21 Haziran 2018
  • Samsun18°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara15°C
  • İzmir23°C
  • Ordu21°C
  • Sinop21°C
  • Giresun20°C
  • Amasya16°C

ALİ FUAD BAŞGİL ANKARA'DA SEMPOZYUMLA ANILDI

Muhafazakar Düşünce Dergisi tarafından vefatının 50'nci yılında Ali Fuad Başgil'i anma sempozyumu düzenlendi. Çarşamba Belediye Başkanı Dündar da, dev organizasyonda hemşehrisini anlattı

Ali Fuad Başgil Ankara'da  sempozyumla anıldı

19 Aralık 2017 Salı 18:42

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Muhafazakar Düşünce Dergisi tarafından vefatının 50'nci yılında Ali Fuad Başgil'i anma sempozyumu düzenlendi. Ankara Grand Otel'de düzenlenen etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Muhafazakar Düşünce Dergisi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Serhat Buhari Baytekin ve çok sayıda davetli katıldı.

Baytekin, derginin beşinci sempozyumunu düzenlediklerini hatırlatarak, "14 yıldır aralıksız çıkan dergimizin amacı, medeniyetimize ve kültürümüze ait değerleri derinlemesine incelemek ve gelecek kuşaklara bırakacak eserler ortaya koymaktır. Bu eserler ile geçmiş ve gelecek arasında köprü olmaya çalışıyoruz" dedi. Ali Fuad Başgil'i bir sempozyumla anlatmanın mümkün olmayacağını belirten Baytekin, bu kapsamda farkındalık oluşturmak ve fikirlerini gençlerle buluşturmak istediklerini dile getirdi. 

"BAŞGİL ADINI TARİHE YAZDIRDI"
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın da, "Güvenlik Konseyi toplantısında karar 14'e 1 ile reddedildi. ABD'nin vetosu ile bu karar reddedildi. Bu bile aslında çok önemli bir gösterge. Çünkü Amerika burada yalnız kalmıştır. Bütün dünya Kudüs konusunda birlik içinde hareket etmiştir" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da, sempozyumun önemine değinerek, Ali Fuad Başgil'in tarihe adını yazdırmış önemli isimlerden olduğunu anımsattı. 

TÜRKİYE'DE DARBELER OLMAZDI
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise, Ali Fuad Başgil'in, Cumhurbaşkanı adayı olmasına o dönemde müsaade edecek bir fikri olgunluk içinde olunsaydı, Türkiye'de darbelerin olmayacağını ifade etti. Bakan Kurtulmuş, Ali Fuad Başgil'in milli, yerli, fikri kültürel mücadele denilen halkanın ya da fikri siyasi izlerin en önemli isimlerinden birisi olduğunu aktardı.

ADINI HER YERDE YAŞATIYORUZ
Sempozyumda söz alarak, hemşehrisi için ilçede yaptıkları çalışmalardan bahseden Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da, Ali Fuad Başgil'in şehrin her noktasına adının verildiğini belirterek, "Üniversiteden sağlık ocağına kadar aklınıza gelebilecek her yerde, sokakta, mahallede hemşehrimizin adını yaşatıyoruz ve büyük saygı duyuyoruz. Bu anlamlı sempozyum için de teşekkür ediyorum" diye konuştu. N. Alper CABBAR

fuat-basgil-anma1-001.jpgfuat-basgil-anma2-001.jpgfuat-basgil-anma3-001.jpgSempozyumda, Ali Fuad Başgil’in ve döneminin fotoğraflarının olduğu resim sergisi de bulunuyor. Ayrıca kısa bir belgesel gösterimi ve vefatının 50'nci yılı için hazırlanmış olan ‘Ali Fuad Başgil’e Armağan’ kitabı da davetlilere armağan edildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.