25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir20°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun19°C
  • Amasya14°C

HAYIR BLOĞU 2019'A KADAR SÜRDÜRÜLMELİ

Atakum'da referandum çalışmasında başarılı ekip çalışması yaptıklarını ve sandıktan hayır çıktığını söyleyen CHP'li İlçe Başkanı Deveci, "Hayır bloğunun birlikteliği 2019'a kadar sürmeli" dedi. Deveci, Atakum Belediyesi Başkanlığı için ise 'adayım' dedi

Hayır bloğu 2019'a kadar sürdürülmeli

18 Mayıs 2017 Perşembe 06:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum İlçe Başkanı Av. Cemil Deveci, 16 Nisan'daki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren Anayasa Değişikliği sonuçlarını değerlendirdi. 

FETÖ'nün siyaset ayağının acilen temizlenmesi gerektiğine dikkat çeken CHP'li Deveci, "Bu FETÖ cemaati bu kadar güçlü, devlete bu kadar sızmış ve darbe yapmayı da göz almış bir yapı ki, tüm siyasi ve karar verici kadroları tasfiye edilemezse, Türkiye'yi bu anayasadan daha tehlikeli bir süreç beklemiyor. Niyet edilirse bu tasfiye gerçekleşir" dedi.

Hedef Halk Gazetesi Bölge ve Ankara Temsilcisi Mustafa Soner Cabbar'ın sorularını yanıtlayan Atakum İlçe Başkanı Av. Deveci; "Atakum Belediyesi Başkanlığı için şartlar uygun olursa adayım. Referandumda çıkan sonuçlar parti içinde çatlak seslere sebep olsa da kısa süre içerisinde bertaraf edilecektir. Hayır bloğu olarak ciddi bir ivme yakaladık ve bu birliktelikle başarılı sonuçlar elde edebiliriz" diye konuştu.

İşte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Atakum İlçe Başkanı Av. Cemil Deveci'nin röportajı;

cemil-(5).jpgHHALK: 16 Nisan'daki referandumdan çıkan yüzde 48,6'lık 'hayır' oyunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Atakum İlçesi'nden de 'hayır' oyu çıktı. Yüzde 51,4'lük 'evet' oyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin değiştirmek istediği sistemi halka kabul ettirmek adına için yeterli midir?

DEVECİ: Anayasa Değişikliği için yapılan referandumu farklı değerlendirmek lazım. Anayasa dünyanın tüm ülkelerinde parlamento da ya da referandumda nitelikli çoğunlukla kabul edilen metinlerdir. 61 anayasası yüzde 61'le, 82 anayasası yüzde 92'yle kabul edildi. Buna rağmen her iki anayasada tartışılmaktan kurtulamamıştır. Toplumun bir kesiminin karşısında olduğu anayasa olmaktan kurtulamamıştır. Bu anayasa ise tartışmalı geçen referandum sonuçları ile yüzde 51,4'le kabul görmüştür. Türkiye bu oranda kabul görülmüş bir anayasa ile yönetilemez. Bunu her yerde söylüyorum. Bu Türkiye'nin anayasası değildir.

BU ANAYASA İLE UÇULMAZ
Bu anayasaya Türkiye'nin yarısı karşı. Yarısının karşı olduğu bir anayasa ile ülke yeniden tesis edilemez. Kaldı ki; referandum süresince yapılan propagandalarda iddia edildi, 'Türkiye uçacak' denildi. Türkiye bu anayasa ile uçmaz. Zaten anayasalar ülkeleri uçurmaz. Bir ülke sanayi, turizm gibi ekonomik göstergelerle uçar. Bunların hepsini başında bir başlık vardır o da demokrasidir. Hukuk devletidir. Demokrasi ve hukuk devletinin olmadığı hiçbir yerde turizm patlamaz. Sanayi büyümez. Dış sermaye gelmez. Yatırımcı sana güvenip parasını yatırıma dönüştürmez. 

