22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

ÇARŞAMBA'DA AK PARTİLİ DÜNDAR 'SEL OLMUŞ' SANDIĞA AKIYOR...

Çarşamba değişmiş, ilçe halkının beklentileri yükselmiş. Belediye Başkanı Dündar'ı neredeyse tek geçiyor. O nedenle de Dündar adeta 'kendi ile yarışıyor', ama hiç oturmuyor

Çarşamba'da AK Partili Dündar 'sel olmuş' sandığa akıyor...

27 Şubat 2014 Perşembe 14:10

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'a oylar adeta sel gibi akıyor. Türkülere konu olan 'Çarşamba'yı sel almış sözünü 'Çarşambayı Dündar almış' olarak söylesek yanlış olmaz. AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'ın 'oy üstünlüğü, beğeni oranı' tartışılmaz bir gerçek.

Çarşamba İlçesi'nde geçtiğimiz Temmuz aylarında da yaptığımız bir kamuoyu yoklaması vardı. AK Parti'nin belirgin bir üstünlüğü göze çarparken, partili partisiz herkesin Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'ın hizmetlerinden memnunluğu ender görülen bir oranla yüksekti. Ama şimdi diğer partilerin de adaylarının belli olmasıyla Başkan Hüseyin Dündar adeta tek isim olmuş. Hatta AK Parti'ye oy vermem, Büyükşehir'de Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'a oy asla vermem' diyen bazı AK Partililer de Dündar deyince, "Çarşamba'ya bakın ne hale geldi. Elbette ona' diyebiliyor.


ÇARŞAMBA ÜNİVERSİTE İSTİYOR

İlçe'de kamuoyu yoklamasına öncelikle Dikbıyık kısmından başlıyoruz. Bir gurup da Çınarlık'ta. Sonra merkez ekibi kent merkezine girdi, diğer arkadaşlarımız kırsala hareket etti. Çınarlık ve Dikbıyık'ta müthiş bir AK Parti oyu var diyebiliriz. AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş'ın da özellikle Dikbıyık Bölgesi'nde AK Parti'nin oylarının yüksek çıkmasında etkisi var. Çınarlık Beldesi'nde AK Parti bayağı yüksek. Kente merkezinde de durum farklı değil. Esnaf Çarşamba'nın çok iyi geliştiğini, ticari hayatın hareketli olduğunu söylese de belediye hizmetleriyle, hükümet arasındaki 'oy tercihini ayırt ediyor'. Mesela 'ekonomi çok kötüye gidiyor, genel seçimde AK Parti'ye oy vermem diyen bir seçmen, yerel seçimlerde oyunun AK Partili Dündar'ın olduğunu söylüyor. Özellikle esnaf fakülteden sonra üniversitenin de Dündar zamanında kazandırılabileceğine inanıyor. 'O zaman Çarşamba daha da gelişir' diyorlar. Zaten Dündar da devlet üniversitesi girişimleri olduğunu söylüyor. Yani başkan ile seçmen aynı paralellikte düşünüyor. 

DEĞİŞİM VE GELİŞİM DÜNDAR'LA OLUR

İşsizlik her ilçede olduğu gibi Çarşamba'nın da sorunu. Üniversiteyi bitiren genç, gurbeti düşünüyor. Yaşlı çift parkta otururken, 'Torunumuz okulu bitirdi iş bulamıyor. Gidecek buralardan' diyerek, Çarşamba'da artık ekonomik büyümenin olması gerektiğini vurguluyor. Oyları Dündar'a. Yeşilırmak çevresinde değişim herkesin dilinde. TOKİ Binaları ilçenin gelişmesinde önemli rol oynamış. Çarşamba için 'AK Partili Dündar' şu demek; değişim ve sürekli değişim. Yenilenme.. Ve gençler.. Belediye hizmetlerinden memnun olan da var olmayanda. 'Sinema olsun, tiyatro olsun, üniversite kurulsun' diyorlar. Adayların gençlere yönelik projeleri olmadığından yakınıyorlar ama yine de belediyenin Çarşamba için yapılan çevre düzenlemelerini övüyorlar. AK Partili Dündar, 'Şimdi sıra köylerde. Her köy mini bir Çarşamba olacak' diyor. Zaten bu dönemin hedefinin de köyler olduğunu vurguluyor.

