22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

BELUR'A TEPKİ, AVCI'YE SEVGİ SELİ OLMUŞ..

Ayvacık İlçesi ilginç bir seçim yaşıyor. Seçim merkezden çok kırsalda sürüyor. MHP adayı Erdal Avcı, 'Kırsalı iki tur atmış, bir tur daha diyor'. Niye diye soruyoruz, "Köylümün vefası önemli" diyor..

Belur'a tepki, Avcı'ye sevgi seli olmuş..

28 Şubat 2014 Cuma 15:32

Samsun'un Ayvacık İlçesi'nde seçim bir hayli farklı. AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Belur, son ana kadar adayım demediği için seçmen kafasında 'farklı seçenekler aramaya girmiş'. AK Parti'den farklı aday beklerken yeniden Başkan Belur aday olunca, 'kararsız seçmen bir hayli çoğalmış'. Bunun etkisi de elbette eski Ziraat Odası Başkanı MHP'nin adayı Erdal Avcı'ya yaramış..

AK Parti'li bazı aday adaylarının belediyesi meclis üyesi adaylığına konulmasıyla Başkan Mustafa Belur'un 'yeniden adayım' demesinin önüne geçilmek istenmişse de Ayvacık'ta, 'MHP seçimde oldukça iddialı bir şekilde potaya girmiş'. Bunun farkında olan MHP'nin Belediye Başkanı Erdal Avcı, sabah 08.00, gece 01.00 arasında durmak bilmeden koşuşturuyor. Bayan MHP'liler ile birlikte yollara düşen Avcı'ya farklı siyasi partilerin üyeleri de destek oluyor. 'Neden Avcı' diye sorduğumuz bazı seçmenler, "Burası Ayvacık. Burada adaya oy verilir. Kişi önemlidir. Kimin kapısını rahat çalıp, sorununu aktarabiliyorsan ona oy verilir' deniliyor.

'O BİZİM ZİRAAT ODASI BAŞKANIMIZ'

Belediye Başkanı Mustafa Belur'un seçmenle çok barışık olmaması ve AK Parti'deki adaylık süreci öncesi aday olmadığını açıklaması ilçeye damgasını vurmuş adeta. İşsizlik ve belediye hizmetlerinden yararlanamayan ilçe halkı, 'değişimden yana gibi görülüyor'. İlçenin merkezinde 'neredeyse burun buruna bir yarış gösteren AK Parti ile MHP, diğer ilçelerden farklı olarak bu ilçede kırsalda farklılıkları açık açık gösteriyor. MHP adeta kapı kapı dolaşırken, Erda Avcı'nın Ayvacık Ziraat Odası Başkanlığı görevinden istifa ederek aday olması nedeniyle, 'köylü tarafından' adeta kırsalda kucaklanıyor.. Avcı, "Benim kapım hiç onlara kapalı olmadı ki. Biliyorlar ki Belediye Başkanı olursam, yine kapım ardına kadar açık olacak. Onları en iyi ben anlarım" diyor.

AVCI'NIN SEÇİM SLOGANI ÇOK ANLAMLI

Erdal Avcı'nın seçim sloganı da ilginç ve anlamlı. "Ayvacık'ta izimiz, size karşı yüzümüz var". Bu şu demek. Erdal Avcı'nın ağabeyi Erkan Avcı 16 yıl ilçede belediye başkanlığı yaptı. Ve o hizmetlerin her anında Erdal Avcı'da belediyede koordinatör olarak görev yaptı. Size karşı yüzümüz var ise daha çok kırsala mesaj içeriyor. Köylünün Ziraat Odası'ndaki her sorunu çözen Avcı, "Şimdi yine geldim. Bu kez de Belediye için yetki istiyorum" diyor. Köylü de gerektiği gibi karşılıyor Avcı'yı.. Öyle ki köylerdeki kamuoyu yoklamamızda bizzat gördük bunu.. Hangi kapıyı çalsa, 'başkan oğlum gelmiş diye kapıyı açıyor' köylü. O da büyüklerinin ellerini öperek gösteriyor yakınlığını. İlginçtir MHP'li Erdal Avcı, Ziraat Odası Başkanlığı yaptığı dönemin adeta meyvelerini topluyor. Avcı'ya soruyoruz, "Ne olur seçimler diye', o da manidar yanıt veriyor. 'Köylüye sorun. Onlar beni biliyor. Nasıl onlara yakın olacağımı da tahmin ediyor" diyor.

