23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

‘BEYEFENDİNİN O SÖZÜ BAŞARI GEREKTİRİYOR’

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Türkiye’nin yeni sisteme geçişine Samsun’un güçlü destek vermesinin önemli olduğunu belirterek, “Türkiye kazandı, Samsun kazandı. Beyefendinin nezdinde Samsun önemli. Samsun olimpiyatlarda referansımız olacak” dedi.

‘BEYEFENDİNİN O SÖZÜ BAŞARI GEREKTİRİYOR’

02 Mayıs 2017 Salı 06:00

CHP’nin geçmiş dönem efsanevi Samsun milletvekili olan merhum İlyas Kılıç’ın torunu olan Gençlik ve Spor Bakanı ve Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ile bakanlıktaki makamında Türkiye’nin referandum sürecini, FETÖ ile mücadeleyi Samsun’u, spor kenti olma yolundaki adımları, Samsunspor’u ve İşitme Engelliler Olimpiyatı’nı konuştuk.

Bakan Kılıç, Anayasa değişikliği referandumunda Samsun’un yüzde 63.6 ile ‘evet’ desteği vermesinin kendisi için önemli olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımız, Başbakan olduğunda beni milletvekili adaylığı için uğurlarken, tek cümle söyledi. “Git deden gibi ol dedi’. O nedenle Samsun’un sandıktaki desteği önemliydi. Toplam olarak il geneline bakıldığında başarıyı görmek mümkün. Samsunlu hemşerilerime destekleri nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

BİZDE HER KONU İSTİŞARE EDİLİR
AK Parti’nin seçim, referandum ve parti çalışmasının diğer partilerden çok farklı olduğunu söyleyen Bakan Kılıç, “Biz de konular tartışılır. İstişare edilir. Ama sonuçta bir karar alınır ve uygulanır. Sonrasında bizde çatlak ses çıkmaz’ herkes işine bakar. Planlı bir çalışma yapılır” diye konuştu. Referandumun hemen ardından Ak Parti’de sistematik çalışma düzeninin devreye girdiğini belirten Kılıç, “Bu nedenle de her seçim sonrası sonuçların dikkatlice analiz ederiz.  Referandum’da Samsun’dan iyi bir sonuç alındı. Oy kaybı varsa bakılır, nedenleri araştırılır. Ama görülen il genelinde oylarımız arttı” dedi. 

FETÖ İLE MÜCADELE SÜRECEK
Referandum sürecinde Kılıçdaroğlu’nun ‘kontrollü darbe’ sözüne çok kızdığını söyleyen ve o nedenle eleştiri yaptığının altını çizen Bakan, yeni dönemde de hız kesmeden sürdürecekleri ve genel bir mücadele olarak gördükleri FETÖ ile mücadelede adil olacaklarını ama teröristlere, destekçilerine, uzantılarına asla müsamaha gösterilmeyeceğini bildirdi. Kılıç: “Cumhurbaşkanımızın canına kast ettiler. İnsanlarımızı şehit ettiler. Ülkeyi bölmek istediler. Bunları affetmek olmaz”.  
 
SAMSUN BİR SPOR KENTİ OLACAK
Samsunspor’un istediği noktaya geleceğini, kentin lokomotifi olacağını da ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, “Samsun bir spor kenti olacak. Samsunspor istenilen noktaya mutlaka gelecek. Hiçbir şey birden olmuyor. Samsunspor’un hedefleri açıktır. Hedef, Süper Lig’e çıkmak ve orada kalıcı başarı yakalamaktır İşitme Engelliler Olimpiyatları’nın Samsun’da yapılması bir tesadüf değil. Başarılı spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptık. Kentin spor kenti olmasında önemli bir adım olacağına inanıyorum. Samsun’da yaptırılan tesisler için harcanan paranın 100 milyon lirayı aştı. O tesisler artık kentin sporcu alt yapısıdır’’ dedi. 

A’DAN Z’YE SAMSUN, SİYASET VE SPOR
Bölgede siyasetin nabzını en iyi tutan gazete olan HedefHALK, Cumhurbaşkanlığı Sistemini içeren Anayasa değişikliği ile ilgili referandum sonuçlarını siyasilere sorduğu yazı dizisine Gençlik ve Spor Bakanı Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ile başladı.Kılıç, Bakanlıktaki makam odasında yaklaşık 2 Saat 15 dakika süren söyleşi sırasında Hedef HALK Referandum sonucundan, FETÖ ile mücadeleye, Samsunspor’dan işitme Engelliler Olimpiyatı için Samsun’a yapılan yatırımlara ve gündeme ilişkin her konuda samimi açıklamalarda bulundu.

bakan-kilic-(9).jpgH.HALK: Millet Anayasa Değişikliğine yüzde 51.41’le ‘Evet’ dedi. Öncelikle Türkiye açısından sonra bölgeniz olarak referandum sonuçlarını nasıl yorumluyorsunuz?

