21 Haziran 2018
  • Samsun18°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara15°C
  • İzmir23°C
  • Ordu21°C
  • Sinop21°C
  • Giresun20°C
  • Amasya16°C

İŞ DAVALARINDA ZORUNLU ARABULUCULUK

AV. ARZU SABUNCU

12 Ocak 2018 Cuma 10:00

İş Kanunu’nda 25.10.2017 tarihinde yapılan değişiklikle 1 Ocak.2018 tarihinde yürürlüğe giren, işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkların çözümü için arabuluculuğa başvuru zorunluluğu getirilmiştir. Arabulucuya başvuru yapılmadan işçi ya da işveren uyuşmazlık konusunda dava açamayacakları için esasen bu zorunluluk dava şartıdır.

İşçi ve işveren aralarındaki uyuşmazlık için arabuluculuğa nasıl başvurmalıdır?

İlimizde, Samsun Adliyesi’nde yer alan Arabuluculuk Bürosu’nda sisteme kayıtlı 110 civarında arabulucumuz bulunmaktadır. Taraflardan Arabulucuya başvurmayı düşünenler,  tanıdığı arabulucu yoksa bu Arabuluculuk Bürosu’na başvuru yaparsa sistemde kayıtlı arabuluculardan sırası gelen arabulucu kendisine tayin edilecektir.

Zorunlu Arabuluculukta, Arabuluculuk Bürosu’ndan atanan arabulucuya başvuran işveren ya da işçinin ilk iki saatlik görüşmesinin ücretini anlaşma sağlanmadığı takdirde Adalet Bakanlığı tarafında karşılanacak ancak anlaşma ile sonuçlanması halinde ise anlaşma miktarı üzerinde arabuluculuk asgari ücret tarifesindeki yüzdelik diliminden ücreti eşit ya da anlaştıkları şekilde karşılayacaklardır.

Zorunlu arabuluculuğa taraflardan biri başvuru yaptığında arabulucu diğer tarafa gün yer ve saatin bildirildiği ilk oturuma davet mektubu gönderecektir.

Arabuluculuk açısından; oturum ve anlaşmaya ya da anlaşmama şeklinde ilerleyecek süreç 3 hafta içinde tamamlanacaktır.

Davete rağmen zorunlu arabuluculuğa katılmayan diğer taraf, uyuşmazlık konusu dava edildiğinde tüm yargı masrafları davada haklı çıksa dahi ödemek durumunda kalacaktır. Yani diğer taraf mutlaka ilk oturuma davet mektubunda belirtilen gün, yer ve saatte bulunması kendi lehine olacaktır.

Bir diğer önemli husus ise zorunlu arabuluculuk görüşmeleri sonunda iki tarafında vekillerinin de oturumda bulunması,anlaşma sağlandığı takdirde anlaşma tutanağı vekilleri ile imzalanması halinde bu tutanak ilam niteliğinde olacaktır. Aksi halde vekil bulunmadıysa anlaşma tutanağı ilgili mahkemeden icra edilebilirlik şerhi ile anlaşma tutanağı icra edilebilir bir belge olacaktır.

İş davalarında arabulucuya başvurulmasının sebebi işçi açısından bakarsak;

-İşçi maddi sıkıntı içinde olup davasını açamıyor olabilir,

-Delil yetersizliği söz konusu olabilir,

-İşveren ile ilişkilerini devam ettirmek istiyor olabilir,

-Kısa sürede hakkına kavuşmak büyük önem taşıyor olabilir.

İşveren açısından bakacak olursak;

-Diğer işçiler açısından emsal teşkil etmemesi önem taşıyor olabilir,

-Gizlilik ilkesinin avantajlarından yararlanmak istiyor olabilir,İşten çıkan işçinin firma kurup rekabet etmemesi ya da rakip firmalarda çalışıp zararına sebep olmamasına ilişkin şerh koyabiliyor olmakfayda sağlıyor olabilir,

-Faiz ve dava masraflarını ödememek bir avantaj olabilir,

-İyi ilişkilerini devam ettirmek istiyor olabilir.

Son olarak belirtmek gerekir ki;yargılamalar 3-4 yılı bulabilirken,şimdi istinaf kanun yolunun devreye girmesi ile yargılama sürecinin uzama ihtimali belki dava sonuçlanınca işçinin alacağını ödeyecek işveren sektörde olmayacaktır. Bu güne kadar arabuluculuk çözüm yoluna başvurunun yoğunluğunu iş hukuku alanındaki uyuşmazlıklar olduğu ve çözüme kavuşma oranının %87’yi bulduğu ve bunların yüzde 95’inin ise 1 günde çözüldüğü dikkate alındığında, bu süreçte tarafların iradelerine uygun çözüme kavuşmaları hem tarafları hem de yargı yükünü hafifletecektir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.