22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

KÖPRÜ'DEN YİNE AK PARTİ GEÇER

Vezirköprü seçmeninin oyu 'kent ve kırsal' diye çok değişmiyor. AK Parti Belediye Başkanı Edis'i herkes seviyor. Ama 'işsizlik ve göç' var diyen seçmen çağreyi de yine iktidardan bekliyor

Köprü'den yine AK Parti geçer

19 Şubat 2014 Çarşamba 14:35

Samsun'un Vezirköprü İlçesi 137 köyüyle en çok köy nüfusuna sahip bir ilçe. Ancak köy ile kent adeta bir bütün. Herkesin köyde de otursa ilçe merkezi ile bağlantısı var. Sorunları aynı, sevinçleri aynı. Gündem yerel seçim olunca beklentileri de aynı olmuş..
Vezirköprü seçmeni daha çok iktidardan yana bir tavır sergiliyor. Geçmişte de böyle olmuş. Şimdi AK Partili olan seçmenin çoğu geçmişte Adalet Partisi ve Doğru Yol Partisi kökenli. CHP'li Suat Binici'nin de Belediye Başkanlığı görevini yaptığı Vezirköprü şimdilerde yerel seçime bayağı endekslenmiş..
YUSUF ZİYA YILMAZ'A ÇAĞRI
Sorunlar öyle basit değil. Hemen her ilçede yaşanan işsizlik burada 'tavan yapıyor'. Köylü 'inşaatçılık yapmasak gurbete gitmesek geçinemiyoruz' diyor. Gençler askerliği yapınca gurbette buluyor kendini. Ayçiçeğinin iyi değerlendirilemediğinden yakınıyorlar. Fabrikamız olmalı diyorlar. Hastane başlı başına bir sorun. 'Hastamız olunca korkuyoruz, doktor açığı var' diyor Köprülü.. Bütünşehir yasasının iyi olduğunu, heyelan olan yolların aylarca kapalı kaldığını söyleyen seçmen, "Ulaşım sıkıntılı. AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın çözüm bulmasını istiyoruz. Kırgınız ama çözerse iktidar çözer bu sorunu. Bu sorun nedeniyle  çok kişi ilçede AK Pati'ye verse de Büyükşehir'de Yılmaz'a vermeyebilir oyunu" diyor.
EDİS'TEN HERGÜN HALK GÜNÜ
Şentepe Köyü'nde vatandaş 'köylünün ürünü para etmiyor' diyor. Kıranalan Köylüleri ise 'Hizmet istiyoruz, Köprümüz sürgün yeri olarak görülmesin artık' diye isteklerini belirtiyor. Peki oylar kime gidecek diye sorduğumuzda "Seçenek çok yok. Buranın durumu ortada. İktidar yine alır diyerek' neredeyse kesip atıyorlar. AK Parti Belediye Başkanı ve adayı Sadık Edis, oldukça seviliyor. He rgün halk günü var. Aslında 'bunun adı halk günü değil', halkla bütünleşmiş Başkan Edis. Kimin sorunu varsa çözüm için Edis'in kapısını çalıyor. Belediye hizmetlerini kurumsallaştırmış Başkan. Vatandaş 'bazen bozulmuş ama bakmış ki; ilçe farklılaşıyor, herkese eşit mesafede bir uygulama var' kabul etmiş, kendisine çok da uymayan kurumsallığı..
 
vezirkopru.jpg
 
KÖYLERDE AK PARTİ TEK SEÇENEK!
Mesela 'Samsun'da bile kaçak inşaat var ama Vezirköprü'de affı yok Sadık Edis'in.. 50 santim kadar inşaat yükseklik ihlaline izin vermiş ama kaçak kata asla. 'Yıkarım, ilçenin yapısını bozdurmam' diyor. Tarihi evleri ise adeta bir inci gibi işlemiş.. Önceki kent merkezinde şöyle bir yoklayalım dedik seçmeni. 17 Aralık Operasyon etkiledi mi sorduk. 'Tuzak, kumpas' diyor çoğu. Ama bazıları da 'Tamam Sadık Edis'ten memnunuz ama kafamız az bir karıştı' diyor. Etkiler mi oyları diye soruyoruz. Biraz etkiler diyorlar. Köprü'den başka partinin adayının geçmesi mümkün mü dediğimizde ise, "O olmaz. Sadık Edis her şekilde kazanır" diye yanıt veriyor..
 
