22 Haziran 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya18°C

RAGIP GÖKER - ATAKUM 2

Atakum’da seçimin kaderini MHP adayı belirler

Ragıp GÖKER - ATAKUM 2

23 Temmuz 2013 Salı 16:18

Atakum’da rastgele yaptığımız görüşmelerde çıkan sonuca göre, seçimin Metin Burma ve Ak Parti adayı arasında geçeceği söylenebilir ama bilinen gerçek şudur:

Seçimin kaderini ve seyrini MHP’ nin adayı belirleyecektir.
Bu kesin.
Bizim Gazete “Halk ne diyor” diye bir çalışma başlatmıştı biliyorsunuz. Bu çalışma bugün sona eriyor.
Seçimlerle ilgili en iyi fikri halk verir buna inanıyoruz. Biz de çalışmamızın bu son gününde de Atakum halkına sorduk. “Belediye Başkanı Metin Burma’dan ve Belediye hizmetlerinden memnun musunuz” diye.
Atakum çalışmamı yapmak için raylı sistem’in Türk-İş durağında inince Medikal Park Hastanesinin bulunduğu tarafa doğru hareketlendim. Bir işyerinin önünde sohbet eden 3-5 kişinin yanına yaklaştım. Görüşüne ilk başvurduğum kişi bir Güneydoğu Gazisi imiş. Adı Birol Gürgör. Genel seçimde de Büyükşehir Belediyesi için de MHP adayına oy vereceğini söylüyor. Atakum’u Ak Parti adayının da kazanmasını istemiyor. Bu nedenle oyunu Metin Burma’ ya vereceğini söylüyor.
Görüşüne başvurduğum ikinci kişi de bir ziraat mühendisi. Adı Murat Geçer. Murat Geçer bir mühendis ama işsiz. İşsiz olduğunu da özellikle yazmamı istedi kendisi. Belediye hizmetlerini yetersiz buluyor Murat Geçer. Ancak yine de oyunu Metin Burma’ya vereceğini söylüyor. Yusuf Ziya Ylmaz’ ı başarılı bulduğunu söyleyen Murat Geçer, Büyükşehir’de gönlünden CHP adayına oy vermek geçtiğini ancak CHP’ nin iyi bir aday çıkaramaması durumunda Yusuf Ziya Yılmaz’a oy verebileceğini söylüyor.
Gökhan Güngor, bir seyyar satıcı. Kenan Şara olduğu sürece Büyükşehir için hiçbir adaya oy vermeyeceğini ileri sürüyor. Atakum’da ise Metin Burma’yı seçeceğini belirtiyor.
Kendisinin Adalet Partisi ve DYP kökeninden geldiğini söyleyen işçi emeklisi Erol Yenigün, “Hayatımda ilk defa bir sol partiye oy verdim. Önümüzdeki sene de Metin Burma’ya oy vereceğim. Büyükşehir için de CHP ve MHP’nin adaylarına bakıp kararımı ona göre vereceğim” diyor.
Muhasebeci Turgay Törener ise gerek Atakum’da ve gerekse Büyükşehir’de aday gözetmeksizin CHP’nin adaylarına oy vereceğini söylerken, yanındaki Erkan Cındık söze girerek, “Yaz, ben de Turgay beyin söylediklerinin altına imzamı atarım” diyerek aynı görüşte olduğunu dile getirdi.
CHP’YE EVET BURMA’YA HAYIR
Emekli Ahmet Baltaoğlu farklı bir görüş ortaya koydu. Adem Bektaş’ın Metin Burma’dan kat kat üstün olduğunu ileri süren Baltaoğlu, CHP’ye oy vermek istediğini ama Metin Burma’nın aday olması halinde MHP adayına oy vereceğini, Büyükşehir için ise CHP adayını seçeceğini söyledi.
Vedat İşgören de bir işçi emeklisi, Hükümet yansılı olana herkesin oy verebileceğini önemli olanın muhalefete oy vermek olduğunu söyleyerek farklı bir görüş ortaya attı. Atakum’da Metin Burma’yı başarılı bulduğunu da söyleyen İşgören, Büyükşehir’ de ise CHP adayına oy vereceğini belirtti.
CAMİ CEMAATİNİN ÇOĞUNLUĞU BURMA’YI BAŞARISIZ BULUYOR
Bu görüşmeleri yaptıktan sonra oradan ayrılıyorum. Alpaslan Caddesi üzerindeki bir parktaki kameriyenin altında toplanmış bur guruba rastlıyorum. Namaz vaktini bekleyen bir gurup olduğunu öğreniyorum. Onların görüşleri biraz faklı, şöyle ki:
Saffet Henden, “Metin Burma iyi adam ama iş yapmıyor, oy vermem” diyor. Henden de CHP’li olduğunu ama Burma’yı desteklemediğini söylüyor.
