23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

GELECEĞİMİZİ ANLATTIK, KÖPRÜ 77,4'LE 'EVET' DEDİ

Referandumda yüzde 77,4'lük oranda 'evet' oyu veren Vezirköprü halkının, AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güvendiğini söyleyen Başkan Sadık Edis, "Güçlü iktidar, güçlü demokrasinin önü açıldı. Halkıma teşekkür ediyorum" dedi

GELECEĞİMİZİ ANLATTIK, KÖPRÜ 77,4'LE 'EVET' DEDİ

17 Mayıs 2017 Çarşamba 06:00

Samsun'un Vezirköprü İlçesi Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, sahaya çıktıklarında vatandaşın 18 maddeyi bilmediğini, doğru iletişimle halka Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren Anayasa Değişikliği'ni izah ettiklerini söyledi. Yüzde 75 'evet' oyu beklediği ilçesinden yüzde 77,4'lük evet oyu alan AK Partili Edis, "Halkımıza gösterdikleri teveccühten dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

HALK 18 MADDEYİ SORDU
SANDIKTA KARARI 'EVET' OLDU

16 Nisan'a kadar tüm AK Parti teşkilatı olarak başarılı bir seçim propagandası yaptıklarını belirten Başkan Sadık Edis, "Nisan başında Vezirköprü'deki ‘evet’ oylarındaki trendin artışını gözlemledik, gördük. 'Evet' oyları her geçen gün artıyordu. Bu güzel ve yüksek sonuç bir ekip çalışmasıdır ve başarısıdır" diye konuştu. Sahada hizmetler anlatmadıklarını söyleyen Edis, "Halk sordu, biz 18 maddeyi cevapladık. Arkamızdan muhalefet gitti, hizmetlerimizi kötüledi. Ama bilmedikleri şey, 'Biz hizmet anlatmadık. Onun için muhalefetin çalışması halk nezdinde yer bulmadı" ifadelerini kullandı.

Her zaman AK Parti ailesi olarak halka güvendiklerini söyleyen Belediye Başkanı Edis, "Biz de 'başkanlık' havası yok. Bizler de vatandaşız. Bizim kapımız her daim açık" dedi. "Cumhurbaşkanı Erdoğan Bey'in AK Parti'ye dönmesi ülkemizin bekası için oldukça önemli" diyen Edis, "Hizmet, gelişim, değişim, ilerleme. Bu değişimi 2019'dan sonra daha net göreceğiz" şeklinde konuştu.

v-(12).jpgHedef Halk Gazetesi Bölge ve Ankara Temsilcisi M. Soner Cabbar'a, 16 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren Anayasa Değişikliği için yapılan referandum sonuçlarını değerlendiren Vezirköprü Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Sadık Edis, ilçesindeki hizmetlerden bahsetti.

HHALK: Vezirköprü İlçesi'nde iki dönemdir Belediye Başkanlığı görevini yapıyorsunuz. Ülke genelinde ve ilçeniz nezdinde 16 Nisan'da yapılan ve yüzde 51,4'lük oranla 'evet' oyunun çıktığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni içeren Anayasa Değişikliği referandum sonuçlarını nasıl değerlendiriyoruz. Halkın 18 Maddeye bakış açısı nasıldı? Sahada sizlere hangi soruları yönelttiler?

EDİS: Referandum çalışmaları için sahaya çıktığımızda halkımız 18 maddeyi bilmiyordu. Okumadığı için vatandaş hangi maddenin doğru hangi maddenin yanlış olduğunu bilmiyordu. Kulaktan doğma, sosyal medya ve TV'lerden öğrendiği kadarıyla konuya hakimdi. Örneğin, muhalefetin sürekli dillendirdiği 'tek adamlık' kafalarında soru işaretiydi. Ancak bunu bile yanlış biliyorlardı. 

