25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir20°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun19°C
  • Amasya14°C

LİDERİMİ İYİ OKUYUP İNANDIĞIMI ANLATTIM

Hayali olan bir yönetim sisteminin hayata geçtiğini belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Liderimizi doğru okuduk, 1,5 yıl önceden yeni Anayasa'yı anlattık. İnandığımızı anlattığımız için milletimiz yüzde 72 ile evet" dedi

LİDERİMİ İYİ OKUYUP İNANDIĞIMI ANLATTIM

04 Mayıs 2017 Perşembe 06:00

canik8.jpgReferandum sonuçlarında seçmene Anayasa değişikliği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni anlatırken, inandıklarını anlattığından '18 maddeyi izah etmekte zorlanmadığını ve Canik'te yüzde 72.1'lik bir oranla başarılı bir sonuç aldıklarını kaydeden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Bu benim 15 yıllık özlemimdi. Şimdi Türkiye'nin yolu açıldı" dedi.

Siyasete ilk ilgiyi 1992 yılında 67 yaşında kaybettiği muhtar olan rahmetli babası Mehmet Genç’in eve getirdiği gazetelerle ilgi duyduğunu söyleyen Başkan Genç, siyaseti, millete hizmeti ilk olarak Necmettin Erbakan'dan öğrendiğini ifade ederek, "Liderini doğru okuman gerekiyor. O zaman yolunu rahat çizersin. Bizim doğal liderimizi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Onun vizyonuna uygun olarak, millete hizmet eden kaybetmez" diye konuştu.

YENİDEN DİRİLİŞ VE YÜKSELİŞ OLACAK
Parlamenter sistemi patika yola benzeten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile patikadan çıkıp, otobanı tercih ettik. Cumhurbaşkanı’nın partiye yeniden dönmesiyle AK Parti’de yeni bir dönem başladı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yeniden dirilişi ve yükselişi yaşayacağız” dedi.

SAMSUN’A YENİ ANAYASA’YI ANLATTIK
‘Cumhurbaşkanımızın bir konuşmasında Başkanlık sistemini tarif ettiğini anlayınca 1,5 yıl önce ‘Yeni Türkiye Yolunda’ konferansları yapmaya başladık" diyen Genç, Caniklilerin, hatta Samsunluların bu konferanslarla Yeni Anayasa'yı ve yeni sistemi daha iyi anladığını ve o konferansların Samsun'daki evet oylarına da katkısı olduğunu vurguladı.

FETÖ’CÜLER İÇERİDE DIŞARIDA ÇALIŞTI
2014'de olduğu gibi FETÖ'cülerin Canik'te hayır için çalıştıklarını da ifade eden Başkan Genç, "Cezaevinde oy kullananların sandığından yüzde 76 hayır çıktı. İçerdekiler ve dışarıdakiler hayır için çalıştı. Ama bizim ekibimiz konuyu çok iyi bildiği için 'çalıştı, anlattı ve sandıktan zaferle çıkmasını bildi. Tüm Caniklilere ve çalışma ekibime teşekkür ediyorum" dedi. 

SÜPER LİG’DE SİYASET YAPIYORUZ
Sosyal medyayı seçimde çok iyi kullanan Genç, internet üzerinden çalışma toplantılarını canlı olarak yayınladığını ve 582 bin kişiye ulaştıklarını belirtti. İlginçtir Başkan Genç, 17 Nisan'da çok değişik bir uygulama yaptığını da belirtti. Evet oyu yüzde 28'i neden ikna edemediğini anlamak için eşi Nimet Genç ve çocuklarını yanına alıp, seçmeniyle sohbet etti. Genç, "Biz Süper Lig siyaseti yapıyoruz. Yüzde 72'iyi de evet demeyen yüzde 28'i de çok iyi analiz etmek gerekir” dedi. Referandum sonuçlarının değerlendirildiği yazı dizimizin bugünkü konuğu olan Başkan Genç, ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçerek, yıllarca yürüdüğü patika yoldan çıkarak otobana girdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden AK Parti’ye üyeliğini de değerlendiren Osman Genç, “Yeni sistemin oturmuş haliyle Türkiye geleceğe yürürken, otobanda kağnıyla yol alınamazdı’’ dedi.

