23 Mart 2018
  • Samsun9°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara11°C
  • İzmir17°C
  • Ordu10°C
  • Sinop7°C
  • Giresun10°C
  • Amasya7°C

BAŞBAKAN GÖNLÜMÜZÜ ALMAYA ÇALIŞTI, AMA…

MUSTAFA DEMİRER

11 Ekim 2017 Çarşamba 10:00

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz ayın sonu Çorum ziyaretinin memlekete yansımalarını ‘Başbakan Gönlümüzü aldı ama yetmez’ yorumlanmıştı.

Müstakil havaalanı talebimizi babacan ve nazik bir tavırla geri çeviren Başbakan, bize geçmişte olduğu gibi yine Merzifon Havaalanı’nı işaret etti.

Ancak son sözünü akşam bir otelde sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile düzenlediği toplantıda dile getirdi.

Özel teşebbüs havaalanı yapmak isterse gereken desteği vereceğini belirten Başbakan, “Çorum’un havaalanını kendi imkânlarıyla yapması konusuna da karşı değiliz. Havaalanı yapmak isteyenler varsa, buyurun gelin yapın. Başım gözüm üstüne. Yarın gelin, yarın veriyim izni. Ona itirazımız yok. Ama bizim amacımız ihtiyacı görmektir” diye konuştu.

Esasında yerel dinamiklerle Çorum’a havaalanı yapılması fikri yeni değil. Yakın geçmişte havaalanı konusunda çıkmaza girdiğimiz dönemlerde, Çorum’da eğitim, otomobil, sağlık, maden yatırımları bulunan işadamı Ahmet Ahlatcı’nın teklifi doğrultusunda aynı mevzu gündeme gelmişti. 

Hatırladığım kadarıyla Ahlatcı, Çorum iş aleminin yerelde devletin de desteğini alarak terminal ve kuleleri yapabileceğini, kendisinin de  piste buzlanmaya karşı doğalgazlı ısıtma sistemi döşeyeceğini taahhüt etmişti.

O dönemde Ahlatcı’nın teklifinden daha önemli olan bir gelişme yaşandı.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorumlu’nun havaalanı talebinin tavan yaptığı dönemde bir sohbet ortamında Çorum Belediyesi’nin Çorum’a havaalanı yapabilecek güce sahip olduğunu ifade etmişti.

Külcü, İHL Kampüsü’nü örnek göstererek, “Belediye’nin bir kalemde yaptığı İHL Kampüsü’nün maliyeti 50 milyon lira. Memlekete yüksek maliyetli birçok yatırım yaptık. Çorum ölçeğinde bir havaalanının ortalama maliyeti 60 milyon lira. Belediye olarak havaalanını yaparız. Ancak siyaseten yanlış anlaşılmalara neden olmaması için Ankara’nın oluru gerekir.” demişti. O günden bugüne Külcü’nün düşüncesi değişmemiştir sanırım. 

Başbakan’ın sözlerinden Ankara’dan havaalanı için onay çıktığı açıkça anlaşılıyor. Ahlatcı ve Külcü’nün vaadleri de ortada.

Öyleyse Çorumlu bu havaalanını kendisi yapabilir.

Bu arada Çorumlu havaalanını kendi imkânları ile yapabilirse milletvekillerimizin Çorum’a geliş gidişleri daha kolaylaşır, herhalde onlar da bu hizmetten ziyadesiyle memnun kalırlar…

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.