vezir.jpg
 
MHP ADAYI; 'DEĞİŞMELİ ARTIK'
Sonra kırsalda çalışmalarımıza  başlıyoruz. Diğer ekibimiz de hiç kent merkezine girmeden kırsalda çalışmasını sürdürüyor.. Bir ara telefonla görüşüyoruz.. 'İnelim kırsaldan burada sadece AK Partili seçmen var" diyorlar. Devam etmelerini istedik.. Feride İçkilli arkadaşımız bu sırada kadınlarla konuşuyor. 'Kadın seçmenin beklentilerini soruyor'. Hemen hepsi çocuklarının gurbete gitmesinden yakınıyor. Bazıları da hastane sorunundan. Kadın seçmenlerden ankete katılanların oyunun çoğunun AK Parti'ye gideceği muhakkak. Yazarımız İsmail Başaran ise daha çok esnafla.. Esnaf adeta kan ağlıyor. İş yok, para yok, diyor. MHP'nin adayı astsubay emeklisi Hasan Doğru ve iddialıyım diyor. Ancak o da biliyor sanırım Sadık Edis'in ve AK Parti'nin ağırlığını. 'Değişmeli bazı şeyler' diyerek temennisini dile getiriyor. Heyecanlı ve istekli gözüküyor. Ama 30 Mart'taki sandık şimdiden görülebiliyor. Anketlerimize katılan seçmenlerin görüşüne bakılırsa, 'rekor bir sonuç çıkabilir' anketten AK Parti Lehine..
CHP'Lİ SEÇMEN NEREYE GİTMİŞ!
İşin ilginç tarafı CHP'li Suat Binici'nin belediye başkanlığı yaptığı Vezirköprü'de, CHP'den çok şey bulamadık.. Belki de biz CHP'li seçmene çok rastlamadık.. Tek tük desek yeridir. Zaten CHP'nin adayı Bülent Tokalıoğlu da ilçede değildi. Oğlunun rahatsızlığı için şehi dışındaydı. Açık söyleyeyim şöyle süslü CHP büroları da görmedim.. Adayın ismini bilen var ama çoğu ilk etapta ismini aklına getiremiyor. CHP çok etkili değil Köprü'de... Vezirköprü'de MHP'nin oyunu artırmak için çabaladığı bir ortamda gidilen seçimlerde CHP'li seçmenin tavrı hangi partiden yana olur bilinmez ama, daha önce de dediğim gibi 'Köprü'den yine AK Parti ve Sadık Edis' rahat rahat geçer..
Oyum babama ama...
Bu arada Belediye Başkanı Sadık Edis'in oğlu Can Mehmet Edis ile de kamuoyu anketi yaptık. Hem de babasının yanında. Oğlu Edis, "Gençler için ilçede bir şeyler yapılmalı. Ama babamı  herkes seviyor. Benim oyum da babama" dedi.
Yılmaz'a ulaşım tepkisi dorukta...
Bütünşehir yasasının iyi olduğunu, heyelan olan yolların aylarca kapalı kaldığını söyleyen Vezirköprülü, "Ulaşım sıkıntılı. AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın çözüm bulmasını istiyoruz. Kendisine kırgınız. Bu sorun nedeniyle çok kişi ilçede AK Pati'ye verse de Büyükşehir'de Yılmaz'a vermeyebilir oyunu" diyor.  Yener CABBAR yazdı..
 
edis-001.jpg
 
İbrahim Sadık Edis’e siyaset ona babadan kalan değerli bir miras gibi
 
Vezirköprü’ye hizmeti ibadet gibi görüyor
 
Yarım kalan hizmetlerini tamamlayabilmek için halkın 5 yıl daha yetki isteyen  Vezirköprü’nün AK Partili Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, “5 yıl sonra Vezirköprü çağdaş bir kent olacak’’ dedi
 