KÖYLERDE 'AK PARTİ' AĞIRLIĞI

Biraz kenar mahallere gidiyoruz. O bölgelere gittikçe AK Parti'nin oyu ağırlık kazanıyor. Köylerdeki arkadaşlarla konuştuğumuz da AK Parti'nin oyunun oldukça yüksek olduğunu vurgularken, "Sel olmuş akıyor' diyorlar. Hatta bu söz yazımızın başlığını oluşturdu. Evet gerçekten öyle; köylerde özellikle Çarşamba'da AK Parti oyu bir hayli var. O nedeniyle MHP'nin adayı İlyas Aydın, kent merkezinden daha çok köylere önem veriyor. Genç bir inşaat Mühendisi MHP'li Aydın. İdealleri var. Fen İşleri Müdürlüğü'nde görev almış Salıpazarı Belediyesi'nin. O nedenle imar çalışmalarını önemsiyor ve büyük Çarşamba'nın planlarını yapıyor. Hüseyin Dündar'ın 'muhalif seçmene karşı kindar olduğunu' öne sürüyor ve o nedenle oy kaybı yaşacağını öne sürüyor ancak sokakta seçmenden duymadık bu sözleri. MHP'li adayın şansı ne olur bilinmez ama Dündar'dan Çarşamba'da seçim alınması demek, çok ama çok büyük bir sürpriz olur.

CHP'NİN İKİNCİ PARTİ OLMASI ZOR GİBİ

CHP'nin adayı Sinan Yaşar'a da arkadaşlarımız randevu almış ve görüşeceklerdi ancak; kendisi köylerde çalışması olduğunu söylemişti. Ama ilginçtir kent merkezinde çalışmaya ara verdiğimiz bir sırada sanayi girişinde çay içerken, bir ekiple birlikte esnaf ziyareti yaptığını gördük. Köylerdeyim derken kentte çıktı yani. Sanırım köy gezisi erken bitti ya da programını değiştirdi. Biz de kendisine el salladık.. Çalışmamız programlı olduğundan başkana 'durumlar nasıl diye sormak yerine', seçmene sorduk. CHP'nin Çarşamba'da ikinci parti olması zor gibi gözüküyor. MHP daha önde ankete katılan seçmen bazında. Köylerdeki oyu ne kadar etkiler bilmiyorum. Ama dediğim gibi köylerde AK Parti ağırlığı var. Köylerdeki sorunlara gelince; seçmen iktidar partisinden bekliyor hizmeti. Oyların da nereye olduğunu bir kez daha söylemek yersiz. İçme suyu ve yol istiyorlar. 

BÜYÜKŞEHİR'DE SEÇMEN KARARSIZ 

Ve en önemli sorun. Çarşambalı seçmenin kendi hemşerisi olan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'a tepki koyduğu en en önemli sorunun başında ulaşım geliyor. Hem köylerdeki vatandaş, hem de kent merkezindeki seçmenin ortak görüşü gibi. 'Bir hastamız olsa Samsun'a götürürken eziyet çekiyoruz' diyor. Çarşamba'dan in belediye evlerinde in, sonra meydana git ve oradan da hastaneye yeni bir araca bin. Özel aracın yoksa, yandın' diyor. Başkan Yılmaz'ın Çarşambalı olduğunu söylüyoruz ve oylar nereye diye soruyoruz. Yine ulaşım diyor seçmen. 'Başkan Yılmaz'ı bazıları ulaşım konusunda çok gaddar ve geri adım atmaz buluyor'. Ve ilginçtir bir çok AK Partili seçmen, "Yerelde Dündar'a veririz ama Büyükşehir'de Yılmaz'a değil, MHP'li Ferhat Günaydın'a veririz oylarımızı diyor. Şaşırdım onu duyunca, diğer arkadaşları da çağırdım 10 Çarşambalı seçmenin olduğu bir masaya. Bakın neler diyorlar dedik.. Biri Demircili Köyü'ndendi. Biri başka bir köyden. Kamuoyu yoklaması yaptığımızı duyunca diğer masalardan da geldi vatandaş. Baktım ki hemen hepsi koro halinde söylüyor. "Yerelde AK Parti'ye veririz oyları Dündar'a ama Büyükşehir'de Yılmaz'a tepkiliyiz" dediler..

