23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

GÖREVİM NEDENİYLE SALDIRIYA UĞRUYORUM

Herkes onunla konuşmak istedi ama o kapıdan sadece Hedef Halk girdi!

Görevim nedeniyle saldırıya uğruyorum

14 Nisan 2013 Pazar 14:30

Gerek A Takımı operasyonu ve gerekse Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olası nedeniyle Samsun’da adından en çok söz edilen kişiler arasında yar alan Kenan Şara,

’Benim görevimi yapan herkes tartışılır’’ derken, hakkındaki iddiaların kasıtlı çıkarıldığını da ileri sürüyor.
Samsunspor’a delicesine bağlı bir taraftar olmasına rağmen, Samsunspor yönetiminin yanı sıra Samsun kamuoyunun A takımı Operasyonu sırasında kendilerinin yalnız bırakıldığını da iddia ederek, ‘’Samsunspor’a asla yardım etmem’’ dedi.
Samsun Büyükşehir Belediyesinin Genel Sekreteri Kenan Şara, Samsun’da adından en çok söz edilen birkaç kişiden birisi.
13 Yıldan Bu yana Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2 numaralı ismi olarak görev yapıyor kendisi.
Silahlı saldırıya da uğradı, A takımı operasyonu nedeniyle tutuklanarak hapse de girdi. Samsun’da herkes onun söyleyeceklerini merak etti ve onun peşinden koştu. Ama o hiç kimseye konuşmadı.
Belediye yönetiminin her uygulamasını iyi ve yerinde gören yayın organları dışında Samsun basınına kapalı olan Büyükşehir Belediyesi Riyaset Makamının bulunduğu o kat sadece bize açıldı Cuma günü.
Bugünlerde eşi adına yaptırdığı ev nedeniyle gazete manşetlerine imar uygulamalarında maharetli olduğu iddiasıyla gelince, röportaj talebimi bizzat ben ilettim Kenan Bey’e, ‘’Bu hafta herkes konuşuyor konulu söyleşi dizimizin konuğu olur musunuz’’ diye. Hiç tereddüt etmeden ‘’Evet’’ dedi ve bu teklifimi kabul etti Kenan bey. ‘’Encümen toplantısı sonrasında sizin için bir sakıncası olmazsa makamımda görüşebiliriz’’ diye ekledi.
Bizim açımızdan elbette makamda görüşmek için bir sakınca yok. Zira biz kendimize belediye yasağı koymuş değiliz. Aksine belediye bize yasak koymuştu.
Her neyse, Belediye Başkanlık Makamının Hedef Halk Gazetesine koyduğu yasağı yine Başkanlık Makamı kaldırıyordu ama bunun en önemli ve tek nedeni de şuydu zannımca. Kenan Şara hakkında hafta içinde çıkan haberlere verdiği cevap en doğru ve tarafız şekilde Hedef Halk gazetesinde yayınlanmıştı.
Bu durumda en doğru söyleniş biçimi şu olsa gerek Gazetemize konulan yasağı gazetemizin tarafsız duruşu kaldırmış oluyordu. Bu gerçeğin geç de olsa fark edilişi de ‘ iyi bir şeydir’ diyerek söyleşimize başlayalım biz.
Kenan Şara 1955 yılında Alaçam’ın Sarılık köyünde dünyaya gelmiş. 7 çocuklu bir çiftçi ailesin bir ferdi olarak köyde büyüdükten sonra İlkokulu Alaçam Fatih İlkokulunda okumuş. Alaçam Ortaokulundan sonra Lise’yi Bafra Lisesinde okuyan Şara, Karadeniz Teknik Üniversitesinden  Harita Mühendisi olarak mezun olduktan sonra. Önce Polatlı Topçu Tugayı ve daha sonra da 1. Ordu Komutanlığının Selimiye kışlasında vatani görevini tamamlayan Kenan Şara terhisinin hemen sonrasında çalışmak üzere Irak ve Suudi Arabistan’a gider.
Yurda döndüğü 1987 yılında da öğretmen Cihan Hanımla hayatını birleştiren Kenan Şara’ nın 1990 yılında da kızı Ece dünyaya gelir.
13 YILDIR GENEL SEKRETER
1999 Yılında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yusuf Ziya Yılmaz ile Karayollarından tanışıyordum. Ben İzmir Bölge Müdürlüğünde Müdür yardımcısı olarak görev yaparken Başkanımızdan teklif alarak iki bin yılında Samsun’a geldim. O tarihten bu yana yani 13 yıldır bu görevimi sürdürüyorum.
