23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

BAFRA'DA AK PARTİ VE MHP'NİN YARIŞI 'KIRSALA TAŞTI'

Bafra İlçesi'nde AK Parti sandıkta zafere yakın gibi gözükse de MHP'nin eski ve yeni temsilcileri kol kola girmiş 'bu kez MHP kazansın istiyor. Kırsalda güçlü olan seçimin galibi olacak gibi

Bafra'da AK Parti ve MHP'nin yarışı 'kırsala taştı'

10 Mart 2014 Pazartesi 14:23

Samsun'un Bafra İlçesi'nde AK Parti Belediye Başkanı Zihni Şahin, 'Sandıktan kesin bir zaferle çıkacağız' diyor ama işin ucunu bırakmaması gerektiğinin de farkında. Çünkü MHP'nin ciddi bir tabanının bulunduğu Bafra'da, çetin bir yerel seçim yarışı var. Kırsaldaki seçmenin ne diyeceği ise seçimin sonucunu belirleyecek gibi. Ama şu bir gerçek ki; Bafra'nın seçmeni, sahil ve dağ köylerde yaşayanlar olarak 'farklılık gösteriyor'.. Sahilde MHP, yüksek köylerde AK Parti oyları ağırlıkta..

Bafra'da kamuoyu yoklamalarına başlamamızın ardından daha ilk bakışta, seçmenin adeta ikiye bölündüğünü görmek mümkün. 'Değişim şart diyenler ve 'değişim olmaz, yola devam diyenler'. Ara ara CHP seçmeni olsa da seçimin galibinin iki sağ partiden biri olacağı kesin gözüküyor. Bafra merkezde seçmen Bafra'nın bir türlü gelişemediğinden yakınıyor. AK Parti'ye oyunu verecek seçmende bile bu talepler var. Bafra'nın artık hak ettiği gibi gelişmesini sosyal ve kültürel alanlarda farklılıklar oluşturmasını ve işsizlik konusu da yerel yönetimlerin 'çaba göstermesini' istiyor seçmen.

HASAN ARSLAN KÖYLERE ÇIKMIŞ

Aslına bakarsanız MHP'nin aday adaylığı sürecinde müthiş bir ivme yakaladığını söylüyor Bafralı.. Şimdiki Başkan adaı Özgür Topkaa, Hasan Arslan ve Nusret Seven'in ele ele verip sahada yer almasıyla seçimin kazanılacağını söyleyen MHP'li çok. Hasan Arslan meclis üyesi adayı olmuş Topkaya ile birlikte sahada. Ama aday olamayan Nusret Seven Ankara'ya öğretmenlik işine geri dönmüş haliyle.. Özgür Topkaya mühendis ve Bafra'da öncelikli olarak yapılması gerekenleri seçmene anlatıyor. Bir kere kentsel bir yenilenme, ilçenin bir kimliğe kavuşması gerektiğini savunuyor. AK Parti'nin adayı Belediye Başkanı Zihni Şahin de herkese yakın bir kişilik olarak öne çıkıyor. 'Hizmet noktasında yapılacakları biliyorum Bafralı da beni tercih edecek' diyor. CHP'ni adayı Kemal Ünlü ile irtibat kuramadık ama zaten Bafra'da CHP diyen çok seçmene rastlamadık..

bafraaaaa-001.jpg

KIRSALDAKİ OYLAR SONUCU BELİRLER

Bafralı çok şey istemiyor aslında. Çünkü ilçe gerçekten kendiliğinden gelişen bir yapıya sahip. Tarım gelirleri var. Bafra'da iş hayatı da yine bir hayli hareketli. Ancak işsizlik elbette burada da var. İlçe halkının daha çok istediği 'Bafra'nın bir kimlik kazanması. Vizyonu ve Samsun'un en büyük ilçesi olarak farklılıklarını ortaya koyması. Turizmde de iddialı olmak. AK Parti'nin merkezde seçmeni olduğu kadar tepki oyları da var. "İktidar partisinin belediye başkanı var ama Bafra gelişmedi' diyor bazı seçmenler. Bazıları da '17 Aralık operasyonuna vurgu yapıyor ve oylarını MHP'ye vereceğini söylüyor. Bazı seçmen ise Bütünşehir yasası ile Bafra'nın çabuk gelişeceğine inanıyor ve oyum AK Parti'ye diyor. Merkezde ortalama her 10 kişiden 4 ya da 5'i AK Parti'ye oy vereceğini söylüyor. Ama iş kırsala gelince işler değişiyor. Çetinkaya'da MHP oyları ağırlıkta ama hatırı sayılır bir AK Parti oyu var. Daha kırsalında eski 'Tosköy' çevresinde köylüler AK Parti'yi neredeyse tek geçiyor.

