22 Mayıs 2018
  • Samsun21°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara19°C
  • İzmir27°C
  • Ordu21°C
  • Sinop22°C
  • Giresun23°C
  • Amasya25°C

ALAÇAM'DA YENİ SEÇMEN OLAN ’53 KÖY NE DERSE O’..

Alaçam İlçesi'nde MHP'li Belediye Başkanı Acar, iddialı. AK Partili Uyar ise 'sevilen bir isim'. AK Parti merkez ve köylerde etkili ama iş yerel seçime gelince 'aday' öne çıkıyor. Yani sandık bıçak sırtı olur

Alaçam'da yeni seçmen olan ’53 köy ne derse o’..

06 Mart 2014 Perşembe 14:29

Samsun'un Alaçam İlçesi'nde yerel seçimleri kim kazanır sözünün yanıtı adeta yok. Son saniyeye kadar da 'sandık açılmadan' kimsenin net bir şey söylemesi mümkün gözükmüyor. CHP'nin bile şansının olduğu ilçede MHP ve AK Parti yarışıyor. CHP ise 'seçimin sonucunu etkileyecek bir oy potansiyeline sahip'.

Geçtiğimiz Temmuz ayında gazetemizin ekibinin ilçelerde yaptığı kamuoyu yoklamasında ne çıktıysa o süreç devam ediyor Alaçam'da. AK Parti adayları içinde öne çıkan isim Eczacı Hadi Uyar'dı. Ancak Uyar o dönem 'henüz netlik yok' diyerek açıklama yapmamıştı. Başka biri aday olsa sürpriz olurdu ve şansı olmazdı açıkçası. Doğru isim aday yapılmış. CHP'de ise kamuoyu anketlerimizde öne çıkan isim Rasim Şahin'di. Evet CHP'nin adayı da o olmuş, çalışıyor. Etkili de..

13 BİN YENİ SEÇMEN KÖYLERDEN

 MHP'nin adayı yine Belediye Başkanı İlyas Acar. Başkan Acar 'daha farklı alacağım' seçimi diyor ve oldukça iddialı. AK Partili Hadi Uyar ise, sıcak ve sempatik bir isim. O da 'İktidarın belediyeciliği getireceğiz' diyor ve yeni Alaçam'ın müjdesini veriyor Alaçam'da 8 bin merkez 13 bin köy oyu var yaklaşık. 2011 genel seçimlerinde AK Parti 10 bin, CHP 5400 MHP ise 2750 oy almış. 2009 seçimlerinde ise şimdi ilk kez oy kullanacak 53 köy oy kullanmadığından MHP ipi göğüslemiş. İşte düğümü çözecek yer yine köyler ve yeni oy kullanacak olan 13 bin seçmen.. Kırsala çıkan arkadaşlarımızla ilk sohbetimizde AK Parti oylarının ağırlığından söz ediyorlar. Merkezde de müthiş bir yarış var. AK Parti ve MHP bu kez merkezde de köylerde de bir yarış içinde. Seçmen çevre düzenlemesi ve kültür hizmetlerinin bir türlü yapılamamasından yakınıyor. Sahildeki mahallelerde ise 'gelişememek ve turizm açısından ilçenin gelişememesinden şikayet var.

SON GÜNE KADAR SONUÇ NETLEŞMEZ

Bu eleştiriler AK Parti'nin oyunu artıracak gibi gözükse de bazı seçmenler Alaçam'da seçimlerin nasıl geçeceğinin işaretini veriyor; "Alaçam'da herkes partiden söz eder ama sandığa gidince şahısa oyunu verir'. Evet bunu bir çok yerde gördük. 20 köyün birleştiği Kızlan Garajı aslında seçimin nabzını tutacağınız bir yer. Yüzlerce köylünün geliş gidiş yaptığı merkez bir nokta. Çarşı karışık gibi. MHP'lisi de var, AK Partilisi de. Tercihlerin genel seçimdeki oyların dağılımına benzeyip benzemeyeceğini soruyoruz yanıt farklı oluyor; "Köylerde AK Parti gerçeği var. Ama burada köylerde MHP oyu da var. Hatta CHP'li köyler. Köylü belediyeden çok şey istiyor. Mesela sebze ve meyvelerinin, hayvanlarının değerlendirilemediğinden yakınıyor. O nedenle iktidar partisinden yana tavır koyan da var. "İktidar gelsin nimetlerinden yararlanalım diyenlerin çoğunluğu, ilk kez oy kullanacak köylüler.

