22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

MUHALEFET HAVZA'DAN VAZGEÇMİŞ..

Havza'da yerel seçimler sanki bitmiş gibi bir hava var. CHP'nin adayı genç ve çabalıyor ama çok şansı yok gibi. MHP'nin adayını çok tanımıyorlar. Murat İkiz, 30 Mart'ı çoktan görmüş..

Muhalefet Havza'dan vazgeçmiş..

25 Şubat 2014 Salı 15:30

Samsun'un Havza İlçesi'nde geçmiş seçimlere bakıyorum da; bu kez eser yok ondan. Muhalefet partileri CHP ve MHP'de sanki bir 'vazgeçmişlik' hakim. CHP'nin 2011 seçimlerinde 3.sıra adayı olan Kemal Zeybek niye aday olmadı anlamak mümkün değil. Daha önce CHP'li Belediye Başkanı bile olan Havza'da 'neredeyse havlu atılmış bir ortamla karşılaştık'..
Arkadaşlarımız köylere, bizim ekip merkeze girdi, sabahın erken saatlerinde. Hafta sonu olması nedeniyle kimseler yok. İşyerlerinde cansız bir görüntü var. Ama park sohbetleri, kahvehane sohbetleri alabildiğine. Bayan arkadaşlarımız evlerin kapısını vurmaya gitti. Biz de çarşıya, esnafa, vatandaşa.. Soru belli.. Değişim olur mu, oylar nereye gider ve hangi parti bir önceki seçimden daha fazla oy alır..
YENİ HAVZA VE MUHTEŞEM MİMARİ
Yanıtlar ilginç gelmeye başladı. Öncelikle MHP adayını çok tanıyana rastlayamadık. Hatta ismini biz söyleyince 'Kimmiş o ya' diyen Havzalı da çıktı. Yanındaki bir başka kişi, 'Şunlardan galiba dedi', diğeri, yok yok ben tanıyorum da çıkaramadım şimdi gibi açıklamalar yaptı. Arkadaşlar şaşırdık aslında. MHP Belediye Başkan adayı Hüsnü Yıldırım nasıl olurda kendini tanıtamamış. Tuncer Keskin'in adını daha çok duyduk. O aday olsaydı MHP oyunu artırırdı diyenler de çıktı. Bazı arkadaşlarımız ilçenin hamamlar kısmına, bazı arkadaşlarımız merkezde çarşıya, benim de içinde bulunduğum bir arkadaşımla Havza'nın geliştiği süper yeni binaların oluştuğu 'Yeni Havza'ya gittik. O sırada AK Parti'li Belediye Başkanı ve adayı Murat İkiz'i de aradık. Köylerdeydi. Birazdan geliyorum dedi..
CHP'NİN ADAYI GELECEĞİN SİYASİSİ
CHP'nin adayı Ertaş Çoban'ın afişlerini gördük. Onu da aradık. Zaten randevulu görüşmesi vardı arkadaşların. Radyodaydı. CHP'nin adayı genç pırıl pırıl bir genç. Bizim mesleğin 'yazılı değil sesli' versiyonundan. CHP'nin adayı olarak çıktığı yolda mücadelesini veriyor ama adeta 'kurtlar sofrasında' gibi görülüyor seçmen tarafından. 'Zor kazanması çok zor. AK Parti gerçeği var ve Murat İkiz seviliyor' diyor seçmen. Ama o bir aday olarak mücadelesini veriyor. Sevilen bir genç Çoban. Bugün olmasa ileride mutlaka istikbal vaat eden bir CHP'li. Benim asıl anlamadığım CHP'li Kemal Zeybek'in bu seçimlerdeki rolü. Kendi ilçesinde nasıl olurda etkin olmaz, gerekirse, o adaylık görevini üstlenip, alabileceği oy oranını kazanamasa bile en üst seviyelere çıkartmaz.. Bu CHP'nin bileceği bir şey ama sokaktaki vatandaşın sözleri bunlar. Kemal Zeybek çıksaydı aday olarak, iyi oy alırdı diyorlar. Vardır elbette bir bildikleri.
5 YILDIZLI OTELLER HEYECANI
Neyse sokakta sorularımızı sormaya devam ediyoruz. Her 10 kişiden 7'si AK Parti diyor gibi bir oranlama var. Ama şunu söylemek gerekir ki; genç Ertaş Çoban partisini ikinci parti yapabilecek konumda. Çünkü her 10 kişiden ikisi de CHP diyor. Hem de adayın ismini bile bilmeden. 