PARLAMENTER SİSTEM DEĞİŞEBİLİRDİ
Ve halk bunu gördü, gerçek sonuçlar açıklanmasa da çoğunluk 'hayır' dedi. Halk böyle bir anayasayı, tek adamlık içeren sistemi halk istemedi. Parlamenter sistem eksiksiz diyebilir miyiz. Elbette hayır. Eksikleri var. Ama eksikleri gidermek daha kolaydı. Mecliste 4 parti bir araya gelip, mevcut anayasasının 60-70 maddesini değiştirmeyi başarabildi mi? Evet. Bizim anayasamız koalisyon dönemlerinde de değişti. Bizim anayasamız batı anayasalarından geri değil. Mevcut bazı yasalarda bir kaç maddeyi değiştirdikten sonra anayasamız gelişmemize engel bir yasa değildir.

REFORM DİYORLAR, DÜNYA GÜLÜYOR
21. yüzyılda yaşıyoruz. Demokrasi dışında arayışlarda olan tüm toplumların başı belaya girmiştir. Ben Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın böyle bir anayasa istediğinden tereddütlüyüm. Ben Erdoğan'a bir tuzak kurulduğunu düşünüyorum. Böyle bir anayasa olmaz. Koca koca profesörler bu anayasa için reform diyorlar. Dünya biz bıyık altından gülüyor. Türkiye bunu hak etmedi. Bu anayasa hukuk dışında bir metinlerden oluşmuştur.

c1.jpg

HHALK: Anlattıklarınızdan yola çıkarak, Türkiye'yi önümüzde dönemde nasıl bir süreç bekliyor. 2019 yılında yapılacak olan seçimlerin öncesinde ve sonrasında neler bekliyor ülkeyi?

NEDEN 2 YIL BEKLİYORSUNUZ?
DEVECİ:
Yürütme, yasama ve yargının sahibi yani 'tek adam' kimse, Türkiye onun dışında ne düşünebilir, ne düşündüğünü söyleyebilir ne de nefes alabilir. 21. yüzyılda 80 milyonluk bir ülke yüz yıla yakın demokrasi kültürü birikimine sahip bir ülke böyle bir kalıba sığar mı? Patlar bir yerde. Bana göre anayasa değişikliği geçti ama Sayın Erdoğan 2019 yılını beklemez. MHP'de AK Parti'ye uyar. Uymasına da gerek yok aslında. Bugün parlamentoda 'erken seçim yapalım mı?' sorusu 'evet' cevabını bulur. Bugünkü şartlar, bu sistem yürümez ve erken seçime ülkeyi götürür. Ülkedeki insanlar gerilerek bir referandum süreci yaşadı. Siz dediniz ki; ülke uçacak. Türkiye'nin sorunları çözüşecek. Neden 2 yıl bekliyorsunuz? Türkiye'nin yığınla sorunu var.

HHALK: 2019 yılına kadar FETÖ'nün siyasetten temizleneceği söyleniyor. Erken seçim yapılması AK Parti'ye bu süreç içerisinde zarar vermez mi? Bu riski alır mı?

FETÖ VE GİBİLERİNE HEP KARŞIYDIM
DEVECİ:
Siyasi kimliğimin dışında hukukçu kimliğimle üzülerek söylemek isterim ki; bir yurttaş olarak FETÖ ve cemaat gibi yapılanmalara hep karşıydım. Bugün FETÖ ile mücadele edenler bir zaman ona övgüler diziyordu. Şu anda bir mücadele var. Cezaevlerinde 60-70 bin kişi yatıyor. Kamudan uzaklaştırmalar yaşandı, yaşanıyor. Bunlar devletin çeşitli kademelerinde terfi almak, yer bulmak isteyenler ve bulanlardan oluşan kişiler. Terör örgütü ise çok farklı. Türkiye'de 15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. O darbeyi planlayanlar, başarıya ulaşması için çabalayanlar, vali olacaklar, emniyet müdürü olacaklar, sıkı yönetim komutanı olacaklar nerede onlar? Ellerinde liste var. 

