25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir20°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun19°C
  • Amasya14°C

OLİMPİYATLAR, ÖNCESİNDE DE SONRASINDA DA KAZANDIRACAK

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Bu olimpiyatlar ile Samsun sporun yanı sıra turizm kenti olacak" dedi ve ekledi: Samsun’un tanıtımına büyük etkisi olacak. Samsun için önemli bir referans

OLİMPİYATLAR, ÖNCESİNDE DE SONRASINDA DA KAZANDIRACAK

02 Mayıs 2017 Salı 06:00

CHP’nin geçmiş dönem efsanevi Samsun milletvekili olan merhum İlyas Kılıç’ın torunu olan Gençlik ve Spor Bakanı ve Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ile bakanlıktaki makamında Türkiye’nin referandum sürecini, FETÖ ile mücadeleyi Samsun’u, spor kenti olma yolundaki adımları, Samsunspor’u ve İşitme Engelliler Olimpiyatı’nı konuştuk. 

HHALK: İşitme engelliler olimpiyatı Samsun’a yönelik en önemli tanıtım olacak. Bir olimpiyat şehri havasına girmek istiyoruz. Girebilecek miyiz, o görünümüne. Nasıl olacak?

KILIÇ: Bunun olimpiyatlar ile ilgili kendi içinde bir yapısı var. Rio’da mesela bir sıkıntı vardı. Rio’ya gittiğimizde olimpiyat şehriydi ama hiç beklediğimiz gibi değildi. Rio’dan iyiyiz. Hatta açık ara öndeyiz. İşitme engelliler Olimpiyatı  Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük sportif organizasyon. Olimpiyat şehri havasına girdiğimizi hep birlikte göreceğiz. Buraya gelen konuklar fotoğraflarını sosyal medyada yayınlamaya başladığında Samsun’un marka değeri artacak. Sportif faaliyetler başladığında dünyanın gözü Samsun’a çevrilecek. Olimpiyatlar için gelenlerin yüzde 5’i bir kez daha gelse, Samsun dünya çapında bilinir bir kent olur.

HHALK: Biz daha önce de olimpiyat için başvuruda bulunduk. Mersin, Erzurum, Trabzon’da yapılan organizasyonlar var. Şimdi de Samsun’da yapılacak. Bu tekrar adaylık için bizi cesaretlendirecek mi?...

KILIÇ:Bizim organizasyon konusunda hiçbir eksiğimiz yok, fazlamız var. Ama olimpiyatla alakalı konu sadece ve sadece sportif bir konu değil, bunu siz de biliyorsunuz; siyasette var bunun içerisinde. Olimpiyatta en üst sıralamalarda yer almış ülkelere baktığınız zaman belli ülkelerin daha önce yani olimpiyat yapmış olan ülkelerin, önden gittiğini görüyoruz. Örneğin bu yaz Fransa’da Avrupa Futbol Şampiyonası yapıldı. Bunun Fransa'da yapıldığını cümle alem biliyor. Biz o organizasyonu bir oyla kaybetmiştik. Tabi burada şu anda bizim uluslararası olimpiyat komitesi ile olan ilişkilerimiz, WADA’daki yönetim kurulu üyeliğimiz önemli. Kanada’da Mayıs ayında katılacağımız WADA’nın bir toplantısı olacak mesela. Bazı şeyleri çok küçük görüyor bizim camialarımız. Dünya sporunu yöneten iki kurum var biri IOC, öbürü de WADA, buraların içerisinde ortaya koyacağınız çalışma ile alakalı mesela bu organizasyonları alabilmek. Biz bunu olimpiyat komitesi başkanı ile de konuştuk.

bakan-kilic-(1).jpgBakan Kılıç, dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın 18-30 Temmuz tarihlerinde Samsun'da yapılmasının bir referans olacağını söyledi.

OLİMPİYAT DEMEK SADECE SPOR DEMEK DEĞİL
Olimpiyat ruhu dediğiniz şey; olimpiyatların farklı farklı şehirlerde yapılması ise burada olimpiyat komitesinin hataları var. Uluslararası olimpiyat komitesi, 2020’yi gitti Tokyo'ya verdi. Oysa olimpiyatları daha önce de vermiştiniz o kente. Avrupa’nın belli yerlerine, Amerika’ya, Brezilya’ya verildi ama Brezilya'ya verildikten sonra neler yaşandı. Ben bunu daha önce söylemedim ama bakın olimpiyatlarda yüzme müsabakalarının yapıldığı havuz bitmemişti. Biz Kamuran beyin başkanlığında bir heyet gönderdik Brezilya'ya. Gittiler, tesisleri gördüler. Bir de yıllardır bu işin içerisinde olduğumuzdan anlıyoruz bazı şeyleri. Tepelerini kapatmışlar siyah perdelerle ama perde oynuyor. Yani o havuz bitmemişti ama orada olimpiyat yapıldı. Salonda 4 tane ekran olması lazım ve sonuçların o ekranlardan takip edilebilmesi gerekli, şart bu. Ama 4 tane küçük televizyon vardı. Bu normalde olimpiyatın yapılamayacağı anlamına gelir. Yapacak bir şey de yok, çünkü iki ay kala olimpiyatı geri alamazsın. Ama organizasyon için önşart olarak koyduğun şeyleri de iki ay kala denetlemeyeceksin. Tabi Brezilya'da bazı siyasi çalkantılar da oldu.

HHALK:Samsun hazır mı?