BAFRA'DA AK PARTİ VE MHP YARIŞIYOR

Kırsalda AK Parti'nin oyları bir hayli ağırlıkta. O nedenle MHP de kırsalı mekan tutmuş. Özellikle eski Belediye Başkanı ve MHP meclis üyesi adayı Hasan Arslan'ın köylerdeki ağırlığını da kullanıyor MHP'nin adayı Özgür Topkaya. Birlikte geziyorlar. Sahildeki köylerden Soğukçam'da ise MHP rüzgarı esiyor. Ama AK Parti yok denilemez. Bu bölgede de her 10 kişiden 3 yine AK Parti diyebiliyor. CHP'nin adayı aslında iyi bir isim ama Bafra'da yarış AK Parti ile MHP arasında geçiyor. Seçim sonucu da kırsaldaki oylar belirleyecek. Seçim eski sınırlarda olsa kesinlikle bıçak sırtı bir durum çıkar ancak, Bafra'nın seçmeni 'özellikle kırsalda rengini belli etmemek için elinden geleni yapıyor'. Bafra'da MHP'li Ferhat Günaydın ile ilginçtir CHP'nin yerel adayına çok ilgi olmasa da Büyükşehir adayı Tarık Cengiz'e ilgi var. MHP'nin oyları ağırlıklı olarak Günaydın'a gidecek gözüküyor. Bafralı ulaşım konusunda Yusuf Ziya Yılmaz'a tepkili. Ama Büyükşehir'deki oylarla yereldeki başkan adayı arasında farklı bir sonuç çıkacağı görülebiliyor.

OY SAVAŞI KIRSALA TAŞINMIŞ

Bafra'da sonuç olarak AK Parti şu an için önde gidiyor. Bu merkezde de biraz önde gibi gözükse de kırsaldan çıkacak sonuçlar merkezi de etkileyecek. Sahildeki köylerde MHP ağırlığı gözüküyor ama yüksek köylerde de AK Parti'nin ezici bir üstünlüğü var. MHP ile AK Parti arasında süren bu yarışta, CHP'den sarkabilecek oyların adresi de MHP gibi gözüküyor. Ama tüm bu şartlara rağmen sandığa kim yakın diye düşünürsek, kırsaldaki oyların ağırlığından yola çıkmak gerek. Yani AK Parti bir adım ön de. MHP bunu biliyor o nedenle savaşı kırsala taşımış. Ne AK Parti, ne de MHP bir an olsun durmuyor. Ekonomik durgunluk AK Parti'nin aleyhine. AK Parti'nin yaşadığı kaset olayları ise MHP'nin. Ne kadar etkiler; 'kırsalı yok denecek kadar az'.. A.Yener CABBAR yazdı..

bafra-akp-001.jpg

Bütün insanları sevdiğini ama Bafralıları daha çok sevdiğini söyleyen Şahin:
Bafra benim sevdam...

Kendisine ve ailesine zaman ayırmaktan daha çok halka hizmet etmekten mutluluk duyduğunu belirten Bafra Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, kendi kafasında oluşturduğu Bafra’yı inşa edebilmek için halktan beş yıl daha yetki istediğini ifade ediyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