'Bir genç radyocu aday ama oyumu CHP'ye iyen seçmen de bulmak mümkün. Sokaktaki vatandaş, diğer ilçelere göre Havza'yı gelişmiş buluyor. Parkı gösteriyor, gelişen ve mimarisiyle parmakla gösterilen konutları işaret ediyor. Doğalgazın gelmiş olması oyların AK Parti'ye yoğunlaşmasına yol açmış. Belediye'nin OMÜ ile ortaklaşa yapacağı Fizik Tedavi Hastanesi, kaplıcalar diyarı Havza'yı bir sağlık merkezi yönünde ilerletiyor ve vatandaş bunu konuşuyor. Ayrıca 100 yataklı devlet hastanesi de geliyor. Bunun yanı sıra iki 5 yıldızlı otel, Havzalıyı heyecanlandırmış. Organize Sanayi Sitesi'nin hayata geçirilmesiyle de 'istihdamı sadece turizmle değil, sanayide de artırmayı hedefliyor Başkan İkiz. Ve ilginçtir belediyenin her projesi vatandaş tarafından biliniyor. Bu şu demek; 'Medya tanıtımı belediyenin çok iyi". O nedenle de seçmenin oylarını almasını biliyor..
KIZILCAHAMAM GİBİ OLMALIYIZ
Belediye Başkanı Murat İkiz ile konuştuğumuzda ilginç bir şey söylüyor. "Hiç bu kadar kolay seçim yaşamamıştım. Kendimle yarışıyorum adeta. CHP ve MHP adayları sahada yok. Gerçekçi projelere sahip değiller. Havzalı bizi biliyor. Dediğimizi yapıyoruz". Başkan İkiz'in bu dediklerini 'kendimle yarışıyorum' sözlerini vatandaşta kabul ediyor. Kime vereceksin ki oyunu diyor.Sorun hiç mi yok diyoruz. Var elbette diye başlıyorlar. "Öncelikle bir Kzıılcahamam gibi ekonomiye neden sahip olamıyoruz' diyorlar. Belediyecilik hizmetinden Havza'lı memnun aslında. İktidarın nimetlerinden de yararlanıyor. Ama gelişmek istiyor. Ekonomisini büyütmek için ekstra çaba bekliyor. Bir esnaf "İş yok iş' derken bir diğeri, "Yaprak kımıldamıyor sözü burası için söylenmiş" diyor. Oylar nereye diye sorduğumuzda 'Belediye seçimlerinde başkandan memnunuz. Kime verelim ki. Ekonomik sıkıntıların hesabını genel seçimde sorarız. Bu yerel seçim. Başkan Murat'la devam" diyor. Bayan seçmenler de çocuklarının gurbete gitmesinden yakınıyor. Köylü seçmen ise ürünlerinin para etmemesinden dertli. Yollarının büyükşehir kapsamında hemen yapılmasını istiyor. Havzalı köyden kopamaz diyen bir amca, "Köylerde AK Parti'nin oyu çok. Ama CHP'ye de oy çıkar. Ancak yerel seçimlerde AK Parti daha çok alır Çünkü Murat İkiz, söz verdi, köylere de hizmet getirecek" diyor.
AK PARTİ BU İLÇEDE REKORA GİDEBİLİR
Havza'da, Vezirköprü gibi net bir ortam var ortada. Seçimin galibi sanki şimdiden belli gibi. Bir rekor çıkabilir mi, AK Parti lehine çıkabilir. Muhalefet Havza'dan vazgeçmiş gibi. Kendi haline bırakmış bir görüntü var. AK Parili Belediye Başkanı İkiz, her kesim tarafından seviliyor. Tek sıkıntısı var o da Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a ulaşım nedeniyle duyulan tepki. Çünkü herkesin dilinde Başkan Yılmaz'ın ulaşım konusunda araçların kent merkezine sokulmamasında gösterdiği 'inadın' başka konlarda da yaşanabileceği. Özellikle köydeki bazı AK Partili seçmen, "Biz burada istediğimiz zaman Başkan İkiz'in makamına çıkıp derdimizi anlatıyoruz. Ama Başkan Yılmaz'a ulaşmak zor. O zaman derdimizi kime anlatacağız. Biz "Köyden şehre gelip bu işlerle uğraşamayız ki" diyor. Havza'da MHP'nin yereldeki belediye başkan adayı çok tanınmıyor ama MHP'li Ferhat Günaydın biliniyor. Bu da ilginç. Günaydın, köyleri dolaşmış. Seçmenin sevgisini de kazanmış. 'Ulaşım zulmüne son verecekmiş sözleri vatandaşın dilinde. Belli mi olur. Günaydın, bir bakmışsın zor bir ihtimal gibi de gözükse Havza'dan Günaydın' demiş. CHP’nin Büyükşehir adayı  Tarık Cengiz ise ne merkezde ne de köylerde ‘yok denecek kadar az’ söyleniyor.
Sonuç olarak Havza'da bizim yaptığımız kamuoyu yoklamasında AK Parti'nin açık ara birinci parti çıkacağı gözlemleniyor. Muhalefetin çok etkisi yok gibi. Ama sandık bu ne çıkar bilinmez.  Yener CABBAR yazdı...

