23 Mayıs 2018
  • Samsun17°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara14°C
  • İzmir21°C
  • Ordu17°C
  • Sinop18°C
  • Giresun17°C
  • Amasya14°C

ASARCIK'TA AK PARTİ'YE KÖYLER YETER GİBİ..

Asarcık İlçesi'nde köyler ne derse o oluyor. Çünkü ilçe merkezi az bir nüfusa sahip. Köyler AK Parti'nin oy deposu. MHP ikinci parti. Ama CHP az ama 'öz olarak' var

Asarcık'ta AK Parti'ye köyler yeter gibi..

24 Şubat 2014 Pazartesi 16:03

Samsun'un Asarcık İlçesi'nde kamuoyu yoklaması yapmaya gittiğimiz gün pazarının olması şansımız oldu. Köylerdeki arkadaşlarımız, 'Köylerde erkek yok neredeyse hepsi şehre inmiş' deyince, 'Bugün pazarıymış' dedik. O nedenle ilçe merkezindeki seçmenle konuşurken pazara gelmiş köylü seçmenle de sohbettik. O nedenle köy - kent karışık bir kamuoyu yoklaması oldu.

Asarcık'a ilk girdiğimizde küçücük meydanın etrafında kümelenmiş grup gurup insanlar ve park etmeye yer bulamadığımız bir ortamla karşılaştık. Çünkü işyerlerinin önünde traktörler, minibüsler vardı. Herkes haftalık alış verişini yapıyor. "İyi bir gün" dedik arkadaşlarla daldık sokaklara ve mahallelere. Bir arkadaşımız pazara, bir arkadaşımız köylere kalkan minibüslerin içindeki yolculara yöneldi. CHP adayı Bülent Baskın'ı gördük o sırada. "Tam zamanında geldiniz. Asarcık seçmeninin tamamı burada' dedi. Ayak üstü sohbet sonrası kamuoyu yoklamasına başladık.

asar1.jpg

PAZAR VAR AMA İŞ GÜÇ YOK
Şehir içinde demirci esnafı ve başka sanayici esnafın olması nedeniyle vatandaş tepkili. Mevcut Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Yüce'nin, sanayi esnafını ilçe merkezinden çıkarmasını istiyorlar. Kızsalar da AK Parti'nin ilçenin sorunlarını çözebileceğini söyleyerek, Büyükşehir yasasının ilçelerini geliştirmesini bekliyorlar. Ama herkeste aynı sorun var; işsizlik.. Yaprak kımıldamıyor sözü şu ana kadar en çok bu ilçede kullanıldı desek yeridir. İlçenin pazarı olmasına rağmen hareketlilik yok. Sanki herkes gezmeye gelmiş ilçeye.. Minibüslerin içinde insan var ama yük yok denecek kadar az. Akşam üstü olunca, herkes geldiğiyle döner diyor, minibüs sürücüsü. Peki sizin köyde oylar nereye gider diye sorduğumuzda, "Minibüsten tek farklı ses çıkmadı. Burada köyler AK Parti'ye verir oyları'. O sırada minibüse binmek için gelen bir vatandaş, önceden söylenenleri bilmediğinden ona da sordum. "AK Parti alır AK Parti" dedi. Sonra başka bir guruba yöneldik. O sırada arkadaşlarımızla her yarım saatte bir parkta buluşup, notlarımızı bir birimize okuyoruz.

BAŞKAN YÜCE’YE TEPKİ VAR AMA
Birbirimize okuduğumuz notlarda çok ilginç bir sonuç çıkıyor aslında. Hemen herkes hizmet alamadık, belediye başkanı İbrahim Yüce'ye tepkiliyiz diyor ama yine de oylarını AK Partiye vereceğini söylüyor çoğu kimse. Ne caddemiz gelişti, ne meydanımız. Ne imar planımızda ne görsel alanda gelişme var diyorlar. Peki oylar nereye diye soruyoruz. Çoğunluk AK Parti'ye diyor. O sırada MHP'nin adayı Şerif Klavuz'un dev posterini gördük meydanın kenarında. Seçim bürosu nerede diye sorduk bilen çıkmadı. Başkanı telefonla aradı arkadaşlar röportaj için ulaşamadı. Hatta İl yönetimini aradık, gelmişken röportajı  yapalım diye ama 'onlar da ulaşamadılar'. MHP oyu aslında var ilçede. Köylerde çok fazla yok. İlçedeki oylar da seçimi almaya yetecek gibi gözükmüyor. Ama son bir ayda yapılacak çalışmalar her şeyi her an değiştirebilir. Çünkü ilçede Başkan İbrahim Yüce seviliyor ancak iş yapmadığından da yakınılıyor.

