23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

LADİK'TE SEÇİM BIÇAK SIRTI

Ladik'te MHP'li Belediye Başkanı Karahan etkin. Ancak AK Parti, adayı Özbalcı ile bu kez seçimi almak istiyor. CHP ise adeta kilit parti durumunda. CHP'nin tavrı başkanı belirler

Ladik'te seçim bıçak sırtı

20 Şubat 2014 Perşembe 14:07

Samsun'un Ladik İlçesi'nde yerel seçimler MHP'li Belediye başkanı olması  nedeniyle AK Parti'nin önem verdiği bir seçim bölgesi. AK Parti Ladik'e AK  Belediyecilik gelmeli derken, MHP ise 'istikrar istiyorlarsa işte başkan'  diyor..

Ama Ladik'te seçmen "önemli olan bizim ne dediğimiz' diyor. Samsun'un  bir çok seçim bölgesinde duyacağınız bir söz vardır ki; o söz Ladik'te  tavan yapmış adeta. "Biz oyumuzu partiye değil adama veririz".. Öyle ya,  AK parti iktidarının olmasına rağmen Ladik'te MHP'li belediye başkanı  koltukta oturuyor. Başkan Mehmet Karahan da her kesim tarafından  seviliyor. Zaten Ladik'te de ilçe halkı 'belediye başkanından memnun olup  olmadığını konuşmuyor. Kim daha iyi hizmet verir onu tartışıyor'. Ladik denilince akla gelen bir Akdağ var. Kayak tesisleriyle, görkemli  manzarasıyla Türkiye'nin Davosu olmaya aday' ama ilçeye ne katkısı var  tartışılır. Seçmen, "Neden kullanamıyorlar, neden ilçeye katkı veremiyor'  bunu anlamak istiyoruz diyor. Belki de Ladik'te iş hayatı içinde olan  esnafın oyunun rengini belli eden önemli bir etken bu. Çünkü Ladik'te  sanayi yok, ticaret yok, bir de turizm gerektiği kadar katkı getirmeyince  'göç kaçınılmaz oluyor'.. Ladik'te iki ekip birden çalışmalarımızı  başlattığımızda, ilk ekip göl kenarından köylere geçti. Bir diğer ekipte önce  giriş, sonra Akdağ bölgesi kırsalına çıktı. Merkezin dışını tarayıp ilçe  merkezine yoğunlaşalım derken ilçenin girişine yakın Ahmetsaray Köyü  tabelasını gördük. Buradan başlayalım dedik ve ilk yoklamalar başladı.

BELEDİYECİLİK RUTİN YAPILIYOR

Hangi partinin anketi sorusu oldukça soruluyor Ladik'te.. Bize de sordular.  Kimliğimi gösterdik, yoksa gerçekçi yanıt almak zor. Bir iki kişi vardı bir  anda 15 kişi oldu vatandaş. Oylar nereye dedik.. Gazeteci olduğumuzu  görünce rahatladılar. Yanıtları netti, "Değişim olur bu kez' dediler. MHP'li  Başkan Karahan'ın iyi bir kişi olduğunu söylediler ancak diye eklediler;  "Çok sorun var. İşsizlik var. Belki iktidar partisinin nimetlerinden  yararlanırız.." diyor. İlçe merkezinde öyle bir hareketsizlik var ki;  inanılmaz. Neden diye soruyoruz bir manava, "Köylünün ürünü para  etmiyor. Ulaşım sıkıntılı. Hareket yok ilçede. Mutlaka bu ilçeye birilerinin  katkı koyması lazım" diye yanıt veriyor. Bir diğer seçmenle konuşurken 'Ne  yaptı belediye' diye bağırdı o taraftan. ne yapmalıydı diye sorduk, "Rutin  abi her şey rutin. İşsizliğe katkısı yoksa ne yapsalar boy. Çöpü  toplayamıyorlar". diye tartışmaya katıldı. O sırada bir taksici durdu, "Boş  boş oturuyoruz" dedi. Bir diğeri Bizde oy adama verilir" dedi. Bir diğeri  MHP yine bayrağını dikecek derken, ortalık bir anda 15 kişinin  tartışmasına döndü..

