25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir20°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun19°C
  • Amasya14°C

DÜŞEVİ OYUNCULARI

Cem Kaynar, Düşevi Oyuncularının Cumhuriyet tarihi boyunca Samsun’da perdelerini açık tutan en uzun soluklu gurup olduğunu söyledi

Düşevi Oyuncuları

31 Mart 2013 Pazar 15:34

Cem’ i aşağı yukarı beş yaşından bu yana tanırım.
Babacığı Doğan Kaynar, yakın dostumdur ki; şu sıralar hasta yatağında iyileşeceği günleri iple çekiyor. Acil şifa dilerim kendisine.
Cem Kaynar, Samsun’da 15 yıldır özel tiyatro işletiyor.
Bi nevi mucize yaratıyor. Şapkadan tavşan çıkarmış gibi bir hal yani.
Düşevi oyuncuları, Samsun’un ilk tiyatro topluluğu değil ama en uzun soluklu olanı.
Cem Kaynar’ ın söyleşi konuğumuz olmasının nedeni üç gün önce Dünya Tiyatrolar Günüydü malumunuz.
Bizim de, daha doğrusu Samsun’un da tiyatro sanatına dair söyleyecek bir çok sözü vardır diye düşünüyorum.
Ragıp Erden’i tanıyanlar vardır aranızda. Da ben tanımayanlar için ondan biraz söz edeyim isterseniz. Yekta Keçeli Şefik Döğen, İlhami Şahbaz ve Ferdi Akarnur’ la birlikte Samsun Oda Tiyatrosunu kuranlardan.
Bu topluluk arasında Ferdi Akarnur üne kavuşanlardan. Ferdi Akarnur’ u Çocuklar Duymasın adlı dizinden hatırlayacaksınız. 08 Müzeyyen’ in kocasını oynayan Müfettiş Kemal Karakteriyle tanıdığımız ve sevdiğimiz kişi.
Ama biz bu mevzudaki esas karakteri Ragıp Erden ile ilgili anekdotumuzu anlatalım isterseniz.
Rahmetli,öylesine sevdalıydı ki bu sanata. Oda Tiyatrosunun Yönetmeni olması nedeniyle Belediye personeliydi aynı zamanda. Bir gün meydanda görmüştüm kendisini ayaküstü sohbet etmiştik. Vehbi Gül, tiyatroyu kapatmıştı. Tiyatronun mermer tabelasını aylardır yatağının altında sakladığını anlatmıştı bana , bir gün tiyatronun açılacağı umuduyla. Başkan Vehbi Beyle inatlaşırdı Rahmetli, Vehbi Bey çöpçü bile yapmıştı onu.
Bu inadını kıramamıştı Vehbi Bey Rahmetlinin de açmıştı yeniden Oda Tiyatrosunu.
Böylesine köklü bir geleneği var tiyatro sanatının bu şehirde.
Bu mevzu derin ve hikayesi çok uzun, biz en iyisi Cem Kaynar’ın yaşamından bir kesiti anlatalım şimdi.
Öyle ya Cem, bu oyunun esas oğlanı.
Böyle denirdi değilmi sinema ve tiyatronun baş aktörü için.
Esas Oğlan.
1972’de doğmuş Cem Kaynar, Beş yaşındayken DSİ’ nin Atakum Kampusundaki lojmanlara taşınmışlar 77’de. Annesi Aysel Hanım o tarihlerde DSİ personelidir.zira.
İlkokulu ve Ortaokulu Gülsüm Sami Kefeli’ de okumuş. Öğretmeni Taner Yılmaz’ı unutmamış mesela.
‘’Özgüveni çok güçlü bir çocuktum, sosyal yönümün de çok gelişmiş olduğunu hatırlıyorum’’ diyor Cem.
Liseyi hangi okulda tamamladın?
19 Mayıs lisesine yazıldım. Liseyi bu okulda tamamladım. Lisede okurken halk oyunları eğitimi aldım. Benim sosyal yönümü geliştirmede bu süreç çok etkili olmuştur. Artvin yöresinin oyunlarını oynardık.
Şimdi evlisin ama bekar genç bir adamdın, gönül ilişkilerin nasıldı?
Gönül ilişkilerine her genç gibi açıktım. Gönül ilişkilerim çok zengindi diye bilirim. Bizi sanatla uğraşanların gönül penceresi açıktır. Gönlü ve beyni açık olan insanlar zaten ancak sanat yapabilirler. Beyni kapalıdan kastım örümcek kafalı olmaktır. Örümcek kafalı kişi sanat yapamaz. Ancak ben örümcek kafalılığı ideolojik olarak sınırlamıyorum. Her siyasi görüşten aydın insanlar tanırım ben.
Evlilik ne zaman oldu ?
