25 Mayıs 2018
  • Samsun19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C
  • İzmir20°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun19°C
  • Amasya14°C

ÇARŞAMBA ŞEKER FABRİKASI NE OLACAK ?

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Usta, Maliye Bakanı Ağbal'a yıllardır atıl durumda bulunan Çarşamba Şeker Fabrikası'nın durumunu sordu.

Çarşamba Şeker  Fabrikası ne olacak ?

10 Şubat 2018 Cumartesi 19:33

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, verdiği yazılı soru önergeleri ile Çarşamba Şeker Fabrikası'nın ve Ladik (İbi ve Havza Ovaları) Sulama Projesi'nin akıbetini ilgili bakanlara sordu. 

Usta, Çarşamba Şeker Fabrikası hakkında vermiş olduğu önergede “ Türk Şeker Fabrikaları için tüm paydaşlar arasında sosyal konsensüs sağlayacak ve sektörün gelecekte rekabetçi bir yapıyla varlığını sürdürebilmesine imkan verecek yeni bir özelleştirme modeli belirlenmiş midir? 2008 yılında özelleştirme kapsamına alınan, 199 işçisi bulunan ve 2011 yılından beri üretim yapılmayan Çarşamba Şeker Fabrikasının akıbeti ne olacak, fabrika ne zaman yeniden faaliyete geçecektir?” diye sordu. 

LADİK SULAMA PROJESİ

Usta’nın Ladik Sulama Projesi hakkında vermiş olduğu soru önergesinde ise “2018 Yılı Yatırım Programında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün sahibi olduğu 2015A010190 numaralı 141 Milyon TL tutarındaki Ladik (İbi ve Havza Ovaları) Sulama Projesinin başlangıç tarih 2015, bitiş tarihi ise 2021 olarak planlanmıştır. Yatırım Programına göre 2017 yılsonu itibariyle ilgili projeye ilişkin hiç harcama yapılmamış olduğu görülmekte olup, 2018 yılı yatırım tutarı ise sadece 12 Milyon TL olarak öngörülmüştür. Bu şartlar altında Samsun’un Ladik, Kavak ve Havza İlçeleri için son derece önemli olan, bölgenin sulama imkanlarını artırarak verimlilik getirecek olan Ladik (İbi ve Havza Ovaları) Sulama Projesinin zamanında bitirilemeyeceği aşikardır. Bu projenin hızlandırılması ve planlandığı tarihte tamamlanması için önlem alınması, bu çerçevede projeye daha güçlü ödenek verilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.   Feride İÇKİLLİ 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.