İbrahim Sadık Edis Vezirköprü’de bir fenomen.
Ak Parti ilçelerde adaylarını açıklamakta gecikince Vezirköprü halkının büyük bir çoğunluğu endişeye kapılmıştı.
“İbrahim Sadık Edis aday yapılmazsa, biz kimi seçeriz” endişesi, 17 İlçe adayları arasında Edis’in ismi açıklanınca “Herkes rahatlamış oldu” desek sanırım abartış sayılmayız.
Teşbihte hata olmaz demiş ya büyüklerimiz, hani nasıl söylenir : ”Şapkasını koysa seçimi kazanır” diye. Bu söz İbrahim Sadık Edis için söylenmiş gibi sanki.
İbrahim Sadık Edis, Vezirköprü’nün 5 yıldır Belediye Başkanı ama siyaset ona babadan kalma değerli bir miras gibi sanki.
İbrahim Sadık Edis siyasi geçmişini, “1979 yılında kaybettiğim Rahmetli Babam Ahmet Faik Edis, Adalet Partisi (AP)’nin Vezirköprü’deki kurucularındandı. İl Genel Meclisi üyeliği yapmıştı. Bizim evde siyaset her zaman konuşulan bir konuydu, ben siyaseti rahmetli babamdan öğrendim” diye anlatıyor.
1980 yılında atıldığı ticarette de çok başarılı olmuş birisi Sadık Edis, şu an Vezirköprü’de beyaz eşya ticareti yapan üç ayrı mağazayı kardeşi ile birlikte başarı ile yürütüyor.  Ticaret yaparken yaklaşık 15 yıl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yapmış.
Bilen bilir, Ticaret ve Sanayi Odalarında seçim kazanmak hiç kolay değildir. 15 yıl bu görevde kalan ve kendi isteği ile bu görevden ayrılan birisini bir ilçede siyaseten yenmenin mümkünü yok gibidir.
 