ladik2.jpg

CHP SEÇİMİN YİNE KİLİTİ

Ladik'te bir de bu var. Tartışmalar sertleşebiliyor. Sözlü tartışma olsa da gergin bir ortam gördüm hep.. AK Parti'nin Belediye Başkan adayı Selim Özbalcı'nın babası eski müftü Ahmet Özbalcı. Herkes tanıyor. Aday Özbalcı ile SKM'sinde sohbet ediyoruz. Samsun'da okul müdürlüğünü yaptığını anlattı. Ladik için projelerini sorduk. Allah'ın izniyle kalkındıracağız dedi. Vatandaşla henüz çok kaynaşmamıştı ancak, her geçen gün dahada sıcak bir ortam oluşacak gibi gözüküyor. Zaten Ladik'te 'bir adamına göre oy' veren seçmen var bir de 'kafamı kessen partime gider' diyen seçmen.. Buna CHP'liler de dahil. CHP'liler öyle kilit durumdaki geçtiğimiz seçimde MHP'ye destek vermiş. 860 oyu var merkezde ve 2009'da sandıktan 134 oy çıkmış.. Bu seçim ne olur diyoruz. Buna Belediye Başkan adayı Salih Ersan yanıt veriyor. CHP'li Ersan, "Bu kez kimseye destek yok. Kendi oyumuzun üzerine oy katıp seçimi alacağız" diyor., Ersan her ne kadar böyle dese de sokaktaki seçmen iki partiden birinin 'kazanacağını' söylüyor. Ya mevcut Başkan MHP'li Mehmet Karahan, ya da AK Parti adayı Selim Özbalcı. Adeta bıçak sırtı bir durum var ortada..

ladik3.jpg

KIRSAL AK PARTİ, MERKEZ KARIŞIK

MHP'nin köylerde oy oranı AK Parti'ye göre oldukça düşük. Ama Başkan Karahan köylere önem vermiş. Biz köylerde dolaşırken seçmenin ağırlığının AK Parti'den yana olduğunu gördük. İlçedeki MHP'li oy açığı kapatmaya yeter mi bilmem ama, AK Parti'nin buradaki en büyük handikabı da Büyükşehir Belediyesi'ne tepki. Ulaşım nedeniyle vatandaş tepkili Başkan Yılmaz'a. 'Hastamız olsa nasıl gideceğiz onu düşünüyoruz' diyerek tepki gösteriyorlar. Başkan Karahan su sorununu çözdük diyor ama seçmen 'su sorununu başa koyuyor'. Çöpün döküldüğü alan açısından da seçmen belediyeyi eleştiriyor. Ladik'te şu an için ilçe merkezinde MHP ağırlıklı gözükse de kırsaldaki AK Parti oylarının yoğunluğu düşünülürse, en zor seçim bölgelerinden biri Ladik olacak gibi gözüküyor. Yener CABBAR yazdı..

ladik-mhp.jpg

Ladik Belediye Başkanı Mehmet Karahan, 4. dönem için bir kez yetki istiyor.

Köylerimizde tecrübemden yararlanmalı

Babası DP, amcası da AP'nin ilçe Başkanlığını yapan Mehmet Karahan Belediye
Başkanı seçilmeden önce kendisi de DYP'nin 9 yıl ilçe başkanlığını yapmış. 15 yıldan bu yana da Ladik Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Mehmet Karahan tam anlamıyla bir tecrübe abidesi olarak göze çarpıyor.