KILIÇ: Seçmenimiz AK Parti’yi her zaman destekliyor. Ama bu referandumdu sonuçta. Bir tercih yapacaktı. Biz siyasiler olarak Türkiye’’nin evet ile kazanımlarını anlattık. Tercihi seçmen yaptı. Doğru tercih yaptı. İşin geneline baktığım zaman biz Samsun’da halk oylamasında iyi bir sonuç aldık. Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz. 1 Kasım’a göre yarım puan üstündeyiz. ‘Evet’ ve ‘Hayır’ diye iki seçeneğimiz vardı. Hayır oylarının hepsi de CHP’nin oyu değil. Sonuçta Türkiye tercihini yaptı. Herkes  sonuçlara saygı duyacak. Gerek teşkilat olarak gerekse milletvekilleri ve Belediye Başkanları olarak herkes iyi çalıştı. Herkes elinden geleni yaptı ve başardı. Samsun verdiği destekle ‘örnek oldu’. Cumhurbaşkanına, geleceğine sahip çıktı.

AK PARTİ SİSTEMATİK ÇALIŞIR
Bizde çok sistematik bir çalışma yöntemi var. Bizim partideki istişare mekanizmasının Türkiye’de hiçbir partide olmadığına inanıyorum. Biz her şeyi oturur, masada konuşuruz ama karar verildikten sonra bizde çatlak ses olmaz. Biz bunu böyle yaşıyoruz. Fikri olan o istişare sürecinde fikrini ortaya koyar. Sahaya da uygulama aynen yansır. Sonra her seçim sonrasında sonuçlar sandık, bazında incelenir, sonuçlara dair analiz yapılır. Bunu seçimin bitiminden hemen sonra yaparız ve hiçbir zaman da bitmez. Bize oy vermiş olanlara bakarak ‘daha fazlasını neden alamıyoruz’ diye kendimizi sorgularız. Nedenleri araştırıp, problemi çözmeye çalışırız. Bunu neredeyse sandık sandık yaparız. Biz Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olmasını ve doğru yönetilmesini istiyoruz. Genel olarak siyasete baktığımızda AK Partili dönemin başarılı geçtiğini görebiliriz.. 

H.HALK: Seçimlerde iyi bir sonuç aldınız. Referandum sürecinde en beğendiğiniz sonuç aldığınıza inandığınız çalışma yöntemi hangisiydi?

KILIÇ: Gözümüzle gönlümüzle Milletimizle birlikte olduk... Her zaman olduğu gibi milletimizle dobra dobra konuştuk, dertleştik. Biz Anayasa’nın maddelerini ve neden gerekli olduğunu anlattık. İstikrarın önemini vurguladık. Ve Samsun’da il, ilçe  teşkilatlarımız SKM’ler gerçekten çok iyi çalıştı. En beğendiğimiz yöntem milletin gözünün içine bakmak oldu. Ayırt etmeden söylüyorum teşkilatın hepsi iyi çalıştı. Muhalefet, milletinin ‘Hayır’ oyu vermesi için doğru olmayan şeyler söyledi. Sistem değişikliğini farklı anlatmak istedi. Ama halkımız bu söylemlere prim vermedi. Bizlere inandı. Kararsız kalanlar oldu. Ama şimdi piyasalardaki yumuşamayı görünce, ‘bize daha çok hak verecekler’. Bakın borsa yükseliyor, dolar düşüyor. Bunlar ekonomide istikrar demektir. 

FETÖ’NÜN BELİ KIRILDI AMA BİTMEDİ
Cumhurbaşkanımız Başbakan ve Genel Başkanken yanındaydım, bir çok şeyi bire bir yaşadım. Danıştay Saldırısı, Cumhuriyet Mitingleri, Kapatma Davası, 17-25 Aralık Süreci, Gezi Olayları hepsini yaşadık. Türkiye’nin bu süreci atlatması önemliydi. Bütün bunlar FETÖ’nün organizasyonuydu. Paralel durduruldu.. FETÖ’nün ekonomik gücü kırıldı. Daha doğrusu beli kırıldı. FETÖ ile mücadele genel bir mücadeledir. Adil olacağız ama teröristlere asla acımayacağız. Meclisimiz bombalayan teröristi affetmeyeceğiz. Biz ‘‘Vatanımız’’ diyoruz. Onlar ‘’Ülkelerden’’ diyorlar. Bunlarla mücadele bitene kadar sürecek.