Ferda ile bizim tiyatroda tanıştım. Bir nevi patron işçi ilişkisi. Karım Ferda kimyagerdir ama tam bir sanat tutkunudur. Kızım Yağmur 5 yaşında ama anasının karnındayken sahneye çıkmıştır. Öylesine sanata tutkuludur ki Sinop’ta 3. Sayfadan Kadın Hikayeleri adlı oyunu oynuyorduk. Yağmur henüz bebekti Ferda perde arasında arabadaki Yağmur’u emzirip tekrar sahneye çıkıyordu.
Sendeki tiyatro tutkusu ne zaman başladı.
Ortaokulda okurken sahneye çıktım ben Göcekler Göğerince adlı bir oyundu. Köyün delisini oynamıştım. Ama bu sahne tozu değildi beni tiyatro sanatına bağlayan. Oda Tiyatrosunda bir oyunu izlemeye gitmiştim Reis Bey’i oynuyorlardı. O zamana kadar hiç aplik görmemiştim mesela. O ambiyans beni büyüledi. Teyzemin kızlarıyla gitmiştim  oyuna ama onlar yarıda ‘’Gidelim’’ diye tutturdular.  Oyuna küçük yaşıma rağmen bir daha gittim.
Düşevi Oyuncuları ne zaman kuruldu?
Samsun’da tiyatrolarda oynuyordum. 1998 yılında Sabri Karataş ve Mehmet Çömez’le birlikte  kurduk tiyatroyu ama bu iki arkadaşımda kısa süre sonra ayrıldılar. Uzun zamandır tiyatroyu ben yönetiyorum.
Amatör bir gurup mu Düşevi oyuncuları?
Biz profesyonel bir gurubuz. Oyuncu kadromuz ve çalışanlarımız var. Oyuncularımız, oyun başına yevmiye alırlarken çalışanlarımız kadrolu elemanlarımızdır.
YILDA 20 TURNE
Biz kurulduğumuzdan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığından profesyonel destek alan bir gurubuz. Bu bakımdan bütçeli oyunlar oynuyoruz. Samsun’da oynamanın yanı sıra yılda ortalama 20 turne yapabiliyoruz. Devlet ve Şehir Tiyatroları bunu yaparda, bu özellikte oyun sahneye koyan ve turne yapabilen t ülkemizde Genco Erkal, Kenter Tiyatrosu ve Haluk Bilginer gibi guruplar ve oyuncular bunu başarabilirler. Biz son yıllarda kendi yazdığımız oyunları da sahneye koymaya başladık.
REPERTUAR TİYATROSUYUZ
Bizim özelliğimize sahip guruplar Repertuar Tiyatrosu olarak tanımlanırlar. Bu zamana kadar 20 büyük oyun oynadı. Ayrıca 7 çocuk oyunu da sahneye koyduk. Devler ve Şehir Tiyatroları gibi bir sezon içerisinde 6 ayrı oyunu sahneleyebiliyoruz. Düşevi oyuncularının en büyük özelliği şudur ama bu özellik Samsun içindir. Biz Cumhuriyet tarihimiz boyunca  en uzun süreli yaşayan özel tiyatro gurubuyuz.
ŞEHİR TİYATROSU KURULMASINI İSTEMİŞTİK
Biz tiyatrocular olarak zamanın Belediye Başkanı Muzaffer Önder’in Samsun’a Şehir Tiyatrosu kazandırması için  çok çaba harcadık. Şehir Tiyatroları bilmeyenler için söyleyelim.Gerek oyuncu gerekse dekor ve benzeri giderlerini Genel Bütçeden yani Maliye Bakanlığından alırlar. Şehir Tiyatroları İstanbul’un yanı sıra Ankara ve İzmir’de var. Samsun’da olmasını çok istemiştik.
BAŞKAN ÜŞÜDÜ GAZİ SAHNESİNİ KAZANDIK
Babam Beni Üniversiteyi kazanamayınca DSİ’ ye işçi olarak sokmuştu. Arkadaşlarıma göre bir nevi tuzu kurulardandım. Ama tiyatro sanatına tutkuluydum. Bir sürü sorunla uğraşıyordum ama bundan hiç şikayet etmedim. Bir arkadaşımla Gazi Belediye Tiyatrosunu kurmuştuk. Eğitim araçları Merkezinin salonunda oynuyorduk Ödenek yoktu. Özel Kalem Müdürü Ahmet Önder bize her zaman para vermiyordu. Bir akşam oyunu izlemeye Başkan Vedat Yılmaz’ın geleceğini söylediler.bize o zamana kadar 50-100  lira gibi para veren Belediye 500 lira verdi. Kaloriferin yakılmasını istediler. Ben yaktırmadım. Başkan ve Eşi Zübeyde Hanım gelip oyunu izlediler.  Salonda çok üşüdüklerini görüyorduk. Oyun bitince kulise geldiler. Başkan ‘’Durum anlaşılmıştır’’ dedi. Talimat verdi 2 -3 ay içersinde Gazi Sahnesi açıldı.Söyleşi: Ragıp GÖKER - Fotoğraflar:  Barış BUDANOĞLU
 
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.