canik6.jpg

HHALK: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’ye yeniden üye olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

GENÇ: Referandumdan ‘Evet’ çıkması başka bir şey gibi değerlendirilebilir ama aslında aynı şey. Millet yaptığı değişimle birlikte yeni bir yol seçti. Patika yoldan çıkarak otobanda gitmeyi tercih etti. Partililerin geleceğe bakışı da, vizyonu da değişmesi lazım. Kağnıyla otobanda gidemezsiniz çünkü.

GELECEK YÜZYILIN SİSTEMİ
Yeni sistem aslında gelecek yüzyılın sistemidir. Bu sisteme göre siyaset de değişecektir. Cumhurbaşkanımızın AK Parti’ye yeniden girişinde ben bunu gördüm. Cumhurbaşkanımız AK Parti’ye girse de girmese de aslında AK Partili’dir. Anayasal engel ortadan kalkınca gereği yapılmıştır.

SADECE YENİLENME DEĞİL
Cumhurbaşkanımızın partiye geri dönmesi, yeni bir heyecan ve yeni bir umudun başlangıcı olacak. Bunu yenilenme olarak değerlendirenler olabilir ama bu aslında sadece yenilenme değil, tam anlamıyla yeni AK Parti’nin başlangıcıdır. Türkiye’de yeni bir siyasal kurum oluşacak. Cumhurbaşkanımızın konuşmasında verdiği mesajlarda bunu gördüm.

HHALK: Millet Anayasa Değişikliği’ne yüzde 51.4’le ‘evet’ dedi. Öncelikle Türkiye açısından, sonra bölgeniz olarak referandum sonuçlarını nasıl yorumluyorsunuz?

GENÇ: Referandumda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni de içeren Anayasa Değişikliği’nin kabulüyle yeniden diriliş ve bulunduğumuz yerden daha yükseğe çıkmak için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldiğimiz yolun adıdır. Bu yeni dönemde yeniden dirilişi ve yükselişi göreceğiz. Cumhurbaşkanımız, yeni sistemin bütün kurumlarının oturmasıyla birlikte Türkiye’yi geleceğe hazırlayacaktır.

canik4.jpg

Artık millet 'otoban yolu' tercih etti
Parlamenter sistemi patika yola benzeten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile patikadan çıkıp, otobanı tercih ettik. Liderimiz Erdoğan ile beraber Türkiye yeni geleceğe doğru yürürken, kağnıylada otobanda gidilmezdi’’ dedi.​

H.HALK: Samsun’da referandum sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

GENÇ: Aslında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi benim şahsi olarak 35 yıllık hayalimdi. Ortaokulda Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif’in şiirlerini okurken siyasi bilincim oluşmaya başlamıştı. 1990’dan sonra da rahmetli Turgut Özal ve Muhsin Yazıcıoğlu ve hatta daha önceleri rahmetli Necmettin Erbakan, başkanlık sistemini anlatıyorlardı. Siyasete girişimin son 5 yılından ve özellikle son üç yıldan bu yana başkanlık sistemine geçeceğimizi anlamıştım.

BENİM İŞİM LİDERİMİ OKUMAK
13 yıldan bu yana AK Parti’de siyaseti içinde öğrendiğim en önemli şey liderini anlamak ve öğrenmek. Benim işim siyasi liderimi okumak ve anlamak. Bunun için Yeni Türkiye yolunda Konferanslar dizisini başlattım.19 seriden oluşan konferanslarla Yeni Sistemi önce Canik’e sonra da Samsun’a  ve tabii ki; Türkiye’ye anlattık. Bu konferanslarda konuşulanları  ‘Milli Mücadele Şehrinden Yeni Türkiye’ye Giden Yol’ adında kitaplaştırdık. Yarın çocuklarımız ve torunlarımız, dedelerimiz bu mücadeleyi nasıl vermişler, Yeni Türkiye’yi nasıl kurmuşlar, Canik Belediyesi’nin arşivlerinden bunu görebilecekler. Canik Belediyesi’nin bir hafızası oluştu. Biz kurumsal olarak Türkiye’nin büyümesinde rol alan siyasetçileriz. ‘Bu da nereden çıktı’ diyenlere, Yeni Türkiye Yolunda Konferanslarımız cevap olmuştur.