SİYASİ KİŞİLERE ULAŞMAMAK
İÇİN TEDBİRLER ALINIYOR

15 Temmuz'a kadar FETÖ mevcut iktidarın ortağıydı. 2010 anayasa değişikliğini beraber yaptılar. HSYK'yı beraber bu hale getirdiler. Ergenekon gibi süreçleri bunlar planladılar. FETÖ ile mücadele siyasi bir sürece henüz ulaşamadı. Ve siyasi kişilere ulaşılmaması için de her türlü tedbirler alınıyor. Darbe komisyonu 'çalışıyoruz' gibi yaptı. Darbenin tam ortasında Genel Kurmay Başkanı'nın ifadesi, MİT Müsteşarının görüşü alınamadı. Böyle bir şey olabilir mi? Biri çıkıyor 'ben birkaç gün önceden bilgi verdim' diyor. Başka ülkelerin istihbaratları buna benzer 'bilgiler verdik' diyor. Komisyon neden sormuyor, araştırmıyor bunları? Neden mi engellendi.

CHP ŞOVDA YER ALMADI, ALMAZ
Bu FETÖ cemaati bu kadar güçlü, devlete bu kadar sızmış ve darbe yapmayı da göz almış bir yapı ki, tüm siyasi ve kara verici kadroları tasfiye edilemezse, Türkiye'yi bu anayasadan daha tehlikeli bir süreç beklemiyor. Niyet edilirse bu tasfiye gerçekleştir. Siyasetteki FETÖ'cüleri, Mısır'daki sağır sultan bile biliyor. Yeni Kapı Ruhu dediler. Birliktelik dediler. CHP 'evet' dedi. Tüm birlikteliklere gitti. Darbe Komisyonu'nda CHP aktif ve yapıcı bir rol üstlendi.  Daha sonra komisyon tatile çıktı. Şova başladılar. CHP'de şov da yer almayacağını söyledi. Bakınız, sonuç alamadığınız, toplumun önüne bir şey koyamadığımız bir süreçte CHP olmaz. Başkanlık sistemi geldi, iktidar partisi CHP'nin yapıcı tavırlarını bir anda unuttu.

HHALK: Referandumda 'evet' çıktı ancak 'hayır' oyu güçlü bir oran yakaladı. Ancak hemen CHP'de iş karışıklık başladı. Beklenen bir süreç miydi? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

BAZI İDDİALI CHP'LİLER ACELECİ DAVRANDI
DEVECİ:
CHP bu çalkantılı dönemi kısa sürede aşar. Bu çalkantı moralleri bozdu, kamu oyunda olduğu gibi. Tabii ki; olmamasını temenni ederdik. Hayır bloğu bana göre başarılı. Belki sandığa, oylara sahip çıkamadık. Evet ama YSK'nın vereceği bu denli büyük kararı kimse zaten beklemiyordu. Ve bunu tüm Türkiye gördü. Bundan sonraki süreçte ona da tedbir alacağız. Bazı iddialı CHP'lilerin aceleci davrandığını düşünüyorum. Oturup konuşulabilirdi. Hayır bloğunun başka paydaşları da var. Onlar da parti mi kuracaklar, hangi ilkelerle parti kuracaklar, destek olacak mıyız. Hayır bloğunun ortak bir anayasa çalışması yapabilir mi? Topluma güven vermek lazım. CHP kendi içerisinde birlik ve beraberliği sağlamalı. Kendi içinde birlik sağlanamazsa, topluma öncülük etme gibi durum söz konusu olmaz. Yanlış yapıldı. Bir an önce CHP bu süreçten çıkacaktır.

cemi-(1).jpg

HHALK: Toplumda CHP'nin bu referandumda değer kazandığı kanaatine varılmışken, CHP'nin referandumda ön plana çıkardığı insanlar, sonuçları doğru okumamış olsa gerek, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun gitmesini ve yeni yapılanma istediler, bu görüntüyü verdiler. Bu planlanmış bir durum mu? Yoksa spontane gelişen bir süreç mi?