‘’Baframızı yarınlara hazırlıyoruz’’
Seçim bildirgesinin de yer aldığı broşüre bu ismi vermiş Zihni Şahin.
Zihni Şahin, MHP’nin kalesi olarak bilinen Bafra’da yine kazanabilecek mi?
Ak Parti de Bafra’nın bu seçmen profilini göz önünde bulundurmuş. 2009’da adaylık teklif ettikleri ve seçim kazandıkları ülkücü kökenli Zihni Şahin ile yine kazanmak istiyor olmalı ki, yola yine Zihni Şahin ile devam etme kararı almışlar.
Yaptıklarını anlatmakta sorun yaşadığını söyleyen Zihni Şahin, bu zaafını kabul ediyor ve yaptıklarını halka ancak son bir yılda anlatmaya başladığını dile getiriyor.
2009’da göreve gelirken Türkiye’nin en borçlu belediyesini devraldığını da söyleyen Bafra Belediye Başkanı ve Ak Parti Bafra Belediye Başkan Adayı Zihni Şahin, ‘’Bafra benim sevdam’’ diyor.
1954 Bafra doğumlu olan Zihni Şahin, ilk  Bafra’da, Ortaokulu Samsun Mithat Paşa lisesinin ora kısmında okuduktan sonra liseyi de Bafra Lisesinde okumuş. Uludağ Üniversitesinden Matematik öğretmeni olarak mezun olduktan sonra Erzincan Endüstri Meslek Lisesinde öğretmen ve idaresi olarak çalışan Zihni Şahin, daha sonra iki yıl da Bafra Lisesinde öğretmen olarak görev yaptıktan sonra bir gurup arkadaşıyla Kızılırmak Dershanesini kurmuş.
Dershanecilik yaptığı yıllarda halkla yakın ilişkileri olan Zihni Şahin, 1991 yılında MÇP’den Milletvekili adayı olmuş. O seçimde seçmenlerden 14 bin dolayında tercihli oy alan Zihni Şahin, aday veya aday adayı bile değilken AK Parti’nin 2009 yılında yaptırdığı ankette ismi en fazla söylenen kişi olunca Ahmet Yeni ve Suat Kılıç tarafından kendisine yapılan teklifle Ak Parti’nin Bafra Belediye Başkan adayı olmuş.
2009 yılında Bafra Belediye Başkanı seçilen Zihni Şahin, ‘’Kafamda oluşan Bafra’yı inşa edebilmek için halkımızdan beş yıl için bir kez daha yetki istiyorum’’ diyor.

BAFRA HALKINI SEVİYORUM
Bütün insanları seviyorum ama Bafra halkını daha fazla seviyorum. Ben paylaşımcı biriyim. Bazı insanlar para kazanmaktan hoşlanır ben ise cebimdekini paylaşmaktan hoşlanırım. Evimden çok halkımla vakit geçirmeyi ve dışa dönük yaşamayı seviyorum, bu nedenle evdekiler zaman zaman bu durumdan şikayetçi bile oluyor.

BAFRA’YI KENDİ KAFAMDA ÇÖZDÜM
Bafra’da önümüzdeki dönemde neler yapılması gerektiğini biliyorum. Şunu söyleyebilirim. Ben Bafra’yı kendi kafamda çözdüm. Bafra’nın eksik gediği nedir onların tamamını bildiğimiz gibi neyi ve ne zaman yapmamız gerektiğini de biliyorum.

SEDDE PROJESİ RENK KATACAK
İktidar partisinin bir belediye başkanı olmanın avantajıyla DSİ idaresi nezdinde girişimlerimizin sonucunda Kızılırmak üzerinde düzenleme yapılmasını sağladık. Kızılırmak kıyısında sedde inşa ediliyor. Bizde burada 2 km uzunluğunda yürüyüş parkuru ve ayrıca parklardan oluşan bir dizi düzenleme yapıyoruz. Ali Kale tesislerinin yanında belediyeye ait 240 dönümlük alanda da düzenleme yapacağız.

BAFRA PANAYIRI DÜZENLENECEK
Ali Kale tesislerinin yanındaki bu alanı da Bafra halkı için bir yaşam alanı olarak planlıyoruz. Bünyesinde bir göletin de bulunacağı bu rekreasyon alanında ayrıca lokanta, çay bahçesi park parklarında bulunacak. Bütün bunların yanı sıra bir amfi tiyatro, ve hobi bahçeleri de olacak. Bu alanda oluşturacağımız Mor Salkım Sokağı buraya ayrı bir renk katacak. Bütün bunlar tamamlandığında burası Bafra Panayırını düzenleyebileceğimiz bir yere dönüşecek.

