22 Haziran 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya18°C

MEHMET AKSOY - İLKADIM

Başkanı rakibi belirler

Mehmet AKSOY - İLKADIM

12 Temmuz 2013 Cuma 14:41


İlkadım'da 2009'da olduğu gibi başkanı rakibi belirler. İlkadım seçmeni Canik’ten farklı. Canikteki seçmenler kadar tercihlerini belirtmekte istekli değiller. Oylarının rengini hemen açıklamıyorlar. Aslında İlkadım her zaman böyledir. 

Belediye başkanını değerlendirirken icraatlarından çok, rakiplerine göre değerlendirir. Hani bir söz vardır ya ‘Söyle bana dostunu, söyleyim sana kim olduğunu’. İlkadımlı seçmen de ‘MHP’nin adayı Demirtaş ise, söyle bana rakibini, söyleyim sana oy verip vermeyeceğimi, hatta adayın seçilip seçilmeyeceğini’ diyor. Bu konunun ayrıntılarını ve kimin niçin seçileceğini veya seçilemeyeceğini yarın yazacağım.

DEMİRTAŞ'A OY VERİRİZ

İlkadım bölgemiz olduğu için, hangi kafede kim ne içer, hangi kahvede kim oyun oynar bilir, esnafı da tanırız. Necattin Demirtaş Sosyal Demokrat ve hatta komünist görüşyü seçmenden göreceği desteği Ülkücü ve MHP’li seçmenden de görürse yine durumu iyi. Sosyal demokrat ve Komünist seçmenler, ‘Necattin Demirtaş’a oy verir misiniz?’ sorusuna, neden olmasın, veririz cevabını verdiler.

Süleyman Kaldırım da ilk turda seçildi. İkinci turda daha kolay görünüyordu seçilemedi. İlkadım’da kaldırımlar belirleyicidir. Necattin Demirtaş’ın en önemli parametresi Kavaklılık falan değil, rakibinin Süleyman Kaldırım olmasıydı.. ‘Bize her yer kaldırım, bu memlekette Kaldırımlar bitmez’ diyebiliyorsa Demirtaş, yine rahatça seçilir. Yeterli kaldırım bulamazsa, araçlara ayrılan yoldan gitmek zorunda kalır ki kaza yapması kaçınılmazdır.

ÇÖP SIKINTISI SÜRÜYOR

‘Çöp altın’ da olsa sıkıntı yaratmaya devam ediyor, Bulvarın üst kısımlarında çöp toplama saatlerini denk getiremeyen seçmenler, çöpü verememekten, etraftakiler de onların araba geçtikten sonra bıraktıkları çöplerden şikayetçi. Haliyle de sineklerden. Canik’te de aynı durum söz konusuydu. İlaçlamayı, Büyük şehir mi İlçe mi yapacak, kim yaparsa yapsın vatandaşın sabrı tükendi.

Vatandaş:

‘Geçinemiyoruz, işsiziz’, diyor, İŞKUR’ un işi

‘Yol bozuk’ diyor.  Büyük Şehrin işi

‘Aydınlatma yetersiz ‘, 

Her taraf kokuyor, kimin işi olduğu belli değil.

Vatandaş da kızıyor ilçenin işi yok mu diyor.

İftar düzenlenemiyor

Birçok vatandaş niçin toplu iftar düzenlenmediğini merak ediyor. Toptancı ürünü verdiği halde İlkadım Belediyesi Sevgi Gölü’nde bu Ramazan iftar düzenleyemiyor. Yani; yağ var, un var, şeker var ancak belediye helva yapamıyor, bunları birbirine karıştıramıyor.

Hilal kart, ucuz ekmek, çöpte geri dönüşüm (çöpünüz altın olsun) projesi uzun lafın kısası çağdaş ve sosyal belediyecilik yeniden seçilmeye yetecek mi? Kavak’ın nüfusu kadar şehit veren bir partinin adayını Kavaklı seçmen mi seçti? Bardağı taşıran elbette son damladır, ama dolduran o damla mıdır?

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.