HEMŞERİLERİ YILMAZ'A ELEŞTİRİ

O bölgede böyle söylenince arkadaşlara Çarşambalı olan Büyükşehir adayı Yılmaz'ın bu ilçedeki durumunu yeniden sorgulayalım dedim. Öyle de yaptık. Tepki  hemen hemen herkesimde var. Ama oy vermem diyen olduğu kadar oyum AK Parti'ye ama kerhen diyen de var. Şu bir gerçek ki; seçmen Çarşamba'da, yani kendi hemşerileri Başkan Yılmaz'a 'baba ocağından bir mesaj verecek'. Hem de AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'ı bu kadar beğendikleri halde. Sonuç olarak AK Parti kamuoyu anketimizde Çarşamba'da oyları sel gibi alıyor. Büyükşehir'in oy oranında özellikle merkezde yerele göre bayağı düşük olur gözüküyor. MHP'nin CHP'ye göre daha çok sempatizanı var. Yener CABBAR yazdı..

Baba ocağından Yılmaz'a mesaj çıkar

Çarşamba Çarşambalı Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yusuf Ziya Yılmaz'a tepkili. Çarşamba'dan Samsun'a ulaşım nedeniyle yaşadıkları için 'Gaddar adam, geri adım atmadı çile çekiyoruz' diye tepki gösteriyor. Yerelde Dündar'a oy verecek bir çok seçmen Büyükşehir'de Yılmaz yerine MHP'li Günaydın'a yönelebilir. Onu da 'Büyükşehirde doktora' diye dile getiriyorlar. Yani baba ocağından bu seçimde Yılmaz'a bir mesaj çıkar.

carsamba.jpg

Köylerinde AK Parti belediyeciliğinden yararlanma hakkı olduğunu söyleyen Hüseyin Dündar:

Çarşamba'yı 10 yılda 20 kat büyüttük

Seçim kazanmayı halkın kendilerine verdikleri bir görev olarak Düşündüğünü söyleyen Çarşamba Belediye Başkanı ve AK Parti Çarşamba Belediye Başkan Adayı Hüseyin Dündar, "İki dönemlik görev süresinde başarılı örnekler verdik, 3. dönemde de yapacaklarımız var" diyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

"Tevazu nasıl bir şeydir?"
Ve
"Bir insanda nasıl görülür?" diye sorsanız bana.
"Gidin bir an evvel Çarşamba'nın Ak Partili Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ile tanışın" diyebilirim ancak size.
AK Partinin aday belirleme süreci uzayınca herkes gibi bende kimin aday gösterilip gösterilmeyeceğini merak etmiştim. Zira görevdeki başkanların yanı sıra 90 dolayında aday adayı vardı.
AK Partinin görevdeki başkanları arasında başarısız bulunanları da vardı ama halkın çok başarılı bulduğu başkanları da aday adayları arasındaydı.
Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da halkın başarılı bulduğu başkanlardan birisiydi. Süreci en rahat atlatması beklenen Dündar, şaşırtıcı bir şekilde süreci sıkıntılı bir dönem olarak geçirdi.
Gazetedeki köşemde "AK Parti Dündar'a yazık eder mi" diye yazmıştım ama korkulan olmadı.
Ak Parti kurmayları "Aklın yolu birdir" diyerek, olması gerektiği gibi Çarşamba Belediye Başkan Adayı olarak "Yine ve yeniden Hüseyin Dündar" dedi.
Zira,
O bir fenomen
Çarşamba halkı onu çok beğeniyor.
Benim iddiamdır; Dündar, en az yüzde 60 ile yeniden seçilir.
19 Ocak 1970 yılında Ömerli köyünde doğan Hüseyin Dündar'ın  çocukluk yıllarının bir bölümü doğduğu köyde, bir bölümü de şehirde evlerinin bulunduğu Orta Mahallede geçmiş. Tarımcı bir ailenin ferdi olan Hüseyin Dündar’ın köyde olduğu zamanlarda çeltik tarlasında, şehirdeyken de babasının komisyoncu olarak işyerinin bulunduğu Çarşamba Hal binasında geçmiş çocukluk yılllarına ait çok sayıda anısı da bulunuyor.  İlkokulu Ömerli köyünde okuduğunu söyleyen Dündar, Ortaokulu ise Samsun İmam Hatip Lisesinde okumuş. Samsun’da okula başladığı ilk yılı Kazım Orbay ilkokulunda öğretmen olan amcasının evinde geçirmiş.  Daha sonra öğrenimine ailesinin de haberi olmadan girdiği devlet parasız yatılı sınavını kazanarak devam etiğini söylüyor Hüseyin Dündar, yatılı okuduğu altı yıl boyunca hafta sonları Çarşamba’ya gidip gelmiş. Yaşamından bir kesit aktardığımız Hüseyin Dündar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuş bir Avukat aslında. siyasete atılıp belediye başkanı seçilmeden önce bir süre Samsun ve Çarşamba 'da Avukatlık yapmış. Üniversite öğrenciliği sırasında sık sık gittiği İlim Yayma Cemiyetinin rahle-i tedrisinden geçmiş birisi. Bu notu niye yazıyorum. Çünkü ilim Yayma Cemiyeti muhafazakar siyasetçilerin harman olduğu bir kurumdur. Hüseyin Dündar'ın siyasi anlayışı ve temel dünya görüşü orada biçim kazanmış.

