25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara16°C
  • İzmir23°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun18°C
  • Amasya16°C

ÇORUM'DA EKMEK KAVGASINA NEŞTER VURDUK

Gazetemizin gündeme getirdiği 'Çorum Halk Ekmek Fabrikası' tartışmalarına son noktayı Belediye Başkanı Külcü koydu: "Çorum'daki ekmek kavgasına neşter vurduk"

Çorum'da ekmek kavgasına neşter vurduk

14 Eylül 2017 Perşembe 08:00

Çorum Belediyesi tarafından 6 Milyon TL'ye mal edilen ve 33 noktada vatandaşlara ekmek satışı yapan Halk Ekmek Fabrikası ile ilgili Çorum Fırıncılar Simitçiler ve Leblebiciler Odası Başkanı Seyit Arslan ve Çorum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ömer Okçu'nun iddialarına cevap veren Belediye Başkanı Muzaffer Külcü,"Bizim para kazanma derdimiz yok. Biz fırıncıları daha önce uyardık. Ahlaki ve hukuki olarak hiçbir sorun yok" dedi.

HALK GAZETESİ'NE KONUŞTU
Samsun’dan Başkent Ankara’ya kadar, Çorum’un aralarında bulunduğu 9 ilde bayi ve abonelik sistemi ile okuyucularıyla buluşan Hedef Halk Gazetesi’nin Ankara İl Temsilcisi M. Soner Cabbar ve Ekonomi ve Bölgeler Sorumlusu N. Alper Cabbar’ı konuk eden Başkan Külcü, ortada mağduriyetin söz konusu olmadığını vurguladı. Başkan Külcü, devletin kötü niyetli kişilerin ensesinde nefesini hissettirdiğini belirterek, arsa sahibinin de AK Partili bir meclis üyesi olmadığını kaydetti.

EKMEĞİN MAFYASI VARDI HEPSİ ŞİMDİ HAPİSTE
Çorum’da ekmeğin ‘fırıncı mafyası’ diye tabir edilen bir grup tarafından yönetildiğini ve bundan birkaç öncesinde de bu grubun emniyetin sıkı dinleme takibi sonucunda eski Oda Başkanı da dahil olmak üzere bertaraf edilerek, birçok kişinin cezaevine gönderildiğini belirten Başkan Külcü, “Biz fırıncı arkadaşlarımızı daha önce birkaç kez uyardık. Sıkıntı var, vatandaş tedirgin, aranızdaki bazı esnaflar şikâyetçi dedik. 3-5 ay her şey onlar için iyi gitti sonra birbirlerine girdi. Uyardık, devlet bu işe el koyacak dedik. Yanlış işler yapıyorsunuz dedik. Ve devlet gerekeni yaptı, tüm bu fırıncı camiasını yönetenler şu anda hapiste. Eski oda başkanı da dahil” dedi.

YÜZDE 10 KAPASİTE İLE ÇALIŞTIRIYORUM
Halk Ekmek Fabrikası’nın bu kent için önemli bir proje olduğunu belirten Külcü, “Ekonomik ve sosyal anlamda bu proje önemliydi.  Devlet tedbir almasaydı, fırıncı esnafı ekmek fiyatlarında istedikleri gibi oynuyorlardı. Bir rahatsızlık vardı. Bunu çözdük. Ben bu şehrin Belediye Başkanı olarak tedbirlerimi aldım. Çorum’un ekmek ihtiyacını karşılayabilecek bir tesise sahibiz. Ancak buradan vurgulamak istiyorum. Bu tesis sadece yüzde 10 kapasite ile çalışacak. Genel Başkanları ile görüştük. 60 şehirde bu tesis var. Tek değiliz. Esnafımızı kırmayın, üzmeyin dedi. Yine tekrarlıyorum, korku ve kaygı içerisinde olmasınlar. Ben sözümü tutuyorum” diye konuştu.

AMACIM KAR ETMEK DEĞİL
33 noktada satış yaptıklarını, fabrikanın ikinci bir fırınla ve vardiya sistemi ile şehrin yüzde 70’lik ekmek kapasiteni karşılayabilecek bir tesis olduğunu kaydeden Başkan Muzaffer Külcü, “27 Bin 500 ekmek üretiyoruz. Tek vardiya sistemi çalışıyoruz. 160 bin ekmek üretebilirim bu tesiste. İkinci bir fırın ve vardiya sistemini çoğaltarak. Biz ekmekçilik yapıp, kar etmek amacında değiliz. Para kazanma derdimiz yok. Sadece istiyorum ki; fiyat istikrarı olsun. Piyasa dengesini muhafaza edelim. Daha öncede açıklama yaptım. Fiyat üzerinden rekabet yapmasınlar” ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ BELEDİYE MECLİSİ ÜYESİNE AİT DEĞİL
Bir fırıncı esnafının mektubuyla harekete geçtiklerini belirten Külcü, arsanın AK Partili bir belediye meclis üyesine ait olduğu iddialarına da cevap verdi. Piyasa değerinden yüzde 40 oranla daha ucuza satın aldıkları arsanın üzerinde yeni yapılı bir bina olduğunu ayrıca da kesinlikle de arsanın belediye meclis üyesine ait olmadığını vurgulayan Külcü sözlerini şöyle tamamladı; “Ahlaki ve hukuki hiç bir sorun yok. Yapmayız. Yanlış iş Bağdat’tan döner. Daha yeni OSB’de metrekaresi Bin 150 TL’den ihale gerçekleştirdik. Ayrıca çok araştırma değerlendirme toplantıları yaptık. Sıfırdan yapsak, ihalesi inşaat derken en az 1,5 yıl. Halkın ihtiyacı vardı bunu bekleyemezdik. Hazır binalara baktık, içindekiler ve bina yaşı itibariyle fazla paralardı. Biz 2 Milyon 750 Bin TL’ye 4 Bin 042 metrekare içine inşa edilmiş sıfır bina ve arsa satın aldık. Metrekaresini 680 TL’den aldık. Yani bizim ihalede istediğimiz metrekare fiyatına oranla yüzde 40 ucuza aldık. Ayrıca arsa denildiği gibi Belediye Meclisi üyelerimizden birine ait değil. Hukuksal anlamda sorun teşkil eden bir durum yok.”  N. Alper CABBAR

corum-ekmek-baskan2-001.jpg

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Samsun’dan Başkent Ankara’ya kadar, Çorum’un aralarında bulunduğu 9 ilde bayi ve abonelik sistemi ile okuyucularıyla buluşan Hedef Halk Gazetesi’nin Ankara İl Temsilcisi M. Soner Cabbar ve Ekonomi ve Bölgeler Sorumlusu N. Alper Cabbar’ı konuk etti.

6 Eylül 2017 tarihli Hedef Halk Gazetesi​

corum-ekmek-kupur-06-eylul.jpg

7 Eylül 2017 tarihli Hedef Halk Gazetesi​corum-ekmek-kupur-07-eylul.jpg

8 Eylül 2017 tarihli Hedef Halk Gazetesi​corum-ekmek-kupur-08-eylul.jpg

9 Eylül 2017 tarihli Hedef Halk Gazetesi​corum-ekmek-kupur-09-eylul.jpg

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.