GELECEĞİ ÖNCEDEN GÖRDÜK
19 konferansta başkanlık sisteminin nasıl olacağını konuştuk. Yeni sistemin kurumlarıyla birlikte yürürlüğe girdiğinde eğitimin nasıl olacağını, ekonominin nasıl büyüyeceğini konuştuk. Bütün kurumların nasıl entegre olacağını, 1 milyon 290 bin nüfuslu şehrimize ve ilçemize anlattık. Bir anlamda başkanlık sisteminin geleceğini önceden gördük. Bunları anlatırken avantajım bir dönem öğretmenlik yapmamdır. Ama asıl hayatı okudum ben. Asıl öğretmenim annem ve babamdı. Babam dağın başındaki bir köyde muhtardı ama her zaman cebinde taşıdığı Milli Gazete’yi akşamları eve getirirdi.  Siyasete girmemde babamın ve Milli Gazete’nin etkisi vardır.

ANLAMAKTA SORUN YAŞAMADIK
Yeni Türkiye yolunda konferanslar dizisi siyaseti okuyan bir kurum oldu. Bu nedenle bizim 16 Nisan için milleti anlamakta bir sorunumuz olmadı. Konferanslarımızda hedef kitlemize ulaştık. Konferanslar en azından zihinsel olarak teşkilatımızı da hazırladı.

canik5.jpg

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Hedef Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aziz Yener Cabbar, Yazı İşleri Müdürü Ragıp Göker ve Halkla İlişkiler ve Reklam Müdürü Feride İçkilli'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’ye yeniden üye olmasını ve referandum sonuçlarını değerlendirdi.

HHALK: Sahada nasıl bir yöntem uyguladınız?

GENÇ: Sahaya çıkmadan önce ilk işimiz kendi personelimizle konuşmak oldu. Arkadaşlarımla konuşurken ‘beni bir belediye başkanı olarak değil, bir konuşmacıymışım gibi dinleyin’ dedim. Arkadaşlarımdan bana her soruyu çekinmeden sormalarını istedim. Çünkü kendi içini ikna edemeyen milleti de ikna edemez.

HHALK: Sizi hangi sistem başarıya ulaştırdı?

GENÇ: Bir buçuk yıllık bir çalışma programı yaptık. Millete neleri anlatmamız gerektiğini öncelikle tespit ettim. Bu Anayasa değişikliğinde 18 maddenin neden kabul edilmesi gerektiğini anlattım. Anayasa değişikliğinde Belediye Başkanının çalışmasının oylanmayacağını, Türkiye’de sistemin değişeceğini anlattık. Milletin korkularını, millete anlatmadan başarılı olmak mümkün değildi. Siz eğer inandığınız şeyi doğru anlatırsanız, karşınızdaki insan da kötü niyetli değilse, sizi dinleyen o toplantıdan mutlu ayrılır.

REFERANDUM ÇALIŞMASINI KİTAPLAŞTIRDIK
Referandum çalışmalarımızı kitap yaptık. Şimdi kendime yüzde 28’in oyunu neden alamadığımızı soruyorum. Sandık bazında sonuçları inceliyoruz. Bu referandumun diğer seçimlerden farkı, yaptıklarımızın değil, sistem değişikliğinin oylanmasıydı. Öğrendiklerinizi anlatma yeteneğiniz varsa başarılı olursunuz. Konuşmalarımız sırasında kahvehaneleri sınıf düzenine göre ayarladık.