Genel Yayın Yönetmenimiz Yener Cabbar'ın başında bulunduğu ekiple birlikte çıktığımız bu seçim çalışması sırasında Çarşamba Kuçük Sanayi Sitesinde esnafla toplantı sırasında buluştuğumuz Hüseyin Dündar'a, röportaja başlarken "Neden siyaset ve neden Çarşamba Belediye Başkanlığı?’’ diye sordum.

" Ben bu Çarşamba topraklarının çocuğuyum, bu topraklarda büyüdüm" diyerek yanıt verdi soruma. Dündar daha sonra 10 yıl süren ve beş yıl daha seçilebilmek için yetki istediği Çarşamba Belediye başkanlığı dönemini şöyle anlattı:

Çarşamba’nın nehri, Yeşilırmağı seyrederek, onu yaşayarak büyüdüm. Bu toprakları bilirim. Mayıs ayında doruğa çıkan toprak kokusunu ruhumda hissederim, toprağın o tavını almaya başladığı o anları çok iyi bilirim.

HEDEFİM : YEŞİLIRMAK ÜNİVERSİTESİ
Ben belediye başkanı olduğumda kendime 3 hedef koydum. Çarşamba Halkına da o hedefleri gerçekleştirme sözü verdim. Birinci hedefim Çarşamba'ya bir Meslek Yüksek Okulu kazandırmaktı. Başkanlığımın ilk yılında o hedefe ulaştık. ikinci görev dönemim olan 2009-2014 için ise Çarşamba'ya fakülte kazandıracağımızı Vaat etmiştik. O vaadimizi de iki fakülte kazandırarak gerçekleştirdik. Nihai hedefimiz Samsun'un üçüncü üniversiteyi kazandırmaktır.Bu üçüncü üniversitenin de Yeşilırmak Üniversitesi olarak Çarşamba'da kurulmasını sağlamaktır. Bunun için Çarşamba da gerekli alt yapı mevcuttur. MYO ve fakültelerimiz var. yurtlarımızı da yapıyoruz. Çarşamba'yı üniversite şehri yapmak bu üçüncü dönemdeki en büyük hedefimizdir.

KÖYLER DE AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ İLE TANIŞACAK
Yeni büyükşehihir yasasıyla köylerimizde artık Çarşamba'nın bir mahallesi olacak. Çarşamba'da Ada Park gibi örnek hizmetlerimiz bizim referansımızdır. Çarşamba halkı hizmetlerimizle tanışmış oldu. Şimdi sıra köylerimizde, yeni dönemde köylerimizin de AK Parti Belediyeciliği İle tanışmalarını istiyorum. bunun için Çarşamba halkından beş yıl için daha yetki istiyorum. Bir belediye başkanının hizmet dönemi halkla yapılmış bir hizmet sözleşmesidir. Ben 30 Mart günü halkımızdan sözleşmemi beş yıl için daha yenilemelerini talep ediyorum.

Yeni dönemde Ada Park gibi şehre damga vuracak projeleriniz olacak mı?