FARKLI PARTİLERİN ORTAK İSMİ GİBİ

Ayvacık'ta köylerde MHP'nin AK Parti'ye karşı yerel seçimlerde üstün gelebileceği görülüyor. Oysa 2011 genel seçimlerinde AK Parti'nin oyu patlama yapmış köylerde. Yerel seçim böyle bir şey. Başkan Belur'a tepkiler sandığa yansırsa, MHP fark olmasa da rahat bir seçim alabilir. Çünkü CHP'nin adayı Turgay Özcan'ın adını duymadıK desem yeridir. Ayvacıklı, "Burada etkili iki parti var. MHP ve AK Parti'. Ama etkili aday kim derseniz, Erdal Avcı'nın bu ilçe halkındaki yeri farklıdır' diyorlar. Kazanır mı diye soruyoruz, "AK Parti'nin oyu bir hayli fazla. Ama yerel seçim bu. Avcı'ya olan sevgi sandığa yansırsa, ilginç bir sonuç bile çıkabilir sandıktan'.. İşin ilginç tarafı CHP'li bazı seçmenlerin 'parti istedi diye oyları böldürmeyiz sözleri'.. Yani CHP'den MHP'ye oy gidecek gibi gözüküyor. Bu arada MHP'li Ferhat Günaydın'a Ayvacık'tan iyi oy çıkar. CHP'li Tarık Cengiz'in adını da bazı seçmenler söyledi. Hatta ilginçtir, "Yerelde MHP'ye oyunu verecek olan bazı CHP'li seçmenler, Büyükşehir'de oyumuz Cengiz'e dedi. Yani seçmen bazen bilinçli oy kullandığını böyle farklılıklarla da ortaya koyuyor. Belediye hizmetlerinden ilçe halkının memnun olmaması ve 'Ne yapıldı Ayvacık'a köprüden başka' sözleri de seçimdeki oylarda etkili olacak gibi. Ama bakalım sandığa yansıyacak mı?..

AYVACIKLI SEÇMENİN TEPKİ OYLARI VAR

Ulaşım konusunda Ayvacık'ta Başkan Yılmaz'a tepki var yine. AK Partili seçmenden bile bir çoğu Yılmaz'a vermem oyumu diyor. Kırsalda pek fark etmiyor bu da ilginç geldi bize.. İlçede MHP'ye oy vereceğini söyleyen bir köylü Büyükşehir'de Yusuf Ziya Yılmaz'a vereceğini belirtti. Bu kadar ilçe ve büyükşehirde bölünmüşlük yaşayan Ayvacık, 30 Mart yerel seçimlerinde sandıktan nasıl bir görüntü çıkaracak biz de merak ediyoruz. Çünkü bir çok yerde ilçe ve büyükşehirde, hatta meclis üyeliklerinde üç farklı oy kullanacağını söyleyen seçmen bile var. Hatta AK Parti'nin meclis üyeliklerinde oy oranı çok çıkabilir. Yani meclis üyelerine olan ilgi AK Parti'nin mevcut Belediye Başkanı Mustafa Belur'a yok gibi görülüyor. Örneğin AK Parti'nin meclis üyesi Kemalettin Gökçe'nin Belediye Başkan adayı olmasını bekleyen seçmenler olduğunu gördük. Ancak olamadı. Meclis üyeleri oyum AK Parti'nin olur diyen bir seçmen, belediye başkanına kullanacağım oyda 'kararsızım' diyebiliyor.

SANDIKTAN 'SİYASİ DERS' ÇIKABİLİR

17 Aralık Operasyonu'nun da çok konuşulduğu ilçede, seçimin sonuçları sanırım 'her haliyle farklılıklar' oluşturacak gibi görülüyor.  Şu an için MHP'nin AK Parti'ye oranla daha önde olabildiğini söylemek mümkün. Ayvacık gibi küçük bir ilçede, böylesine yoğun yürütülen seçim kampanyasında MHP'nin adayı Erdal Avcı'nın kırsaldaki enerjisinin payı oldukça büyük. Seçim Ayvacık'ta kızışmamış, adeta yangın yerine dönmüş. Ve sandık öncesi başkanlık koltuğuna daha yakın isim olarak MHP'nin adayı Erdal Avcı gözüküyor. CHP'nin adayı Turgay Özcan'ın şansı yok denecek az gibi. En azından seçmen 'iki partiye kilitlenmiş'.. Ya MHP, ya da AK Parti'nin adayı sandıktan çıkar.  Meclis üyeliklerinde ise AK Parti'nin oyu daha yüksek çıkabilir. Seçmenin Belediye Başkanı Mustafa Belur'a tepkisi olması 'sandığa yansırsa' Ayvacık sonuçları 'siyasi ders niteliğinde' olabilir... Yener CABBAR yazdı..