“Neden Belediye Başkanlığı?”
Vezirköprü’de su bile akmıyordu. Arkadaşlarım ‘Bu sorunu ancak sen çözersin’ diyerek benim bu görevi kabul etmemi istediler. 2009’da aday oldum halkın teveccühü ile Başkan seçildim. Başladığım işleri tamamlamak istiyorum.  O nedenle yeniden bu göreve talibim.
SU SOURUNU ÇÖZÜLDÜ
Göreve gelir gelmez ilk işim su sorununa el atmak oldu. İlk icraatımız buydu yani Çok şükür bugün Vezirköprü’de su sorunundan söz edilmez. Bu sorun sayemizde çözülmüş oldu.
KANALZASYONA BAŞLANDI
İlçemizin ikinci önemli sorunu da kanalizasyon olmamasıydı. Su sorununu çözüme kavuşturunca ikinci önemli proje olarak kanalizasyonu ele aldık.  Şu an çalışmalar devam ediyor. Başkanlığımızın ikinci 5 yıllık döneminde ilçemizin kanalizasyon sorununu da çözmüş olacağız.
VEZİRKÖPRÜ DOĞAL GAZ KULLLANACAK
Büyük ve kapsamlı işler başlattık. Bunlardan birisi de Vezirköprü’de her haneye doğalgaz ulaştırmaktır. Bu konuda başlayan yatımımız devam ediyor. Şu an 3 bin kutu kurduk. Bu üç bin kutuya doğal gaz bağladık. Bir yıl içinde 6 bin 600 kutuya doğalgaz bağlayacağız. 5 Yılsonundaki nihai hedefimiz de ilçemizdeki 12 bin dolayında hanenin doğalgaza kavuşturulmasıdır.
VEZİRKÖPRÜ’DE YOL SORUNU KALMAYACAK
Vezirköprü’nün şehir merkezindeki bütün yollarda çalışma başlattık. İlçemizin emen hemen bütün yollarına parke taş döşedik. Kapalı yollarımız da var. Gerek kamulaştırma ve gerekse halkımızla anlaşarak kapalı yollarımızın önünü açıyoruz.  Vezirköprü’de top yekûn bir altyapı çalışması başlatmış bulunuyoruz. Bu yılın sonunda ilçemizde kanalizasyon ve doğal gaz çalışmaları tamamlanmış olacaktır.
İMAR UYGULAMASI İHALE AŞAMASINDA
Vezirköprü’nün çağdaş bir kent olabilmesi için imar uygulaması yapılması gerekli hale gelmiştir. Hazırladığımız plan gereği imar uygulamamızı yakında İller Bankası aracılığı ile ihaleye çıkaracağız.
KENTSEL DÖNÜŞÜMU DE BAŞLATACAĞIZ
Bizim bütün amacımız şehrimizi yaşanabilir bir kent yapmaktır. Vezirköprü’de yaşayanlar bu kente yaşamaktan zevk alır hale gelecekler bir kere öncelikle bunun sözünü vermiş olayım. Bu amaçla şehrimizde Kentsel Dönüşümü de başlatacağız. Sokak sağlıklaştırma projemiz bizim gurur duyduğumuz çalışmalardan birisidir. Samsun Valiliğimizle başlattığımız bu proje kapsamında ilçemizin tarihi evlerini onarıyoruz. 4 sokağımızda 128 kadar tarihi Vezirköprü Evi var. 96 dolayında evi yakında tamamlamış olacağız. Şunu söylemeliyim 4 sokaktan ikisinde çalışmalarımız tamamen bitirilirken iki sokağımızda çalışmalarımız sürüyor.
20 PARK YAPTIK
20 park yapmış bulunuyoruz. Yeşil alanlarımız artıyor. Adnan menderes Parkı, Köprülü Parkı, Abdullah Derici parkımız favori parklarımızdandır. Şehirdeki Otopark sorunu da yakında çözülmüş olacak. Parkomat sistemini daha da geliştirerek bu sorunu ortadan kaldıracağız. Otogar ve Zahire pazarı prestij projelerimdendir. Bir butik otel yaptırıyoruz. Vakıflardan kiraladığımız tarihi mekanları restore edip halkın kullanımına vereceğiz.
KUNDUZ ORMANLARI DEĞERLENECEK
Turizm yatırımları ekonomik gelişmenin ilçemizdeki öncüsü olacak belediyemiz imkanlarıyla Kunduz ormanlarında 120 kişi kapasiteli bir kamp ve eğitim merkezi yaptırıyoruz. Tamamlandığında futbol takımları ve diğer spor amaçlı kamp çalışmaları için ülkemizin önemli merkezlerinden birisi olacak bu proje Şahinkaya Kanyonu ile birlikte Turistik yatırımlar için ilçemizi cazibe merkezlerine dönüşecek. Vezirsu ve Oymağaç köyündeki Nerik Kent de bir başka prestij projemizdir. Özellikle Nerik Kent Hititlerin önemli bir yerleşim merkezi olması bakımından Hattuşaş tan sonra önemli bir Hitit merkezi olacaktır. Her mahallede kültür evleri kuruyoruz. Halk eğitim merkezi müdürlüğü ile ortaklaşa açacağımız beceri kurslarıyla hanımlarımızın aile bütçelerine katkı vermelerini sağlamış olacağız.
HASTANENİN TEMELİ YAKINDA ATILACAK
İlçemizin önemli bir problemi de sağlık alanda gerekli yatırımı alamamasıdır. Bölge hastanesi niteliğinde olacak Devlet Hastanesinin temelinin yakında atılacağını halkımıza müjdelemek isterim. Hastanenin yanı sıra 20 üniteli diş hastanesi de ilçemize kurulmuş olacak. Böylece bu sorun da çabalarımız sonucunda çözülmüş olacaktır.
 
hasan.jpg
 
Önce İnsan, önce Vezirköprü sloganıyla aday olan MHP’li Hasan Doğru:
 
