25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun18°C
  • Amasya16°C

ÖNCE İNSAN SONRA VALİ

‘’Nerde görev yaptıysam, orasını memleketim saydım’’ diyen Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Eşi Hülya Aksoy ile birlikte özellikle kadın sağlığı çalışması içinyaptıklarıyla dikkati çektiler. Kadın karşı şiddeti, kabul edilemez ve izah edilemez bir davranış

Önce insan sonra Vali

10 Şubat 2013 Pazar 11:38

Samsun’un ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda kalkınması için de önemli hamleler yapıldığını dile getiren Vali Hüseyin Aksoy, ‘’Bir daire müdürü veya memur benim duyduğum heyecanın yarısını duymuyorsa o işi yapmamalı’’ diye konuşuyor. 

Tevazu!
Bir insanın fıtratından gelen bir özelliği midir, yoksa aldığı eğitim veya terbiye mi insanı tevazu sahibi yapar.
Bi süredir bu soruya yanıt arıyordum zihnimde.
Önce Hanımefendi’yle söyleşi yapmıştım.
19 Ağustos tarihinde yayınlanan söyleşi sonrası konaktan ayrılırken ‘’Allah, meleklerinden birisini, biz ölümlülere örnek olsun diye Samsun’a göndermiş olmalı’’ diye düşünmedim değil.
Çarşamba günü de makamda Vali Hüseyin Aksoy ile söyleşince, tevazuun sonradan oluşan, oluşsa bile tekamüle ulaşmayan bir özellik olduğunu kavramış oldum.
Kesinlikle yaradılıştan gelen bir özellik olmalı.
Bunun yanı sıra bilgelik ve çelebilik. Bütün bu özelliklerle donatılmış bizim Vali Bey.
Abartıyor olduğumu düşünebilirisiniz.
Sahiden de inanılır gibi değil.
Ama ayniyle vaki.
Yüzde yüz gerçek.
31 Ekim1963 tarihinde Trabzon Köprübaşı’nda doğduğunu söylüyor Vali Bey.
Köprübaşı ya da Fertek dışında başka bir yer söyleseydi şaşardım zaten. Bu iki ilçe de doğup büyüyenler ve de eğitim alanları Vali, Kaymakam ve yahut Devlet Adamı olurlar çoklukla.
Köprübaşı misal
Adnan Kahveci ve Recep Yazıcıoğlu nurda uyusunlar Köprübaşı’nın bize armağanı. Daha onlarca Vali Kaymakam ve siyasetçi bu toprağın yetiştirdiği değerler olarak bilinir ki; keza Fertek’ te öyle.
İlkokul ve Ortaokulu Köprübaşı ilçesinde okur Hüseyin Aksoy, Lise yoktur zamanın Bucak merkezi olan Köprübaşı’ da. Trabzon Lisesine kaydı yaptırılır Hüseyin Aksoy’ un. İki Abi, bir Abla da eğitimini sürdürmektedir Trabzon’da bu nedenle bir ev tutulur.
‘’Derslerim çok iyi idi’’ diyen Hüseyin Aksoy, 1979 – 1980 Eğitim ve öğretim yılında da Trabzon Lisesinden başarıyla mezun olur.
MÜLKİYE GÜNLERİ BAŞLIYOR
1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine kayıt yaptırdım. 12 Eylül sonrası öğrencileri olduğumuz için bizden öncekilere oranla rahat bir öğrencilik dönemi yaşadım.
‘’Mülkiye demek, Türkiye demek’’ denirdi. Siz de öyle söyleyenlerden misiniz?
Hayır, Ben ‘Türkiye için Mülkiye’ diyenlerdendim. Bir de biz Mülkiye’deki eski sistemin son öğrencileriyiz. İlk iki yılı ortak okurduk. İkinci sınıftan sonra Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İşletme ve İktisat bölümlerine ayrılırdı. Şimdi ise bu bölümler daha üniversiteye girerken tercih yapılıyor. Ben ikinci sınıftan sonra Kamu Yönetimi bölümünü seçtim.  Aralarında Mümtaz Soysal, Bedri Gürsoy, Cemal Mıhçıoğlu, İlber Ortaylı, Ruşen Keleş gibi çok iyi hocalardan ders aldım. Mülkiye’den 1984 yılında mezun oldum.
TRABZON’DA KAYMAKAM ADAYLIĞI
Mezun olduktan sonra Kaymakam sınavlarına hazırlandım. Bu arada kaymakam adaylığımı da Trabzon’da yaptım. Büyük bir heyecanım vardı ama bu heyecanı aldığımız eğitimle bu heyecanımızı yenmeyi başardığımızı düşünüyorum.
KAYMAKAM REFİKLİĞİ DE TRABZON İLÇELERİNDE