SORUN 'GENEL BAŞKAN' SORUNU DEĞİL
DEVECİ:
Bu sürecin aktörleri CHP'nin en önemli ve deneyimli kişileri ve partiyi en iyi bilenler. Kamuoyunda bir algı oluştu ve bizler buna cevap vermekte zorlanıyoruz. Haksızlıkla geçen bir referandumda hayır çıktığı kanaatini taşınırken, tüm hayır bloğu olarak bu haksızlığın üstüne gitmemiz gerekiyordu. O doğru sonucu almak gerekiyordu. Bu hataları yapmamak lazımdı. Vatandaş şunu söylüyor. Biz çalışıyoruz, sandığa gidiyoruz, oyumuzu kullanıyoruz. Ama sandığa sahip çıkmıyorsunuz. Biz oylarınızın bekçisiyiz ama koruyamıyorsunuz. Ne kadar haklı olursan ol sonuç olarak halkın dediği doğru. Oyları koruyamadık. Sonuçları kabul ettik. Muhalefetin sorunu 'Genel Başkan' değil. CHP'yi örnek verelim, şimdi yüzde 25'lik oyunu yüzde 30-35 oyunu yükselttin. Genel Başkan değiştirdin. Yüzde 40'a yükseldi. Yeter mi? Hayır. Yüzde 51 ve üstü olacak.

DENGELER DEĞİŞTİ AMA İNSANLAR BURADA
Var mı öyle bir yiğit? Bugüne kadar neredeydiniz? Yüzde 51'i nasıl yapacağız. Hayır bloğunun tüm bileşenleriyle. Her koşulda bir araya geleceğiz. Ne zaman yerel seçimlerde. Sandık sandık inceledim. Sonuçları, işbirliği, gönül birliği yapmadan kazanamayız. Daha önceki dengeler başkaydı. O dengeler bozuldu. MHP'nin nasıl konuşlanacağı belli değil. Bunu seçim yaşamadan görmeyiz. Ayrıca seçim geçirmeye gerek yok. İnsanlar bugün de buradalar. Oturmalıyız, konuşmalıyız, tartışmalıyız. Ortak bir blok oluşturmalıyız. Referandum öncesi bunu yaptık. Sürdürmeliyiz, ben bunu Atakum'da yaptım. 

HHALK: Atakum AK Parti'ye teveccüh etmiş bir ilçe konumunda. Ancak referandumda 'hayır' çıktı. Bu ilçenin sosyal demokrat yapısından kaynaklı mı? Yoksa sizin ve ekibinizin çalışmalarınızdan kaynaklı mı? Vatandaşa bu seçimde neyi anlattınız?

ATAKUM'DA BÜYÜK DESTEK ALDIK
DEVECİ:
Atakum, Samsun'un parlayan yıldızı, çağdaş kenti diyorlar ama kent kültürü ve yerleşimi doğrultusunda ciddi sorunları var. Benim çok itirazlarım var. Bu ilçeyi bizim partimizin bir üyesi de yönetmiş olsa bile. Kaldı ki; bizim oy oranlarımız belli. 30-32 bin civarında almışız. Kazandığımız dönemlerde 600 fark oyla kazanmışız. 1-2 bin oyla kaybetmişiz. Öyle oylarımız arasında çok afaki uçurumlar yok. Referandumda neden 'hayır' çıktı. Hayır birleşenlerinin işbirliği, ortaklaşa işbirliği, doğru anlatım, iyi saha çalışması ve güven vermiş olmasından kaynaklı. AK Parti'nin oturmuş olduğu bölgelerde bile ciddi 'hayır' desteği aldık. Tüm baskılara rağmen. Vatandaş, AK Parti'ye 'oy veririz' dedi ancak bu 'başka seçim' dedi, 'hayır' dedi.