YÜZDE 75 DEDİM, YÜZDE 77,4 ÇIKTI
Biz sahaya çıktığımızda, vatandaşla iletişime geçtiğimizde, doğruları izah ettiğimizde halk anladı. Vatandaş derdimizi anlayabildi. Bu sistemin 'tek adamlık' olmadığını anladı. Ulaşamadığımız yerlerde sıkıntı yaşadık. Ama 16 Nisan'a doğru yapılan anketlerde Vezirköprü'deki ‘evet’ oylarındaki trendin artışını gözlemledik, gördük. 'Evet' oyları her geçen gün artıyordu. İlçemde 'yüzde 75 bekliyorum' dedim. Ancak halkımızı teveccühü daha da yüksek oldu, yüzde 77.4'lük oranda 'evet oyu' aldık.

EKİP ÇALIŞMAMIZ  BAŞARIYI GETİRDİ
Hem Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç Bey olsun, hem Samsun Milletvekillerimiz olsun, İl ve İlçe AK Parti Teşkilatımız oldukça yoğun bir tempoda çalışma yaptık. Kapı kapı dolaştık. Mahalle mahalle dolaştık. Esnafları ziyaret ettik. Ev ziyaretleri yaptık. Meydanlarda miting yaptık. Bu güzel ve yüksek sonuç bir ekip çalışmasıdır ve başarısıdır. Burada yüksek oy çıktı diye bu başarıda kendimi teşkilatım dışında  görmem, hem kendime hem de AK Parti ailesine yanlış olur. Hep birlikte başardık. Vezirköprü'deki bu heyecanı, bu sonucu Nisan ayı başında ön gördüm ve açıkladım.

v-(10).jpg

HHALK: Vezirköprü halkının 'evet' demesi için nasıl ikna ettiniz? Kafasındaki soru işaretleri nasıl giderdiniz?

EDİS: Vezirköprü halkının kızgınlığı yoldur. Çalışmaların bir an önce tamamlanmasını istiyorlar. Halk şunu çok iyi biliyor. Bu zamana kadar Vezirköprü böyle bir çalışma görmedi. Şu an da ilçede hem asfalt, hem beton yol hem de parke yol çalışması yapılıyor. Bu zamana kadar bu çalışmalar Vezirköprü'de yoktu. Bizim coğrafya alanımız büyük ve 300'e yakın yerleşim birimiz var. Vatandaş bir an önce 'benimde yolum olsun' istiyor.

BİZ HİZMET ANLATMADIK
MADDELERİ ANLATTIK

Bir de bunun şer odakları var. 'Hayırcılar' bizim arkamızdan gelip, 'yolunuz yapılmadı', vaat ettikleri nasıl olsun diye halkın kafasını karıştırmaya çalıştı. Ancak bilmedikleri bir konu var. Biz halka hizmet anlatmadık, hizmet için oy istemedik. 18 maddeyi anlattık. Yine de biz vatandaşa ne dedik? Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Biz buraya Milletvekilliği veya Belediye Başkanlığı seçimi için gelmedik. Biz ziyaretlerimizde halkımıza Türkiye'nin geleceğini, ekonominin geleceğini, güçlü iktidar, güçlü demokrasi ve ülkenin kazanımları için buraya geldiğimiz anlattık.

v-(4).jpg

HHALK: Vezirköprü halkı, güçlü bir şekilde 'evet' dedi. Halkın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgisi de, inancı da ortada. Halk, Erdoğan'dan sonraki dönemlerde nasıl olacağını sordu mu? Ya da bu sisteme mi 'evet' dediler?

HER ZAMAN HALKA GÜVENECEKSİNİZ
EDİS:
Cumhurbaşkanı olabilmek için 28 milyon oy gerekli değil mi? O kadar kişi bir araya gelecek ve sizi tercih edecek. Halk istemediğini seçmez. Halkımız bilinçli oy kullanıyor. Halka güveneceksiniz. Bu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın meselesi değil. O'na hazırlanmış maddeler değil. Bu ülkemiz için hazırlanmış maddeler. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin bu ülkenin bekası için iyi olacağının düşüncesindeyiz. Halkta bu sistemi istedi. Bu 18 madde Türkiye'nin yıllardır tıkanmışlığın, sorunların önünü açabilmek için yapılmış maddelerdir. Bu maddeler ülkenin bekası, güçlenmesi için hazırlanmış çözüm maddeleridir.

v-(7).jpg

HHALK: Vezirköprü'de AK Parti'nin oylarında ciddi bir artış söz konusu. İlçe daha öncesinde CHP'li bir belediye başkanına sahipti. Halktaki bu değişimi neye bağlıyorsunuz?

