22 Haziran 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya18°C

'ESNAFI BANKAYA MAHKUM ETMEYİN'

Esnaf ve sanatkarın uygun koşullarda kredi desteğinden yararlanması için hazırlanan kararname taslağını olumlu bulan TESK Genel Başkanı Palandöken, "Devletin esnafımıza verdiği kredi desteğini hiç kimse sudan sebeplerle engellememeli" dedi

'Esnafı bankaya mahkum etmeyin'

07 Ocak 2018 Pazar 16:03

Esnaf ve sanatkarın uygun koşullarda kredi faiz desteğinden yararlanmasını sağlamak için yeni yapılan düzenlemelerde sicil affının unutulmaması gerektiğinin altını bir kez daha TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın 2018'de de desteklenmesi için verilecek kredilere ilişkin Başbakanlığa sunulan kredi taslağını olumlu buluyorum. Esnafa verilen kredi desteğinin artarak devam etmesi esnaf ve sanatkar camiamız için oldukça sevindirici" dedi.

Palandöken, "2018'de esnaf için hazineden 1,5 milyar liralık ödenek tahsis edildi. Bankaların esnafa vereceği kredi bakiyesi ise yüzde 20 artırılarak, 28,8 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Devlet küçük esnafa kredi vermek için her türlü imkanı zorluyor, kredinin önünü açıyor. Ancak bankalar kara liste uygulaması ile esnafın önünü tıkıyor" şeklinde konuştu.

ETKİN SİCİL AFFI GETİRİLMESİ ŞART
Son 14 yılda değişik zamanlarda üç kez sicil affı çıkarılmasına rağmen bankaların kara liste uygulamasından dolayı küçük esnafın krediye ulaşmada zorlandığını anlatan TESK Başkanı Palandöken, "Devlet kredi veriyor ancak bankalar esnafın önünü kapatıyor. Sicil affını bankalar çeşitli bahanelerle uygulamadı. Her defasında esnafın kredi kullanması bankaların iki dudağının arasına bırakıldı. Hiçbir zaman esnaf bankaların insafına ve iki dudağının arasından çıkacak söze terk edilmemeli. Etkin sicil affı için Meclis'te yeni bir karar alınmalı ve bu kar net olmalı ki; bankalar keyfi uygulama yapmasınlar. Sicili yeniden yapılandıracak etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi şart" ifadelerini kullandı.

N. Alper CABBAR

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.