ESKİ STADIN ORADA YENİ BİR ŞEHİR DOĞUYOR
Stadyumu ve sebze halini taşıdık orada şimdi 50 dönümlük alanda yeni bir şehir doğuyor. Eski stadyum ve halin olduğu alanda altında 500 araçlık oto parkı olan çarşı ve pazarlarıyla yeni bir yaşam alanı kuruyoruz. Burada 320 konut yapılacak. Bize verilecek konutların satımından 40 milyon liralık gelir elde edeceğiz ve bu nedenle bu önemli projeyi de böylece belediyenin kasasından para çıkmadan yapmış olacağız.

YEŞİLIRMAK DOĞAL YAŞAM PARKI PRESTİJ PROJEMİZ OLACAK
Önümüzdeki süreçte uygulamayı düşündüğümüz bir başka prestij projemizde Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı’nı kurmaktır. Altyapısı ile ilgili yapımın bir kısmı DSİ tarafından başlatılmış olan bu proje için ilk önce ırmak kenarında hazineye ait 400 dönümlük bir alanın belediyemize tahsis edilmesini sağladık. Proje bu alan üzerin uygulamaya konulacak. Proje kapsamında içersinde su basar ormanları, su sporlarına uygun spor tesisleri ve Çarşamba’da parklar kurulacak. Binicilik tesislerinin de bünyesinde olacağı parkta ayrıca balık yetiştirme alanlarının ve balık avlama alanları olacak. Doğal yaşam parkında bütün bunların yanı sıra bir de otantik çarşı kurulacak. Bu park yöresel mimarisi ve konaklama tesisleriyle Çarşamba Belediyesinin bu bölgeye bir armağanı olacak.

carsamba2-002.jpg

Kavga siyaseti yapmayacağını söyleyen İlyas Aydın:
Çarşamba'nın gülen güzü olacağım

Yarışa 1-0 geride başladığını söyleyen MHP'nin Çarşamba Belediye Başkan Adayı İlyas Aydın, "Ben Çarşamba'nın gülen yüzüğüm" diyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

"Belediye başkanı olduğunda ilk icraatı beni kovmak oldu" diyerek Hüseyin Dündar'ı suçlayan İlyas Aydın.
Şimdi Dündar'ın karşısına dikilmiş, "Beni kovduğun o belediyeye başkan olarak döneceğim" diyor.
İlyas Aydın, MHP'lilerin Çarşamba'daki umudu olarak ortaya çıkmış ve MHP'nin Çarşamba Belediye Başkan Adayı olmuş.
Onunla Belediye Başkanlığını yeniden kazanacaklarına inanıyorlar.
Genç ve dinamik bir aday İlyas Aydın.
1976 yılında Çarşamba'nın Sefalı Köyünde doğmuş İlyas Aydın. İlkokulu Çarşamba'daki Şehit Nuri Pamir ilkokulunda okumuş. Ortaokulu Atatürk Ortaokulunda, Liseyi de Çarşamba Lisesinde okuduktan sonra Erciyes Üniversitesini kazanan İlyas Aydın, bu üniversitenin Yozgat Mühendislik Fakültesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun olmuş.
Mezun olduktan sonra, yani 2002 yılında MHP'li  Nazif Kılıç'ın başkanı olduğu o zamanın Çarşamba Belediyesinde mühendis olarak çalışmaya başlamış.
İlyas Aydın, Çarşamba Belediye Başkanlığındaki görevinin 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Nazif Kılıç'ı yenerek Hüseyin Dündar'ın Başkan seçilmesine kadar sürdüğünü söylüyor.
"Dündar Başkan olduğunda ilk icraatı beni kovmak oldu"
Böyle diyor İlyas Aydın.
Bende soruyorum o vakit:

"İntikam almak için mi Çarşamba'ya Belediye Başkanı olmak istiyorsun?" diye.

"Ben kavga siyaseti yapmayacağım" diye cevap verdi bu soruma ve şunu söyledi sonra:
"Ben Çarşamba'nın gülen yüzü olacağım"

"İntikam için değilse ne sebeple aday oldunuz?