23 yaşındaydım, Kaymakam Refikliğine Akçaabat’ ta başladım. Mülkiye Müfettişi Refik Ali Uçarlı yanında 3 ay kurs gördüm. Daha sonra yine Tonya Vakfıkebir ve Yomra da refiklik yaptım. 1986 yılında Kaymakam Vekili oldum İlk görev yerim Vakfıkebir oldu. Vakfıkebir o zamanlarda bölünmemişti. Şalpazarı, Beşikdüzü ve Çarşıbaşı da henüz beldeydi ve Vakfıkebir’e bağlıydı. Bir süre de Alucra’ da görev yaptım.
Kaymakam olarak ilk görev yeriniz neresi oldu?
Önce şunu belirtmeliyim, Kaymakamlık kursları ve sınavlarda başarılı olmanın yanı sıra gerek aday, gerek refik ve gerekse Kaymakam vekillikleri sırasında ilin yöneticilerinde iyi izlenim bırakılması gerekir. Bütün bunları başarıyla geçmek lazım. Ben bütün bunları başarmış olmalıyım Kaymakam olarak il görev yerim Isparta’nın yeni kurulan ilçesi Aksu oldu. Bu arda Bakanlık beni dil kursu için bir yıllığına ABD’ye gönderdi.
HEMŞİN VE PAZAR KAYMAKAMLIĞI HAYATINI DEĞİTİRİR
Amerika dönüşü Rize’nin Hemşin ilçesine atandım. Daha sonra Pazar’a atandım. Pazar’da görev yaparken, Belediye Başkanımız Haşim Saymaz beni çok sevmiş olmalı. Sınıf arkadaşı olan o zamanlar Merkezde görev yapan eski Samsun Valisi Erdoğan Cebeci’ye benden söz etmiş. Bana da Vali Bey’in öğretmen olan bir kızından söz etti. Samsun’a gelerek Hülya Hanım’la tanıştık. 8 ay gibi kısa bir sürede sözü, nişanı ve düğünü yaptık. Eşimle 1992 Aralık ayında tanıştım. 1993 yılı Temmuz ayında nişanlandık, Eylül ayında da evlendik.
Vali Bey ile ilişkiniz nasıldı, deneyimlerinden söz etti mi hiç size?
Ben Rahmetli Kayınpederi 1992 yılı Aralık ayında tanıdım. 1995 yılında da rahmetli oldu. Yaklaşık 2,5 yıl ancak bir aile olarak bir arada kaldık. Rahmetli Kayınpederim. Bir araya geldiğimiz zamanlarda elbetteki deneyimlerinden söz ederdi. Ben Hep kendisini dinlemiş ve deneyimlerinden ders çıkarmaya çalışmışımdır.
Vali olarak hangi illerde görev yaptınız. Ayrıca Samsun Valisi olarak atanınca neler hissettiniz?
Vali Olarak ilk görev yerim Muğla’ dır ama daha önce Kaymakam olarak Malatya’ nın Yeşilyurt   ilçesinde görev yapmıştım.
Muğla’ya girmeden önce Halikarnas Balıkçısı’nın  (Cevat Şakir Kabaağaçlı) Mavi Sürgün’ ünü okumuş muydunuz acaba?
Evet okumuştum. Muğla’da ve daha sonra Mersin’de çalışmaktan çok mutlu oldum. Keyifle çalışmıştım. Samsun’a atandığımızda çok sevindik elbette. Samsun bizim için çok önemli bir şehir. Anılarımız var bir kere.  Ama şunu söylemek isterim ki ben nereye atanmış ve nerede görev yapmışsam orayı memleketim olarak görmüşümdür. Bu duygularım Kaymakam olarak görev yaptığım ilçeler için de böyledir.
Samsun için Projeleriniz olduğunu biliyorum. Ancak geçenlerde bir açıklamanız oldu. ‘’Mastır Plan yetmez, herkes üzerine düşen görevi yapmalı’’ diye. Ne anlatmak istediniz, Kime ve hangi kurumlara sorumluluk yüklüyorsunuz?
Bir kişi veya kurum değil kastettiğim. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Turizm Mastır Plan yaptık örneğin. Burada görev kimlere düşer. Biz şehrin yöneticileri turizmin gelişmesi için alt yapıyı hazırlamalıyız. Yatırımcılar için elverişli koşulları oluşturmalıyız. Para sahibi olan da yani müteşebbiste yatırım yapmalıdır. Söylemek istediğim şudur sektörün bütün oyuncuları üzerine üşeni yapmalıdır.
Sizden önceki Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı arasında uyum sorunu yaşandığı, Vali ve Başkan’ın anlaşamadıkları söylenirdi. Sizin böyle bir sorununuz, anlaşamadığınız bir yetkili kişi var mı?
Benden önceki dönemi bilmem ama, bizim Samsun’da uyum sorunu yaşadığımız hiç kimse olmamıştır. Her kurumun temsilcisi ve yetkilisiyle uyum içinde çalışıyoruz.
Samsun asayişi sizin göreve gelmenizle durgunlaşmıştı. Çok huzurlu bir şehir olmuştu Samsun. Ancak şehrin asayişsinde çözülmeler olduğu algısı uyandıran haberler yaygınlaşıyor. Asayiş konusunda İstatistikler ne söylüyor?