TEPKİYİ BİLİYORUM AMA BENİ SEVERLER
Bu kadar tepki olunca AK Parti Belediye Başkanı İbrahim Yüce'ye sormak istedik bu konuyu. "Yanıtı ilginçti; "Haklılar aslında. Vatandaşım bana kızıyor. Ama kalp ameliyatı oldum. O nedenle işlere yoğunlaşamadım. Ama bu 5 yıl çok farklı olacak. Onlar bana tepkili olsalar da bilirler ki benim kapım her zaman açıktır. En iyi benimle anlaşırlar. Gönüllerini alacağım" dedi. Bu konuşması oldukça ilginç geldi bize. Neyse dedik Ragıp Göker röportajı yaparken, biz de yine sahaya çıktık.Taksi durağında başkanı eleştirenlerle konuşurken Başkan Yüce geldi. Hepsi başkana sarıldı sohbet ettiler. Gelmeden eleştiriyorlardı, gelince işler değişti. Oyumuz başkana dedi. Gerçi önce de AK Parti'ye oy vermeyiz dememişlerdi. Eşek fiyatının bile 75 liradan işlem gördüğü Asarcık'ta vatandaş gerçekten en çok işsizlikten yakınıyor. 'İktidar iş olanaklarını çoğaltmalı, çünkü göç ediyoruz. Köylünün ürünü, hayvanı para etmiyor. Biz iktidar nimetlerinden yararlanamıyoruz" diye tepki gösteriyor.

MHP DENGELERİ ZOR DEĞİŞTİRİR
CHP'nin 700-800 oyunun olduğunu söylüyor ilçe halkı. Seçimi  kazanmasının zor olduğunu da dile getiriyor ama CHP'nin adayı Bülent Baskın'ı seviyor. Ancak 'oy verir misiniz' dediğimizde 'Yanıt almakta zorlanıyoruz'. AK Partili seçmen açık açık oyunu vereceğini söylüyor. MHP'li seçmen 'Bakalım bu kez değişebilir diyor. Bir önceki MHP adayının meclis üyesi sıralamasında ilk sıraya konulması dengeleri değiştirir diyenler de var. Kemal Epik o isim. Asarcıklı kadın seçmenler 'gurbete giden eş ve çocuklarının' geri dönmesi için iş imkanlarını istiyor. Oylar nereye dediğimizde 'İktidar partisinden yana' tavırlarını açık açık koyuyorlar. Bazıları iki dönem belediye başkanlığı yaptığı için İbrahim Yüce'nin aday yapılmamasını da savunuyor. O nedenle tepkiler var. Ancak ne olursa olsun AK Parti Asarcık'ta seçimin kesin favorisi gibi duruyor. MHP'nin adayı Şerif Klavuz'un bu dengeleri ne kadar değiştirebileceği en azından 'Şimdilik sahada belli olmuyor'.. A.Yener CABBAR yazdı...

asar2.jpg

Yılmaz’a Asarcık’ta yine ulaşım tepkisi

Asrcık’ta yaptığımız görüşmelerden şunu çıkarttık. Diğer ilçelerde olan ulaşım tepkisi Asarcık’ta da var. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a bu nedenle oy vermeyeceklerini söyleyen ilçe halkı, “Samsun’a gelip giderken çle çektiklerini belirtiyor.

asar-akp.jpg

Hizmetlerinin yarım kaldığını söyleyen AK Partili İbrahim Yüce,

"Bir dönem için daha yetki istiyorum" dedi

Geçirdiği kalp ameliyatı nedeniyle ilçede hizmetlerin aksadığını  kabul eden Asarcık Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı İbrahim Yüce, "Asarcık için yapacaklarım daha bitmedi" diyor

İbrahim Yüce!