Ropörtaj: Ragıp GÖKER

Ladik'te 15 yıl süreyle belediye başkanı olarak görev yapan Mehmet Karahan MHP'nin Ladik Belediye Başkan adayı olarak 4. Defa seçilebilmek için halktan bir kez yetki istiyor. Mehmet Karahan siyasette tecrübe ne demekse işte tam onun bir örneği olarak gözümüzün önünde duruyor. Ki ben Güneş Gazetesinde çalıştığım yıllarda, yani 27 yıl önce bir ara seçim döneminde kendisiyle tanımış ve röportaj yapmıştım. Mehmet Karahan Doğruyol Partisi (DYP)'nin ilçe Başkanı olarak partisini seçime hazırlıyordu. Yaşı yetenler hatırlayacaktır. 1986 yılında yapılan ve bir milletvekilinin seçileceği o ara seçimi DYP'nin o zamanki Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk kazanmış ve
Samsun Milletvekili olarak meclise girmişti. Aileden siyasetçi Mehmet Karahan, Babası Demokrat Parti (DP), amcası da Adalet Partisi (AP)'nin ilçe başkanlığını yapmış. Beş yıl boyunca Belediye Meclisinde partisi adına görev yaptıktan sonra 1994 yılında Ladik Belediye Başkanı seçilen Mehmet Karahan 2004 yılında 49 oyla kaybettiği makama 2009 yılında bu kez aday olduğu MHP'den seçilerek oturmuş. Büyükşehir yasasının değişmesi sonucunda köylerin mahalle yapılması nedeniyle köylere de belediye hizmeti gidecek olması Mehmet Karahan'ı yeniden kamçılamış. "Tecrübemden Ladik'in köyleri de yararlanmalı" diyen Karahan Ladik halkından 5 yıl için bir kere daha yetki istiyor.

Mehmet Karahan'ın Belediye Başkanı olarak görev yaptığı 15 yıl da Ladik neler kazandı?

Seyit Ahmet'i Kebir Türbesini onardık. Küçük sanayi sitesi kurduk, burada yüzlerce gencimize iş imkanı sağlamış olduk. Saat Kulesi Ladik için simge bir eserdir. Saat Kulemizi onardık, onun altında kalan dükkanları da onardık. Ladik ve esnaflarımız için güzel mekanlar haline getirdik. Şehir içindeki yollarımızın tamamını parke taşla kapladık.

Eskiden Ladik Meydanını çevreleyen yapılar metruk halde idi, günümüzde meydandaki  yapılar şekil değiştirmiş, buru nasıl sağladınız?
Ladik Meydanındaki o yapıların tamamını restore ettik, Ladik ilçesine o görüntü hiç yakışmıyordu. O binaların çoğu esnafımız tarafından kullanılan ticarethanelerdi. Eskiden içersinde yaşanılmaz durumdaki o yapıları restore edince çoğu yeniden dükkan olarak kullanılmaya başlandı. meydanı yeniden Ladik esnafına kazandırdığımız için bizde bundan mutluluk duyuyoruz.

Hamamayağı kaplıcalarının yeterince değerlendirilemediği yönünde eleştiriler yapılıyor. Hamamayağı Kaplıcaları şu an ne durumdadır?

O eleştiriler artık yapılamaz. Biz Hamamayağı kaplıcalarındaki tesisleri yeniledik. Turizme kazandırdık. İşletmesini de ihale yoluyla bir firmaya ermiş bulunuyoruz. Ancak O ihaleyle Ladik çok şey kazanmış durumdadır. Şöyle ki, İhale şartnamesine koyduğumuz bir madde ile işletmecinin Ladik Belediyesine hizmet binası yapmasını sağlıyoruz.  Belediyemizin kasasından tek kuruş çıkmadan bir hizmet binasına sahip olacağız. Mart ya da nisan aylarında hizmet binamızın temelini de atmış olacağız.

LADİK’ KAYAK MERKEZİNE KAVUŞTU
Ladik kış turizmi için ülkemizdeki cazibe merkezlerinden birisi olabilir. Ladik’te şimdi bir kayak merkezi ver. Kış sporları için kullanılabilecek özelikteki bu tesisler, turizm amaçlı olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra Belediye olarak biz de Ladik gölü kenarında yaptırdığımız tesisi turizme kazandırmış olduk.  Şehir hamamını da yeniledik. İddiam o dur ki bizim şehir hamamı gibi bu ülkede böyle bir tesis daha yoktur. Bizim şehir hamamının bir bölümü geleneksel hamam özelliğinin yansıtırken bir bölümü de SPA merkezi olarak düzenlendi. Turizm amaçlı olarak sokak sağlıklaştırma projemizle de tarihi binalarımızın restorasyonuna hız verdik.