Havza’ya çağ atlattığını söyleyen Murat İkiz:
Gücümü Havza halkından alıyorum.

Havza’nın 100 yıllık su ihtiyacının karşılandığını ileri süren Murat İkiz, Havza’nın alt ve üst yapı
işlerinin tamamlandığını belirterek “Akıllı Park uygulamamız, ne denli ileri görüşlü bir belediyecilik anlayışına sahip olduğumuzu gösteren bir örnektir” dedi.

Röportaj: Ragıp GÖKER

İlçe teşkilatı ile yaşadığı sorunlar nedeniyle aday adaylığı sürecinde oldukça sıkıntılı günler yaşadı.
Ve fakat
Havza halkı “Murat İkiz” diyor başka bir şey demiyordu.
“Aklın yolu birdir” derler ya!
AK Parti de olması gerekeni yani Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i üçünce kez seçilmesi için yeniden aday yaptı.
10 yıldan bu yana Havza’nın Belediye Başkanı olan Murat İkiz 1961 yılında Havza’nın Aslançayırı köyünde doğmuş. İlk, orta ve lise tahsilini Havza’ da tamamlayan İkiz, İstanbul Üniversitesini bitirdikten sonra Havza’da bir süre avukatlık yapar. Evli ve  beş çocuk babası olan murat İkiz, 2004 yılında AK Parti adayı olarak girdiği seçimlerde Havza Belediye Başkanı seçildi. 2009 yılında tekrar bu göreve seçilen Murat İkiz halen bu görevi sürdürüyor.
Yaklaşık bir ay sonra yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’nin Havza Belediye Başkan adayı olan Murat İkiz, Samsun’da seçime giren 18 Belediye başkanı arasında seçilmesine garanti gözüyle bakılan 3 - 4 adaydan birisi olarak gösteriliyor.

Murat İkiz,  Havza halkına 10 Yılın hesabını verirken neler söyleyecek çok merak ediyorum?