Gazetelerde çıkan haber sayısına bakıldığında böyle bir algı oluşmuş olabilir. Ancak şunu söyleyebilirim. İstatistikler Samsun’un çok huzurlu bir şehir olduğunu söylüyor. Haberler de istatistiklerde çok yönlüdür aslında Polisin suç oluşmadan önleyici operasyonları da haberlerin artmasını sağlar. Hırsızlık, cinayet darp gibi suçlar var bir de kaçakçılık ve bunun gibi önleyici polisiye haberler de var. Samsun’un suç haritasını çıkardık, nerde ve niçin suç işleniyor bu şimdi biliniyor. Önleyici tedbirleri alıyoruz. Ayrıca ilçelerde kaymakamlarla, köylerde muhtarlarla bu sorunu konuşuyor, çözümü için çalışıyoruz.
İNTİHARLARA ÇOK ÜZÜLÜYORUM
Son günlerde intihar haberleri geldiğinde buna çok üzülüyorum. Ben görev yaptığım Muğla ve Mersin’de ayrıca burada da üniversitelerle bu konuda çalışmalar yaptık. İntihar haberlerinin intiharları tetiklediği sonucuna varıldı. Basın-Yayın kuruluşlarının kendi bilecekleri bir iştir bu ama bu olayların haberleri verilmez ise intiharlar azalacaktır. Ancak şunun altını çiziyorum. Bu benim önerim değil. Uzmanlar böyle söylüyor. Buna ancak gazeteciler karar vermelidir.
KADINA ŞİDDET AFFEDİLMEZ
Kadına şiddet haberlerini duyduğumuzda eşim ve ben çok üzülüyoruz. Bu suçun affedilir bir tarafı yok. Bunun izah edilebilir bir yanı da yok. Suçu önleyici ve caydırıcı yasal tedbirler de alınıyor ama bu sorunun temelinde eğitim eksikliği var. Ülkemiz bu sorunu eğitimle çözecektir.
BİR MİLYON KADINA ULAŞMIŞ OLACAĞIZ
Eşim Hülya Aksoy, öğretmendir aslında ama kadın sağlığı ile ilgili bir programın koordinatörlüğün ile Samsun’da 150 bin kadına ulaştılar. Hedefimiz 390 bin kadın. Muğla ve Mersin’deki çalışmalarla birlikte bir milyon kadına ulaşmış olacağız.
Samsun Sağlık Kenti olmak istiyor ama Santraller de yapılıyor. Bu yatırımlar için ne düşünüyorsunuz?
Samsun sağlık kenti olma konusunda çok önemli adımlar atmıştır. Çok önemli yatırmalardır. Bu nedenle Samsun ‘Sağlık Kenti’ olma yolunda oldukça iddialı bir konuma gelmiştir. Enerji üretimi de önemlidir. Bu alanda ki yatırımları da önemsiyoruz. Elbette ki Samsun’un bu imajı zarar görmemelidir.
EĞİTİMİN GELİŞMESİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ.
Eğitimi çok önemsiyoruz. Eğitimde ihmalin faturası çok ağır olur. Okumaz yazmaz sayımızı bitirme aşamasına geldik. Samsun’un ilçelerinde 8. sınıfı bitirip 9’a devam etmeyen öğrenci sayısı ülke ortalamasının çok üstündeydi. Yaptığımız çalışmalarla 8. sınıftan 9. sınıfa devamı yüzde 90’lar seviyesine çektik. 2019 Samsun eğitim vizyonumuz var. Başarıyı ödüllendiriyoruz. Başarısızlığı da sorguluyoruz.
BENİM HEYECANIMI DUYMALARI GEREKİR
Milli Eğitimde görev yapan arkadaşlar, müdürler, şube müdürleri ve öğretmenlerimiz  eğitimde başarıyı yakalamamız için en az benim duyduğum heyecanın yarısı kadar heyecan duymalıdırlar. Toplantılarda hep bunu söylüyorum. Benimle çalışırken heyecan duymuyorsunuz bırakın gidin diyorum.
SPOR YATIRIMLARI DA ÇOK ÖNEMLİ
Sağlık, Turizm ve tarım sektörlerinde kalkınmayı sağlamak için mastır planlar yaptırdık. Sorunu da biliyoruz, çözümü de. Her sektör için bütün aktörler üzerine düşen görevi yapmaktan kaçmamalıdır. Samsun’un ‘Sağlık Kenti’ olma yolunda çok önemli adımları attığı doğrudur. Ancak Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç, Samsun’un bir şansıdır. Bakanımızın gayretleriyle Samsun’u ‘Spor Kenti Samsun’ yapmak için çok önemli spor yatırımları da gerçekleştirildi.
SÖYLEŞİ: RAGIP GÖKER
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.