CHP ALAÇAM'DA KİLİT PARTİ OLUR

Alaçam'da işsizlik almış başını gidiyor. Bu nedenle iktidar partisine tepki olduğu gerçek. Ama bazıları da bu hizmeti belediyeden bekliyor. Yaşlı bir kadına soruyoruz oylar nereye diye, "Oğlumu gurbetten getireceğine inandığım partiye' diyor. CHP'nin adayı Rasim Şahin'i yabana atmamak gerekir. İlçedeki seçim sonuçlarını etkileyeceği kesin. CHP oylarını kendi adayına alırsa, başkan seçilir mi, o çoğunluğu göremedik ama MHP'nin oylarını bir hayli aşağıya çeker. AK Parti'ye yol açılır. Ama Hadi Uyar'ın işi hiç kolay değil. Çünkü 'inadına MHP, inadına CHP' diyen seçmeni görmek için Alaçam'a gitmek gerekir. Oylar şahısa  diyen seçmenin ağırlıkta olduğu Alaçam'da oyunun rengini asla değiştirmeyecek seçmen profili de var. Değişim olur mu diye sorduğumuz 10 kişiden 5'inden evet yanıtını aldık. Bu MHP'li Başkan İlyas Acar için iyi bir haber değil, Ama diğer beş kişinin oyu AK Parti ile CHP arasında bölünürse AK Parti ve MHP arasında bıçak sırtı bir seçim sonucu çıkar gibi gözüküyor.

İLK KEZ OY KULLANACAK KÖYLER ÖNEMLİ

MHP'li İlyas Acar da bunun farkında. Merkezde durumunun iyi olduğunu biliyor. O nedenle AK Parti'nin oy depolarının olduğu köyleri mesken tutmuş. Hatta buluşacağımız sırada da bir köyden geldi. Hiç durmuyoruz ve seçimi kazanacağız diyor. AK Partili Hadi Uyar da bir an olsun SKM'nin yaptığı seçim programını şaşırtmıyor. O da köylerde. Hatta her iki aday da birer tur atmış. Sonra bir tur daha diyorlar. Ve İlyas Acar'ın karşısındaki AK Partili Hadi Uyar ve CHP'li Rasim Şahin belki de 'en önemli handikabı'. Çünkü ikisi de sevilen bir isim. Ve dur durak bilmiyorlar. AK Partili Uyar'ın projeleriyle seçmenin projelerinin örtüşmesi 'ön hazırlığının iyi yapıldığını' ortaya koyuyor. MHP'li Belediye Başkanı Acar'ın merkezde sorunu olmasa da ilk kez oy kullanacak köylerdeki AK Parti yoğunluğunu nasıl aşacağı, aslında seçim sonuçlarıyla doğrudan ilgili.. Şahıs oy tercihleri açısından ikisi de hatta CHP'li Şahin de sıkıntı yaşamaz gibi gözükse de, sonuçta köylerde AK Parti oyu ağır basıyor. Yani MHP'li İlyas Acar, "Fark atacağım' dese de sandıkta fark beklemiyorum açıkçası. 'Birbirine çok yakın oylar çıkar'. Kim kazanırın yanıtını ise son güne kadar kimsenin söylemesi mümkün değil. CHP'nin sandık sonuçlarına etkili olacağı tek net sonuç.. Zaten ilçenin meydanındaki bayrak cümbüşü 'her partinin ne kadar etkili olduğunu koyacak kadar net.. A. Yener CABBAR yazdı...

alacam-mhp.jpg

‘’Bir dönem daha sizlerle dönüşüme koşmak istiyorum’’ diyen Acar:
Alaçam’ı halkla birlikte yönetelim