İlk önce şunu söylerim:
‘10 yıldır yaptığım belediye başkanlığı döneminde ilçemizin alt ve üst yapı çalışmalarını tamamladım’ derim. Havza şehir merkezini görev süremiz boyunca adeta yeniden yapılandırdık. Netice itibariyle 10 yıl önceki havza7dan bugün eser kalmamıştır. Şunu iddiayla ve iftiharla söylemek isterim ki; Havza, Türkiye’nin en çok değişim gösteren şehridir. Günümüzdeki Havza bugün Samsun ve Karadeniz Bölgesindeki herkesin gıpta ile baktığı şehircilik açısından örnek gösterilen şehirlerden biri haline gelmiştir.

HAVZA’NIN GÖRENEMENE DEĞİŞTİRDİM
10 yılda adeta çağ atlayan Havza’nın bütün fotoğrafını değiştirdik. Yollarıyla, parklarıyla ve yeşil alanlarıyla havza bambaşka bir görünüme kavuşmuştur. Akıllı Park olarak bütün Türkiye’nin bildiği Kevser Parkı ile bugün her havzalı gurur duymalıdır. Dünya’nın neresinde olursa olsun bir Havzalı Akıllı parka gelen yakınını görebilir. İnternet aracılığı ile onunla görüşebilir. Bu projemiz bile bizim ne kadar ileri görüşlü bir belediyecilik anlayışına sahip olduğumuzu gösteren en basit örnektir.

KANALİZASYAN ARITMA TESİSİ BÜYÜKŞEHİRLERDE BİLE YOK
Havza’nın şehir içinde yol sorunumuz kalmadı. Büyük bir bölümü parke taşlarla döşenen yollarımızın sadece üst yapılarını tamamlamakla kalmadık. Göreve gelir gelmez başlattığımız yol çalışmalarında 120 Km yol yaptık. Havza kent merkezindeki yollarımızın alt yapısı da tamamlandı. Kanalizasyon sistemimizde bitirildi. Havza’nın atıkları kanalizasyon sisteminde toplanıyor. Kurduğumuz kanalizasyon arıtma sistemi günümüzde birçok Büyükşehir Belediyesinde bile yoktur. Samsun’da olmadığını biliyorum mesela.

HAVA’NIN SU İHTİYACI KALMADI
Hacı dede Barajından ilçemize içme suyu getirdik. Biz göreve geldiğimizde havza7da en büyük sorun içme suyu sorunuydu. Acil çözümünü düşündüğümüz sorunlardan birisi de buydu. Bugün Havza7da içme suyu sorunu kalmadığı gibi ilçemiz en az 100 yıl boyunca içme suyu sıkıntısı yaşamayacaktır. Bunu garanti ediyorum.  Bütün bunların yanı sıra hizmetlerimizin bazılarını da şöyle sıralamak mümkündür. İki adet TOKİ projesiyle kentsel dönüşümü havza’da da başlatmış olduk. Otogar’ı yeniledik.  Gasilhane yaptık. İtfaiye binasını yeniledik. Havza Kültür Merkezini yaptık.

HAVZA’YA BÜTÜN OLARAK BAKIYORUZ
Bundan sonraki hedefimiz şudur: Biz Havza’ya bir bütün olarak bakıyoruz. Yeni bütün şehir yasamızla birlikte Havza’nın bütününü hizmetlerimizden yararlandırmak ana hedefimiz olacak. 10 yılda şehir merkezinde ne hizmet yapmışsak köylerimizde aynı hizmetten bire bir yararlanacak. Yeni yasa ile mahalleye dönüşecek 81 köyümüz yollarını, parklarını ve temizliğini yaparak şehir merkezi ile aynı hizmetten yararlandıracağız.