SU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
Ladik ilçemizin önemli bir sorunu da içme suyunun yetersizliğiydi. Bu konuda çok eleştiri aldığımızı biliyorum. Ancak Bu problemi kökünden çözmüş bulunuyorum.  İçme suyunun yanı sırıra kanalizasyon alt yapısını da başlattık. Şehri gezerken bir şantiye görünümüne büründüğünü görürsünüz. O çalışmalar Kanalizasyon alt yapı çalışmalarıdır. Bu arada kanalizasyonun yanı sıra Doğalgaz çalışmaları da başlamış bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Ladik artık doğalgaz ile ısınmış olacak. Böylece hava kirliliği de sıfır noktasına inecektir.

MEZARLIKLARIMIZ PARK GİBİ OLDU
Şehir içinde yaşam alanlarını çoğaltıyoruz. Çocuk oyun alanlarının yanı sıra park alanlarımızda çoğalıyor. Bu arada bütün mezarlıklarımızda düzenleme yaptık. Şehirdeki bütün mezarlıklarımızı park alanı gibi bir görünüme büründürdük. Bu çalışma bizim gurur duyduğumuz bir uygulamadır.

SOSYAL MARKET KURDUK
Kurduğumuz Yoğurt Pazarında yöresel ürünlerimizin sergilenmesi ve satışını sağladık. Böylece köylü kadınlarımız pazara getirdikleri bu ürünlerini satarak aile  bütçelerine katkı sağlamış oluyorlar. Ama en önemlisi hizmetimiz Sosyal Market uygulamasıdır. Kurduğumuz ve yürüttüğümüz bu uygulamayla zenginlerden gönül rızasıyla topladıklarımızı ihtiyaç sahiplerine yani yoksullara dağıtıyoruz. Bu proje sayesinde hem veren razı hem alan razı oluyor.  Veren el alan eli görmüyor. Kimse de bu nedenle rencide olmuyor. Bu projemizin ülkemizin sosyal dayanışma kültürüne katkı vereceğini ve örnek olacağını düşünüyorum.

BİLGİ EVLERİ GENÇLERİMİZİ KORUYOR
Bir başka önemli projemizde çocuklar için bilgi evleri projesidir. Bilgi evlerinde gençlerimizin  ve çocuklarımızın internet ortamında bilgi almalarını sağlıyoruz. Böyleci gençlerimizin kötü alışkanlıklara yönelmelerini de önlemişi oluyoruz.

ladik-akp.jpg

AK Partili Özbalcı: Ladik'li değişim istiyor

'Geleceğe oy ver, değişime yol ver' sloganıyla Ladik'te AK Parti'den belediye başkan adayı olan Selim Özbalcı, "Ladik'te yönetim sorunu var. Halk değişim istiyor. Halk ya bu düzene devam edecek ya da ilçeyi iktidar partisinin hizmetleriyle buluşturup Ladik'e değişimi yaşatacak. Haydi Ladik değişime yol ver" diyerek mesaj verdi.

Samsun İlkadım Köksal Ersayın Anadolu Lisesi Müdürü olan Selim Özbalcı, müdürlük görevinden istifa ederek AK Parti'den Ladik Belediye Başkan Aday Adaylığı’na başvuru yapmıştı.  AK Parti'nin Aday tanıtım toplantısının ardından Ladik'ten aday gösterilen Özbalcı, ilçede seçim çalışmalarına başladı.

Samsun'un Ladik ilçesinde 12 bine yakın seçmen 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde oy kullanacak. Bu seçmenlerin 5 bine yakını ise ilçe köylerinde yer alıyor. Yerel seçime yaklaşılırken Ladik'te de siyasi parti adayları sahaya çıktı. AK Parti'den belediye başkanlığı için aday olan Selim Özbalcı, ilçeyi AK Parti belediyecilik anlayışıyla buluşturmak için oldukça istekli.