KILIÇ: Samsun hazır tabi ki; öyle şeyler var ki son 24 saatte yapılır. Ama hızla gidiyor. Yakından takip ediyorum. Samsun bu zamana kadar önemli spor etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Yaptığımız tüm organizasyonlardan başarıyla ayrıldık. Göreve geldiğimiz günden bu yana 'Spor Kenti Samsun' sloganını benimsedik. Bu amaç doğrultusunda da Samsun'a önemli spor yatırımları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. İnanıyorum ki 23. Dünya İşitme Engelliler Yaz Spor Oyunları için şehrimize gelecek tüm misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız ve onların Samsun'dan güzel anılarla ayrılmalarını sağlayacağız."

HHALK: Samsun'unu olimpiyat öncesi ve sonrası kazanımı ne olur?

KILIÇ: Şimdi bunun iki yüzü var. Bir yanında göreceğimiz şeyler var, bir de büyük bir organizasyon olduğu için şehre ekonomik anlamda belli bir katkı gelecek. Doğrudan görebileceğimiz şeye bakarsanız. Geçen yaz 10 bin su satıldı bu yıl 15 bin su satılacak mesela. Bu çok basit bir örneği. Oteller dolu zaten bununla birlikte Samsun'un tanınırlığı siz böyle büyük bir organizasyonu yaptıktan sonra yapılan şehir ile alakalı bilinirlik daha fazla artıyor, bu işin doğal bir sonucu. İlk kez Samsun’a gelecekler olacak ama son kez gelmeyecekler. Gelenlerin yüzde 15’i tekrar Samsun’a gelmek üzere hazırlık yapacaktır. Gelen yüzde yüz arkadaşlarına, eşine dostuna ‘biz Samsun'dayız, Türkiye’deyiz’ diyecek. Böyle bir organizasyon yaptık diyecek. Bu ne getirecek? Ortaya koyduğunuz tesisler ile beraber farklı şeyler yapılacak.

bakan-kilic-(3)-001.jpgBakan Kılıç, Samsun’un tanıtımına büyük etkisi olacak İşitme Engelliler Olimpiyatı için 100 milyon liralık yatırım yapıldığını söyledi. 

HHALK:Samsunda sportif anlamada yapılan çalışmalar bizi de memnun ediyor. Basın kurumunun işaret dili kursu önemli. Beklediğiniz gelişmeler oluyor mu olimpiyatlar öncesi?

KILIÇ: Samsun’da mesela yapılacak bir başka şey de sporcu köyü. Daha önce hiç yapılmadı. Mesela Kredi ve Yurtlar Kurumu kullanılacak… O oyunların tarihinde de ilk olacak ve konuşulacak. Nerede başladı bu? Samsun’da başladı. Uluslararası sonuç bildirgeleri ile alakalı olan şeylerde hep İstanbul, Zürih, Londra bildirgesi gibi. Bunlar hep şehrin ismi ile anılır. İşte Samsun bildirgesinde ilkler yaşanacak. İngilizler ve Amerikalılar daha önce İşitme Engelliler Olimpiyatı’na gelmeyeceğiz dediler. Biliyorsunuz bazıları çok uğraştı bu işle, şimdi son ziyaretlerinden sonra yazdıkları mektup (İngiliz federasyonunun internet sitesinde de var) gelme kararı aldılar. Samsun'un ortaya koyduğu performansa şaşırmışlar. 

HHALK:Olimpiyatlarda 5 bin sporcu olacak. Branş sayısı fazla. Bu tesisler için yatırım toplamı ne kadar oldu? 

HİÇ BİR FEDARLIKTAN KAÇINMIYORUZ

KILIÇ: Yaklaşık 100 milyon lirayı geçti. Spor kenti Samsun’un önemli bir alt yapısı oluştu.  Türkiye'nin tarihindeki en büyük spor organizasyonu niteliğini taşıyan bu olimpiyat oyunları sadece sportif değil, ekonomik açıdan da Türkiye'ye ve Samsun'a önemli katkı sağlayacak. 80 ülkeden yaklaşık 5 bin sporcu, 21 branşta mücadele edecek. 39 spor tesisinde gerçekleştirilecek organizasyonumuz özellikle önümüzdeki yıllarda talip olduğumuz diğer önemli organizasyonlar açısından ülkemizin referansı olacak. Bu nedenle bakanlık olarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz, kaçınmayacağız.

HHALK:Olimpiyat sonrası da bu tesislerin, Samsun’a yararları olabileceğini düşünüyorsunuz. Samsun’da farklı dallarda sporcular yetişeceğine katılıyor musunuz?

KILIÇ:Kesinlikle. Göreceksiniz, çok dalda Samsun’da sporcu  yetişecek. Samsun’un tanıtımının dışında, spor kenti olmaya katkısı olacak. Sportif alt yapıyı düzenli bir şekilde hayata geçirdiğiniz zaman çok farklı branşlarda yeni sporcular yetişmeye başlayacak. Okçuluk Federasyonu şu an başladı bile… Samsun’da yeni bir yetiştirme alanı ortaya koymak için. Diğer branşlarda öyle…Golf zengin sporu olarak bilinir. Bakın göreceksiniz, köylerden bile çocuklar bu spora ilgi gösterecek. Zaten gösteriyor da. Olimpiyat sonrası bu çok daha artacak. 

bakan-kilic-(12).jpgBu olimpiyatlar ile Samsun sporun yanı sıra turizm kenti olacak…

Bu Olimpiyatlar aslında turizmi tetikleyecek. Gelecek olan misafirlerimiz Samsun’u görmüş olacaklar. Körfez ülkelerinden şu an Samsun için çok ciddi talep var. Doğu Karadeniz Bölgesinden bütün Orta Karadeniz’e kadar artık iyice tanıdılar. Gelmeyi çok istiyorlar. Yayla, yüksek hava… Bununla beraber Samsun’da geniş alan var. Mesela Samsun’daki sahil hiçbir şehirde yok.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.