Asarcık'ın vazgeçilmezi.

Neden mi?

Hem çok eleştiriliyor, hem de yeniden başkan olsun isteniyor.

"Asarcık için bir fenomen olduğunuzu biliyor musunuz, hem eleştiriliyorsunuz, hem de çok seviliyorsunuz, bunu neye bağlıyorsunuz?" diye sorarak başlıyoruz söyleşimize.

Peşin olarak söyleyeyim.

Asarcık Belediye Başkanı ve Ak Parti Belediye Başkan Adayı İbrahim Yüce olağanüstü düzeyde sayılacak bir tevazua sahip siyasetçi. Büyük bir olgunlukla karşıladı pat diye sorduğum bu soruyu.

"Hemşerilerim beni eleştirmekte haklıdırlar" dedi ve ekledi "Ama mazeretim vardı" diye devam etti konuşmaya.

İbrahim Yüce'nin kalbi ağır iş temposuna yenik düşmüş. bir süre önce geçirdiği kalp krizi sonucu By Pass olmuş. Bir kaç damarı değişmiş, açık kalp ameliyatı geçirmiş yani.

Kalp ameliyatı sonrası tedavinin uzun süre aldığı bilinir. Hasta yatarken, belediyede işlerin aksadığını düşünüyor Asarcık'ın doğru olduğunu bildiği her şeyi söylemekten çekinmeyen Belediye Başkanı.

"Belediye bir süre için başsız kaldı, işler aksadıysa nedeni budur" diye ekledi sonra.

"Asarcık el kadar bir yer, herkes bir birini tanır. İbrahim Yüce de Asarcıkta tanınır ve bilinir ama biz Hedef Halk'ın okurlarına İbrahim Yüce'yi tanıtmak istersek nerden  başlamalıyız?" diye soruyorum bu defa.

1968 yılında Asarcık'ta doğdum. ilk ve orta tahsilimi Asarcık'ta yaptım, liseyi ise Samsun 100 Yıl Lisesinde tamamladıktan sonra Kazım Karabekir Üniversitesi Eğitim Fakültesinin Matematik bölümünü bitirdim. Boğazlıyan ve Asarcık'ta 11 yıl öğretmenlik yaptım.

Siyaset, Belediye Başkanı olmanız için yapılan teklifle mi başladı?

Evet, 2004 yılında AK Parti tarafından yapılan bir teklifle Belediye Başlan Adayı olmam istendi. Aday olduğum o seçimi kazandığım gibi ikinci defa aday olduğum 2008 seçimlerini de kazanarak üst üste iki dönem Belediye Başkanı olarak görev yaptım.

ASARCIK KÖY GİBİYDİ

Ben göreve geldiğimde Asarcık, bir köy gibiydi. Meydanımız kışın  çamur yazın ise toz kaplı oluyordu. Önce meydanımızı  düzenledik. Meydan düzenlemesini tamamen kendi imkanlarımızla ve personelimizle yaptık. Ben Belediye Başkanı olduğumda 29 personelimiz vardı, bugün ise toplam 18 personelimiz var. Ama yanlış anlaşılmasın ben kimseyi işten çıkarmadım. Emekli olanlar da oldu, başka kurumlara gidenlerde. Popülist davranıp personel alabilirdim ama bunu yapmadım. Göreve başladığımızda hizmet binamızın inşaatı devam ediyordu, onu tamamlamış olduk. İlçemizin Kavak'tan girişini Karayolları  ile kurduğumuz iyi ilişki sonucunda düzenlettik.

SOKAKLARIMZ PARKE TAŞLA DÖŞENDİ

Bütün sokaklarımızı parke taşla kapladık. Bütün mezarlıklarımızın  çevre düzenlemesini yaptık. Mezarlıkların içindeki yollar da parke taşla döşendi. Şehir içersinde 7 Km dolayında yeni yol açmış olduk.