'ŞAPKAMI GÖNDERİRİM, OYUMU
ALIRIM' DÖNEMİ BU İLÇEDE BİTTİ

EDİS: Vatandaşlarımız hizmeti, yatırımı görmeye başladı. Ben 'Şapkamı gönderirim, oyumu alırım' dönemi bu ilçede bitti artık. 2009'da yüzde 51,2, 2014 yılında yüzde 68,8, 1 Kasım'da yüzde 75, 16 Nisan'da da yüzde 77,4'lük bir oranda vatandaştan güven oyu aldık. İnsanlar değişimi, gelişimi ve büyümeyi görüyor. İnsanlar o dönemlerde parlak dönemler geçirmedi. O günkü şartlar gereği bazı şeylere boğun eğildi. O zamanki çalışmalarla şimdiki çalışmaları mukayese ediyor vatandaş. 

'GAYRİMENKUL SAT, BORÇ ÖDE'
O zaman su sıkıntısı yaşıyorlardı, şimdi yaşamıyorlar. Hava kirliliği vardı, şimdi doğalgazla rahatlık yaşıyor, kirlilik görmüyor. Temiz hava soluyor. Bugün alt yapı sıkıntımızı neredeyse bitmek üzere. Modern bir yapılaşmaya döndük. Eskiden günü nasıl kurtarırdık? Bir gayrimenkul satıyorduk, borçlar ödüyorduk o ay. Ertesi ay bir gayrimenkul daha satıyorduk. SGK, Maliye borcu ödüyorduk. Borç yüzünden 'borcu yoktur' yazısı alamıyorduk, ihaleye çıkamıyorduk. Açıkçası kendi ayaklarımız üstünde duramıyorduk.

'BAŞKANLIK HAVASI YOK BİZDE'
Şimdi betonu bile kendimiz üretmeye başladık. Tarım komisyonu kurduk yüz binlerce fidan, fide dağıtıyoruz. Her alanda çalışıyoruz. Halk bu yüzde 77.4'lük 'evet' oyunu verirken, bunları görerek verdi. Vatandaş yapılan hizmeti de görüyor. Bu sistemle de daha fazlasını olacağını biliyor. Halkla her zaman birlikteyiz. Rahmet duası olsun, cenaze, düğün olsun, mutlaka insanlarla birlikteyiz. Biz de 'Belediye Başkanlığı' havası yok. Biz de vatandaşız, halkın içindeyim sürekli.

v-(8).jpg

HHALK: Muhalefetin referandum dönemindeki 'tek adamlık' propagandası ilçede etkili oldu mu? Halk bu yaklaşımı nasıl değerlendirdi?

ELEŞTİRİYİ SAYGILI YAPMALIYIZ
EDİS:
Herkesin görüşüne saygı duymak lazım. Her fikri de saygı duyuyoruz. Her yiğidin kendine göre bir yoğurt yemesi vardır. Muhalefet tabii ki eleştirecek. Yerel yönetim bazında değerlendirirsek, hizmetlerimizin halkın tamamınca beğenilmesi söz konusu değil. Eleştirecek tabii ki. Ama eleştirirken de mantıklı ve saygılı olmak zorundayız. Doğru olan budur. Mesela 'hayır'cıların eğitimli olduğu, 'evet'çilerin eğitimsiz olduğu söylendi. Bu doğru bir ifade mi? İşte bu yanlış ve saygısızca bir eleştiri. Bu mesajla birlikte kırsaldan 'evet' çıktığı söylendi. Çok yanlış. Bunlar halka güvenmiyor. Halka güveneceksin. 