HAYIR BLOĞU SANDIĞA TAŞINMALI
MHP'nin Karadeniz bölgesinde 'evet' için çalıştığı söylense de Atakum'da bu öyle değildi. MHP'li seçmenlerimiz çok fazlaydı. Önümüzdeki ilk seçimlerde 'hayırcı' AK Parti ve MHP'lerle işbirliği yapmamız lazım. İletişimi koparmamak lazım. Tespitlerimizi yaptık. Bizim 31 bin civarında, AK Parti'nin 46 bin, MHP'nin 16 Bin, 3,500 civarında da diğer partilerin oyu var. İttifaka devam edeceğiz. Atakum'un CHP'nin çağdaş bir kadrosuna ihtiyacı var. Bunu belediyeyi kazanarak planladım. Referandum sonuçları da bizim doğru tolda olduğumuzu gösteriyor. Amacımız daha birleştirici, kucaklayıcı, iddialı bir hayır bloğunu sandığa taşıyabilmek. Bu tabii ki sadece Atakum için geçerli değil. İlkadım'da, Bafra'da diğer bütün ilçelerde geçerli olacak. Biz bunu Samsun'da yapacağız. Türkiye'ye örnek olcağız. Bu amaçla göreve geldim, 1,5 yıldan beri de bunun için çalışıyorum.

cemi-(2).jpg

HHALK: Referandumda Atakum halkıyla sürekli bir araya geldiniz. Vatandaş Atakum Belediyesi'ni başarılı buluyor mu? Halktan aldığınız geri dönüşler nasıl?

DEVECİ: Atakum Belediyesi'nin kadrosu iyi işler yapmıyor. Atakum'daki genel kanaat bu yönde. Referandumda Belediye Başkanı'ndan kaynaklı itici güçle değil de AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın itici gücüyle 'evet' oyları bu kadar yüksek çıktı. Yerel seçimlerde bu sonuçlar daha da aşağıya inecektir. Bunu açıkça görebiliyoruz. Biz bu işbirliğini sahaya yansıtalım, yerel seçimlerde referandum oyunun altına çok çok çekeriz. Yeter ki; içimizde çatlaklık olmasın.

MHP'LİLERDEN DESTEK ALDIK
CHP Atakum İlçe örgütü olarak 1,5 yıllık süre içerisinde Atakum'da ne kadar parti içinde sorun varsa çözdük. Ayak bağı olacak ne varsa çözdük. İl Başkanlığı yaptım. 8-10 yıllık aktif siyasete ara verdim. Ve siyasete geri geldim. Neden geri geldim. Atakum benim yaşadığım kent. Vatandaşın ve partimin 'Gel Başkan' mesajını aldım. Baskılar üzerine bu görevi üstlendim. Niye hem siyasetin ürkmüş baskılarla içine kapanmış kesimlere moral verebilmek için. Bizim parti geleneğimde bu vardır. Gençleri dinamik arkadaşlarımızı partimize davet ediyorum.Gelin beraber yapalım diyorum. Genç ve enerjik bir kadro oluşturuyoruz. Referandumda iyi ekiptik, iyi çalıştık. herkes çok çalıştı. CHP'de bugün en deneyimli siyasetçiyim. Ben bu birikimi, bu liderliği ortaya koyarak, bu ülkede yaşayacağım bilinciyle ürktüğüm ve çocuklarım için telaşlandığım için ekibime yol gösterdim. Hareket ettik, tüm kapılara ulaştık. Kadın ve Gençlik kollarımızla beraber. MHP'li kadınlar da bizimle beraber referandumda çalıştı. 

HHALK: Cemil Deveci'yi Atakum Belediye Başkanlığı'na aday olarak görecek miyiz?

DEVECİ: CHP Atakum İlçe Başkanlığı adaylığımı açıklarken de siyasette hedefi olan iddiası olan herkesi birlikte olaya davet ettim. Gerek belediye başkanlığı gerekse de ilçe adayı olmak isteyen varsa 'aday adayı' diye tanıtmaya hazırım' dedim. CHP Atakum'un tüm kapılarını açtım, gelin çalışın dedim. Yapmak isteyenlere kapımız açık. Siyaset birlikteliği gerektiriyor. Toplumcu olmayı gerektiriyor. Yerel yönetimlerde bireysel kararlar toplumun geleceğini etkiliyor. Atakum'un geleceği 'Cemil Deveci' veya bir başka kişinin bakış açısıyla sınırlı kalmamalı. 