En büyük sermayesinin bildiği doğruyu söylemek olduğunu ifade eden Özbalcı, "Verdiğim sözleri mutlaka yerine getiririm. Merkezde Ladik halkının oyunu alarak bu işi bitireceğiz" diyor. Ladik'te MHP'li mevcut belediyenin ilçeye hizmet getirmediğini öne süren AK Parti'li Selim Özbalcı, belediye kaynaklarının ise adeta kurutulduğunu söylüyor. Özbalcı, Ladik'in ekonomik, sosyal ve kültürel haritasını gözler önüne sererek neden aday olduğunu, belediye başkanı olması halinde ilçeyi hangi noktadan alarak nereye ulaştıracağını anlattı.

İlçenin merkezinde bir kahvehaneyi seçim koordinasyon merkezine çevirmiş Selim Özbalcı. Duvarlarda Ladik'i sembolize eden fotoğrafların yanı sıra AK Parti'nin ilçede hayata geçirdiği hizmetler ve gelecek dönem için düşünülen projelerin resimleri yer alıyor. Özbalcı'yı destekleyen halk da burada kendisiyle beraber çalışmalara katkı veriyor.

LADİK HALKI DEĞİŞİM İSTİYOR

Ladik'in bir gelişime ortak olmak yerine her geçen gün daha da küçüldüğünü belirten AK Parti'li Ladik Belediye Başkan adayı Selim Özbalcı, "Adayım çünkü Ladik'te değişime ihtiyaç var. Burayı yıllardır yöneten insanlar Ladik'i küçültmüş, Kavak ile neredeyse eşdeğer duruma getirmiş. Burada köylü şehirli ayrımı var. Yaylalarıyla göz dolduran birçok yerin su ihtiyacını karşılayan Ladikk'in merkezinde su yok. Halk kokmuş kuyu suyu içiyor. Ladik halkı bunu hak etmiyor." diyor.

KAPATILAN FABRİKAYI GERİ AÇACAĞIZ

Ladik'te ikinci en büyük sorunun işsizlik olduğunu da ifade eden Selim Özbalcı, Belediye seçim zamanı 75 kişiyi belediyeye aldı. Ladik Belediyesi'nin bu kadar kapasitesi yok. Üstelik, ilçede istihtadama büyük katkı veren bir parke taşı fabrikası vardı eskiden. Belediye Başkanı bu fabrikayı kapattı. 20 genç işsiz kaldı. Biz göreve geldiğimizde parke taşı fabrikasını yeniden açarak gençlerimizin işsizlik sorununa çare olacağız. Ayrıca ürettiğimiz parke taşlarının döşeme işini de yaparak istihdam oranını arttıracağız." dedi.

TURİZM POTANSİYELİNİ KULLANMALIYIZ

Turizm açısından ilçenin doğal güzellikleriyle büyük bir potansiyele sahip olduğunu da ifade eden Selim Özbalcı, Ladik Gölü, Akdağ Kayak Merkezi gibi turizmin cazibe merkezi alanların daha cazip hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Ladik Gölü etrafından bungola ya da ahşap evler inşaa ederek turizme kazandıracaklarını söyleyen Özbalcı, Hamamayağı'nın ise nedereyse atıl durumda olduğunu belirterek burayı da turizme kazandıracaklarını söyledi.

KONGRE MERKEZİ OLABİLİRİZ

Kayak Merkezi'nde bir Gençlik Spor Merkezi yapmayı planladıklarını belirten Özbalcı, ayrıca burada 5 yıldızlı bir otelin çok önemli bir ihtiyaç olduğunu bu projeyi de hemen hayata geçireceklerini söyledi. Ladik'in sosyal ve kültürel anlamda ihtiyaçlarına cevap verecek, içerisinde düğün salonu, sinema salonları, konferans salonları ve kültür merkezi olan bir Kültür ve Kongre merkezi alanı oluşturacaklarını da söyleyen Özbalcı, Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle bu projeyi de mutlaka hayata geçireceklerini belirtti. Ladik'i bir kongre merkezi haline dönüştüreceklerini söyledi.