ALT YAPI TAMAMLANDI

10 yılın hesabını verecek olursam şunu alnım dik olarak söylemek isterim ki oda Asarcık'ta alt yapı çalışmalarının tamamlanmış olmasıdır. 10 yılda sosyal etkinlikleri yapmakta da başarılı  olduk. Mesela Asarcık Panayırının geleneksel bir şenlik haline gelmesini sağladık. Belediyemizin makine parkı da bizim görev dönemimizde artmış oldu. İlçemiz benim başkan olduğum dönemde daha fazla kamu yatırımı aldı, bu siyasetçilerimiz ve bürokratlarımızla gerçekleştirdiğimiz iyi ilişkilerin sonucunda gerçekleşmiş  oldu. Hastane yerini biz bulduk. futbol sahasının yerini de belediyemiz üretti, tıpkı ilköğretim okulunun arsasını ürettiğimiz gibi.

SEVGİ ANLAYIŞIYLA HİZMET ETTİK

İbrahim Yüce'nin 10 yıl boyunca bu ilçede yaptığı en iyi şey de şudur: Sevgiye dayalı bir hizmet anlayışını bu ilçeye yerleştirdik. 10 yıl boyunca kimsenin kalbini kırmadım. Makamımın kapısını her daim halkımıza açık tutarak sorunlarını dinledim.

BUNDAN SONRA NE  YAPACAĞIMI BİLİYORUM

Hastalığım sırasında belediye hizmetlerinin aksadığını biliyorum. Tamamlayamadığım hizmetlerim var bu nedenle halkımdan 5 yıl için daha yetki istiyorum. Yeniden halkım bana yetki verirse neler yapacağımı biliyorum. Mesela köylerimizin eksiklerini tespit etmiş bulunuyorum. Yeni dönemde öncelikle köy yollarımızdaki eksikler giderilecek. İlçemizde genç nüfusumuz artıyor. Gençlerimizin spor yapabilecekleri tesislerin yapımına hız vereceğiz.

KÖYLERE SOHBET EVİ

Gençlerimizi önemsemekle birlikte yaşlılarımızı da başımızın tacı olarak görüyoruz. Şehir merkezinde ve 31 köyümüzde yaşlılarımızın hoşça vakit geçirebilecekleri sohbet evleri yapacağız.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ

Genç  nüfusumuz artmakla birlikte Asarcık'ta işsiz sayısı da artıyor. Bu nedenle ilçemiz Samsun'un en çok göç veren ilçelerinden biri oluyor. Belediye Başkanı görevim olmamasına rağmen kendimi bu durumdan da sorumlu tutuyorum. Yeni dönemde yapacağımız ilk iş  işsizliğin önlenmesine dönük çözümler üretmek olacaktır. Asarcık'ta Küçük Sanayi Sitesi kurarak Gençlerimize iş sahası  açmak için il adımı atmış olacağız. Ayrıca ilçemizde bir hazır giyim atölyesi kurulması için müteşebbislerimizle temasa geçeceğiz.

HAYVANCILIK  TEŞVİK EDİLECEK

İssizliğin ilçemizde azalmasının bir başka yolu da Hayvancılığın geliştirilmesidir.  Samsun İl Kalkınma planında da bu durum öngörülmektedir. Şehrin Belediye Başkanı olarak ilçemizde hayvancılığın gelişmesi ve bunun teşvik edilmesi için gerekli girişimleri başlatacağız. Ropörtaj: Ragıp GÖKER

asar-chp.jpg

Yaşanabilir Asarcık için aday olduğunu söyleyen CHP’li Bülent Baskın:
Halkın adayı benim

Asarcık’ın doğa harikası bir ilçe olduğunu söyleyen Baskın, Uygulayacakları projelerle Asarcık’ı göç veren ilçe olmaktan kurtaracaklarını söyledi

Onu ilk kez, Asarcık belediye Başkanı İbrahim Yüce tarafından kendisine şiddet uygulandığı iddiasının Samsun Basınında yer almasıyla tanıdık.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Asarcık ilçe Başkanıydı Bülent Baskın.
Medyatik bir aday olduğunu söylüyoruz ya Bülent Baskın’ın onu iki konu ile hatırlayabilirsiniz belki.
İlki şudur:
Yetenek Sizsiniz  adlı programa katılmışlığı ardır kendisinin.
Ama ikincisi ve daha önemlisi de şudur: Genel Başkanlık yarışında Deniz Baykal’a rakip olmuştu kendisi. Yeterli desteği bulamayıp aday olamamıştı ama o cesareti göstermesiyle tanınır ve bilinir.
Yerel seçimler için süreç başladığında CHP içinde aday olacağını açıklayan ilk isim de Bülent Baskın olmuştu.
Asarcık’ın CHP’li Belediye Başkan adayı Bülent Baskın’ı medyatik özelliğinden başka nasıl tanıtabiliriz size diye düşünürken, Bülent Baskın’a soruyorum:

”Kimdir Bülent Baskın?” diye.