H.HALK: Halk Oylaması sürecinde CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu çok eleştirdiniz. Hangi sözü sizi etkiledi?.

KILIÇ: Kampanya döneminde Kemal Bey’e çok kızdım. Kontrollü darbe ne demek? Darbe darbedir. Şu soruyu sordum ben Kemal Bey’e, onun cevabını da bakalım alabilecek miyiz? O gece 15 Temmuz gecesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde darbe girişimine karşı duruş sergileyen milletvekillerinin içerisinde CHP milletvekilleri de vardı. Grup Başkanvekili de vardı. Oradaydılar, haklarını teslim edelim. Peki madem kontrollü darbeydi, o bombayı atan terörist, o F16’yı kullanan terörist, o bombayı 40 metre yana atsaydı nereye düşüyordu o bomba. Genel Kurul salonunun içerisine düşüyordu. Orada CHP’li milletvekilleri de yok muydu orada? Ben şunu beklerdim; CHP’li vekillerin de çıkıp Sayın Genel Başkanım siz ne diyorsunuz, biz de oradaydık demelerini beklerdim. Kılıçdaroğlu hep böyle ‘açıklamalar yapıyor’. Bu doğru siyaset değil. 

CUMHURİYET MEYDANI FARKLI COŞTU
28 Mart Samsun için çok önemli bir tarih artık yani Cumhurbaşkanımızın mitingi... Ben orada sadece meydana bakmıyorum ama Samsun Meydanı zaten genel olarak bir sıkıntı yaşamadığımız bir meydandır.  İnsanlar Cumhurbaşkanımıza olan sevgileriyle hem de Ak Partiye olan yakınlıklarıyla meydanı dolduruyorlar. Havalimanından çıktığımız andan itibaren, şunu küçümseyemezsin giderken kimi yerde 3 kişi toplanmış bazı yerlerde 5 kişi. Evinin önü sonuçta orası 3 kişi var sadece. Adam işyerini kapatmış yola çıkmış. Şu sevgiyi görebiliyor musun?. Biraz ilerliyorsun bir mahalle toplanmış gelmiş 100 kişi Cumhurbaşkanımızla kucaklaşmak için yolu kesmeye çalışıyor. İş yerlerinin olduğu yere geliyorsun bütün insanlar iş yerlerinden çıkmış dışarı ve orada bir sevgi gösterisinde bulunuyor. 

ÖNEMLİ OLAN GÖSTERİLEN SEVGİ
Şehre doğru geldiğinizde iş yerlerinin hepsi dışarı çıkmış yani bulvarlar, Shell Kavşağı ki orada durmak zorunda kaldık biz. Sahilden giderken 4 kere durmak zorunda kaldık. Yani olay sadece sokağa gelip bakmak değil. Önemli olan gösterilen sevgi ve insanlar çok doğal...Bu bir organizasyon değil. Ben mesela şunları duydum ve bunlar üzüyor bizi. Diyorlar ki insanlar dükkanlarının önüne çıkmış ne var bunda. O insanlar çıkarken nasıl çıktılar ona bakmak lazım. Karşılaştırma yapmak istemiyorum ama başka bir siyasi de geldi Samsun’a ama ona çıkmadı o insanlar. Ben yapmacık bir şeyler ortaya koyabilen biri değilim. Cumhurbaşkanımız bana ilk seçim sürecimde yola çıkmadan önce “Git deden gibi ol” dedi. O sözü unutmam imkansız. Her zaman söylerim. O bir cümleciğin içinde çok şey vardı. 

bakan-kilic-(5).jpgHedef Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni A. Yener Cabbar, Yazı İşleri Müdürü Ragıp Göker ve Halkla İlişkiler Müdürü Feride İçkilli, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ı makamında ziyaret etti ve gündeme ilişkin konularda röportaj yaptı. 

bakan-gelen-foto.jpgTürkiye kazandı Samsun kazandı

CHP’de 5 dönem milletvekilliği yapan efsanevi siyasetçi vekili merhum İlyas Kılıç’ın torunu olan Bakan Kılıç’a röportajın sonunda sorduk. ‘Siz gazeteci olsaydınız, bu söyleşi sonrası nasıl bir başlık atardınız’ diye. Kılıç, hiç düşünmeden yanıt verdi:  ‘Türkiye Kazandı... Samsun Kazandı’... 

ilyas-kilic2.jpg

2013 Nisan ayında 92 yaşında hayatını kaybeden İlyas Kılıç’nı mezarını Erdoğan da Samsun gezisinde ziyaret etmişti. 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.