33 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK
Kızılırmağı Bafra’nın bir değeri olarak görüyoruz. Irmağı Bafra ile bütünleştireceğiz. 1937 yılında yapılmış Çetinkaya Köprüsünü elden geçireceğiz. Köprü üzerinde ışıklandırma kurarak köprünün nostaljik özelliğini ön plana çıkaran bir düzenlemeyi başlatacağız. Ben yaptıklarını son bir yıl içinde anlatmaya başladım. Ama şunu söyleyebilirim. 5 yılda Bafra’da 33 proje gerçekleştirdik.

DOĞALGAZ ALTYAPISI HİZMETLERİMİZ AKSATTI
Bafra’yı doğalgaz ile buluşturduk ama doğalgaz’ın ilçemize gelişi her ilçede olduğu gibi bizim ilçemizde de sıkıntıya yol açtı. 10 Mahallemizin Sokağı doğalgaz kazıları nedeniyle bozuldu. Ancak bunun olabileceğini biliyorduk. Buna hazırlıklıydık ayni bozulan yolları kurduğumuz ekip ve makine parkı sayesinde hemen kapattık düzenleyebildik. Buna hazırlıklı olmasaydık halkımıza karşı mahcup duruma düşerdik. Bafra’da 30 yılda yapılan asfalt çalışmasını biz 2 yılda yaptık.

AKILLI KENT BAFRA
2009 yılında göreve geldiğimizde 2009-2014 yılları için stratejik planımızı hazırlamak için profesyonel bir ekip kurduk. Bafra’daki bütün işleri oluşturduğumuz bu plan çerçevesinde yapıyoruz. Ben Bafra’yı kafamda da çözdüm. Bu plan çerçevesinde yeni dönemde Akıllı Kent Bafra’yı kuracağım.

kavak-mhp-001.jpg

‘’Belediye değişecek, Bafra değişecek’’ diyen MHP’li Topkaya:
Bafra halkı değişim istiyor

Bafra’da son 10 yıl içersinde hiçbir yatırım yapılmadığını söyleyen MHP Bafra Belediye Başkan Adayı Özgür Topkaya, ‘’İcraat yapmak bizim işimiz’’ diyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

Bir tarafta Hasan Aslan.
Diğer tarafta ise Nusret Seven.
MHP’nin Bafra’da bu iki isimden birisini aday yapması bekleniyordu.
Doğrusu ya bizim fikrimiz de böyleydi. Zira bizim gazetenin stajyerleri tarafından gerçekleştirilen kamuoyu çalışmaları sırasında görüştüğümüz yüzlerce kişiye sorduğumuz ‘’Bafra’da seçimi kim kazanır?’’ sorusuna, MHP’ye oy vereceklerini söyleyenler ya, Nusret Seven’i, ya da Hasan Aslan’ın adını söylüyorlar.
Kırsalda hasan Aslan’ın adı ön plana çıkarken, şehir merkezinde ise ‘’Nusret Seven’’ diyenler çoğunluktaydı.
Aday açıklandığında Özgür Topkaya ben dahil olmak üzere herkes için bir sürprizdi.
Oysa Özgür Topkaya MHP teşkilatının hiçte yabancı olmadığı bir isimdi.
Halen Bafra Belediye meclisinde MHP’yi temsil eden üyelerden birisidir.
Özgür Topkaya Bafralı. 1978 yılında Bafra’da doğmuş, ilk, orta ve lise tahsilini Bafra’da yapan Topkaya, 2002 yılında Sakarya Üniversitesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun olduktan sonra yine Bafra’ya gelerek mesleğini yapmaya başlamış.
2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Aday olduğu MHP’den Bafra Belediye Meclisine seçilen Özgür Topkaya son seçimlerde ise Bafra TSO meclisine de seçilmiş. Bafra Genç İşadamları Derneğinde de yönetici olarak görev yapan Özgür Topkaya, anlaşıldığı üzere sadece siyasette değil, sivil toplum örgütlerinde de görev almayı sorumluluk gereği olarak grenlerden.
Genç bir siyaset adamı Özgür Topkaya, bu seçim sürecine geç de katılmış olsa, seçimi kazanacağına inanıyor. Bun u da gençliğinin verdiği dinamizme bağlıyor.
Seçim bildirgesinin başına ‘’Belediye değişecek, Bafra değişecek’’ diye yazan Özgür Topkaya bir başka sloganını da ‘Yeni bir vizyon, yeni bir dönem, yeni bir vizyon’ olarak seçtiği seçim bildirgesinde Bafra seçmenine şöyle sesleniyor:
‘’Bitkin, bezgin, yorgun, çaresiz, yalnız, yoksul ve umutsuz olduğunu biliyorum. Bu gidişe dur demek senin elinde. Derlenmek Toparlanmak ve ayağa kalkmak için öngördüğümüz dinamik, büyük ve akıllı projeleri birlikte hayata geçirelim’’