Nuri Tekkeri de emekli işçi, Metin Burma’ya oy vereceğini ama Burma’yı başarılı bulmakla birlikte ekibinin yetersiz olduğunu söylüyor.
Fevzi Bayraktaroğlu, ben sormadan görüşünü hemen açıklıyor. “Ben Saadet Partisi adaylarına oy veririm” diyor.
Süleyman İzgi, Metin Burma’nın çalışmadığına inanıyor ve bu nedenle kendisine oy vermeyeceğini söylüyor.
Mahmut İzci ise oy kullanmayı düşünmediğini söyleyenlerden.
Süleyman Dinç de cami cemaatinden ama farklı düşünenlerden. Metin Burma’yı başarılı buluyor Süleyman Dinç, Burma’ya oy vereceğini ama Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ise başarısız bulduğunu söylüyor.
KÜÇÜK BİR GERGİNLİK YAŞANIYOR
Bu arada kameriye altındaki camii cemaati arasında bir an gerginlik yaşanıyor.  Adını söylemek istemeyen ama cemaatin Durmuş diye seslendiği birisi Süleyman Dinç’in Yusuf Ziya Yılmaz için söyledikleri hoşuna gitmeyince sesini yükselterek ”Adama haksızlık etme çalıştı adam. Neden böyle konuşuyorsun terbiyesiz adam” diye çıkıştı. Bunun üzerine yaşanan gerginlik cami cemaatinin o kişiyi uzaklaştırması ile son buldu.
Balaç Köyünden Hüseyin Yazgan da Metin Burma’yı başarısız bulanlardan. Yazgan, Ak Parti adayına oy vereceğini ve Ak Parti’nin Adem Bektaş’ ı aday göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.
KAHVEHANEDEKİLERE GÖRE BURMA BAŞARILI
Kameriyeden ayrılıp bir kahvehaneye giriyorum. Metin Kara, Metin Burma’yı başarılı buluyor ve oy vereceğini söylüyor.
Davut Kırmemiş ise Metin Burma’yı mevcutlar arasında en iyi bulduğunu söylüyor ve İlk seçimde de aday olması halinde Metin Burma’ya oy vereceğini belirtiyor.
Halis Kurnaz “Bu kahvehaneden CHP çıkar” derken, kendisinin de Metin Burma’ya oy vereceğini ama Burma’nın performansından memnun olmadığının da altını çiziyordu.
TAFLAN VE KURUGÖKÇE YARI YARIYA
Atakum kent merkezindeki halkın görüşünü aldıktan sonra köydeki seçmenin ne düşündüğünü öğrenmek için de Taflan’a gittim.
Ramazan günü de olması nedeniyle camii cemaatine başvurdum.
İşte görüşler: 
Kararsız olduğunu söyleyen Hakkı Baran, boş oy kullanacağını söyleyenlerden.
Metin Burma ve ekibinden memnun olduğunu söyleyen Salim Köse ise, yine Metin Burma’ya oy atacağını belirtiyor.
Hikmet Koç, Gezi olaylarına Samsun’da destek verenleri sokağa Metin Burma’nın çıkardığına inanıyor. Göstericiler arabasına zarar vermişler. Biraz kızgın, bu nedenle Burma’ya oy vermeyeceğini söylüyor.
Yusuf Kılıç, Metin Burma’dan memnun olanlardan “Çalıştı Allah nazı olsun, oy verdim, yine veririm” diyor.
Kurugökçe köyünden Hasan Yavuz, güçlünün her zaman iyi olacağını bu nedenle iktidarın gücünden yararlanılması gerektiğine inanıyor. Hasan Yavuz, Ak Partili olduğunu ama buna rağmen Metin Burma’yı sevdiğini ve oy verebileceğini belirtirken, Büyükşehirde de Yusuf Ziya Yılmaz’ı desteklediğini de söylemekten geri durmuyor.
Sakalından belli ki kendisi bir hacı ama adını söylemedi bir amca, Metin Burma’dan memnun olmadığını söyledi. Ak Parti adaylarına oy vereceğini belirtirken “Ak partili olsun, çamurdan olsun” diyenlerden.
Atakum’un seçimi için Halk’ın söyledikleri bunlar.
Seçim sathı mailine henüz girilmiş değil. Süreç başladığında bize bunları söyleyenlerin görüşleri değişir mi bilinmez. Atakum’un benim objektifime yansıyan şuanki fotoğrafı budur.
Atakum’u kim kazanır?
Bu sorunun yanıtını halkın görüşlerine dayanarak en iyisi verin isterim.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.