HAVZA’YI SAĞLIK VE TERMAL TURİZMİN MERKEZİ YAPACAĞIZ
Havza’nın yeraltı zenginliklerini değerlendireceğiz. Termal turizmin merkezi Havza olacak. Bununla birlikte Termal turizmle birlikte sağlık turizmini de kurmuş olacağız. Hedefimiz  150 yataklı fizik tedavi merkezi ile 100 yataklı devlet hastanesini kurulmasını sağlamaktır. Bunların elbette ki kamu yatırımı olduğunu biliyorum ama biz belediye alarak bu yatırımlar için öncelikle arsa teminini yapmaktır. Biz de bunu yapıyoruz.

5 YILDIZLI 2 OTEL
Havza7yı Termal Turizmin merkezi yapabilmek için öncelikli adımlarımızdan birisi Havza’yı 5 yıldızlı otelle tanıştırmaktır. Müteşebbislerle kurduğumuz temaslar sonucunda ilçemize iki adet 5 yıldızlı otel yapılması için girişimlerimizden olumlu sonuç almış bulunuyoruz. Kısmet olur da yeniden seçilirsek önümüzdeki yıldan itibaren otellerin temelini atmış olacağız.

HAZA’YA OSB
İlçemizin en önemli sorunlarından birisi de artan işsizlik oranıdır. Bunu çözmenin en önemli ayağı da ilçemizde bir Organize Sanayi Bölgesi kurmaktır. Bekdiğin  bölgemizde 10 bin dönüm arazinin OSB kurulması için tahsisini sağladık. Havza OSB de tarımsal mekanizasyon alanında üretim yapan işletmelerin ağılıklı olacağı tesisler bölgemizin ekonomisinin gelişmesine önemli katkılar yapacağı gibi, ilçemizde işsizlik sorununu da ortadan kaldıracaktır.

‘Merak etme sen’ sloganıyla aday olan CHP’li Ertaş Çoban:

Desteğiniz Havza’nın geleceğidir

Havza’da CHP’nin Belediye Başkan adayı olan Ertaş Çoban, “Emeklimize, yaşlımıza, gencimize, kadınlarımıza, çocuklarımıza söz veriyoruz hep beraber çalışıp, hep beraber başaracağız” diyor

Röportaj: Ragıp GÖKER

Gençlerin geleceğe güvenle bakabileceği bir Havza’yı miras bırakmak için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’den Havza Belediye Başkanlığına aday olduğunu söyleyen Ertaş Çoban, Havza halkının değişim istediğini belirterek Murat İkiz’e karşı seçimi kazanacağını ileri sürdü.

Havza’da kendi radyosunda programlar yapıyor Ertaş Çoban, Bir yayıncı yani. Ladik kökenli bir ailenin ferdi olarak 1979 yılında Havza’da doğmuş Ertaş Çoban, İlk Orta ve Lise tahsilini Havza’da almış.

CHP’nin Havza Belediye Başkan adayı Ertaş Çoban, aday olmadan öncede siyasetin içinde olduğunu da söylüyor. Küçük yaşlarından itibaren Halkevleri ve ADD gibi sivil toplum örgütlerinde ve CHP gençlik kollarında siyasete atıldığını söyleyen Ertaş Çoban, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Havza’ya belediye Başkanı seçileceğine inanıyor.

Ertaş Çoban, Havza’da neleri eksik gördü de Belediye Başkanlığına adaylığını koydu?

Havza’nın sorunları saymakla bitmez aslında ama en büyük sorunun işsizlik olduğunu söyleyebilirim. Önemli tarih ve kültür mirasına sahip bir şehir olan Havza bugüne kadar bu özelliğini kullanamamıştır. Havza7da işsizlik sorununun çözümüne katkı vermek, Havza’ya yeniden tarihi ve kültürel mirasına dayalı kimliğini kazandırmak için adayı oldum.