Kırsalı mesken tuttu...

MHP Ayvacık Belediye Başkan adayı Erdal Avcı, kırsalı adeta mesken tuttu. Ayvacık Ziraat Odası eski Başkanı olması nedeniyle köylü ile oldukça yakın. Ve farklı siyasi partilerin ortak adayı haline gelmiş olan Avcı, 'sandığa daha yakın gözüküyor'.

Belur'a tepki sandığa yansırsa...

Belediye Başkanı Mustafa belur, son anda aday adayı olunca, seçmenin tepkisini çekti. O tepki sandığa yansırsa, AK Parti beklemediği bir sonuçla sandıktan çıkabilir..

ragip1.jpg

Ayvacık halkına karşı yüzünün ak olduğunu söyleyen Erdal Avcı:
Ayvacık’ta milat bizimle başladı

Talip olduğu görevin bilincinde olduğunu belirten Erdal MHP’nin Ayvacık Belediye 
Başkan Adayı Erdal Avcı, ‘’Ayvacık’a olan sevdamız ve heyecanımızın kaynağı size olan hizmet aşkıdır’’ diyor

Röportaj: Ragıp GÖKER

Bir Süredir Hedef Halk ekibi olarak yollardayız. Seçmene soruyoruz ‘’Oyunuz nereye?’’ diye.
Böyle sorarken ilçesinde seçim çalışması yapan adaylarla da röportajlar gerçekleştiriyoruz. İlçe merkezindeki bazı noktalarda köylerde seçmen nabzını tuttuktan sonra MHP’nin adayı Erdal Avcı ile görüşmek istedim.
Erdal Avcı şehir merkezindeki seçim bürosunda yoktu.
Randevu talebinde bulunan arkadaşımız Feride İçkilli’ye ‘’Terice köyündeyim, oraya gelin’’ demiş.
İyi de Terice köyü nerede?
Nasıl ulaşılır, bir fikrimiz yoktu.
Biz köye nasıl ulaşacağız diye sorup soruştururken, bizim aracın yanına bir taksi yanaştı. Şoför arkadaş, ‘’Sizi Terice’ye götüreceğim, beni takip edin’’ dedi.
Taksiyi bizim köyün yolunu bilmediğimizi tahmin eden Erdal Avcı göndermiş.
‘’Köy uzak mı?’’ diye sorduk taksi şoförüne.
‘’Uzak değil, şu tepenin arkası’’ dedi.
Kırsalda hep öyledir, onlar için her köy yakındır. Orada yaşıyorlar zira.
Terice bir orman köyü.
Şehirden uzaklığı 22 Km. Köye 40-45 dakikalık bir sürede ulaştık.
Terice’ye 15 araçlık bir konvoyla gitmiş Erdal Avcı.
Benim ilk dikkatimi çeken seçim aracındaki slogan oldu.
Aracın üzerinde ‘’Ayvacık’ta izimi, size karşı yüzümüz var’’ böyle yazıyordu.
Erkan Avcı geldi aklıma.
Erkan Avcı Ayvacık’ın kurucu belediye başkanıdır.
Köyden bozma bir yerleşim merkezi bugün Samsun’da ‘Saklı Cennet’ olarak anılan bir turizm bölgesine dönüşmüşse Erkan Avcı’nın bunda izi vardır.
Sadece Erkan Avcı’nın mı?
Elbette ki değil!
Erkan Avcı Belediye Başkanıyken, Erdal Avcı da MHP’nin ilçe Başkanıdır.
Bu da yeterli değil Avcı kardeşlerin Ayvacık’a olan hizmetlerini ölçmek için. Zira Erdal Avcı, 30 Mart Pazar Günü yapılacak seçimler için adaylığını açıkladığı güne kadar Ayvacık’ta Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapmıştır.
‘’Ayvacık’ta izimiz, size karşı yüzümüz var’’ demesi de bundan olsa gerek.

