26 Nisan 2018
  • Samsun13°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir21°C
  • Ordu14°C
  • Sinop14°C
  • Giresun14°C
  • Amasya17°C

PAZAR SOHBETİ

Makine Mühendisi olmayı Orta Okul öğrencisiyken düşünmüş

PAZAR SOHBETİ

08 Temmuz 2012 Pazar 14:40

Başarılarından sık söz ettiren Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Kadir Gürken,''Makine Mühendisi olmayı çok istiyordum, Bu nedenle Sanat Okuluna girmem gerekti, sınavı kazanamadım,19 Mayıs lisesindeki kaydımı sildirip yedekten girdim'' diye anlatıyor tutkusunu Gerçekleştirme öyküsünü.

Dünya Gazetesine Bölge Temsilcisi olarak atandığım ilk yıldı. Takvim yapraklarında 1992 yazıyordu. 
20 Yıl önceydi yani.
Dünya Gazetesinin bölgesel eklerini bilirsiniz. İllerin ekonomik yapılarını tüm  yönleriyle tanıtır.
Benimde Dünya Gazetesindeki ilk projemdi.
Samsun ekini yayınlamıştık.
Bir sabah kapıdan içeriye kara yağız bir delikanlı girdi.
Çok heyecanlıydı.
Ama ne istediğini çok iyi biliyordu. Bunu vücut dili çok iyi anlatıyordu.
Samsun ekini istedi.
''Niye istiyorsun'' diye sordum.
''Ben Halk Bankasında çalışıyorum. Endüstriyel krediler bölümündeyim. Doğru  analizler yapabilmem için sizin yayınladığınız ekteki verileri de bilmem gerekiyor'' dedi.
O zaman tanıdım ben Kadir Gürkan'ı.
Pazar Sohbetlerimizde başarı öykülerini anlatıyoruz biz. Başarı öyküleri örnek 
alınsın istiyoruz, memlekete ve millete bişeyler sunmak isteyen müteşebbislerin bu teşebbüs ruhlarındaki cesaret arttırmak için yapıyoruz bu çalışmaları.
Bu Haftanın konuğu da Makine Mühendisleri Odasının Samsun Şube Başkanı Kadir  
Gürkan olacak.
Neden Kadir Gürkan sorusunun yanıtı da, O Samsun ekini arayıp bulmak için Dünya  Gazetesi Bölge Temsilciliğine kadar gelmesinde gizli esasında.
Hiç bir başarı tesadüfi değildir.
Tesadüfen elde edilen başarılar da vardır belki ama uzun sürmezler.
Bakın 20 yıl önce bizim kapımızı çalan genç adam.
Kadir Gürkan yani.
Samsun' da her konuda söz söyleyebiliyor.
Daha önemlisi söyledikleri dikkate alınıyor.
Tesadüf mü bu sizce.
Kadir Gürkan, Bu günleri planladı mı bilmem ama, Makine Mühendisi olmayı daha 
Orta okul sırlarındayken planlamış.
''Çok istiyordum mühendis olmayı ama makine mühendisi olmayı'' diyor.
''Neden'' diye sorabilirsiniz.
Oysa Babası Alpaslan Gürkan mühendis değil ki; bir çok çocuk gibi o yaşlarda  babasından eteklendiğini söyleyelim. Baba Alpaslan Gürkan İktisat eğitimi almış biridir.
Kadir Gürkan dayısı Refaattin Ustadan etkilenmiş olmalı, Refaattin Usta Tornacıdır. İyi bir tornacıdır üstelik öyle ki Emniyet Müdürlüğünün  ruhsatlı tabanca tamircisidir. Kadir Gürkan' da ''Galiba dayımdan etkilendim'' diye de itirafta bulunuyor aslında.
Orta okul sırlarında  biçimlenen bu arzu Lise çağlarında biraz hayal kırıklığı da  yaşatıyor bizim Kadir Gürkan' da.Kadir biliyor ki Makine Mühendisi olmanın en  kestirme yolu Endüstri Meslek Lisesi Yani halkın söylediği biçimiyle Sanat Okulunun  Motor bölümüne girmektir.
Sanat okullarına o yıllarda  sınavla öğrenci alınır. Kadir Gürkan'da girer sınava ama kazanamaz.
Çok üzülür bu duruma, ama yapacak da bir şey yoktur. Sokakta kalacak ahi yok ya ailede Kadir'in eğitim almasını istemektedir.
19 Mayıs Lisesine kaydı yaptırılır. Ama Kadir mutsuzdur. Bir fırsat kollanır. O fırsat da doğar, yine tornacı Refaattin dayının yardımıyla yedekten öğrenci alınacağı  öğrenilir. Kadir babasına yalvararak 19 Mayıs lisesindeki 3 hafta süren öğrenciliği 
sonlandırılır. Bu okuldaki kaydı silinerek Samsun Endüstri Meslek Lisesi Motor bölümüne kaydı yaptırılır.