1974 yılında Asarcıkta doğdum. İlk ve ortaokul ve lise eğitimimi Asarcık(ta aldım. Henüz 1,5 yaşımdayken Annem Güllü Baskın7ı kaybetmişim. Üvey anne elinde büyümüş bir çocuktum. Babaannemin de yetişmemde bana emeği olmuştur. Babam Salim Baskın SHP’nin Asarcık İlçe Başkanlığını yapmış birisiydi. Ben de bir süre nakliye işiyle uğraştım.

Bülent Baskın siyasete neden atıldı?
 
CHP’yi bu ülkenin bir değeri olarak görüyorum.  CHP Mustafa kemal Atatürk’ün iki büyük eserinden birisidir. 2005 yılında bu nedenle CHP’nin Asarcık İlçe Başkanı oldum. Partimi Asarcık’ta çok iyi temsil ettiğime inanıyorum. Bu nedenle 30 Mart’ta yapılacak Yerel seçimlerde Asarcık Belediye Başkanlığına aday oldum.

Asarcık Halkı Bülent Baskın’a neden oy vermelidir?

Asarcık halkı 30 Mart günü bana oy vermelidir zira ben onlardan birisiyim. Bülent Baskın halk adamı olarak onların oyuna taliptir. Ben yaşamını emeği ile, alın teri ile sürdüren birisiyim. Şoförlük yaptım. Bir ara deniz Halil Ataman’a ait bir firma tarafından yaptırılan baraj inşaatında taşeron olarak çalıştım. Son yıllarda da Kayınpeder’imin Asarcık’taki işyerlerinde ona yardımcı oldum. Emeğin en yüce değer olduğunu bilirim. Bu nedenle Asarcık halkının hakkını en iyi koruyacak kişi olarak kendimi görüyorum.

ÇIKAR ÇEVRELERİ BENDEN RAHATSIZ
Bazı çıkar çevreleri benim adaylığımdan rahatsızlık duydu. Çükü onlar kullanabilecekleri bir aday arıyorlar. Zira benim Asarcık halkının menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğimi biliyorlar. Ben çıkar çevrelerinin değil, Asarcık halkının başkanı olacağım. Bu çıkar çevrelerinin adayları olduğuna inandığım kişiler lüks arabalar ve kalabalıklarla gövde gösterisi yapıyorlar. Ben bunu yapamam. Ben gücümü halktan alan bir adayım.

Asarcık’ta neleri eksik olarak görüyorsunuz?

Asarcık toz ve toprak içersinde. Çünkü bizim ilçenin yollarında kaliteli malzeme kullanılmıyor.  Sosyal, sportif ve kültürel faaliyetler için Asarcık’ta tesis yok. İlçemizde düğün salonu yok. Öğrencilerimiz için bir devlet yurdu yok. Gençlerimize meslek edindirmek için kurs verilecek eğitim merkezi yok. İlçemizde ayrıca kadınlarımızın el emeklerini değerlendirebilecekleri bir merkez de yok. Bir yayla ilçesi olmasına rağmen Asarcık’ta içme suyu sorunu çekilmesi de bir eksikliktir. Henüz Kanalizasyon olmaması da çok önemli bir eksikliktir.

Bülent Baskın, Asarcık halkına ne vaat ediyor?

 En az yüz kişinin ı çalışacağı bir parke fabrikası kurulacak. Bu tesiste ayrıca mıcır ve beton malzemeleri de üretmiş olacağız. Asarcık’ta Ben Belediye başkanı olduğumda dinlenme alanları, yüzme havuzu ve parklar yapılacak.  İlçemize gelen konuklarımız için bir motel de yaptırılacak. Yıllarımız renkli parke taşlarıyla döşenecek. İlçemize mutlaka içme suyu getirilecek. Ropörtaj: Ragıp GÖKER

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.