'CAHİL' DEDİKLERİ HALK
16 NİSAN'DA CEVABI VERDİ

Bugünkü teknolojik imkanlarla halk her şeyi görebiliyor. İzleyebiliyorlar. Eskisi gibi değiliz artık. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu insanlar görebiliyor. Özellikle gençler çok iyi yetişiyor. Eğitim seviyemiz yükseliyor. Bizim kırsalımız fazla. Ama öğrencilerimiz İstiklal Marşımızın 10 kıtasını da ezbere biliyor. Eskiden İlkokulu bitirdiği halde okuma yazması olmayan öğrenciler vardı. O kırsalın 'cahil' dönemleri yok artık. 'Şapkamı gönderirim, oy alırım' dönemi yok artık. Eğitimsiz dedikleri halk, en güzel cevabı 16 Nisan'da 'evet' oyuyla verdi. Mesela liderleri TV'de 'tek adamlık' dedi, ilçedeki muhalefet 'hizmetten' bahsetti. Nasıl olacak? Muhalefetin eleştirileri halkımızda pek yer bulmadı.

v-(2).jpg

HHALK: Referandumdan beklediğiniz oy oranı çıktı mı? 'Hayır' oylarının, 'evet' oyları arasındaki küçük oran sizleri 2019 için tedirgin ediyor mu?

'50 ARTI 1 OY' YETERLİDİR
EDİS:
Samsun'u tahmin ettim. Vezirköprü zaten tahminimin üstünde bir puanla çıktı. Ülke genelinde yüzde 51,4'de kaldık ancak ben 57-58 bantlarında bekliyordum. Özellikle metropol ve büyükşehirlerde muhalefet 'hayır' oyu aldı. Anketler halkın kafasını karıştırdı. Ancak bu sonuç tedirgin ediyor mu? Hayır. Sandıktan çıkan '50 artı 1' oy yeterli mi? Evet. Neden kaygı yaşayalım. Halka güveniyoruz. AK Parti'nin ve Sayın Erdoğan'ın sandık çalışmaları, değerlendirmeleri ve gerekli değişimler yaşandıktan sonra bu oranlar zaten 2019'da daha da değişecektir. Yüzde 51 benim oyum var deyip, ben 'istediğim kararı' alırım demek, demokrasiye ve Cumhuriyet'e ters bir davranış olur. Cumhurbaşkanımız 2 yıl sonra halkın karşısına çıkacak. Oy isteyecek. Ben 'bu kararı aldım, ben istediğimi yaparım' dediğiniz zaman sandık önünüze gelecek. Halk size oy verecek. Bunların hepsini iyi tartmak, değerlendirmek gerekir.

v-(5).jpg

HHALK: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ülkeye katkısı nasıl olacak?

'ERDOĞAN GÜÇLÜ BİR LİDERDİR'
EDİS:
14 yıllık AK Parti dönemine baktığınızda her alanda ilerleme, değişim, gelişim var mı? Var. Halkın oyuna güvenmeliyiz. Bugün Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yarın bir başkası. Erdoğan, mecburen AK Parti'den ayrıldı. Bugün geri döndü. Değişim durdu mu? Hayır. 10 yıl sonra farkı bir kişi ve yönetim olacak. Buna yine halk karar verecek. Nüfus bakımından baktığımızda Samsun'un en büyük evet oyuna sahibiz. Cumhurbaşkanımız dünya tarafından tanınan ve bilinen bir güçlü lider olması ülkemize fayda sağlıyor, önümüzdeki dönemde bu sistemle de daha fazla sağlayacaktır. Artık eksi puan almayız hep artı puan alırız. Bu sistemle halkımız daha çok hizmet görecektir, yatırımı yaşayacaktır.

v-(3).jpg

HHALK: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılından sonrasını yatırım yılı ilan etti. Vezirköprü bundan nasıl pay alacak?

ALT YAPIYA BU KADAR ÇALIŞAN 
BAŞKA YEREL YÖNETİM YOKTUR

EDİS: 2018-2019 yatırım yılımız, büyüme yılımız olacak. Bu kadar altyapıya çalışan bir başka yerel yönetim yoktur. 2014'deki seçimlere kazarak girdik. Halkı çamurdan kurtarmak için önce altyapı dedik. Yüzde 68.8'le seçildik. 2014 seçimlerinde güçlü bir muhalefet vardı önümüzde.Ve FETÖ örgütleri. Onlarla mücadele ettik. Çıktığımız kapıdan girip, bizim içim hain dediler. Ama biz kışın kar yağarken de yol yaptık, yazın ortasında da yol yaptık. Görevde olduğumuz son ana kadar da çalışmalarımız devam edecek.

