18 Haziran 2018
  • Samsun22°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara21°C
  • İzmir27°C
  • Ordu22°C
  • Sinop21°C
  • Giresun21°C
  • Amasya21°C

ATEŞE ATILMALI , DENİZE DALMALISIN.

ZEKAİ GÜL

12 Mart 2018 Pazartesi 10:00

Bu gün ben, aynen  öcekiler gibi , büyük bir İdealin  ateşleri içindeyim . Milletimin hasretini çektiği ideal içinde yanmaktayım.

Ezilmekten çekinme …Gerilemekten sakın !

İradenle olmalı , bütün uzaklar yakın,

Dolu dizgin yaparken ülküne doğru akın ,

Ateşe atılmalı , denize dalmalısın.

                                       ( Bütün Türk Gençliğine , Hüseyin Nihal Atsız )

Haftada bir evime ziyaretime gelen bir arkadaş kütüphanede ki kitapları görünce , ağabey : ‘ sen bu yazıları kafadan mı atıyorsun .’ diye  soruverdi . Ben okuduklarımı , gördüklerimi ve yaşadıklarımı yazıyordum.Maalesef , yazıları ‘ kafadan atacak ‘ seviyeye henüz gelmemiştim.

İnsanların , ‘ Musul , Kerkük ‘ neresi diye sordukları , Kerkük Türkmenlerine ise ‘ siz Türkçeyi nerede öğrendiniz ‘ diye söyledikleri yıllardı.

Şam’da Barolar Birliğinde oturuyor. Suriyeli meslektaşlarımla sohbet ediyordum.Şam’lı meslektaşlarım beni görünce , konuyu İskenderun Sancağı dedikleri Hatay  konusuna getirmişlerdi. Benim o gün söylemek isteyip, maalesef söyleyemediklerimi , bugün Kahraman Ordumuz  söylüyordu.

Osmanlı Devleti ve ordusu, Suriye’den çekilmişti . Suriye artık Edmund Allenby’nin denetimi  altında idi.Bundan sonra ise , kısa bir süre için bile olsa, Şerif Hüseyin’in oğlu Faysal, Irak ve Suriye’nin Kralı olacaktı .ve oldu da .

Bir müddet sonra , Kral Faysal halktan gelen taleplere boyun eğip,  Fransızlarla Maysolon şavaşına girdi. Bu harb sonunda , Suriye’yi Fransızlara bırakmak zorunda kaldı. Ve Sadece Irak Kralı oldu.

Fransızlar , Suriye’ye girdikten sonra , orada  fedarel bir devlet kurma arzusu gösterdiler. Halep’te , Şamda ve Lazikiye’de ve ayrıca  Dürzü bölgesi ( Havran’da)  bir devlet kurmak uğraşısı içine girdiler.İskenderun sancağını bu kurulan fedarel devletin sınırları dışında bıraktılar. Kurulan Suriye federal Devlet’inin Başına, yapılan seçimlerle, Fransızların desteklediği Subhi Bereket getirildi.

Bölgeye1919 -23 yılları arası Fransız Yüksek komseri olarak atanan Genarel Guro , kolunu Çanakkale / Zığındere savaşında bırakmıştı. Araplar, onu bölgeyi yeteri kadar tanımamakla suçlamaktaydılar .Haleb’e hükmetmeden , Şam’a hükmedilemiyeceğini , iç bölge halkının Laziki’den asla vazgeçmeyeceğini , Halep olmadan Şam’ın aç kalacağını ifade etmekteydiler . Bu sebeble, ya Suriye’nin bütünlüğü sağlanmalı , yada fedarasyondan vazgeçilmeli şeklinde düşünmekteydiler.

Osmanlı Devletinin  Suriye’den çekilmesinin ardından  , bazı Halepli Araplar , diğer şehirlere mal aktarımı sebebiyle, Suriye’nin bütünlük ve birliğine karşı çıkmaktaydılar.Genaral Gori’nin suriye’yi yeterince tanımadığı ve hataya düştüğünü düşünmekteydiler.

 Genaral Guro , bir keresinde Çanakkale’de savaş meydanında dolaşırken  bir Mehmetçiğin, yanında yaralı yatan Fransız askerinin yarasına kendi elbisesinden yırttığı kumaş parçasını sardığını , kendi yarasına ise toprak bastığını gördüğünü ifade etmekteydi.

 Londra konferansında İngiliz delegeleri : ‘Yunanlılara müsaade edelim . Türklerin işini bitirsin’ şeklinde konuşunca, General Guro ayağa kalkmış , olmayan kolunu  sallamış …Biz Fransız devleti tek bir Gazianteple mücadele edemedik.Yunanlılar mı? Türklerle mücadele edecek deyip , yere çömelmiş ve ben böyle bir milletle savaştığım için pişmanım diyerek ağlamıştı.  

Nuh doğmadan kişnedi ordularımızın atı,

Sorsan şöyle diyecek , gök denilen şu çatı,

Türk gücü bir yıldırım , Türk  bilgisi bir deniz .

                                      (Türklerin Türküsü , Hüseyin Nihal Atsız )

Adeta bugün , Büyük Fikrin (Büyük Türkiye’nin ) doğum günü : 29 Ekim 1923 ‘ teyiz .

Herkese sevgi ve selamlarımla…

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.