SKM’nin üst katındaki ofisinde buluştuğumuz Özgür Topkaya’ya , ‘’Bafra, sizin için ne ifade ediyor?’’ diye sordum
‘’Sahip çıkılmayan ve bu nedenle gerileyen bir şehir aklıma geliyor bu nedenle bende henüz 35 yaşımda aday oldum’’ diye cevap verdi bu soruma .

Daha sonra ise  Neden Aday oldunuz?  Diye sorarak devam ettim röportajımıza

Meclis üyeliğim sırasında üniversite mezunu arkadaşlarla toplanarak Genç İşadamları Derneğini kurduk, Bafra için nelere yapabileceğimizi düşündük. Sosyal projeler hazırladık. Ama önümüze belediye yönetimi tarafından sürekli engel çıkarıldı. TSO seçimlerinde de yönetimi değiştirdik. Ben de TSO Meclisine seçildim. Aday olana kadar da o görevime devam ettim. Bafra’da son 10 yıl içersinde hiçbir yatırım yapılmadı. Ben inşat mühendisiyim, bu işi biliyorum, icraat yapmak bizim işimiz.

BEN PROJE ADAMIYIM
Belediye Başkanı 5 yıldan bu yana bir şey yapmamış, şimdi ‘Bana beş yıl daha yetki verin, yapacaklarım var’ diyor. Beş yıldır bir şey yapmamışsın, bundan sonra yapacağın ne malum. Ama ben proje adamıyım. Teknik adamım ve halkın içinden birisiyim. Bafra halkın ne istediğini biliyorum.

OTO PARK SORUNU ACİLEN ÇÖZÜLECEK
Bafra’da trafik sorunu içinden çıkılması imkansız bir hale geldi. Dolayısıyla Otopark sorunu da acilen çözüm bekleyen bir durumdur. Göreve gelir gelmez öncelikle bu soruna çözüm bulacağız. Bafra da planlama eksiği de var. Böyle olunca belediye kendi değerlerine de sahip çıkamıyor. Alpaslan Türkeş Parkının hemen yanında halkımızın ramazan aylarında hoşça vakit geçirdiği bir ramazan sokağı vardı. Orada ayrıca panayır kurulurdu. Çocuk ve gençlerimizin hoş vakit geçirdiği lunapark vardı. O alana Gençlik Merkezi yapıldı. O alan Bafra’nın tek mesire yeri olabilirdi.

BAFRA’YA NAZIM İMAR PLANI GEREKLİ
Bafra’nın nazım imar planı yok, Biz göreve geldiğimizde bir nazım imar planı yapacağız. Ayrıca jeolojik zemin etüdü de gerekiyor. Bu durum önceliklerimiz arasındadır. Bunu yapacağız böylece ilçemizin gelecek 25 yılını da planlamış olacağız. Bütün güçlü belediyeler böyle yapıyor. Önce bir karar vermek lazım, şehrimiz ne olacak, Tarım şehri miyiz, Turizm şehri mi olacağız. Ticaretle mi kalkınacağız, yoksa Sanayi şehri mi olacağız? Önce buna karar vermeliyiz. Bafra’nın plan sorunu var. Bu sorun ortadan kaldırılmalıdır.

BELEDİYENİN HİZMET ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRECEĞİZ
TOKİ Bafra’da hastane yapıyor ama yolunu yapmayı ihmal ediyor. Asfalt ve kaldırım yapmak belediyecilik hizmetleri için 90’ların argümanıdır. 2014’lerin belediyecilik anlayışı bu olmamalıdır. Belediyenin görevi yeni alanlar açarak ilçenin her alanda gelişmesine katkı vermek olmalıdır.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.