‘’Sözümden de, sevdamdan da vazgeçmem’’ diyen Alaçam Belediye Başkanı ve MHP Alaçam Belediye Başkan Adayı İlyas Acar,  yeni dönemde Alaçam ekonomisini kalkındırabilecek hamleler yapacaklarını, bunun için yurdun dört bir yanındaki Alaçamlı İşadamlarıyla temasa geçtiklerini söylüyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

Alaçam Belediye Başkanı ve MHP’nin Alaçam Belediye Başkan Adayı İlyas Acar, Alaçam’ı kendisi için bir sevda olarak gördüğünü söylüyor.  ‘’Sözümden de sevdamdan da vazgeçmem’’ diye bir notu slogan olarak seçip seçim bildirgesine de koyması bundan olsa gerek.
Temmuz aylarında başlayan seçim sürecinde biz İlyas Acar’ın ismini sıklıkla duymaya başlamıştık.
Beş yıl önce MHP’’nin adayı olarak girdiği seçimi kazanarak Alaçam Belediye Başkanı seçilen İlyas Acar’ın, yeninden MHP’den aday olup olmayacağı sürecin en çok merak edilen konusu olmuştu. Bir ara onun MHP yerine AK Partiden aday olabileceği bile konuşulmuştu.
Ve fakat

Herkes bu durumu konuşurken İlyas Acar 19 yaşındaki kızının önemli bir sağlık problemiyle uğraşıyordu. O sıralar siyasetle uğraşabilecek ne zamanı ne de siyasete ayırabilecek parası vardı İlyas Acar’ın.
İlyas Acar’a tam bu durumda partisi ve partili arkadaşları sahip çıktı ‘’Seçim masraflarını dert etme, bütün masraflarını biz karşılayacağız’’ deyince yeniden MHP’nin adayı oldu.
‘’Şehirde izimiz. Size karşı sözümüz’’ var diyerek yeniden sahalara çıkan İlyas Acar, Alaçam gibi yerleşim yerlerinde siyasette insan ilişkilerinin çok önemli olduğunu söylüyor Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar.
1968 Alaçam doğumlu olan İlyas Acar, 21 yıldan bu yana siyasetin içinde olduğunu söylüyor. Memleketi olan Alaçam’ın kendisi için çok önem taşıdığını da sözlerine ekleyen İlyas Acar yeniden aday olmasını şöyle açıklıyor:
Beş yıl önce yani 2009 seçimlerinde halka 21 maddelik bir seçim beyannamesi sunmuştum. Vaat ettiklerimin bir kısmını yaptım, bir kısmını da başlattım ama henüz tamamlayamadım. Yarım kalan o hizmetlerimi tamamlayabilmek için yeniden göreve talibim.

DEĞİŞİM İÇİN BİRLİKTE KOŞALIM
Alaçam’da değişim başlamıştır. Halkımızdan bir dönem daha değişime birlikte koşmak için yetki istiyorum. Bu dönemde başladığımız kanalizasyon arıtma tesislerini tamamladık. Uluçay üzerine yaptırdığımız Drama Köprüsü ile Karşıyaka ve Yeni Cami Mahallelerini bir birine bağladık. Alaçam’ın büyük ihtiyacı olan Otogar’ı yapabilmek için arsasını satın aldık. 2012 yılında meydana gelen büyük sel olayında bütün yollarımız bozuldu. Altı mahallemizde yolları yeniden yaparak hepsini parke taş ve asfalt ile döşedik.

4 YILDIZLI OTEL
Alaçam’ı ekonomik olarak kalkındırabileceksek yatırımcıları ilçemize çekmemiz gerekiyor. İş Adamlarının konaklayabilecekleri bir otelimiz yok henüz. Yeni dönemde İlçemize 4 yıldızlı bir otel yaptıracağız. Geyikkoşan yolu da iyileştirilecek ayrıca Geyikkoşan bölgemiz turizm yatırımları için cazibe merkezine dönüştürülecek.