ŞUBAT SONUDA, BİR ORMAN KÖYÜNDE!
Şubat, güdük aydır ve soğutur.
Şubat’ta orman köyünde seçim çalışması yapmak bana pek akla yatkın bir iş gibi gelmemişti Terice yolundayken.
Erdal Avcı’nın bu toprakları karış karış bildiğini ve bu insanları yakından tanıdığını unutarak.
Terice’ye girince yoldaki düşüncelerim nedeniyle kendimden utandı.
Terice’de o gün yer yerinden oynamış gibiydi.
Sadece Tericeliler de yoktu, çevre köylerden gelip Erdal Avcı’nın elini sıkmak için gelmiş onlarca kişiyle tanıştım.
Tericeliler, Erdal Avcı’yı köylerine gelmiş bir siyasetçi gibi değil, köylerine gelmiş yeni belediye başkanı gibi karşılamışlar.
Bir köy evinin avlusunda köylü kardeşlerimin bana ve Erdal Avcı’ya getirdikleri iki iskemlenin üzerinde gerçekleştirdik söyleşimizi.

‘’Neden siyaset ve neden belediye başkanlığı?’’ diye sorarak başlıyoruz röportaja
‘’Çünkü biz Ayvacık’ız’’ diye başladığı konuşmasını daha sonra şöyle sürdürdü Erdal Avcı:
24 yıldır Ayvacık’ta aktif siyaset yapıyorum. Ayvacık’ı biliyorum. Ayvacık’ın şehir merkezindeki mahallelerinin yanı sıra en ücra köşedeki köyünde yaşayanların sorununu da biliyorum.

‘’Bana Ayvacık’ın 3 Önemli sorununu sayar mısınız?’’ diye sorsam.
Elbette ki sayarım.
1- YOL. Bütün köy ve mahallelerin yolları bozuk
2- Su. Bütün köy ve mahallelerde içme suyu sorun olarak duruyor.
3- İŞSİZLİK. Ayvacık’ta gençler iş bulamıyor.
Ayvacık bu nedenle sürekli göç veriyor. Ayvacık’ın köylerinde yaşayanların yüzde 90’ı inşat işçisi olarak gurbete çıkıyor. İnşaatlar iş güvenliğine en az dikkat edilen işyerleridir. Bu bakımdan iş kazalarına kurban erdiğimiz çok sayıda Ayvacıklı hemşerimiz var. Bunların bir kısmı ya öldü ya da sakat kaldı. Bu durum Ayvacık’ın kaderi olamaz.

ÜRETKEN BELEDİYECİLİK
31 Mart sabahı itibariyle Ayvacık Belediyesindeki yönetim anlayışı değişmiş olacak. Biz üretken belediyecilik anlayışını egemen kılacağız. Çözümü için ele alacağımız ilk işimiz İstihdam olacak. İstihdam sorununu Ayvacık’ta çözmek aslında çok kolaydır. Bunun için yapılacak il iş Tekstil Atölyesi kurmaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için yatırımcı bulmak lazım geldiğini biliyoruz. Biz yatırımcılarla şimdiden temasa geçtik bile. Belediyemiz, yatırım için gelen işadamlarına arsa temin ederek bu sorunun çözümünde ilk adımı atmış olacak.
Yarıca Hayvancılık geliştirilecek. Köylülerimize faizsiz kredi temini için yardımcı olacağız. Ziraat Odasında edindiğimiz tecrübeyle bunu gerçekleştirebileceğimizi herkes biliyor. İlçemizde hayvancılığın gelişmesi için Mezbahana kurulmasının da şart olduğunu biliyoruz.

OKSİJEN DEPOSUNDA KARBONDİOKSİT SOLUNUYOR
Ayvacık benim için cennetten bir köşedir. ‘Saklı Cennet’ diyoruz ama oksijen deposu olan ve Allah vergisi bir güzelliğe sahip bir yerdir. Oksijen deposuyuz ama insanlarımıza yıllardır Karbondioksit solutuyoruz. Bu duruma bizim yönetimindeki Ayvacık Belediyesi son verecektir.

SALMAN AKKUŞ YOLU AÇILACAK
Ben Belediye Başkanı olduğumda ilk icraatlarımızdan birisi de Salman- Akkuş yolunun açılmasını sağlamak olacaktır. Bu yol açıldığında Ayvacık’ta alternatif bir ulaşım ağına sahip olacağımız gibi Akkuş tarafındaki köylerden ilçemize alış veriş için gelmek isteyenlere de yeni bir imkan tanınacaktır. Bu yolun ilçemizdeki ticaretin gelişmesine önemli katkı vereceğine inanıyorum.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.