Kadir mutludur bu durumdan ama Anne Rizgen Gürkan çok mutsuz olur, Kadir'in tulumla ve yağ kir içinde her eve gelinde üzülür anne.Oğlunu takım elbiseli beyaz  gömlek lacivert blazer ceket ve gri pantolonlu bir öğrenci olarak düşler çünkü.
Yağlı iş tulumu kadir Gürkan' ın mutluluk vesilesidir oysa.
Amacına  bir adım yaklaşmıştır Kadir.
Sırada Üniversite vardır.
Makine Mühendisi olmak nihaiyi hedeftir o yaşta.
İyi bir puan alır Kadir Gürkan. Üniversite de iyi bir öğrencidir ve bu süreçte böyle  aşılarak Makine Mühendisi diploması sahibi olunur.
Halk Bankası Uzman alımı için sınav açar mezuniyetinin ilk yılında. Bu sınavı da  başarıyla geçen Kadir Gürkan bizimde tanışmamıza vesile olan Halk Bankası uzmanlığına başlar.Daha sonra kadrosu eski adı Ticaret İl Müdürlüğü olan Bilim  
Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğüne alınır. Buradayken Makine Mühendisleri Odasının  Yönetim Kuruluna girer.
Kadir Gürken Sabri Samangül' ün Başkan olduğu dönemde Şube Sekreteridir. Sabri Samangül siyasete atılmak ister, bu nedenle istifa eder, Samangül Kadir' deki  ışığı farkeder '' Sen Başkan ol '' der.
Öyle de olur.
Bu süreci Kadir Gürkan'dan dinleyelim:
'' Ben imalat sanayi ile iç içe olmayı istedim hep.Birlikte düşünüp birlikte planlamayı istemişimdir.Planladıklarımızı da birlikte hayata geçirmekten mutlu olurum. Önemli olan sistem kurmaktır. O nedenle Oda yönetiminde görev alıyorum. Düşüncelerimi burada hayata geçiriyorum''.
Bir önemli proje gerçekleştirdiniz TİSKON, bu konuda bilgi vermeni istesek ne  söylersin?
Makine Mühendisleri Odası şubeleri olarak birer proje geliştirmemiz gerekiyordu.  Makine Mühendislerinin geleneğinde olan bir şeydir bu.2 konu vardı  biri Metal  Sanayidir, diğeri de Tıbbi Cihaz üretimi bu iki konudan biri üzerinde proje yapacaktık.  Metal Sanayi konusunu başkaları işlesin istedik. Tıbbi Cihaz üretimi yapılıyor Samsun'da o konuya yoğunlaştık. TİSKON da böyle doğdu.
TİSKON' un amacını nasıl anlatırsınız.
Bu sektör başlangıçta yüzde 90 oranında dışa bağımlıdır. Bizde üretim yok denecek kadar azdı. Bir iki firma vardı üretim yapan .TİSKON dördüncü kere toplandı bu yıl. Bildiriler sunuluyor. Sektör bütün yönleriyle ele alınıyor. Çözüm üretiliyor sektörün geleceğine dair.
Medikal Kümelenme konusunda da öncülük ettiniz.
Sektör çok dağınık çalışıyor. Savunma sanayindeki kümelenmeyi gördük.  Kümelenme sonucunda bu sektördeki gelişmenin de farkına vardık. Samsun Medikal üretimde ülkemizdeki tekelci bölgelerden biridir. Tek bir işletme olan Bahadırlarla  başlamış günümüzde sayıları 60 'u buluyor.TOKİ' den bu konuda yardım alabiliriz. Bütün üretimin bir bölgede ve birbirlerinden destek alarak yapılmasına son derece fayda var.Sektör Medikal Kümelenmenin gerçekleştirilmesi durumunda üretimini çok daha arttırabilir.Sektör bunu gerçekleştirebilir ise ülkemizi tamamıyla dışa  bağımlılıktan kurtarabilir.
Medikal Kümelenme den başka çalışmalarınızın olduğunu da biliyorum.
Makine ve imalat sanayi ile ilgili her konuda hem üyelerimize hem de üreticilerimize  bilgi veriyoruz. Eğitim programları da yürütüyoruz.Asansör sanayi mesela merdiven altı üretim çok yaygın bu sektörde. Bu sektöre bugünlerde eğitim veriyoruz. 
Sertifikalandırıyoruz da katılımcıları. Yüzde 95 oranında bu sektörü bilinçlendirdiğimizi düşünüyoruz.Binaların enerji verimliliği ve enerjiyi doğru kullanmaları konusunda da eğiteceğiz. Bu çalışmamızı apartman yönetici ve görevlileri ile yapacağız. Bunun bu sektörde hizmet veren sıra uzmanları da eğitmiş olacağız.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.