Samsun’da adından en çok söz edilen ama en çok da eleştirilen birkaç kişiden birisidir Kenan Şara, çok eleştirilmeyi neye bağlıyorsunuz?
Görevim nedeniyle eleştirildiğimi düşünüyorum. Benim görevimi yapan herkes tartışılır. Başbakanımızın bir sözü var ya ‘’Kefenimizi giydik’’ diye. Ben öyle söylemesem de bu göreve başlarken bunların olabileceğine hazırlıklıydım. Bu tür şeyleri göğüslemek gerekir, ama başıma gelenler kimsenin başına gelmemiştir. Ben yaptığım işi seviyorum. Kişi yaptığı işi sevmiyorsa o işten zaten hayır gelmez. Ben Karayollarından geldim. Ama belediyede insan ilişkilerini gördükten sonra buraya geldiğime pişman oldum.
Belediyeler yönetimin seçimle geldiği yerlerdir, bu bakımdan halktan çok talep geliyor olmalı bunları nasıl karşılıyorsunuz?
Başlangıçta çok talep geliyordu. Hemen hemen her gün çok sayıda kişiyle görüşüyordum. Taleplerini de karşılamaya çalışıyordum. Ama cezaevine girip çıktıktan sonra kimseyle görüşmüyorum. Benimle birisi görüşmek istediğinde ne için olduğunu soruyorum. İlgili birimle görüşmesini sağlıyorum.
A Takımı Operasyonu ile tutuklandınız, başınıza gelenleri nasıl değerlendiriyorsunuz diye sorsam, yanıtınız be olurdu?
Peşin olarak şunu söyleyeyim mahkeme süreci devam ediyor.  Çok fazla bir şey söylemeyeceğim bu konuda. Ama şunu söylemek isterim. Ben Karayollarından geldim. Orada Abi ilişkisi var. Abilerimiz bize bir iş yaparken ‘Cesur olun’ derlerdi. Üretmemizi ve cesaretle iş yapmamızı önerirlerdi. Belediyede cesur olmanın bedelini acı bir tecrübeyle ödedim.
KURSAĞIMDAN HARAM LOKMA GİRMEDİ
Şunu net bir biçimde söylemek isterim. Benim boğazımdan mideme haram girmedi. Kursağımdan haram girmedi yani. Bizim suç işlemediğimizi savcı da hakim de biliyor. Operasyon başladığında avukatıma neler olabileceğini sordum. Avukatım bu iddianameye göre suçsuz olduğumuzu ama yine de tutuklanacağımızı söyledi. ‘’Nasıl bir iş bu’’ diye sordum.  Konunun çok fazla gündeme oturduğunu bu nedenle tutuklanabileceğimizi söyledi. Üç ay cezaevinde yattım. Şimdi şunu anlamış bulunuyorum, abilerimizin söyledikleri çok da doğru şeyler değilmiş.
SAMSUNSPOR’ LA İLGİLİ HİÇ BİR İŞE GİRMEM
Operasyon başlamadan önce Samsunspor’ un başkanı ve Mali işlerden sorumlu yöneticileri bana geldiler. Bazı firmaların taahhütlerini yerine getirmediklerinden söz ettiler ‘’Bize yardım edin’’ dediler. Biz Samsunspor için bütün bu sıkıntıları çektik. Bütün bunlar olurken Samsunspor’ dan kimse bizim yanımızda durmadı. Hatta bizi hırsızlıkla suçladılar. Samsunspor için hapis yatmak bir şey değil ama yanımızda kimse durmadı zoruma giden o oluyor. A takımı davasında Samsunspor’un avukatı bizden şikayetçi olduğunu söyleyince dünya başıma yıkıldı sandım. O avukata da kimse ‘’Sen ne yapıyorsun’’ demedi.
SAMSUNSPOR’U DELİCESİNE SEVERDİM
Ben küçükken Beşiktaş’ ı severdim. Ama aklım erdikçe Samsunspor taraftarı oldum. Samsunspor’a delice bağlıydım. İçerdeki maçların yanı sıra deplasmanlara  bile giderdim. Malatya’ya, İzmir’e Adana’ya, Antalya’ ya ve daha nice uzak deplasmanlara gittiğimi bilirim. Ama şimdi Samsunspor için hiçbir işe girmem. Yardım isteyenlerle görüşmüyorum, görüşmemeye de kararlıyım. Samsunspor için bundan sonra kılımı bile kıpırdatmam. Ama operasyon sırasında Kulüp yönetimi ve Samsun bize sahip çıkmış olsaydı yardım etmeye devam ederdim. Şunu söylemek isterim. Trabzonspor’a yardım ettiği için Trabzon Belediyesindeki yöneticilerin başına böyle bir şey gelseydi, Trabzon halkı bunu yapanların başına Trabzon’ u yıkarlardı. Samsunspor’u Samsun halkı hak etmiyor.
