Büyükşehirde de Ak Parti’ nin adaylarına oy vereceğini ve özellikle Ahmet Okuyucu’ yu desteklediğini söylüyor.

HASTANEBAŞI’NIN KAVAKLI’ LARI NE DÜŞÜNÜYOR

Necattin Demirtaş’ ın seçim kazanmasında çok etkili olan Hastanebaşı Mahallesine çıktım sonra. Malum mahalle nüfusunun büyük bir bölümünü Kavaklılar oluşturur. Mustafa Kös de Kavaklı. Demirtaş’ tan ve belediye hizmetlerinden memnun olmadığını söylüyor. Ak Parti adaylarına oy vereceğini, partisinin de aday olarak Ahmet Okuyucu’ yu aday göstermesini istiyor.

Kemal Aslan, zor işitiyor sorduklarımı. Kemal Aslan’ ın derdi yiyecek paketlerinde. “Bu yiyecek vermiyor. Öbürü veriyordu” diyor. Erdoğan Tok zamanında belediyenin yiyecek yardımı yaptığını söylüyor ve “Gene o gelsin” diyerek Erdoğan Tok’un başkan olmasını istiyor.

Recep Erdal, Kavaklı. Necattin Demirtaş’ tan memnun olduğunu söylüyor ve yeniden kazanmasını istiyor.

Kazım Albayrak da Kavaklı olduğunu söylüyor. Demirtaş’ ın çok iyi bir insan olduğunu söylüyor. “Adamın bir kere yüzü gülüyor. Kapısı da herkese açık, daha ne isterim ki” diyerek memnuniyetini dile getiriyor. Kazım Albayrak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ ı da çok başarılı buluyor ve yine seçimi kazanmasını istiyor.

Zeytinlik Mahallesinde manav dükkanı olan Yüksel Akdeniz ise söze MHP’ li olduğunu söyleyerek söze başlıyor. Ancak, geçen seçim oy verdiği ve kazanması için çok çalıştığı Necattin Demirtaş’ ın verdiği hiçbir sözü tutmadığından şikayet ediyor. Yüksel Akdeniz, Mart ayında yapılacak seçimde Necattin Demirtaş’ a oy vermeyeceğini söylüyor. “İlkadım’ da Ak Parti’ ye, Büyükşehir’de MHP kimi gösterirse ona” diyerek tepkisini en sert şekilde dile getiren seçmenlerden biri olarak karşımıza çıkıyordu.

ÇİFTLİK ESNAFININ GÖRÜŞLERİ DE FARKLI DEĞİL

Mustafa Kamil bir lokanta da çalışıyor. Şimdilik boş oy kullanmayı düşündüğünü ama Ak Parti’nin iyi bir aday çıkarması durumunda sandığa gideceğini söylüyor.

Mahmut Altuğ, Diyarbakır’dan gelmiş yıllar önce. Çiftlik’ de tatlı dükkânı var. Necattin Demirtaş’ tan ve dolayısıyla belediye hizmetlerinden çok memnun olduğunu söyleyerek yeniden kendisine oy vereceğini belirtiyor. Mahmut Altuğ, Yusuf Ziya Yılmaz’ dan memnun olmadığını ve önümüzdeki seçimlerde aday olmasını istemediğini sözlerine ekliyor.

GÖZLÜKÇÜ KORKTU

Bir gözlükçü dükkanına girdim . Müşterisi yoktu o vakit. İçeri girip selam verdim,  meramımı anlattım, ilgi ile dinledi. Söyleşiye katılmayı da kabul etti. Ancak ismini sorunca vazgeçti. Görüş belirtmeyeceğini de söyledi.

Mecbur değil tabi vatandaş hemen ayrıldım dükkanından. Kapının önünde Torul Aydın adlı başka bir esnafa sordum, “İlkadım ve Büyükşehir Belediye Başkanlarının çalışmalarından memnun musun?” diye. “Büyükşehir Belediye Başkanından memnunum, yine aday olsun ve kazansın isterim” dedi Torul Aydın. Buna karşın, Necattin Demirtaş’ ın performansını ise yeterli bulmadığını söyledi.

Abdullah Topal ve Bilgehan Yıldırım, parfüm satıyorlar Çiftlik Caddesine. İlkadım Belediyesinin çalışmalarını yetersiz, Büyükşehir çalışmalarını ise başarısız bulanlardan.

Çiftlik’ te kafe işleten Halil İbrahim Aytaç, Necattin Demirtaş’ ı hemşerisi olmasına rağmen desteklemediğini ve Ak Parti Adayına oy vereceğini söylüyor.

Kafede müşteri olarak bulunan Bahçelievler Mahallesi sakinlerinden Ahmet Aytaç ise İlkadım Belediye Başkanının mimar veya mühendis olması gerektiğini söylüyor. Necattin Demirtaş’ a oy vermeyeceğini, İlkadım’ da CHP adayına oy vereceğini söylerken, çok başarılı bulduğu Yusuf Ziya Yılmaz’ın ise CHP’den aday olmasını istedi.

Atatürk Ortaokulunun karşısında oturduğunu söyleyen Yıldıray Küçükel de CHP adayına oy vereceğini söylerken özellikle de Erkan Akyuz’ ü başkan görmek isteğini sözlerine ekliyordu.

İLKADIM’DA ADAYLARIN KİMLİĞİ SEÇİMİN BELİRLEYİCİSİ OLUR.

İzlenimlerim böyle.

Bu bir anket çalışması değil. Seçimin bire bir sonucunun böyle çıkacağını da iddia etmem.

Ve fakat

Belediye Başkanları veya aday olmayı düşünenler ve de parti yöneticileri bu çalışmadan bir çıkarımda bulunurlar mı bilemem.

Biz anketçi değiliz

Birebir seçim sonuçlarını tahmin etmek uzmanlık alanımıza girmez.

Ama gazeteciyiz.

Seçimlerin nasıl seyredeceği ve nasıl bir sonuç çıkacağına dair fikir sahibi olabiliriz.

İlkadım seçiminin nasıl şekilleneceğine dair de bir fikrim var benim.

Ve fakat

“Seçimi şu kazanır, bu kaybeder” demem hiçbir vakit.

Biz yüz yüze insanlarla konuşuyoruz. Onların anlattıklarını sayfalarımıza aksettiriyoruz.

İlkadım için şunu söyleyebilirim ama.

Seçim Necattin Demirtaş açısından zor bir seçim olacak.

Ve fakat ‘’Seçimin sonucunu adayların kimliği belirleyecek’’ Böyle söylemek doğru bir yaklaşım olur.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.