TARIM VE HAYVANCILIK GEÇİM KAYNAĞI

Tarım ve hayvancılık geçim kaynağı olan ilçede arıcılık için teşvik edeceklerini belirten AK Parti'li Özbalcı, hayvan pazarının da ilçe için büyük ihtiyaç olduğunu söyledi. Hayvan pazarı projesinin çevre ilçelere de hizmet vermesi düşünülüyor.  Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacakları arıtma tesisi ile çöp sorununu da ortadan kaldıracaklarını belirten AK Parti'li Belediye Başkan adayı Selim Özbalcı, çöpleri ayrıştırarak dönüşüme tekrar kazandıracaklarını söyledi. Özbalcı, "Yatırım yapmak isteyene engel olmayacağız. Yatırımın önünü açıp destek olacağız" dedi.

Ropörtaj: Mihriban KOÇAKER

ladik-chp.jpg

CHP'nin Ladik Belediye Başkan Adayı Salih Ersan:
Özü doğru, sözü doğru bir başkan olacağım

Ladik'in yumak haline dönüşmüş sorunlarını ancak kendisinin çözebileceğine inanan Salih Ersan, bunun için kamuda uzun yıllar sürdürdüğü yönetici tecrübesine güveniyor.

Ropörtaj: Ragıp GÖKER

Ladik Belediyesinin doğru yönetilmediğini bu nedenle ilçedeki sorunların bir yumağa dönüştüğünü söyleyen CHP'nin Ladik Belediye Başkan Adayı Salih Ersan, Ladik'teki sorunları ancak kendisinin çözebileceğine inanıyor. "35 yılı yönetici olarak 43 yıl 8 ay kamuda hizmet ettim" diyen Kadir Ersan, "Sorun nasıl çözülür, onu en iyi ben bilirim" diye iddia ediyor.
Özü Doğru. Sözü Doğru.
Salih Ersan bu sloganla yaklaşık 6 bini şehir merkezinde yaşayan 13 bin 560 Ladikli seçmenden oy isteyecek. Salih Ersan 1951 yılında Ladik'in İbi köyüne bağlı Çerkezler mahallesinde doğmuş. İlkokulu köyünde okuyan Salih Ersan, Ortaokulu Ladik ortaokulundan sonra sınav kazanarak girdiği Ankara Yenişehir Sağlık Meslek lisesini parasız yatılı olarak okumuş. Daha sonra hem çalışıp hem de Gevher Nesibe  Eğitim Enstitüsünde okuyarak yüksek tahsilini tamamlayan Salih Ersan bununla da yetinmeyerek Malatya İnönü Üniversitesi Sağlık bilimleri Fakültesinin Toplum Sağlığı bölümünden lisans diploması almış.
Yurdun çeşitli bölgelerinde 43 yıl 8 ay süreyle memur olarak çalışan Salih Ersan, memuriyetinin 35 yılını da yönetici olarak geçirmiş. Yöneticiliğinin bir bölümünü de Samsun Devlet hastanesinde yapan Ersan Belediye Başkanı olarak başarılı olacağına da yöneticilik tecrübesine dayandırıyor.
 Emekli olana kadar siyaseti hiç düşünmediğini de söyleyen Salih Ersan ilk önce partisinin ilçe Başkanı Necati Akdemir tarafından yapılan belediye başkanlığına aday olması için yapılan teklif CHP Genel Başkan Yardımcısı Halik Koç tarafından da tekrarlanınca bu teklifi kabul ettiğini söylüyor.
Görevi süresince insanlara hizmet ederken siyasal kimliklerine asla şüphe ile yaklaşmadığını ve insanları siyasal kültür ve kimliklerine görev değerlendirmediğini de söyleyen Salih Ersan en büyük sermayesinin de insan biriktirmek olduğunu dile getiriyor.
Salih Ersan'la röportajıma , "Sizce Ladik'in en büyük sorunu nedir?" diyerek başlıyorum.
"Su, en büyük sorunumuz" diyerek cevap veriyor bu soruma ve devam ediyor.
"Oysa sular şehridir Ladik, suyun bu kadar bol olduğu bir ilçede su sorunu yaşanması, tamamen bir yönetici beceriksizliğidir" diyerek bu konudaki iddiasını dile getiriyor.
“Belediye Başkanı Mehmet Karahan bu sorunu çözdüğünü söylüyor, ona inanmıyor musunuz?” diye soruyorum bu kez. İnanmadığını söylüyor.

