21 Haziran 2018
  • Samsun18°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara15°C
  • İzmir23°C
  • Ordu21°C
  • Sinop21°C
  • Giresun20°C
  • Amasya16°C

RAGIP GÖKER - ATAKUM

Ragıp GÖKER - ATAKUM

17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:08


"Herkes Atakum’ u istiyor, senin işin zor’’ demiştim bir keresinde Metin Burma’ ya ‘’Güzel’i kim istemez ki’’ diye cevap vermişti bana.

Sahiden de en hareketli seçim Atakum’ da yaşanacak.

İlkadım’ ın seçimi de belki zorlu geçecektir ama bütün partilerin kıyasıya yarışacağı tek yerin Atakum olacağı kesin gibi.

Biz Hedef Halk’ ın yazarları bir süre önce yollara düştük biliyorsunuz. Yaklaşan yerel seçimler öncesi ‘Halk Ne Diyor’ bunu araştırıyoruz.

İsmail Başaran. Mehmet Yazıcı ve Ben Ragıp Göker Samsun’u parselledik. Ben doğu, Başaran batı, Yazıcı da güney ilçelerine gittik önce. Merkez’deki Canik ve İlkadım’ da aramıza Mehmet Aksoy da katıldı.

Mahşer’ in dört atlısı gibi yani.

Şimdi Atakum’ dayız.

CHP, yerel ve genel seçimlerde adaylarını ön seçimle belirleyeceğini söylemişti. Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde ön seçim yaparak mı adaylarını belirleyecek bilemiyorum.

CHP’DE BURMA TEK ADAY

Bana yaptığı bir açıklamada ‘’Ön seçim yoksa ben de yokum’’ demişti Metin Burma. Bu konuda kendine çok güveniyor Burma. Partililer de ön seçim olsa da olmasa da CHP’ nin Atakum’ daki adayının Metin Burma olacağına kesin gözüyle bakıyorlar. Kamuoyundaki genel kanının da böyle olduğunu söyleyebiliriz.

Metin Burma Atakum Belediyesinin kurucu başkanı.  CHP’ nin tek adayı.

CHP de, Metin Burma da Atakum’ u kaybetmek istemiyor.

Ve Fakat

Ak Parti de çok istiyor Atakum’ u.

MHP de öyle.

MHP’ NİN ADAY ADAYLARI SAHADA

Sahaya inenler de ilk onlar oldu zaten. 

Ak Parti’ liler de sahada elbet ama aday adayı olarak seçim startını verenler ilk kez MHP’ liler oldu bu kesin. Dokuz aday adayından söz ediliyor, en çok bilinenlerinden birisi Erkan Avcı. Avcı, Metin Burma ile birlikte siyasette en tecrübeli olanı, aday adaylığını bile mitingle duyurdu.

MHP’ de Fevzi Er’ in bir kez daha aday olacağı konuşuluyor.

İlçe başkanı Mehmet Uzun’ un da belediye başkanı olmayı çok istediği biliniyor. Meclis üyesi Cemalettin Kola ve sendikacı Hasan Danayiyen’ in de MHP’ nin aday adayları arasında olduğunu biliyoruz..

ATAKUM DA AK PARTİ’ NİN YARASI

Tıpkı İlkadım gibi Atakum’un da Ak Parti’nin gönlündeki yara olduğu biliniyor. Ak Parti il Başkanı Fuat Köktaş, Samsun’daki bütün belediyeleri kazanmak istediğini söylemişti bize.

Ama en çok da İlkadım’ ı ve Atakum’ u istiyor. 

İktidar olmanın da bütün gücüyle Ak Parti bu iki ilçeyi almak için savaşacak ve bu savaşın galibi olmak için çalışacaktır.

‘’Ak Parti Atakum İlçe Başkanı Hüseyin Dereli’ nin gönlünde Atakum Belediye Başkanı olmak yatıyor’’ desem, buna kim itiraz eder.

Partisi Hüseyin Dereli’ yi Başkan adayı yapar mı bilmiyorum. Ama Metin Burma’ ya bir önceki seçimde yenilen Adem Bektaş’ ın yeniden Atakum Belediye Başkanı olmak istediği ve bunun için partisine adaylık başvurusu yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bektaş’ ın yakın çevresine bunu söylediğini de duyuyoruz zaten.

MHP gibi Ak Parti’ ye de Atakum Belediye Başkanı olmak için çok sayıda adaylık başvurusu yapılacağı biliniyor. Bunlardan birisi de İl Başkanlığı yarışından son anda çekilen İshak Taşçı’ dır. Yakında adaylık başvurusunu yapması beklenen İshak Taşçı’ nın adının siyasi kulislerde Atakum’ da başkan adaylığı için en sık duyulan isim olduğunu söylemeliyiz. İl Başkanlığı yarışından son anda çekilerek Fuat Köktaş’ ın seçimi kazanması için avantaj yaratan İshak Taşçı, bu hamlesinin nimetlerinden yararlanır mı bilinmez. 

Ve fakat

Bu durumun kendisi lehine bir avantaj oluşturduğu da kesin.

Eski Bakan Mustafa Demir’ in de Atakum’ u istediği biliniyor.

Adı Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için de konuşulan Mustafa Demir’ in Atakum’ a aday gösterilmeyi de reddetmeyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

HALK NE DİYOR

Buraya kadar yazdıklarımın bir kısmı benim yorumum olmakla birlikte büyük bölümü siyasi kulislerde konuşulanlardan elde edilmiş bilgilerdir.

En çok da merak edilen şudur bence.

Halk ne diyor!

Atakum’ da kent merkezinde ve Taflan’da rastgele halka sordum. ‘’Belediye hizmetlerinden ve belediye başkanından memnun musunuz, değilseniz gönlünüzde Atakum Belediye Başkanı olmasını istediğiniz bir isim yatıyor mu?’’ diye.

Halk ne dedi?

Şunu söyleyebilirim. Halk bildiği isimler üzerine görüş belirtiyor. Bu durum, Atakum’ u bizim diğer ilçelerimizden ayıran bir özellik olsa gerek, Atakum halkı görmeden, ve projelerine inanmadan oy kullanmayacak. Bu bakımdan şu an için en avantajlı isimin Metin Burma olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.