Vezirköprü’de siyaset anlayışı değişmeli
 
Vezirköprü’nün, yetişmiş insan gücün bulunduğunu ama bu avantajını kullanamadığını söyleyen MHP Vezirköprü Belediye Başkan Adayı Hasan Doğru, “Vezirköprülü her alanda özel olduğunu hissedecek” dedi.
Önce insan
Önce Vezirköprü
MHP’nin Vezirköprü Belediye Başkan Adayı Hasan Doğru bu sloganla sahaya çıkmış bulunuyor.
Hasan Doğru’nun, İlk bakışta insana güven veren bir yapısı var.
Yüzü aynası olsa bir insanın, takıl peşine git.
Hani nasıl söylenir, yüzünden nur akıyor,
O derece yani.
Vezirköprü halkı kendisine ne derece inanıp peşinden gidecek onu 31 Mart sabahı anlayacağız.
1960 yılında Duruçay köyünde doğmuş Hasan Doğru. İlkokulu Duruçay köyünde okumuş. Daha sonra Vezirköprü Endüstri Meslek Lisesinin Torna Tesviye Bölümüne eğitim aldıktan sonra girdiği Hava Teknik okullarından mezun olunca da Türk Hava küvetlerine teknisyen Astsubay olarak katılmış.
Türk silahlı Kuvvetleri personeli olarak uzun 25 yıl boyunca ülkemizin çeşitli yerlerinde görev yapmış Hasan Doğru.
Astsubay olarak görev yaparken bir taraftan da yarım bıraktığı eğitimini tamamladığını söylüyor Hasan Doğru, Anadolu Üniversitesinde İşletme eğitimi de alış.
“Öğrenmenin yaşı yoktur” diyerek gençlere de mesaj veriyor aslında.
Emekli olduktan sonra memleketi olan Vezirköprü’ye yerleşen Hasan Doğru, “25 yıl bolunca ayrı kaldığım memleketine geri döndüğünde bir şeyin değişmediğini görünce siyasete girmeye karar verdim” diyor ve devam ediyor:
“Geri kalmışlık Vezirköprü’nün kaderi olamaz”
Vezirköprü’nün kaderini değiştirecek kişi Hasan Doğru mu?
Evet, O kişi benim. Ben Başkan olursam Vezirköprü makus talihini yenecektir.
Vezirköprü’de önce neyi değiştirmek gerekir?
Değişime siyaset anlayışını değiştirmekle başlanmalı. Bugüne kadar Vezirköprü siyaseti tepeden inmeci bir anlayışla şekillenmiş. Biz halkın doğrudan siyasete katılımını sağlayan bir siyaset anlayışını egemen kılacağız.
Halkın siyasete doğrudan katılımı nasıl sağlanır, yolu ve yöntemi sizce nedir?
AKP bugüne kadar tüm atamaları halkın tercihlerinden çok genel merkezin tercihlerine göre yapmış. Biz mesela belediyedeki atamaların nasıl ve nereye yapılması gerektiğini halka soracağız.
VEZİRKÖPRÜ’NÜN YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞI VAR
Vezirköprü tarihine bakılacak olursa bu ülkeye çok önemli değerler kazandırmış bir ilçedir. Yetişmiş insan gücümüz var ama biz bunu maalesef kullanamıyoruz. Vezirköprü Samsun’un en büyük ilçesidir. Ama temsil bakımından en sonuncudur. Örneğin Samsun Büyükşehir Belediyesinde 2 bine yakın insan çalışıyor. Bunların kaç tanesi acaba Vezirköprülüdür. Bence yok denecek kadar azdır, bu sayı hele yöneticiler arasında Vezirköprülü birisinin olduğunu sanmıyorum.  Ben Belediye Başkanı olursam, Vezirköprü bu gücüne yeniden kavuşacak. Halkımızla birlikte yetişmiş insan gücümüzün değerlendirilmesini sağlayacağız. Vezirköprü siyasetinin bunu yapacak gücü vardır. Önemli olan bu siyasi gücünün ortaya çıkarılmasıdır.