AKDAĞ KAYNAKLARI İÇME SUYU İÇİN KULLANILABİLİR

Ladik’te içme suyu için alt yapı çalışmalarına 1985 yılında başlandığını ancak bu güne kadar bunun ihmal edildiğini iddia ediyor Salih Ersan ve daha sonra Ladik’in sorunlarını ve çözüm yollarını da şöyle sıralıyor:
Akdağ’daki su kaynakları pekala içme suyu için kullanılabilir. Biz Ladik’e Akdağ’daki su kaynaklarından içme suyu getireceğiz.
Ladik’teki su sorununun ancak kendi başkanlığı döneminde çözülebileceğine inandığını da söyleyen Salih Ersan, ilçenin ikinci büyük sorunun da çöp depolama sorunu olduğunu söylüyor

KÖYÜN İÇME SUYUNA KARIŞIYOR
Ladik Belediyesi çöpleri ormanlık alana döküyor. Güzelim doğa da kirletiliyor ama en vahimi de oraya dökülen çöplerden sızan atıklar çevredeki köylerin içme suyuna kavuşuyor.  Ben yıllarca çevre sağlığı ile ilgili birimlerde çalıştım. Bunun ne denli büyük bir tehlike olduğunu biliyorum.

KANALİZASYON BÜYÜK SORUN
Ladik’de kanalizasyon atıkları Yenice  ve Ladik Deresine akıyor. Kanalizasyon sorunu ilçemizin bir başka önemli sorunudur. Bu sorunu yıllardır çözmeyenler,şimdi seçim arifesinde bu sorunu çözeceklerine söylüyorlarsa inandırıcı olamazlar. Bu sorunu biz yönetime geldiğimizde çözmüş olacağız. Günümüzde bazı köylerde bile kanalizasyon sorun değilken Ladik’in böyle bir sorunla karşı karşıya kalması akıl ile izah edilebilir bir durum değildir.

AKDAĞ KAYAK MERKEZİ DEĞERLENDİRİLEMİYOR
Bizim Akdağ’ın zirvesinden yılın 12 ayı kar eksik olmaz. Allah vergisi bu özellik ne yazık ki bugüne kadar değerlendirilememiş durumdadır. Akdağ kayak merkezi biz yönetime geldiğimizde çok amaçlı olarak kullanılacaktır. Bunun kesinlikle sözünü veriyorum. Akdağ kayak merkezi Türkiye’nin bolu ve bursa7dan sonra en önemli turizm merkezlerinden birisi haline dönüşecek.

LADİK GÖLÜ DEDEĞERLENDİRİLECEK
Ladik gölü ülkemizin kuş popülasyonu bakımdan çok özel mekanlarındandır. Göldeki bakımsızlık ve ihmal edilmişlik kuş popülâsyonunun da azalmasın neden oldu. Ladik gölü bu özelliği bakımından da ne yazık ki bu güne kadar değerlendirilememiş durumdadır. Ladik gölü benim Belediye Başkanı olduğum Ladik’te yeniden ülkemizin kuş cennetlerinden biri olacaktır.

BÜTÜN MESKELERE DOĞALGAZ VERİLECEK
Ladik’in soğuk bir bölge, ilçemiz kömür ile ısındı bugüne kadar ama artık doğal gaz var. Bizim yönetimimizde Ladik’teki bütün meskenlerin doğalgaz ile ısınmasını sağlayacağız.

HAYVANCILIK ÖZENDİRİLECEK
Ladik köyleri bölgemizin havyan yetiştiriciliğinde önemli bir merkezdi. Şimdi bu özellikten söz etmek hemen hemen imkansız gibidir. Ladik’de besicilik yeniden özendirilecektir. Köylerimizin kalkınması için hayvancılığı önemli bir kaynak olarak görüyoruz.

ŞEFFAF VE HESAP VERİR BELEDİYECİLİK
Bizim yönetiminde olduğumuz belediye şeffaf ve hesap verir bir belediye yönetimi olacak  mahallelerde kurulacak komitelerle belediye hizmetlerine halkın yön vermesini sağlayacağız. Bu durum olmazsa olmaz ilkelerimizden birisidir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.