ALAÇAM, SAHİLEDEN YAKAKENT’LE BULUŞTURULACAK
Önümüzdeki dönem için önem verdiğimiz bir başka projemizde Alaçam’ın Yakakent’le sahilde yapılacak bir yollar birleştirilmesidir.  Kızlan garajı iyileştirilecek. Burada alanın bir kısmı peynir pazarı olarak düzenlenecek. Belediyenin araç parkı geliştirilecek. Mevcut park ve bahçelere ilave olarak yeni park ve bahçeler yapılacak.

ALAÇAM ‘A DOĞALGAZ GELECEK
Önümüzdeki dönem için bir önemli projemizde Alaçam’ı doğalgazla buluşturmaktır. Şehirlerarası otogar’ı da bu yeni dönemde tamamlayacağız. Uluçay deresinin kenarındaki peyzaj çalışmaları da çok önem verdiğimiz başka bir projemizdir. Yeni döneme burada belirttiğimiz ve yapmayı vaat ettiğimiz projelerle birlikte toplam 25 projeyi yapmayı taahhüt ediyoruz.

alacam-akp.jpg

Geleceğin Alaçam’ı için yeni döneme hazır olduğunu söyleyen Hadi Uyar:
Alaçam benim sevdam

Kıvancı ve tasayı birlikte yaşadığımız Alaçam halkının daha iyi şartlara kavuşma hakkı bulunduğunu dile getiren AK Parti Alaçam Belediye Başkan Adayı Hadi Uyar, Nisan ayından itibaren insanların yaşamaktan zevk alacakları bir Alaçam’ı oluşturmak için çalışacaklarını ifade ediyor.

Röportaj: Ragıp GÖKER

Hadi Uyarla yaptığım röportajı yazarken, ‘’Uyar Kardeşler demek, Alaçam demek. Alaçam demek, Uyar Kardeşler demektir’’ desem ‘’Abartmış sayılır mıyım’’ diye çok düşündüm.
Böyle düşünmemin ve bunu yazmamın hiçe abart sayılmayacağına karar verdim sonra.
Şadı Uyar’ı 25 yılı aşkın bir süredir tanırım.
Alaçam’da 1984-1987 yılları arasında belediye başkanı olarak görev yapan Şadi Uyar’ın Alaçam’da sevildiğini de bilirim.
30 Mart seçimleri için AK Partinin Alaçam Adayı Hadi Uyar’la bizim gazetenin Seçmene Sorduk seçim araştırmaları nedeniyle kendisiyle röportaj yapmaya gittiğimde büyük ağabey Bahri Uyar ile de tanıştım.
Emekli bir öğretmen olan Bahri Uyar’ı tanıyınca Uyar Kardeşlerin Alaçam’da neden bu kadar sevildiklerini de anlamış oldum.
Hadi Uyar, Uyar Kardeşlerin en küçüğü. 1985 yılında eczacılık fakültesinden mezun olduğu tarihten itibaren Alaçam’daki kendi eczanesinde eczacılık yapıyor.
‘’Kendi projelerini üreten ve uygulayabilen Alaçam için Hadi Uyar sizlerle’’ diyerek sloganlaştırdığı söylemiyle 30 Mart seçimleri için kampanyasını yürütüyor Hadi Uyar.
Seçim bildirgesine, ‘’Alaçam’’da doğdum, evimde işimde Alaçam’dadır.’’ Sözleriyle Başlayan Hadi Uyar daha sonra şöyle konuştu:
Yeni dönemde merkez mahalleler ve mahalleye dönüşen köylerle Büyükşehir statüsüne sahip olan Alaçamımızı yeniden inşa etmek, sosyal ve kültürel kalkınmasına öncülük etmek ve bu uğraşın bizzat içinde olmak için bu yarışta varız.
Kuracağımız Beyaz Masaya iletilen halk talepleri, dilek ve temennileri anında yerine getirilecek. Zira artık belediye  denince aklımıza sadece  imar, çevre, yol, su değil, turizm, sağlık, iş,ekmek yani istihdam , kısaca komple kalkınmak geliyor.