HASTANENİN TEMELİNİ BİLE ATAMADILAR
İnsan gücünün kullanamaması Vezirköprü’nün birinci sorunu olmakla birlikte daha farklı sorunları da var. Mesela hastane sorunu da bizim için önemlidir.  Bölge hastanesinin kurulacağını söylediler. Beş yıldır daha temelini bile atamadılar. Benim Belediye Başkanı olduğum Vezirköprü’de böyle bir şey olmaz.
SAMSUN’DAN ALACAĞIMIZ VAR
En büyük ilçe olmasına rağmen Samsun siyasetine yön verenler, Vezirköprü’ye kıyıda köşede kalmış ilçe muamelesi yapıyorlar. Vezirköprü’nün Samsun’dan alacağı var. Bu alacağımızı tahsil edeceğiz.
Vezirköprü’de kalkınmayı sağlayacak projeleriniz nelerdir?
1. projemiz insan. İnsan kaynağımız değerlendirilecek. Yol sorunumuz var. Yol sorunu çözülecektir. Ben Belediye Başkanı olduğumda Havza,Vezirköprü arasındaki yol kesinlikle iyileştirilecek. Alternatif çözümle de üretilecek mesela Vezirköprü’den Osmancık’a bağlanan yol iyileştirilerek İstanbul yolu kısaltılmış olacak. Bafra ve Alaçam bağlantıları da açılmış olacak.  Vezirköprü’yu Durağan’a bağlayan yolun da yenirden yapılması gerekiyor.Yol olmayınca Vezirköprü’ye yatırımcıları çekmenin de mümkünü olmadığına göre bu sorun kesinlikle bizimle birlikte çözülmüş olacak.
Vezirköprü’nün ilçe merkezindeki yolları da dar. Kaldırımları kullanışlı değil. Yollar genişleyecek kaldırımlar rahat kullanılır hale gelecek. Benim Belediye Başkanı olduğum Vezirköprü’de otopark sorunu sorun olmaktan çıkacak. Bunu kesinlikle çözmüş olacağız.  Vezirköprü’de konut açığı bulunuyor. Konut üretimini yapabilmek için belediye olarak arsa üreteceğiz. Bunun için halkımıza senekler sunacağız. Kooperatifler kuracağız. Halkımıza  ‘’TOKİ ile mi yapalım yoksa kooperatif kurup bu konut yapalım” diye soracağız. Burada halkın tercihine göre yolumuzu çizmiş olacağız.
VEZİRKÖPRÜ’YE OSB KURACAĞIZ
Vezirköprü insanı çalışkandır. Sibirya soğuğundan, çöl sıcağına kadar her iklimde çalışmaya alışkın insanımız var.  Halkımızın bu özelliği değerlendirilemiyor. Biz Vezirköprü’ye Organize Sanayi Bölgesi kurdurarak istihdam sorununu da çözmüş olacağız. OSB’de Ağaç sanayi genişleyebilir mesela. Zira bölgemiz orman bakımından zengindir. Tarım ve tekstil alt yapıları da var bütün mesele bu özelliklerin ortaya çıkarılmasıdır. Biz ilçemizin potansiyelini biliyoruz. Bu potansiyeli harekete geçirecek bilgi ve beceriye de sahip olduğumuza inanıyorum.
ŞAHİNKAYA KANYONU TURİZM HAMLESİNİ BAŞLATABİLİR
Bir doğa harikası olan Şahinkaya Kanyonuna sahip ilçemiz bugüne kadar bu özelliğini kullanamamıştır. Kanyon’da yapılacak yatırımlarla bölgemiz önemli bir turizm merkezi olabilir. Ama bugüne kadar Vezirköprü’ye kimse sahip çıkmamış. Kunduz ormanlarının bir bölümü bile sahip çıkan olmayınca Osmancık’a verildi. Biz o hakkımızı geri alacağız. Vezirköprü’nün bütün değerlerine sahip çıkan bir yönetim anlayışını getireceğiz.
 
Röportajlar: Ragıp GÖKER
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.