Başbakan'ını taktiğiyle siyaset yapmayacağım. Çarşamba'yı gerginlik politikasıyla yönetmeyeceğim. Türkiye'de herkes Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan korkuyor ya, Çarşamba'da da herkes Hüseyin Dündar'dan korkuyor. Benden kimse korkmayacak Çarşamba'nın gülen yüzü olarak ben Çarşamba'yı sevgi ile yöneteceğim.

BELEDİYECİLİĞİ BILIYORUM
Ben yeni mezun bir mühendis olarak girdiğim Çarşamba Belediyesinde 2 yıl çalıştım. Hüseyin Dündar beni kovduktan sonra da 10 yıl Halil Akgül'ün Başkanı olduğu Salıpazarı Belediyesine girerek burada Fen İşlerinde görev yaptım. Salıpazarı Belediyesi de AK Partili bir başkan tarafından yönetiliyor. Salıpazarı'ndan çok iyi günlerim oldu. Belediyede çalışırken  halkın belediyeden hizmet alması için siyasi kimliğin önemli olmadığını öğrendim. Hizmet almak için siyasi kimlik değil, kişilik önemliymiş. Çarşamba halkı hükümdar aramıyor, kendisine  hizmetkâr arıyor.

Çarşamba'da nelerin eksik olduğunuzu gördünüz de belediye başkanlığına talip oldunuz?

Yeşilırmak geçtiği her yerde bir eser bırakmış. Ama Bu güzel nehir bir tek Çarşamba'da bir iz bırakmamış. Yeşilırmak sayesinde Çarşamba bir turizm cenneti olabilir. Belediyemizin başlayıp devam ettirmediniz ırmak kenarındaki projeler ben başkan olduğumda uygulamaya konacak.

PROJELERİMİZ HAZIR
Ben bir mühendis olarak teknik adam olduğumu hatırlatmak istemem ama hem fen işlerinde de görev yapmış bir teknik personel olarak tevazu da göstermem. Ben bu işi biliyorum. Belediye hizmetlerinin sağlıklı olarak sürdürülebilmesi için iyi bir ekip kurulması gerektiğini de çok iyi biliyorum. İyi bir ekibimiz var. Göreve hazırız. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız projelerimiz de hazır durumdadır.

ÇARŞAMBA MARKA ŞEHİR OLACAK
Yeşilırmak kenarında balık lokantaları kuracağız. Samsun'dan Terme'den ve çevremizdeki diğer şehirlerden insanlar aileleriyle balık yemek ve hoş bir vakit geçirmek için Çarşamba'ya gelecek. Samsun - Ordu karayolu üzerinde ilk bakışta bize ait olduğu anlaşılan ahşap tesisler yapacağız. İnsanların in gördüğünde o binalar için "Bunlar  Çarşamba'ya özel" diyecekleri eserler kazandıracağız. Doğu Karadeniz'e yolculuk yapan insanlar için Çarşamba bir uğrak yeri olacak. Çarşamba’yı marka şehir yapacağız.

TARIMSAL SANAYİ ÖZENDİRİLECEK
Yeşilırmak ve onun beslediği Çarşamba Ovası Allah'ın bir lütfü olarak karşımızda duruyor. Ama son yıllarda ovamızda tarım yapan hemşerilerimiz ekip biçtiklerinden yeterince gelir elde edemiyorlar. Biz belediye olarak Çarşamba'da tarımsal sanayinin gelişmesini teşvik edeceğiz. Böylece ovamızda edilip biçilen tüm tarımsal ürünler değer kazanmış olacak. Çarşamba'da mutlaka bir meyve suyu fabrikası kurulmalıdır, böylece meyvecilik yöremizde gelişmiş olacaktır. Ayrıca salça ve konserve fabrikalarınızda kurulmasını sağlayacağız. Bütün bunların olabilmesi için yatırımcıları da bulmuş durumdayız.

ESNAF İÇİN İŞYERLERİ YAPACAĞIZ
Son yıllarda  esnafımızın gelirleri azalmıştık. Belediye şafak yaptıracağımız işyerlerini esnaflarımıza kiraya vereceğiz. Böylece ilçemizde son yıllarda artış gösteren işsizliği de bir nebze olsun azaltmış olacağız. Hemşerilerimiz kuşku duymasınlar, yapacağımız bütün bu eserlerin avam projeleri de kaynakları da hazırdır.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.