GELECEĞE GÜZEL BİR MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUM

Geleceği güzel bir miras bırakmak istiyorum. Neden aday olduğumu belki şu cümlelerle daha net ifade edebilirim. Ertaş Çoban, tüm sorunları çözülmüş bir Havza için aday, Köylüsü ile de yükselen bir Havza için, Kalkınma projeleriyle gelişmiş bir Havza için, Verimli tarım alanlarını değerlendirebilen bir havza için eğitim ve öğrenim eksikliği olmayan bir Havza kurmak için daha önemlisi gençlerimizin geleceği güvenli bakacakları bir Havza’yı geleceğimize miras bırakmak için aday oldum.

HAVZA EKONOMİSİ KAN KAYBEDİYOR

Onurlu tarihi geçmişiyle Havza ülkemizin en önemli şehirlerinden biridir. Öncelikle bu tarihi mirasımız değerlendirilmelidir. Biz bunun olabilmesi için tarihi, kültürel değerleri ön plana çıkaracak turizm yatırımlarına öncelik vereceğiz. Havza bu özelliği bakımından bölgede insanlar için uğrak yeri haline getirilecek böylece esnafımız zenginleştirilecektir.

Havza halkı neden Ertaş Çoban’ı seçmeli?

Havza Halkı bana oy vererek beni belediye başkanı seçecektir. Çünkü ben onlardan biriyim. Havza’yı ve Havza halkının sorunlarını biliyorum. Sorunları bilmekle kalmıyorum nasıl çözüleceğini de biliyorum.  Havza halkının  sorunu neyse aynı sorunu da ben yaşıyorum çünkü. Ben siyasi görüşüne göre insanları ayırmıyorum. Her insana değer veriyorum. Şunu çok iyi biliyorum ki: Havza’daki esnaf, Havza’daki çiftçi iyi kazanamazsa, onların karınları doymaz ise ben de aç kalıyorum. Kısaca Havza halkının içinden çıkmış, onlardan birisiyim.

HAVZA SAMSUN’UN EN ZENGİN İLÇESİ OLABİLİR

Havza Belediyesi 1890 yılında kurulmuştur. Bu tarihi geçmişiyle Samsun’un en zengin ilçesi olması gerekir. Doğal zenginliklerimizin bir avantaja dönüşmesiyle bu hedefe ulaşmamız aslında mümkündür ama hala Samsun7un en yoksul ilçelerinden biri olarak görülüyoruz. Biz göreve geldiğimizde Havza bütün avantajlarını doğru kullanacak ve zenginleşecektir.

HAVZA FESTİVALİ COŞKUYLA KUTLANMALI

Ulu Önder Atatürk,  ülkemizi düşman işgalinden kurtarabileceğine Havza7ya geldiğinde inanmıştır. 25 Mayıs tarihi bize ulu önderimizin bıraktığı en önemli mirastır. Bu nedenle 25 Mayıs Festivali gerçek değerini bulmalıdır. Biz festivale bu kimliği kazandıracağız. Festivalin her yıl artan bir coşkuyla kutlanmasını sağlayacağız.

Bütün bunların yanı sıra havza’nın başlıca sorunları ve çözüm yolları ise şunlardır:

Küçük Sanayi sitesi canlandırılacak. Su arıtma tesisi yüksek elektrik maliyetine bakılmaksızın çalıştırılacak ve Havza halkının sağlıklı içme suyu kullanması sağlanacak. Geçmişte Sosyal demokrat belediyeciliğin başlattığı yatırımlara yenileri eklenecek. Organize Sanayi Bölgesi havza için hayati önem taşıyor. Biz Bölgenin bir an önce hayata geçirilmesini sağlamak için gerekli adımları atacağız. Sel Kapanı hayata geçirilecek. Otogar7ın çevresine yaya geçitleri yapılacak. Tarihi evlerimiz in restorasyonuna hız verilecek.Doğal gaz yaygınlaştırılarak Havza’nın bütününün doğalgaz kullanması sağlanmış olacak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.