KENDİ BAŞKANIMI DA ELEŞTİRİYORUM
Atakum 25 yaşında şehir. Ama iki araba park ettiğinde çöp arabası giremiyor. İtfaiye geçemiyor. Ben kendi partimden olan başkanı da eleştiriyorum. Şimdi başkanı da. Bu arada bir eksik var ve be bunu çıkıp söylemek zorundayım. Burada eleştirirken de parti veya başkan ayrımı yapmıyorum. Bu ülkenin geleceğini, bu kenti ortak akla, enerjiye, yeteneğe ve birikime teslim etmek lazım. Buradan yola çıkarak söylüyorum, eğer kendime bunu o dönemde görebilirsem 'evet' varım. Ben siyaseti seviyorum. Yurttaşlık görevi olarak da düşünüyorum. Daha iki yıl var. Sağlığımda problem olmazsa varım. Olursa veya kendimde o enerjiyi göremezsem bir başka arkadaşım olur, ama ben yine tüm enerjimle yine o arkadaşımın yanında olurum.

HHALK: Atakum'da beklentiyi yükselttiniz. Samsun'daki 17 ilçede sandıktan 'hayır' çıkan tek ilçenin muhalefet başkanısınız. CHP'nin referandumda aldığı bu başarı yerel seçimde de olacak mı? Atakum'u tekrar CHP'ye kazandıracağınıza inanıyor musunuz?

ARTIK YÜZDE 51 İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
DEVECİ:
Siyaset bilgisi, yüreği, deneyimi olan ve özelliği olan insanların işi. Siyaset sandıktan sandığa yapılan bir olgu değil. Siyasetçi halkın içerisinde olacak. Ben ortak akıl olmadığı sürece aday olmam. Ben partimi Atakum'a hazırlamaya çalışıyorum. Ben referandumdan çıkan sonuçlarından kaynaklı beklentiyi kendimle özdeşleştirmek istemiyorum. Bunu doğru bulmuyorum. Bu sonuç ekip arkadaşlarımın ve partimin aldığı sonuç. Öbür türlüsünü haksızlık olarak değerlendiriyorum. Biz yüzde 51 için çalışacağız. Bu saatten sonra yüzde 45 alsan, yüzde49 alsan ne fayda. Hükümet değilsin. Bu sistemi eski haline getirene kadar birlikte olmak zorundayız. Bu herkes için geçerli. Hayırcı bloğa bakmak lazım. Sana ışık veriyorlar mı? Destekliyorlar mı? Onlar için aday sen misin? Eğer evetse olabilir ama değilse katı, çıkarcı olamamak lazım. Bencil olmamak lazım. Türkiye ve kent için çalışıyoruz. Bunu göstermek lazım.

kemal-kilicdaroglu.jpgHHALK: CHP'deki Olağan Kurultayı'nda 'Genel Başkan' değişikliği olmasını düşünebilir miyiz? Aslında isimler de çıkıyor ve gerekli midir?

KILIÇDAROĞLU DUYGUSAL DAVRANDI
DEVECİ:
Şu anda olması gerekli değildir. Ama CHP'de 'liderlik' anlayışının değişmesi gerektiğine inanıyorum. CHP'de bir tek 'lider' vardır o da Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bu parti Atatürk'ün partisidir. Ondan sonrakiler 'Genel Başkan'dır. Genel başkan, ortak aklın sözcüsüdür. CHP'nin sözcüsüdür. O kadar. Kendimi seçeceğim, ondan sonra gücüme tapacaksınız. Öyle bir şey yok. CHP'de son yaşanan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kapının önüne koyarım' ifadesini de benimsemiyorum. Burada Sayın Kılıçdaroğlu'nun referandumdan sonra yaşanan süreçte duygusal yaklaştığını düşünüyorum. Bana göre bu ifadeler disiplini anlatan ifadeler değil. Demokrasinin kurumsallaşmasının çalışmaları yapılırken, 'masaya yumruğunu vur' dönemi bitti. Artık masaya yumruğu herkesin vurmasını sağlayacaksın. 