ALAÇAM SAHİLİ DEĞERLENECEK
Ben belediye başkanı olduğumda Alaçam’a girenler, çevreden turizme her şeyin çok farklılaştığını görecek. Öncelikle Alaçam’ın sahili çok değerlenecek. Ben Alaçam’ı yeniden kalkındırmak ve insanların yaşamaktan mutlu olacakları bir şehir kurmak için aday oldum.

ALAÇAM OTOGARLA BULUŞACAK
Günümüz şartlarında ulaşımın çok önemli olduğunu biliyoruz.Halkımızın modern, çağdaş ve rahat koşullarda seyahat edebilmesi için ve ayrıca şoför kardeşlerimizin temiz, nezih bir ortamda çalışabilmeleri için  Alaçam Otogarını yapacağız.

HER EVE SAĞLIKLI İÇME SUYU
Alaçam içme suyu şebekesinin verimlilik envanteri çıkarılıp acilen her yere sağlıklı su temin edebilmek için çalışmalarımıza öncelik vereceğiz.  Biz göreve geldiğimizde ilçemizin tamamını sağlıklı ve devamlı akan içme suyuna kavuşturacağız.

ALAÇAM BİZİM SEVDAMIZ
Doğumumdan itibaren eğitimim için ayrıldığım süre hariç ben bu şehirdeyim. Kıvançta ve tasada birlikte olduğumuz halkımızın iyi bir ortamda yaşamak en doğal haklarıdır. Deniziyle, doğal güzellikleriyle, tarihi kazanımıyla, Sivri tepesiyle ve Acı Suyu ile ilçemizde çok yönlü kalkınmayı başlatacağız.

GEYİKKŞANDA TURİZM YATIRIMLARI
Alaçam’da Rumlardan kalma evler bizim için önemli bir tarihi ve kültürel mirastır. Safranbolu, Beypazarı ve Odunpazarı gibi ilçeler tarihi dokularını koruyarak önemli bir turizm hamlesi başlatmışlar. Bizde Rumlardan miras kalan evlerimizi restore ederek turizm hamlesini başlatabiliriz. Ayrıca göreve geldiğimizde Geyikkoşan bölgemizde başlatacağımız yatırımlarla bu bölgemizi bir hem Alaçam halkı hemde yerli ve yabancı turistlerin kullanımına açacağız.

YÖRESEL ÜRÜNLER DEĞERLENDİRİLECEK
Alaçam Belediyesi, yöresel ürünleri değerlendiren bir yapı kuracak. Böylece ilçemizde yetiştirilen doğal hayvansal ve tarım ürünleri pazarlarda değerini bulacak hem de kadınlarımızın el emeği ve göz nuru dökerek hazırladıkları yöresel eşya ve giysiler değerlendirilecek.

ALAÇAM’IN YEREL ÖNDERİ OLACAĞIZ
Belediyemiz yol, su ve kaldırım çalışmaları ile temizlik gibi belediye hizmetlerini aksatmadan yapacak. Bu zaten beklenen bir durum. Ancak biz klasik belediye başkanları gibi olmayacağız. Biz Alaçam’ın yerel önderi gibi davranacağız. Bu şehrin kalkınması için ne lazım geliyorsa onu yapacağız.  Şehrimize yatırım yapmaları için Alaçam dışındaki varlıklı hemşerilerimizi arayıp bulacağız ve yatırım için ikna edeceğiz.

ALAÇAM YENİ BİR MEYDANA KAVUŞACAK
Meydanlar bir şehrin kimliğimi oluşturan en önemli yapılardır. Alaçam’a modern bir görünüm kazandıracak. meydan projemizi öncelikli ele alacağımız hizmetlerimizden biri olarak görüyoruz.  Uluçay Deresi peyzaj çalışmasıyla bütünleşecek Alaçam Meydanında İlçemize özgü bir Saat Kulesi ve milli sembolümüzü içeren Ay Yıldızlı bir havuz da yaptırılacak. Bir başka önem verdiğimiz projemizde Kızlan Garajı mevkii semt pazarı ve otopark olarak düzenlenmesidir. Ayrıca spor kompleksiyle kadın kültür evlerini de bünyesinde bulunduran kültür merkezi projemiz de önem verdiğimiz prestij projelerimizden birisidir.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.