İNTERNETTEN 582 BİN KİŞİYE ANLATTIK
Kahvehane, ev toplantılarımızın yanı sıra esnaflarla yaptığımız toplantıları internetten canlı yayınlayarak, yeni sistemin faydalarını anlattığımız konuşmaları 582 bin 292 kişinin dinlemesini sağladık. Bu çalışmamızı Canik halkının yanı sıra, Atakumlu da, Vezirköprülü de, Tekkeköylü de, İlkadımlı da dinledi. 60 günde 168 program yaptık. Bunlar sadece benim yaptıklarımdı ama teşkilatımız da çok çalıştı. Yılmaz Hocaoğlu, Elif Durmuş Bilgin de mesela çok etkili çalıştılar.

canik7.jpg17 NİSAN’DA HAYIR DİYENLERE GİTTİM
17 Nisan sabahı esnafları ziyaret ettim ‘Evet’ diyenlerle de ama özellikle de ‘Hayır’ diyenlerle konuştum. ‘hayır’ diyenlerin sistemle ilgili korkularının olduğunu tespit ettim. Onların korkularının yersiz ve gereksiz olduğunu anlatmaya çalıştım. Hayırcıların korkuları giderilseydi en az 7 puan daha fazla oy alırdık.

FETÖ’CÜLER HAYIR İÇİN ÇALIŞTI
Canik’ten evet için yüzde 72 oy çıktı ama cezaevinin bölgemizde olması nedeniyle en az bir puan kaybettik. Ayrıca bizim bölgemizde yüzde 1 dolayında geçeriz oy çıktı. Cezaevindeki FETÖ’cülerin tamamı Hayır oyu verdi. Cumhurbaşkanımız ‘yedi düvele karşı zafer kazandık’ diyor ya; Canik’te de öyle oldu. Cezaevindekiler de dışarıdakiler de hayır için çalıştı. Hatta 2014’de benim ve AK Parti’nin Canik’te kazanamaması için çalışanların tamamı bu referandumda da ‘hayır’ için çalıştılar.

canik1-002.jpg

1,5 yıl halkımıza Yeni Sistemi anlattık
Hem Yeni Anayasa değişikliğini, hem de hükümet yönetim sistemi değişikliğini, konferanslarımızı ve referandum sonuçlarını kitaplaştırdık. Geleceğe not düşüyoruz, tarihi evraklar hazırlıyoruz.

HHALK: Seçmene ulaşmakta en iyi yönetminiz hangisidir?

GENÇ: Kahvehanelerdeki toplantılarımız ev toplantıları gibi samimi bir ortamda gerçekleşti. Biri neden ‘Evet’ dememiz gerektiğini anlatan, bir diğeri de 18 maddenin tek tek açıklandığı 50 bin broşür dağıttık. Vatandaşın sorduğu hiçbir soruyu cevaplandırırken zorlanmadık. Yeni sistemin uyum yasalarıyla daha iyi anlaşılacağını söyledim. Sistemin artık neden değişmesi gerektiğini çok iyi şekilde anlattım.

SONUÇLARI İYİ ANALİZ EDİP, ARTILARIMIZI GELİŞTİRECEĞİZ
Çok iyi ve dinamik bir ekibiz. ‘Süper Ligde’ siyaset yapan bir ekibimiz var. Biz her işimize çok iyi konsantre oluyoruz. Yüzde 72’yi doğru analiz ederek, eksiklerimizi gidererek, artılarımızı da geliştirerek çalışmamıza devam edeceğiz. Türkiye üretmek zorundadır. Hareketiniz yoksa konuştuğunuzun da kıymeti olmaz. Konuştuklarınız değil, ürettikleriniz kıymetlidir.

canik3.jpg

BENİM İŞİM LİDERİMİ OKUMAK
13 yıldan bu yana AK Parti’nin siyasi kültürü içerisinde öğrendiğim en önemli şey liderini anlamak ve öğrenmekti. Benim işim de siyasi liderimi iyi okumak ve iyi anlamak.

canik2-001.jpg

17 Nisan’da da seçmene gittim
17 Nisan'da çok değişik bir uygulama yaptığını da belirten Başkan Osman Genç, evet oyu için yüzde 28'i neden ikna edemediğini anlamak üzere eşi Nimet Genç ve çocuklarını yanına alıp, seçmeniyle sohbet etti.​

canik10.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.