'KOLTUK ÇATIŞMASI' SÜRECİ AŞILACAKTIR
Kılıçdaroğlu kendisine muhalif olanlara partinin içinde yer almayı önermişti. Kimse konuşmadı. Bu süreçte muhaliflerde çalıştı. Referandum bitti, sanki başarısızlık varmış gibi hemen ertesi gün 'Olağan Kurultaya git' demek ne demek? Niye? Neyi değiştireceksin? O muhalifler kadar Akşener de, Özdağ da, Oğan da 'hayır' için çalıştı. Onların görüşlerini almadan onlarla bir gelecek Türkiye hayali kurmadan amacın ne? Ben Kılıçdaroğlu'nun bu süreçteki duruşunu benimsiyorum. O sözü hariç. Tüm görüşlere öncülük edebilmek varken, CHP'de koltuk çatışması var gibi görünmek, CHP adına kısmi bir talihsizlik oldu. Bu süreç de aşılacaktır.

ESKİ SİSTEME GERİ DÖNECEĞİZ
Biz Türkiye eski haline ve daha iyi hale getireceğiz. Biz kuvvetler ayrılığını güçlendirildiği, demokrasinin hakim olduğu bir hukuk devleti haline getireceğiz bu ülkeyi. Hızla Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bu anayasaya döneceğiz. Bu anayasa ile seçilen Cumhurbaşkanı'nın temsil yetkisi olacak. Rektör atamayacak, hükümeti toplayamayacak. Çok partili parlamenter sisteme geri döneceğiz. Halkın karşısına öyle çıkacağız. Aklın yolu bir. Hayır diyenler ne istiyor. Ne istediklerini Türkiye'nin önüne koyacağız. Yüzde 51 veya üstü oy alabilirsin ama 21. yüzyılda demokrasi olmadan, hukuk dışı bir ülke olmaz. En korkunç şey hukuktan uzaklaşmış bir devlettir.

cemi-(4).jpg

HHALK: Referandumdan çıkan sonuçlarla beraber CHP'deki muhalifler bunu başarısızlık olarak gördü. Ancak çoğu kesim de bu süreci CHP'yi karıştırmak isteyen AK Parti'nin bir hamlesi olarak lanse etti. AK Parti bu yüzde 51'lik tedirginliği yaşamasından kaynaklı CHP'de yeni bir 'genel başkan' değişikliği yaşamasını mı istedi? Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

ELEŞTİRİYE AÇIK OLACAKSINIZ
DEVECİ:
AK Parti ülkenin her tarafından o kadar çullanmış ki; bırakın da CHP bunun dışında kalsın. CHP'nin diğer hayırcı güçlerin çatısı olması lazım. Eleştiriyi öneriyi alması lazım. Ben bağımsız bir partiyim, kararımı alırım, yürürüm değil. MHP'li ve ülkücü tabanın da 'hayır' için Atakum'da nasıl çalıştığını gördük. Sürekli beraberdik, fikir alışverişleri yapıyoruz halen. Ortak bir nokta arıyoruz. Müthiş bir yapılanmamız var. Bunu iyi kurgulamak lazım. Türkiye bu süreçten karlı çıkabilir. 'Bir nasihat bin musibetten iyidir' derler. Türkiye buradan kazançlı çıkmalı. 

REFERANDUMUN SİNYALLERİNE BAKALIM
Metropol şehirleri kaybettiğiniz bir referandum sonuçlarını halka kabul ettirmeniz mümkün değildir. Referandum sonuçlara bana göre ilk cevabı verdi. Başarılı bir sonuçtur. İkincisi de siyaset kurumu yapmalı. Yapamıyorlarsa zaten bu ülkeyi de yönetmeyeceksin demektir. Bakınız İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaybedildiği gün AK Parti düşmüştür. Bunun sinyalleri referandumda verilmiştir. 2019 yılında kadar bekleyeceklerini düşünmüyorum. Bugün zaman kaybetme günü değil. Ve son olarak tüm enerjimi Atakum'u geri almak için harcayacağım. Bunun sözünü verdim. Benimle ve bir başka arkadaşımla ilk yerel seçimde Atakum Belediyesi'ne CHP bayrağını dikeceğiz.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.