26 Nisan 2018
  • Samsun14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara16°C
  • İzmir21°C
  • Ordu14°C
  • Sinop14°C
  • Giresun14°C
  • Amasya19°C

MEHMET AKSOY - İLKADIM - 2

İlkadım’da kazanma ve kaybetme zamanı...

Mehmet AKSOY - İLKADIM - 2

13 Temmuz 2013 Cumartesi 16:16

Seçim kazanılır mı, kayıp mı edilir? Yani birinin kazanabilmesi için, birinin veya birilerinin kaybetmesi gerekir. Birinciyi birinci yapan sadece kendisi değil; aynı zamanda ikinci olandır. Kaybedeni olmadan seçim kazanılmaz. 

Sular yükselince balıklar karıncaları, çekilince de karıncalar balıkları yer. Belirleyici sudur. Özellikle İlkadım’da kazanandan çok kaybedenler sonucu belirleyecektir...
Necattin Demirtaş, dört yıl önce aldığı oyları dört yıl sonra alabilir mi? Kendilerine sorduğumuzda ‘Alırım. Şimdi işim eskisinden de kolay’ diyor.. Seçmenin bir kısmı bugün itibarıyla o soruyu cevaplandıramıyor. ‘Biz o zamanki adaylarla Demirtaş’ı mukayese ederek Demirtaş’ı seçtik. Bugün kiminle karşılaştıracağımızı, Demirtaş’ın kimlerle yarışacağını bilmiyoruz’ diyor. Rakibi kim olursa olsun, hiçbir kayıt ve şart ileri sürmeksizin oyumuz Demirtaş’ın diyenler de var, ama seçilmesi için yeterli görünmüyor.

HENÜZ RAKİPLER BELLİ DEĞİL
İlkadım’da  ‘Demirtaş’a oy verir misiniz?’ sorusuna neden olmasın? diyen seçmenler var. Yani şartlar oluşursa veririm diyor, oy vermeyi şarta bağlıyor. Şartlar oluşmuş mu? Bugün itibarıyla oluşmamış diyorlar.  Henüz rakipleri ortaya çıkmadığı için Demirtaş anketlerde yüzde ellinin üstünde bile çıkabilir. Vatandaş Büyük Şehir’de  Yusuf Ziya Yılmaz ve Aslan Karafil’den başkasını bilmediği için merkezde de uzak ilçede de ikisi çıkıyor.

GELDİ, GÖRDÜ, SEÇİLDİ
2009 seçimleri için ‘Demirtaş’ı tanımıyorduk, bize algılatılan Demirtaş’ı seçtik diyor seçmen. 2009 Mart seçimlerinden önce ekmek 75 kuruşa çıktı. Demirtaş ‘Vatandaşın ekmeğiyle kimseyi oynatmam’ dedi. Oyun bitti. Perde kapandı. Zarar ediyoruz diyenler ekmek fiyatlarını yarıya düşürdü. Yüzünü gören pek yoktu, ama namı aldı yürüdü. Bir sözüyle ekmek piyasasını hizaya getiren seçilirse ne yapmaz düşüncesiyle efsaneleşti. Yeni aday Demirtaş, geldi, görüldü ve seçildi. Algılanan Demirtaş gitti, yerine bildiğimiz Demirtaş geldi. Dün Demirtaş’ın bilinmezliği avantajdı, bu seçimde dezavantaj olacaktır. Demirtaş artık meçhul değildir, öyle veya böyle geride bıraktığı 5 yılla tanıtılacaktır, o kendisini olumlu tanıtmaz veya tanıttıramazsa, başkaları onu kendi istedikleri gibi tanıtacaktır. Burada iş Kavaklılara değil; seçildiği parti MHP’ye düşüyor.

MHP’nin katkısı ne kadar
Demirtaş MHP’den seçildi, ama seçilmesindeki faktörler sıralanırken Kavaklıların, Sosyal Demokratların şunların, bunların katkılarının yanında MHP’nin rolünün hafife alındığı görüldü. Bu durumda MHP’liler, zaman zaman da diğer ilçe ve illerin vatandaşları rahatsız oldu.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.