23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

DOĞDUĞUMDA EVİM STADI GÖRÜYORDU, ÖLDÜĞÜMDE MEZARIM GÖRECEK

Doğduğumda evim stadı görüyordu, öldüğümde mezarım görecek

07 Nisan 2013 Pazar 14:41

Zamanında formasını giydiği takımda şimdi teknik direktör olarak görev yapmasını bir şans olarak değerlendiren Besim Durmuş, böylece çocukluk yaşlarından beri hayal ettiği yere geldiğini de dile getirdi.
Besim Durmuş, şu sıralar hem umudumuz.
Hem çok kızdığımız bu bakımdan en çok eleştirdiğimiz kişi.    
Gözbebeğimiz, Samsun’ umuzunun ‘Atatürk’ün Şehri’ özelliğinden sonraki en önemli markası Samsunspor’ umuzun teknik sorumlusu kendisi.
Bizden biri aslında Besim Durmuş.
"Doğduğumda ev stadı görüyordu, öldüğümde de mezarım görecek’’ diyor ve bunu söylerken, Samsun’da doğduğunu ve Allah geçinden versin Emri Hak vaki olduğunda Samsun’da toprağa verileceğini belirtiyor.
Yani Samsunlu olduğunu anlatmak istiyor.
1965 yılında şimdiki adı Şirinköy olan Sarıbıyık’ da dünyaya gelmiş Besim Durmuş.
Sarıbıyık, Rumeli Mübadillerinin yerleştirildiği bir köydür. Ben de Çinikli’ yim ya. ‘’Akraba çıkmayalım Hoca seninle’’ diye takılıyorum. Amcamın gelini Aliye, Onun amcasının kızıymış. Akraba değilmişiz ama uzaktan da olsa hısım olmuşuz.
‘’Eleştiri hakkım saklıdır Hoca’’ diye bu mevzuu ya nokta koyuyorum.