YUSUF ZİYA YILMAZ YENİDEN ADAY YAPILMALI
Samsun’da Yusuf Ziya Yılmaz’ın başkanlığı döneminde ne değiştiğini soruyorlar. Soru ne değişmedi şeklinde olmalı. Büyükşehir yasasının değişmesi nedeniyle Belediyenin görevleri ve sorumlulukları daha da artacak. Bu nedenle Yusuf Ziya Yılmaz gibi deneyimli bir başkana çok ihtiyaç duyulacaktır. Başkan ve ekibinin deneyimli olduğuna inanıyorum. Ben Başbakanımızın da çok akıllı bir adam olduğunu düşünüyorum. Yeni Büyükşehir yasası ve uygulaması nedeniyle yeniden Yusuf Ziya Yılmaz’ı aday gösterecektir diye düşünüyorum. Ancak şunu söyleyeyim. Ben Yusuf başkan varsa varım. Başkan yoksa ben de olmam. Olması gereken de zaten budur. Yeni bir başkan olacaksa onun da kendi ekibiyle çalışma hakkı olduğuna inanıyorum.
Son günlerde eşiniz adına yaptırdığınız ev nedeniyle gündeme geldiniz, O bölgede imar değişikliği yapıldığı ve bunda dahliniz olduğu iddia ediliyor. Suçlamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Gazetelere açıklamada gönderdim. Bu konuda yapılan suçlamalar tamamen asılsızdır.  İddia şudur: Biz arsa aldıktan sonra çevremizi yeşil alan yaptırmışız, komşumda beni mahkemeye vermiş. Aslında baştan beni arkadaşlarım uyardı. ‘’Arsa alma, üstüne gelirler’’ diye. Oradaki imar uygulaması Cemal Gülhan’ın Başkanlığı döneminde yapılmış. Ben 2009’da arsayı aldığımda orada üç parsel vardı  ve çevresi yeşil alandı. Polis okulunun yanındaki yolunda Polis Okulu yönetimince daraltılması istenmiş. Bizimle hiç alakası yok. Bütün bunlar için mahkemede hakkımı arayacağım.
GÖREVİM NEDENİYLE ÜSTÜME GELİYORLAR
Bu gün bu arsa haberleriyle dün A takımıyla üzerime gelenler, yaptığım görev nedeniyle bana saldırıyorlar. Günümüzde bana bu tür iddialarla saldıranlar geçmişte A takımı operasyonu yapılana kadar bizim yanımızdaydılar. A takımı operasyonu başlayınca da bize zulmedenlerle birlikte hareket etmeye başladılar.
HUKUKUN VARLIĞINA İNANMIYORUM
Benim hakkımda asılsız iddialarda bulunanlarla mahkeme önünde hesaplaşacağım elbette. Ama şunu söylemek istiyorum. Başıma gelen bütün bu olaylardan sonra şuna inandım. Türkiye’de hukuk yok. Bunu başımıza gelenlerden sonra daha iyi anladım. Zira hiç suçum yokken 3 ay içeride yattım. Dava sürdüğü için bu konuda daha fazla da konuşmak istemiyorum. Beraat edeceğime kesin olarak inanıyorum. Dava bittikten sonra bu süreçle ilgili bütün bildiklerimi anlatacağım.
BİR EVİM BİLE YOK
Ben lojmanda oturuyorum. İnce sokakta bir apartman dairemiz vardı onu yıllar önce sattım. Kıranköy gelişmeye en müsait alanlardan birisidir. 600 metrekare bir arsamız vardı. BU arsa nedeniyle eleştirileceğimizden korktuğum için arsayı bile sattı. Samsun’da oturacak bir evim bile yok. Eşim adına bir ev yaptırmak istedim. O nedenle de saldırıya uğradım.
TESİSLER SAMSUNSPOR’ DA KALACAK
Eski Otogar’ın karşısında yapılan Piazza AVM bünyesindeki Anemon otele Samsunspor tesislerinin  verileceği söylentileri var. Bunlar asılsız iddialar. Tesisler Samsunspor’da kalacak Otele verilmesi söz konusu değil. Yanı şekilde  Fener Plajı’ da Samsun  halkına kalacak. Plajın yanında yapılan Sheraton Hotel de 38 katlı olacak.

Röportaj: Ragıp GÖKER  Fotoğraflar: Barış BUDANOĞLU
 
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.