KALICI ESERLER YAPIYORUZ
Sandık geliyor iş yapalım, boya yapalım dönemleri Vezirköprü'de bitti. Günü nasıl kurtarırız dönemi bitti. Artık kalıcı eserler yapıyoruz. Büyükşehir ile de bu konuda iyi çalışıyoruz. Samsun Büyükşehir Belediyesi kendi sorumluluk alanında bizler de kendi sorumluluk alanımızda iyi işler yapıyoruz. Örneği ilçemizde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı etkinlikleri çok farklı kutlanacak. Kanyonda su sporları yarışları ve etkinlikleri yapılacak. Tüm halkımızı davet ediyorum ilçemize. Kanyona her geçen ilgi artıyor. Bu sene alt yapısını tamamlamak üzereyiz. Yolları asfaltlanıyor. Bu yıl daha çok ziyaretçi bekliyoruz.

v-(14.jpg

HHALK: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye geri dönüşünüz nasıl yorumluyorsunuz?

EDİS: Güçlü demokrasi budur işte. Sayın Erdoğan'ın partisine, yuvasına dönmesi çok iyi oldu. Partisinin başında olması çok önemli. Geçmiş dönemlerde bu halka yaşatılan tüm oyunlar 16 Nisan'da son buldu. Ekonomik gelişim, ülkenin refah dolu ilerlemesi, demokrasinin hakim olması, güçlü iktidarın her daim seçilecek olmasından dolayı biz meydanlardaydık. Biz AK Parti'nin içinde bunun için varız. İnandıklarımızı hayata geçirmek için. Bunun aksini düşünmemiz mümkün değil.  Cumhurbaşkanımız Erdoğan'la icraat dönemi daha hızlı yaşanacaktır. Sonuçta unutmayalım ki; 14 yılda AK Parti döneminde icraat vardı. Sözler bir bir yerine getirildi. AK Parti'nin de kurucusu Sayın Erdoğan'ın liderliği tartışılmaz. Bu değişimi 2019'dan sonra daha net göreceğiz.

v-(11).jpg

HHALK: Vezirköprü halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mı oy verdi? Belediye'nin hizmetlerine mi?

EDİS: Biz seçmenin karşısına 'Belediye Başkanlığı' seçimleri için gitmedik. Türkiye'nin geleceği için gittik. 18 Maddeyi anlatmaya gittik. Vatandaş 18 maddeyi oyladı. Bizim sohbetlerimizde vatandaş 18 maddeyi bize detaylı bir şekilde anlatmamızı istedi. Kişisel bir etkinliğimiz olmadı. Teşkilatımızca hazırlanan el broşürlerini, kitapları kapı kapı dolaşarak dağıttık, anlattık.

BİZ DE 'HALK GÜNÜ' YOK
KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIK

"Referandum bitti, teşekkür ziyaretleri yapıyoruz" diyen Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, "Halkla buluşmak çok önemli. Vezirköprü Belediyesi'nde 'Halk Günü' yok. Çünkü vatandaşa kapımız her daim açık. Ev ziyaretleri yapıyoruz. Sadece seçim dönemlerinde gitmiyoruz. Biz de 'seçim geldi, yine oy istemeye geldiniz' mantığı yok. Vatandaşın karşısına sadece sandık olduğu zaman gitmeyeceğiz. Bugün de gideceğiz, yarın da gideceğiz" dedi.

HHALK: Referandumda yüksek oranda 'evet' diyen Vezirköprü'ye halkına mesajınız nedir?

EDİS: Halkımız her zaman olduğu gibi yine büyük oranda destekle AK Parti'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güvendiği söylemiştir. Tercihini 'evet'ten yana kullanan halkımız, hükümetin ve Erdoğan'ın mesajını doğru algılamış, Yeni Türkiye yapılanmasına desteğini göstermiştir.Halkımız gelecek nesiller için 'evet' demiştir. Güçlü iktidara, güçlü demokrasiye 'evet' demiştir. Bizler de halkımızın teveccühünü boşa çıkarmayacağız. Hem yerel yönetim hem de ülkenin yönetimi  olarak. Ülkemizin bekası için 'evet' diyen, Yeni Türkiye yolunda halkımıza teşekkür ediyorum."

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.