Mevzuu Samsunspor’ sa gerisi teferruattır zira.
İlköğrenimini Sarıbıyık İlkokulunda aldığını söylüyor Besim Durmuş.
Biz Çinik’ te futbol topunu görememiştik ama o şanslı kuşaktan. ‘’Yapılı bir çocuktum. Okul takımına seçilmiştim’’ derken, futbol yaşamının ilkokulda başladığını anlatıyor.
Ortaokulu İlkadım’ da Ticaret Lisesinde okumuş.
Futbol ile okul takımını saymazsak Cumhur Hoca (Dilek) ‘nın takımında tanışmış.
Rahmetli Cumhur Hocayı bildiniz mi?
Bölge Futbol Antrenörümüzdü ama dahası başta Tanju olmak üzere o zaman birçok genci Türk futboluna armağan eden futbol adamıdır kendisi.
Rahmetli’ nin Zonguldak’a tayininden sonra takım dağılınca Besim’ de Samsunspor ile tanışır.
Samsunspor’un genç takımında başlar bugün Teknik Direktörlüğüne kadar varan Samsunspor macerası Besim Durmuş’ un.
ARKAYI FENERLEYELİM BEYLER KADROSUNDA.
Genç takımda başlayan Samsunspor ‘daki yeri kadroya kadar yükselir. Bizim kuşak ve bizden biraz daha küçükler hatırlayacaktır. Samsunspor bir dönem şimdiki adı Süper Lig olan Türkiye Birinci Futbol Lig’ inde fırtına gibi esiyordu. 1986- 1988 yılları arasında. Günümüzde bir alt lig olan PTT Birinci Lig’ inde küme düşmemek için mücadele verdiğine bakmayın Kırmızı- Beyazlı takım  o yıllarda 23 Hafta lider kalmıştı.
İşte o yıllarda üs üste Fenerbahçe’ye tarihinin ilk en büyük hezimetini yaşatmıştı takımımız. 1986’da da 4-0, 87’ de de 4-0 gibi skorlarla yenmişti. Özellikle dolmuşlarda dillerle pelesenk olan ‘’Arkayı Fenerleyelim Beyler’’ esprisi o günlerden kalmadır.
Nasıl bir futbolcuydun?
Ben ağır bir oyuncuydum. Orta saha oynayarak başladım. Sonra stoper mevkiine geçtim. Ağırdım belki ama oyun içinde devamlılığı olan bir oyuncuydum.  Gösterişli de futbol oynamazdım belki ama nasıl söylenir. Tam bir görev adamıydım.Görev yaptığım takımlarda da uzun süreli olarak kaldım.
ASKERLİK NEDENİYLE SAMSUN’ DAN AYRILIŞ
Samsunspor’da genç takımdan A takıma kadar yükselmiştim ama Askerlik görevim nedeniyle Bartın’a gitmiştim. Askerlik görevim sırasında Bartınspor’ da top oynadım. O sıralar orta saha oynuyordum. Bartınspor 3. Lig’deydi. Şampiyonluk mücadelesi veriyorduk. Şampiyonluk maçında gol de atmıştım. Takım o sene 2. lig’e yükseldi.
KARTAL YILLARI
Askerlik görevimden sonra Kartalspor’a transfer oldum. Kartal’da 8 yıl oynadıktan sonra Göztepe’ye transfer oldum. Bir yıl sonra tekrar geri döndüm. Bir yıl daha Kartal’da oynadıktan sonra Kasımpaşa’ya transfer oldum. Kasımpaşa takımında da bir yıl oynadım ve tekrar Kartal’a geri göndüm. 13 yıl top oynadığım ve bu Sekiz sene kaptanlığını yaptığım takıma Teknik Direktör oldum. Bu bakımdan hoca futbolcu, futbolcu hoca ilişkilerini çok iyi bildiğimi düşünüyorum.
Emin Kar, kaptanınken şimdi işverenin yani Başkanın oldu. Bu durumun sende yarattığı duyguyu merak ediyorum.
Emin Abi, Trabzon’dan gelmişti ama Samsunlu futbolculardan bize daha çok sahip çıkıyordu. Ben ondan küçüktüm. Benim gibi genç arkadaşları büyüklerimiz takım içinde azarlarlardı. ‘’Yapamıyorsunuz, beceriksizsiniz’’ derler cesaretimizi kırarlardı. Ama Emin Abi bize sahip çıkar becerebileceğimizi söyler doğrusunu anlatırdı. Bizi hep cesaretlendirmişti.
HAYAL ETTİĞİM YERDEYİM
Genç takım oyuncusu olarak girdiğim Samsunspor’a her kademesinde hizmet etmek bir onurdur. Ben bir gün bu kulüpte aktif olarak görev almak en büyük hayalimdi. Şimdi ben bu takımın Teknik Direktörüyüm. Hayal ettiğim yerde olduğumu söyleyebilirim. Ben doğduğumda evim stadı görüyormuş, öldüğümde de mezarım stadı görecek. Mezarlık stadı görüyor yani. Hep dua etmiştim aslında ‘’Allah’ ım bana bir fırsat ver ama doğru zamanda olsun’’ diye.
GEÇMİŞTE SAMSUNSPOR TARAFTARIYDIM, GELECEKTE DE TARAFTAR KALACAĞIM.
Ben çocukluğumda bu takımın taraftarı oldum. Başka takımlarda oynasam da, gerek futbolcu ve gerekse teknik sorumlu olarak da görev yapmış olsam dahi ben hep Samsunspor taraftarıydım. Bundan sonra da öyle kalacağım. Ben hayatımın geri kalanını Samsun’da yaşamak istiyorum. Bunun için de doğru işler yapmak arzusundayım.
ALTYAPIYA ÖNEM VERİRİM
Bütün takımlarda olduğu gibi Samsunspor için de altyapı çok önemli. Ben doğru işler yapmak arzusunda olduğumu söylerken altyapıyı güçlendirmekten de söz ediyorum aslında. Mesela Kartal’da yetişip sonra Fenerbahçe’ye giden Oğulcan Adın mesela. Altyapıya verdiğimiz önemin bir örneğidir. 15 Yaşındayken Kartalspor’ da oynadı. Şimdi futbolumuzun yıldızlarından birisi oldu.
KEMAL YILDIZ ADAYI OLACAK
Sabri Kemal Bayraktar’ı oynattığımız için çok eleştirildim. Benim kararlarım üzerinde bu genç oyuncuya çok yüklenildi ama Kemal futbolumuzun yıldızlarından biri olacak. Ercan Yazıcı da öyle, Doğan da öyle. Bu genç arkadaşlarımız Samsunspor’umuzun geleceğine yapılmış yatırımlardır.
DİMİTORV’DAN DAHA FAZLASINI BEKLİYORUM
Dimitrov, Abdülkadir ve Fatih Şen bizim takımın önemli oyuncularıdır. Özellikle Dimitorv’dan daha fazlasını vermesini bekliyorum. Dimitrov özelliklerinin tamamını kullanmıyor. Ama ona çok ihtiyacımız var. Tam verimle oynadığı gün takımımız için çok önemli işler yapacaktır.
BEKLENTİLRE CEVAP VERMEYEN OYUNCULARDAK KURTULDUK
Bu takıma sezon başında çok sayıda oyuncu alınmış. Sezon başında yapılan transfer çalışmalarının durumunu anlayabiliyorum ama bu oyunculardan birçoğu beklentilere cevap vermekten uzaktı. Beklentilere cevap veremeyen bu oyuncuları gönderdik. İkinci yarı sonuçlarına bakılacak olursa bizim takımımız Lig’ de ilk üç arasındadır.
KİŞİLİĞİMİZ DEMİRSPOR MAÇINDA GERİ GELDİ
Lig’ in ikinci yarısında yeni bir takım kuruldu ama bizim lig’de kişiliğimizi bulduğumuz maç Adana Demirspor maçı olmuştur. O maçta takımın ruhu geri gelmiştir. Bizim bundan sonraki hedefimiz şartlar ne olursa olsun. Lig’i kulübümüzün adına yakışır bir yerde bitirmektir. Bu anlamda bizi hedefimizden bir an olsun uzaklaştıran maç Denizli deplasmanı olmuştur. Orada hak etmediğimiz bir yenilgi aldık. Bu bizim için Lig’ in kırılma anı olmuştur.

Söyleşi: Ragıp GÖKER - Fotoğraflar: Mustafa Ataseven

 
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.